Má důvěru Babiše i Rusů. Dvorní právník Agrofertu zastupoval Rusko při převodu majetku z dob SSSR
Když Ruská federace hledala spolehlivého člověka, který by po rozpadu Sovětského svazu dal do pořádku majetkové portfolio Ruska v Česku, vybrala si na to právníka Alexeje Bílka. Ten se už znal s Andrejem Babišem a dnes mu přes svěřenský fond hlídá jeho mnohamilliardový majetek.
Stejně jako si Alexej Bílek dokázal získat důvěru současného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, v minulosti požíval coby právník i důvěry Ruské federace.
Podle zjištění HlídacíPes.org to byl právě Alexej Bílek, nynější šéf právní divize Agrofertu a správce jednoho z Babišových svěřenských fondů, koho si Ruská federace vybrala za svého zástupce pro zajištění přepisu nemovitostí z bývalého SSSR na nově vznikající Ruskou federaci.
Tehdy 46letý advokát získal v únoru roku 2000 plnou moc od někdejšího mimořádného velvyslance Nikolaje Timofejeviče Rjabova – k vyřízení změny zápisu ruských nemovitostí na českém území, jež byly do té doby evidovány na Sovětský svaz.
Z dokumentů, které má redakce k dispozici, vyplývá, že kroky ruské strany vycházely z dohody “O majetku bývalého Svazu SSR v zahraničí” z konce roku 1991. Řešit majetkovou situaci za hranicemi nařídil tehdy výnosem bývalý prezident Ruské federace Boris Jelcin.
Prospěšné kontakty
K historickým událostem se nyní nechce vracet ani ruská ambasáda v Praze, ani Alexej Bílek. Velvyslanectví na dotazy neodpovědělo, na dotazy nereagoval ani Bílek.
Zaslaný email zůstal bez reakce, mobilní telefon zvonil marně a opakovaný vzkaz zanechaný u sekretářky v sídle Agrofertu byl také bez odezvy.
Není tak zřejmé, zda si Ruská federace ze všech dostupných právníků jeho služby vybrala náhodou, či třeba pro vazby z předchozích let.
Nicméně z otevřených zdrojů plyne, že právník Bílek, který vystudoval Vysokou školu politickou ÚV KSČ, má k Rusku blízko.
Bílek byl kupříkladu členem Česko-ruské společnosti, která se podle jejích oficiálních údajů zabývá navazováním prospěšných kontaktů mezi oběma státy a prezentací ruské kultury u nás a české kultury v Rusku.
Od roku 1993 až do roku 2006 byl také společníkem Centra mezinárodní spolupráce – Vostok, kde působil s právníkem Čestmírem Kubátem, který podle týdeníku Reportér před soudem zastupoval Aloise Grebeníčka, obviněného z mučení vězňů v 50. letech.
Strážce Babišových miliard
V době, kdy Bílek zastupoval Rusko při řešení majetkové situace, se už šest let znal s Andrejem Babišem. Pro nyní obviněného šéfa hnutí ANO je Bílek jedním z klíčových postav jeho byznysu.
Bílek vede právní divizi celého Agrofertu a je také správcem jednoho ze svěřenských fondů AB Private Trust II, do kterého Babiš převedl pod tlakem nového zákona část majetku svého holdingu.
Zároveň je také jedním z takzvaných protektorů a dohlíží na správu druhého z Babišových svěřenských fondů.
Působí navíc i jako předseda představenstva jediné firmy, kterou si Andrej Babiš ponechal ve svém vlastnictví – AGABSY.
Bílek měl zároveň 13,33% podíl ve společnosti CETRAC, která byla zrušena v likvidaci. Firmu vlastnil mimo jiné se dvěma ruskými společníky.
Na lince Praha – Moskva
Právě ruské nemovitosti, jejichž přepis do katastru Bílek pro Rusy zařizoval, se nyní dostaly do centra pozornosti.
Česká diplomacie totiž podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org řeší citlivý problém ohledně budov, které místo k diplomatickým účelům využívá ruské velvyslanectví komerčně.
Související články
Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
Například ve vile po druhém československém prezidentovi Edvardovi Benešovi dnes sídlí na 13 soukromých subjektů, včetně nacionalistického hnutí Řád národa. Ve vedlejší ruské vile stojící je dokonce evidováno přes dvacet soukromých firem.
Česká diplomacie nyní řeší i případy, kdy některé budovy využívané Ruskou federací nebyly dosud zkolaudovány či nejsou evidovány v katastru nemovitostí. Dvě budovy v Praze a v Brně stojící na pozemcích Diplomatického servisu (příspěvková organizace Ministerstva zahraničí ČR) byly dokonce prodány soukromým firmám.
Jednání ohledně řešení této situace probíhala jak v Praze, tak v Moskvě, dosud ale nebyla uzavřena.
Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Až si někdo nahrabe miliony , udělá státní převrat, je trestně stíhaný , vyhraje volby, tak se dozvíme , že je spojený s lidi těsně napojenými na Rusko. Potom asi BIS a rozvědka informují našeho oblíbeného prezidenta aby si nemusel slinit prst a my se něco dozvíme až je vše v prdeli.
V kazdem pripade se maji Cesi na co tesit, zvyk je zelezna kosile, drive diktatura proletariatu, dnes diktatura oligarchu. Drive sovetska armana okupujic ceske uzemi 40 let, dnes rusti oligarchove v cele s Buresem. Zajiste zajimava fraska, ani Shakespeare by nedokazal napsat lepsi hru.
Nejlepší je asi nic nečíst, jinak si musí člověk udělat neskutečně špatný dojem v jaké že to republice vůbec žije. Těch 40 let komunistické totality z nás udělalo stádo nemyslících občanů a bude třeba nejméně dvou generací, než se zařadíme k normálním evropským státům.