Marek Sušický: Účtenkovka i její konec má podivnou pachuť
KOMENTÁŘ. Jedním z mála pozitivních dopadů současné pandemie je oznámení ministerstva financí o ukončení účtenkové loterie. Skalní příznivci Účtenkovky s tím asi nebudou souhlasit, ale dokažme si to na datech a shrňme si nejprve historii celé hry. V nedávné době navíc server Hlídač státu spočítal očekávaný účet za tuto hru, takže je možné lépe srovnat přínosy a náklady.
Loterie začala 1. října 2017; hlavním argumentem pro její zavedení bylo motivovat občany k tomu, aby si v obchodech brali účtenky, a eliminovaly se tak co možná nejvíce černé tržby. První tři měsíce byl skutečně zájem o Účtenkovku zvýšený, což dokládá i přetížení herních serverů. Následně se ale situace změnila.
Mizivá šance na výhru
Lidé asi nechtěli ztrácet čas vkládáním údajů s mizivou šancí na výhru a hry se chopili profesionálové. V roce 2018 na to začala poukazovat média, ale skutečný zlom nastal v roce 2019, kdy počty registrovaných účtenek jedním hráčem překročily deset tisíc.
Jakékoliv podvody či nefér jednání představitelé ministerstva striktně odmítali, nicméně díky mediálnímu tlaku se začali situací opravdu zabývat. Vyústilo to v změnu pravidel, zrušení možnosti podávat tisíce účtenek (limit byl stanoven na 500 měsíčně) a v podání několika trestních oznámení.
Související články
Účtenkovka sice skončila, ale server ještě rok poběží. Za milion měsíčně
Účtenkovka: nejaktivnější hráč přihlásil rekordních 4690 účtenek, zájem je ale jinak malý
Poté, co letos začalo být v souvislosti s koronavirem zřejmé, že je státní rozpočet v troskách, rozhodla ministryně financí o zrušení Účtenkovky – z důvodů finančních úspor.
Konec loterie však získal hořkou pachuť, když se ukázalo, že smlouva s provozovatelem byla ze strany ministerstva financí jednostranně vypovězena ke dni 31.3.2020 (HlídacíPes.org na to upozornil v tomto textu).
To znamená, že ačkoliv nebude probíhat slosování, systém musí být stále v plném provozu, včetně uživatelské podpory a registrace účtenek. Pokud ze systému budou ještě nějaký čas odcházet SMS zprávy, ministerstvo financí toto navíc zaplatí nad rámec paušálu.
Ministerstvo to vysvětluje i tím, že provozovatel musí dle smlouvy nadále provádět pravidelné aktualizace systémů a jejich bezpečnostní testy. V IT oboru je ovšem odborníků delší dobu nedostatek a překvapilo by mne, kdyby firma Diebold Nixdorf chtěla plýtvat časem svých zaměstnanců na údržbu mrtvého systému.
Co ukáže vyšetřování
Další otevřenou otázkou je, jestli nedošlo ke vzniku škody při provozu loterie, neboť Ministerstvo financí podalo trestní oznámení z důvodu existence fiktivních účtenek v systému. Sám jsem kvůli existenci podezřelých účtenek podával reklamaci několik měsíců před podáním trestního oznámení, nicméně provozovatelem byly odmítnuty. Jak se situace dále vyvine, ukáže čas a vyšetřování policie.
A jak tedy Účtenkovka dopadla, porovnáme-li cenu versus výkon? EET obsahovalo v únoru 2020 přes 13 miliard účtenek, v Účtenkovce bylo zaevidováno 404 milionů účtenek.
Do Účtenkovky tedy lidé poslali pouhá tři procenta všech účtenek, které prošly EET. Celková suma výdajů za Účtenkovku byla dle Hlídače státu 223 399 259,80 Kč. To znamená náklad zhruba 50 haléřů na každou zaregistrovanou účtenku.
Na základě těchto dat se zdá, že se lidi nepodařilo přesvědčit k tomu, aby se téhle státem placené hry ve větším množství zúčastnili. Systém stál daňové poplatníky poměrně významnou částku, která mohla být investována třeba do kvalitních analytických nástrojů, které by vedly k vyšší automatizaci, zrychlení a zefektivnění výběru daní.
Shrnuto podtrženo, Účtenkovka na začátku sledovala logický cíl, byla možná vedena i dobrými úmysly, ale ukázala, že Češi účtenky prostě registrovat nechtějí. Jako občan a daňový poplatník bych si tedy přál aspoň nějakou úsporu. Tedy, aby se ministerstvo dokázalo dohodnout s provozovatelem, a my bychom tak ještě rok neplatili provoz něčeho, co nikdo nechce.
Autor je programátor, tvůrce webové stránky datazeet.cz, v níž přehledně zpracovává dostupná data z EET.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Jestli bych si dovolil faktickou poznámku. Jak známo (a psal jsem to tu jako komentář minule ), tak f.firma Diebold Nixdorf je sice vybraný provozovatel leč jeho subdodavatel je Sazka, která má sama potřebné kapacity pro provoz takového systému.
Z tohoto pohledu je otázka zda je to skutečně f. Diebold Nixdorf, která bude další rok udržovat potřebné IT provozní kapacity, nebo zda toto bude provádět Sazka jako subdodavatel – a jaké jsou skutečné náklady tohoto – vzhledem k tomu, že Sazka provozuje – na stejné IT infrastruktuře – desítky dalších her.
Teď je otázka, který právní pohled použít, ona totiž smlouva je smlouva. A stejně jako má Diebold Nixdorf smlouvu s MF (včetně výpovědní lhůty) dá se předpokládat, že podobnou smlouvu má i se Sazkou jako subdodavatelem, (patrně rovněž včetně výpovědní lhůty). Takže, co s tím, páni právníci?
Jednostranne vypovezeni smlouvy skrz MF vs. oboustranna dohoda – neni co resit. Nejenze na MF podepsali nevyhodnou smlouvu, ale ted se jeste streli do nohy, kdyz nevedi, co maji delat.
Učtenovka aneb jak naučit Český národ gamblerství a praskačství. Vůbec mě to neudivuje, že to vymyslel Babiš. Možná, že tento nápad dostal v Casinu Monte Carlo nebo v hernách Las Vegas?
Jedno je jisté. Minulo se to účinkem!
Co vám vadí? Já vyhrál 4x 100,-, kdo z vás kecálkové mi je dá??
No, už jsme Vám je dali, totiž dali jsme je my všichni, co musíme platit přímé i nepřímé daně. Ony ty peníze nešly z kapsy toho kdo tuto loterii vymyslel či zavedl, ani se neintegrovali z volné energie a částic ze vzduchu, šly prostě ze stádní, jejda, … pardon, státní kasy.
Podle mého názoru byla celá účtenková loterie takovým malým populisticko-edukačním poselstvím lidem kteří do té doby nevěděli, k čemu, že ty malé papírky jsou.
Pro většinu z nás totiž účtenky primárně slouží jako doklad o zaplacení za zboží či služeb, speciálně pro potřeby účetnictví a jako pomocný prvek k dokládání v případě reklamací, nebo prokazování vlastnictví.
A mimochodem, vzhledem ke kauzám typu burza účtenek, nefunkčnosti a chybám v aplikaci, by byla, nebít placena námi všemi, vlastně dost k smíchu.