Mapa prodeje zbraní vznikla i díky Česku. Jak spolu obchodují země na černé listině?

Napsal/a Libor Stejskal 8. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Být na mezinárodní černé listině posiluje obranyschopnost země i její export. Zní to možná paradoxně, ale ne tak docela…

I tak lze totiž s trochou nadsázky interpretovat analýzu, ve které internetový server Business Insider mapoval dovozy a vývozy zbrojního materiálu a technologií v uplynulém roce. Vycházel přitom z podrobných, volně dostupných údajů Stockholm International Peace Research Institute, v jehož databázích lze obchody se zbraněmi detailně sledovat.

Čím přísnější sankce, tím silnější armáda

Státy, o nichž je řeč, lze rozdělit do dvou skupin. Do té první patří tři režimy, které podle USA podporují mezinárodní terorismus – Írán, Sýrie a Súdán (Kuba byla z tohoto seznamu právě nyní vyškrtnuta, Severní Korea se z něj dostala již před sedmi lety).

Ve druhé jsou státy, které též čelí nejrůznějším sankcím ze strany Spojených států a Evropské unie. Embarga je mají oslabit, a tím přimět ke spolupráci s ostatními. Zde najdeme například Rusko, Bělorusko, Čínu a právě Severní Koreu.


 Čtěte také: Zbraně pro zločin i teror do Evropy putují z Afriky a Balkánu


Armády těchto zemí ovšem patří k nejsilnějším a nejlépe vyzbrojeným na světě. Číně ani Severní Koreji nedokázaly sankce a embarga na různé vojenské technologie zabránit ve vývoji moderních letadel, balistických raket či satelitních protiraketových systémů.

Rusko pokračuje v masívní modernizaci své armády i navzdory sankcím, které na něj Západ uvalil po anexi Krymu a jeho angažmá na východě Ukrajiny.

Írán čelí izolaci již tři desítky let a právě to jej přinutilo stát se jedním z největších a nejefektivnějších výrobců zbraní na Blízkém východě.

Řada odborníků má za to, že by dnes nebyl s to vyrobit bitevní lodě či ponorky, kdyby je mohl dovážet z USA či Evropské unie. To samé platí i o prakticky zcela izolované Severní Koreji.

Nikdo nám neprodá, prodáme si navzájem

Nicméně ze srovnání údajů Stockholm International Peace Research Institute vyplývá, že embarga a sankce mají ještě jeden nezamýšlený dopad.

Výše uvedené země, na které západní spojenci uvalily různá omezení, mezi sebou se zbraněmi čile obchodují, jak vyplývá z grafiky, kterou zpracoval Business Insider.

 

bi_graphics_rogueregime-01

©©

 

Írán například dodává všemožné zbraně a zbrojní systémy Sýrii. Podílel se i na vybudování zbrojního průmyslu v Súdánu a tamějšímu režimu dodával zbraně, které končívaly u různých provládních ozbrojených skupin (grafika vychází z údajů roku 2014, Írán dodával Súdánu zbraně v letech předchozích).

Do této africké země proudí zbraně i z Běloruska, dalšího státu, který je kvůli porušování lidských práv vystaven různým sankcím.

Zřejmě nejizolovanější země světa – Severní Korea – si vylepšuje státní rozpočet prodejem zbraní palestinskému hnutí s názvem Výbory lidového odporu, spolu s Hamásem jedné z nejaktivnějších teroristických skupin v pásmu Gaza.

Rusko ani Čína se – jak ukazuje grafika – též mezinárodními restrikcemi neřídí, pokud se někam rozhodnou své zbraně dodat.

A zajímavost nakonec: stockholmský institut ve své zprávě výslovně děkuje vládám tří zemí, které databázi pohybu zbraní finančně podpořily. Vedle Švédska a Nizozemska věnovala peníze i Česká republika.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)