Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
NOS Nieuws, zdroj

Mapa prodeje zbraní vznikla i díky Česku. Jak spolu obchodují země na černé listině?

Být na mezinárodní černé listině posiluje obranyschopnost země i její export. Zní to možná paradoxně, ale ne tak docela…

I tak lze totiž s trochou nadsázky interpretovat analýzu, ve které internetový server Business Insider mapoval dovozy a vývozy zbrojního materiálu a technologií v uplynulém roce. Vycházel přitom z podrobných, volně dostupných údajů Stockholm International Peace Research Institute, v jehož databázích lze obchody se zbraněmi detailně sledovat.

Čím přísnější sankce, tím silnější armáda

Státy, o nichž je řeč, lze rozdělit do dvou skupin. Do té první patří tři režimy, které podle USA podporují mezinárodní terorismus – Írán, Sýrie a Súdán (Kuba byla z tohoto seznamu právě nyní vyškrtnuta, Severní Korea se z něj dostala již před sedmi lety).

Ve druhé jsou státy, které též čelí nejrůznějším sankcím ze strany Spojených států a Evropské unie. Embarga je mají oslabit, a tím přimět ke spolupráci s ostatními. Zde najdeme například Rusko, Bělorusko, Čínu a právě Severní Koreu.


 Čtěte také: Zbraně pro zločin i teror do Evropy putují z Afriky a Balkánu


Armády těchto zemí ovšem patří k nejsilnějším a nejlépe vyzbrojeným na světě. Číně ani Severní Koreji nedokázaly sankce a embarga na různé vojenské technologie zabránit ve vývoji moderních letadel, balistických raket či satelitních protiraketových systémů.

Rusko pokračuje v masívní modernizaci své armády i navzdory sankcím, které na něj Západ uvalil po anexi Krymu a jeho angažmá na východě Ukrajiny.

Írán čelí izolaci již tři desítky let a právě to jej přinutilo stát se jedním z největších a nejefektivnějších výrobců zbraní na Blízkém východě.

Řada odborníků má za to, že by dnes nebyl s to vyrobit bitevní lodě či ponorky, kdyby je mohl dovážet z USA či Evropské unie. To samé platí i o prakticky zcela izolované Severní Koreji.

Nikdo nám neprodá, prodáme si navzájem

Nicméně ze srovnání údajů Stockholm International Peace Research Institute vyplývá, že embarga a sankce mají ještě jeden nezamýšlený dopad.

Výše uvedené země, na které západní spojenci uvalily různá omezení, mezi sebou se zbraněmi čile obchodují, jak vyplývá z grafiky, kterou zpracoval Business Insider.

 

bi_graphics_rogueregime-01

©©

 

Írán například dodává všemožné zbraně a zbrojní systémy Sýrii. Podílel se i na vybudování zbrojního průmyslu v Súdánu a tamějšímu režimu dodával zbraně, které končívaly u různých provládních ozbrojených skupin (grafika vychází z údajů roku 2014, Írán dodával Súdánu zbraně v letech předchozích).

Do této africké země proudí zbraně i z Běloruska, dalšího státu, který je kvůli porušování lidských práv vystaven různým sankcím.

Zřejmě nejizolovanější země světa – Severní Korea – si vylepšuje státní rozpočet prodejem zbraní palestinskému hnutí s názvem Výbory lidového odporu, spolu s Hamásem jedné z nejaktivnějších teroristických skupin v pásmu Gaza.

Rusko ani Čína se – jak ukazuje grafika – též mezinárodními restrikcemi neřídí, pokud se někam rozhodnou své zbraně dodat.

A zajímavost nakonec: stockholmský institut ve své zprávě výslovně děkuje vládám tří zemí, které databázi pohybu zbraní finančně podpořily. Vedle Švédska a Nizozemska věnovala peníze i Česká republika.


Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno