Lukáš Wagenknecht: Proč to u nás nefunguje?

Napsal/a Lukáš Wagenknecht 24. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Korupce, zneužívání dotací, přihrávání zakázek známému, kartely několika firem, které jsou veřejným tajemstvím a je skryto jenom antimonopolnímu úřadu nebo otevřený střet zájmu politiků při výkonu veřejných funkcí. Nikoho z nás to nebaví poslouchat donekonečna a je pravda, že v poslední době to už ani tolik nebaví některá média říkat nahlas.

Nalijme si čistého vína. Krade se všude ve světě a korupce provází všechny modely vládnutí. V čem jsme u nás ale jiní než ve vyspělých demokraciích jako je třeba Kanada, Holandsko, Německo nebo Velká Británie?

V minulých letech jsme byli největší příjemci eurodotcí a stovky miliard z Bruselu k nám potečou v příštích šesti let znovu. Tak jak je možné, že máme tak strašné dálnice a nemáme vysokorychlostní železniční sít, když jsme tranzitní zemí? Proč je sehnat místo v mateřské školce výhrou v loterii a zajistit příjemný domov pro seniory s pečovatelskou službou je mise na dlouhá léta?

Úkoly veřejné správy a tři tajemná slovíčka

Náš problém je, že se utrácí naše peníze z daní za věci, které občané nepotřebují. Nebo když už by je i potřebovali, jako třeba dálnice nebo registr vozidel, tak je kvalita tristní. U nás se nemyslí na veřejný zájem, ale jak říká Tonda Blaník, hlavně aby byly penězovody. A to je hlavní rozdíl mezi námi a vyspělými demokraciemi. Korupce je i tam, ale politici investují do věcí, které občan využije, a méně u toho takříkajíc mlaskají.

I u nás by to přitom šlo, jen kdyby se chtělo. Již dlouhá léta mají politici povinnost při nakládání s veřejnými prostředky dodržovat principy účelnosti, efektivnosti a hospodárnosti.

Pojďme na jednoduchých příkladech rozebrat, o co vlastně jde.

Účelnost

Každý výdaj z veřejného rozpočtu by měl plnit úkol veřejné správy. Krásným českým příkladem může být výstavba golfových hřišť, na kterou naši politici vynaložili miliardy korun z Evropských dotací v minulých letech. Já posledních deset let říkám, že to účelně vynaložené veřejné prostředky nejsou. No a konečně k tomu došel i Brusel a s velkou slávou i paní ministryně pro místní rozvoj. Jenomže nás tento objev století stál miliardy korun, za které se mohli už několik let fungovat zmíněné mateřské školky pro naše děti.

Efektivita

U každého výdaje by měl být poměřen náklad na vstupu a výnos. Docela pěkný příklad z minulosti je projekt Ryba domácí. Ministerstvo utratilo v letech 2008 až 2011 178 milionu na to aby se zvýšila spotřeba sladkovodních ryb. Podle statistického úřadu ale od roku 2009 spotřeba na hlavu klesala. Myšlenka možná dobrá, ale provedení mizerné, vyhozené desítky milionů a efekt žádný. Krásný extrémní příklad neefektivnosti. A když se podíváte do novin nebo na internet, tak i současní vládní politici plánují různé informační kampaně za desítky milionů. Co je smutné, u některých postrádám nejenom efektivitu ale i účelnost.

Hospodárnost

Každý výdaj by měl být pořízený za nejvýhodnější cenu. O předražených nákupech bychom mohli mluvit hodiny. Všelékem této vlády má být nový zákon o veřejném zadávání. U něho je úsměvné, že jako první a vlastně jediný zákon současné vlády byl vládní radou proti korupci označený za špatný a korupční a měl by se od základu předělat. K tomu ale zjevně nedojde.

Je to vůbec možné?

Dosáhnout hospodárnosti ve veřejném sektoru je boj na hodně dlouhou trať a pomoci může především přístup veřejnosti k informacím. Protože u nás nemáme propojené ekonomické a účetní systémy, počkáme si ještě hodně dlouho.

Efektivita by měla být největší výzvou pro nás pro všechny. Politici a úředníci se z principu nebudou chovat efektivně, protože peníze, se kterými nakládají, si sami nemuseli vydělat. A kdo by si nekoupil pěknou hračku, když ji neplatí ze svého ale, když mu to státní rozpočet zaplatí.

Ale co je nejsmutnější v české realitě, čeští politici nedbají ani na účelnost!

Začněme s účelností

Korupčních ztrát se u nás stejně jako všude jinde nikdy úplně nezbavíme. Hlavním cílem by pro nás v tuto chvíli mělo být, aby politici utráceli za projekty, které nám něco přinesou. Tedy, začít dbát na účelnost! Určitě potřebujeme přehlednější pravidla. Třeba jako srozumitelnější zákon o veřejných zakázkách, o tvorbě veřejných rozpočtů nebo o finančním řízení a auditu. Ani sebelepší zákon ale nebude fungovat, pokud nebude mezi politiky a úředníky vůle ho dodržovat a vymáhat. Teprve až u nás politici pochopí, co je to účelnost a proč je dobrá (třeba když potřebují něco napsat na plakáty před dalšími volbami), začne to nás konečně o trochu lépe fungovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)