Medaile pro Mašíny opět nebude. Památek na jejich odboj je ale v Česku hned několik
Prezident Miloš Zeman plánuje dnes, 7. března (u příležitosti výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka), předat státní vyznamenání. Ceremoniál odložil kvůli pandemii covidu z tradičního termínu 28. října jak v roce 2021, tak v roce 2020.
Miloš Zeman se rozhodl udělit nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva například herečce Jiřině Bohdalové, kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi a posmrtně zakladateli skupiny PPF Petru Kellnerovi. Navzdory opakujícím se návrhům na seznamu bude naopak – již tradičně – chybět kdokoli z odbojové skupiny bratří Mašínů.
Naposledy prezidentovi poslal návrh na Medaili za hrdinství pro Josefa Mašína, který je posledním žijícím členem, a in memoriam pro Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu, poslanec ODS Pavel Žáček. Při nynějším předávání státních vyznamenání se ale na „Mašíny“ opět nedostane.
Na druhé straně již v únoru 2008 předal při návštěvě USA čestnou plaketu předsedy vlády (nejde o oficiální státní vyznamenání) bratrům Mašínům tehdejší premiér Mirek Topolánek. V Praze pak medaili předal i Milanu Paumerovi.
Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany České republiky Josefu Mašínovi předal tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra – ceremonie se odehrála v září 2011 v Clevelandu při pohřbu Ctirada Mašína.
Památník tří odbojů
Spekuluje se však o tom, že by z USA, poprvé bezmála po sedmdesáti letech od svého dramatického útěku, mohl do Česka přijet Josef Mašín, poslední žijící člen odbojové skupiny.
Ten se už dříve nechal opakovaně slyšet, že se do Česka znovu nepodívá, dokud se nezmění politická situace – například vliv komunistů na tuzemskou politiku či to, že v justici působí i soudci, kteří tam byli i za komunismu. Není ale vyloučeno, že by nyní, po vypadnutí komunistů z parlamentu, názor mohl změnit.
Příležitost se nabízí letos v létě, kdy by měl být na někdejším rodinném statku Mašínových v Lošanech na Kolínsku slavnostně otevřen Památník tří odbojů.
Statek dostala po dlouhých soudních tahanicích zpět Zdena Mašinová, sestra Josefa a Ctirada a dcera generála Josefa Mašína, až v roce 2018. Od té doby běží veřejná sbírka, díky níž se někdejší rodný dům generála Josefa Mašína mění z ruiny na místo, kde by se prostřednictvím osudu rodiny představila moderní historie Československa.
Otevření lošanského památníku je v plánu na letošní 26. srpen, v den, kdy uplyne 126 let od narození někdejšího legionáře a později protinacistického odbojáře generálmajora Josefa Mašína.
Přestože politicky je jméno Mašín stále citlivé téma, ve veřejném prostoru je více památníků připomínajících jejich činy, či šířeji rodinu Mašínových a jejich přátele, než veřejnost obvykle tuší.
Připomínky skupiny bratří Mašínů
V Poděbradech byla v říjnu 2011 odhalena připomínka odboje bratří Mašínů. Na začátku lázeňské promenády je na mechanickém dětském orloji pojata jako plakát, který zve k orientačnímu běhu Poděbrady – Berlín.
V roce 2007 vznikla skrytá připomínka Ctirada Mašína. Dřevěná socha Politický vězeň v obci Rejvíz u Jeseníku odkazuje obecně na oběti komunistického režimu, nese ale vězeňské číslo Ctirada Mašína – A07159.
Již v roce 1991 byla na budově generálního štábu v Praze-Dejvicích odhalena pamětní deska generálu Heliodoru Píkovi a spolu s ní druhá, dedikovaná dalším popraveným vojákům z povolání. Je mezi nimi i Ctibor Novák, strýc bratrů Mašínů, který byl za účast v jejich odbojové skupině v květnu 1955 popraven.
V roce 2003 vznikla z iniciativy Milana Paumera v Poděbradech pamětní deska věnovaná manželům Mašínovým. Po úspěšném útěku svých synů na Západ byla Zdena Mašínová v roce 1953 zatčena, v roce 1955 odsouzena na 25 let, zemřela ve vězení v červnu 1956.
Symbolický hrob Zdeny Mašínové dala zhotovit v roce 1994 její dcera Zdena Mašínová ml. Mramorová deska je součástí Čestného pohřebiště politických vězňů v Ďáblicích. V rámci pohřebiště jsou připomenuta i jména dalších popravených v souvislosti se skupinou bratří Mašínů: Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák.
Pamětní deska Milana Paumera byla odhalena v Poděbradech 6. října 2012. Do desky je zalita nábojnice s nápisem Berlín 31.10. 1953.
V roce 1970 – k 25. výročí vzniku SNB – komunisté odhalili pamětní desky dvěma příslušníkům SNB usmrceným členy skupiny bratří Mašínů – Oldřichu Kašíkovi v Chlumci nad Cidlinou a Jaroslavu Honzátkovi v Čelákovicích. Bez zajímavosti není, že na třetí oběť, zaměstnance národního podniku Kovolis Josefa Rošického, se s oficiální připomínkou v té době (a ani později) nedostalo.
Zatímco v Chlumci zůstala pamětní deska zachována, v Čelákovicích byla v roce 1994 uložena do místního muzea, odkud si ji pro výroční pietní akty půjčovala místní komunistická buňka. V roce 2016 se ale deska vrátila na původní místo. Právě násilná smrt těchto mužů je hlavním důvodem, proč pohled na činy bratří Mašínů i po desítkách let rozděluje českou společnost.
S využitím publikace Pamětní místa na komunistický režim v České republice Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poslední bitva sovětského vojáka. Litoměřice chystají novou podobu parku
Vašku, nepodepisuj to, radil Havlovi. František Lízna šel za vším vytrvale
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
31 komentářů
Bratři Mašíni jsou s jejich otcem největšími hrdiny v boji proti nacistům a komunistům! Sláva svobodě! Sláva celé rodině Mašínů!
Snad to tak vnímají i děti zavražděných nevinných, a někdy i svázaných obětí.
Kolaborant by vyznamenával mašínovce? Tě noha!
Mohli by vyznamenat Zemana řádem delirium trements a dementia senilis.
Blatný, tu dobu osobně pamatuju a vím, že tehdy nejen komunisté hlásali válku a boj proti ‚valecnym štváčům z Wall Streetu‘, což vlastně trvalo celou dobu jejich vlády. Když je válka a v ní se bojuje, tak jsou i oběti. Na obou stranách. A začali s tím komunisté !
Možná se ty děti stydí za předky co posluhovali lumpům.
Ti lidé si smrt jednoznačně zasloužili. To, že byli svázaní, je technický detail nic neměnící na podstatě věci..
No takhle bych to právě neviděl. Ono těch ilegálních skupin v odboji proti komunistům bylo mnohem víc ale skoro všechny je STB pochytala a jejich členy popravili. Takže si na ně už dneska nikdo nevzpomene.
Ostatně ono i v případě Mašínů, jak je správně uvedeno v článku v jejich skupině bylo těch lidí víc, ale ty pochytali, takže jejich jména už taky skoro nikdo nezná..
Proti Mašínům byl už Havel.
I moudrý člověk se nevyvaruje chyb. Máte velkou výhodu, že se vám to nemůže stát, Pergille.
Mimochodem, jak se dá dočíst, bratři Mašíni dostali už Medaili za chrabrost od prezidenta Beneše v roce 1945 za „osobní statečnost v době války“.
Tudíž zrovna tu medaili od Zemana si rádi odpustí, jako poslední žijící Josef, tak ti ostatní co by se museli v hrobě obrátit..
Tak aspon maji klid, hrdinove!
Pokud dobře počítám, tak na konci války v r. 1945 měl 13 roků.Nepletete si to s jejich otcem, to byl hrdina, ten by svázaného člověka asi nepodřezal.
Ne, nepletou !
….a v roce 1950 ji bylo kolik, Vlasáku ?
Zelenský bude taky rotovat?
Medaile od opilce memá hodnotu, je to spíše ostuda nechat se vyznamenat něčím takovým.
Ne nadarmo se říká, že komunismus je vítězství ideologie nad zdravím rozumem. Časová posloupnost. Soudruzi začali vraždit a loupit po únoru 1948 a pak obehnali ČSR ostnatým drátem a stříleli po každém, kdo chtěl utéct. Mašínové utekli z koncentr. tábora v roce 1953 a dali ochutnat soudruhům jejich vlastní medicínu. Tak nevím proč si stěžují.
Polít památníky vrahů rudou barvou jako barvy krve nevinných obětí. Odkdy se říká loupežným vraždám odboj?
Říká Vám něco partyzánská válka ? Loupež za účelem vyzbrojení se k dalšímu boji nebo i za účelem pouhého prostřílení se z totalitního okupovaného území ?
Podle mého je to zcela OK.
Jen malá odbočka. Dnes jsem slyšel v rádiu blábolit nějakého potentáta EU, že prý musíme uvalit sankce a blablabla, protože Rusko neuznává naši nejvyšší hodnotu, což je hodnota lidského života. Jasný, zní to hezky a na první poslech se s tím dá i souhlasit. ALE …. !!!
V té větě se vlastně skrývá ten appeasement Západu, neochota jít do přímého střetu se zlem a neochota nasadit život v boji s nepřítelem, který nás ohrožuje. Dovedeno ad absurdum : jelikož je život pro nás nejvyšší hodnota, tak na Tebe Putine střílet nebudeme. Dělej si co chceš, Ukrajině nepomůžeme a jestli budeš chtít, tak přijď, my se taky bránit nebudeme.
Až tam to ty zdegenerované „špičky“ Západu dotáhly….
… jen k té poslední větě… 14.3 v Právu má článek Miloš Balabán : Nepotřebujeme nového Kissingera ? A dále píše, že minulý pátek v televizi TF1 vystoupil Josep Borrell s politickou sebekritikou : „Jsem připraven přiznat, že jsme udělali řadu chyb a že jsme nevyužili příležitost sblížit Rusko se Západem… Jsou momenty, které bychom mohli udělat lépe, jsou věci, které jsme navrhli a pak jsme je nemohli realizovat…, jako je např.slib, že se Ukrajina a Gruzie stanou součástí NATO… Myslím, že je chyba dávat sliby, ktreré nemůžete dodržet“. A ten Kissinger před osmi lety přednesl text „Jak skončí ukrajinská krize“ ve Washingtonu Post. Kissinger tehdy napsal “ Příliš často se ukrajinská otázka zobrazuje jako rozhodující střet – zda půjde Ukrajina na západ nebo na východ. Ale jestli chce Ukrajina přežít a vzkvétat, nemůže se stát základnou jedné strany proti druhé. Musí se stát mostem mezi nimi.“
Najděte si na Youtube písničku: Honza Vyčítal – Vás chci pozdravit bráchové Mašínové
Nádhera, přesné. Děkuji všem Mašínům a členům jejich skupiny.
Takže proříznout hrdlo omámenému člověku, který nemohl klást jakýkoliv odpor, je v pořádku…?:!!!
Ano, pokud je to zločinec a součást zločinného systému, pak jednoznačně ano.
Ano, ve válce proti zločinnému režimu ( na což máme i zákon ) je to ospraveditelné.
Pokud by takto bojovalo alespoň 30% národa, tak jsme v tom marastu nemuseli žít až do roku 89 a navíc bychom konečně mohli být hrdí, že nám Svoboda nespadla do klína nebo ji za nás nevybojoval někdo jiný, jak je tomu v těchto krajích zvykem.
Vážení, vy všichni, kteří si pletete Mašína otce s jeho syny.
Mašín otec byl československý důstojník, válečný hrdina a vlastenec v nejlepším slova smyslu. Padl za války, v čestném boji proti německým okupantům. Svým synům určitě moc chyběl a kdyby žil, vychoval by je a nedopadli by tak, jak dopadli.
Mašíni synové to moc v hlavě srovnané neměli. Dopustili se toho, čemu se v míru říká kriminální zločin a za války válečný zločin. A dopustili se jich svévolně.
Jejich otec by z nich radost neměl.
Generálu Mašínovi patří stálý vděk a úcta.
A z úcty k němu bychom neměli jeho zbloudilé syny radši ani připomínat. A vůbec už ne vychvalovat jejich kriminální činy. Snad za ně ani tolik nemůžou. Byli nedospělí a nevyzrálí. Možná i rodiny jejich obětí to dnes tak vnímají a odpouštějí.
Mašínové se žádných zločinů nedopustili. Pokud jejich boj proti komunistům jako takový nepovažujete za zločin.
..jenže oni i v NDR zastřelili policisty při tom útěku. Tam ten trest nikdo nezrušil..
Čili představitele zločinného režimu. Už jen za to by měli mít pomník!
… tak to v tom Německu navrhněte, aby jim tam postavili pomník… Udělejte si návštěvu u velvyslance Německa u nás (Israng ?) a ať se to stane u nich přednostním tématem( třeba místo Energiewende)…
Víte, to je na tom složité, jak je soudit, z nějakého vyššího principu měli pravdu, že bojují za národ, i když páchali zločiny,
I když to bylo zbytečné, protože takovým způsobem se komunisti porazit nedali. Taky bylo jasně vidět, že ti kdož bojovali proti komunistům otevřeně, i třeba politicky, tak skončili na šibenici, nebo v kriminále. Mašínům se podařilo zůstat na svobodě právě díky tomu že prováděli anonymní teror a když viděli, že jim jsou na stopě, tak utekli na Západ. To jen konstatuji.
Jinak řečeno, to je ten důvod, proč nemá smysl současný boj za úplnou pravdu Když se napíše ta holá realita, i symboly ztratí svůj smysl.
Nakonec ono je to vidět i na mediálních informacích o současné válce na Ukrajině – na začátku jsme byli konfrontování s hrdinstvím ukrajinských obránců (to jsou pořád), ale teď když si otevřete zprávy dneska, tak si tam přečtete hlavně projevy západních politiků o nehynoucí podpoře Ukrajiny – tedy krom té vojenské. .Je z toho smutno