Lubomír Vejražka: československý 25. únor 1948 ve stínu ukrajinského 24. února 2022
Na komunistický puč završený 25. února 1948 pohlížíme přes propast tři čtvrtě století. Je to už 75 let a ta dlouhá doba nechala datum, které poslalo naši zemi na čtyřicet let do totality, vyblednout. Burcující odkaz se ztrácí. Letošní připomínka 25. února 1948 je navíc přirozeně zastíněna 24. únorem 2022, tedy prvním výročím vpádu Ruska na Ukrajinu. Podívejme se, co čtyřiadvacítku a pětadvacítku spojuje.
Podobností těchto dvou dat a událostí najdeme víc, než by se možná dalo čekat.
1. Moskva se rozhodla, Moskva chce
Moskva řídila československou KSČ od jejího vzniku v roce 1921. Spolu s KSČ připravovala vřazení Československa do východní zóny již od poloviny 2. světové války – středoevropský prostor si prostě nárokovala, a basta. Dne 25. února 1948 jsme, přesně podle plánů Kremlu a KSČ, padli do područí našich komunistů. KSČ nás vzápětí vlastizrádně naservírovala Stalinovi, impérium SSSR se rozšířilo.
Ocitli jsme se v pozici již porobeného Polska, Rumunska a Bulharska, Maďarska. Pobaltské státy na tom byly daleko hůře, ty Sovětský Svaz anektoval. Poprvé před válkou, podruhé na jejím sklonku.
74 let po našem 25. únoru se Moskva rozhodla vzít svobodu Ukrajině. Vpadla tam 24. února 2022 s cílem začít budovat impérium navazující na Ruskou říši a Sovětský Svaz, jenž byl Ruskou říší oděnou do rudého komunistického hávu. SSSR se rozpadl v roce 1991, Putin to považuje za neštěstí.
Vládce Kremlu chce Ukrajinu za jakoukoli cenu, bez jejího celého území nové ruské impérium nevybuduje. Bělorusko už mu patří, ovšem tato nevelká země význam Ruska nezvětší. Po Ukrajině už bude potřebovat „jen“ Litvu, Lotyško, Estonsko a Moldavsko – ty patřily Sovětskému Svazu, v očích Putina jde o právoplatný majetek Ruska.
Rumunsko, Polsko, Bulharsko a Slovensko s Českem by rád viděl přinejmenším v pozici zemí závislých na Rusku tak, jak tomu bylo po válce. Jistě by se mu líbilo, kdyby si nás pojistil přítomností svých vojsk. Orbán by „své“ Maďarsko výhodně dobrovolně prodal. Putin nás chce všechny, ten cíl vyhlásili opakovaně a jasně.
Po pětasedmdesáti letech od února 1948 má tedy Rusko stejný požadavek, jako na sklonku 2. světové války: zvětšit se.
Od Putina či jeho následníka se můžeme dočkat, pokud Ukrajina padne, této iracionální výhrůžky vůči NATO: „Dejte mi dobrovolně střední Evropu a Pobaltí, nebo bude jaderná válka a konec světa. My, Rusové, půjdeme rovnou do nebe, vy do pekla. Tak si vyberte.“
Pro oživení paměti: slova o jaderné válce a nebi pro Rusy Putin skutečně vyřkl již v roce 2018, hovořil podobně jako vůdci Islámského státu.
2. Teror, mrtví, nesvoboda
25. únor 1948 přinesl do Československa nesvobodu. Přišlo zatýkání a mučení, popravy a věznění, otrocké práce, střelba na hranicích po uprchlících. Také devastace rodin politických vězňů a loupeže majetku, vyhazování ze škol, zaměstnání a bytů.
StB vybudovala donašečskou síť, krysami v lidské podobě se to zde hemžilo. Země se přeorientovala politicky i ekonomicky na SSSR, zintenzivnila se krádež českého uranu ve prospěch Kremlu, preferován byl těžký průmysl pro zbrojení. Režim spustil zuřivou propagandu.
24. únor 2022 přinesl Ukrajině také teror, ovšem v mnohonásobně větším rozsahu, než se stalo u nás v osmačtyřicátém. Ukrajina sčítá desetitisíce mrtvých, do pohybu se daly miliony uprchlíků.
Ruští hrdlořezové na okupovaných územích zatýkají, mučí a znásilňují. Deportují Ukrajince, a to i děti. Ničí infrastrukturu. Ze škol vyhazují kantory – vlastence, přičemž ostatní pedagogové musí učit podle ruských not, tedy prorusky a protiukrajinsky.
Nevhodní ukrajinští spisovatelé jsou vyřazování z knihoven, ukrajinskou kulturu a povědomí ukrajinské národnosti je potřeba vymýtit. Jedním slovem: rusifikace.
3. Prokremelské živly v akci, vliv Moskvy
Prosovětské, tj. proruské živly měly silný vliv již za války v československém exilu v Londýně i v protektorátu. Šlo nejen o komunisty. Příklon ke Kremlu zesílil po válce, po 25. únoru 1948 vliv Moskvy dosáhl maxima a kormidlo směrem ke Kremlu nasměroval kdekdo. Kolaborace s východní říší a její zbožšťování byly na denním pořádku.
Proruské živly se loni objevily loni i na okupovaných územích Ukrajiny. K našemu zahanbení tam mají menší vliv než u nás v roce 1948 i nyní.
Když se válka 24. února 2022 rozeběhla, naši příznivci Kremlu náhle ztichli. Věděli, že kdyby stáli za Moskvou v okamžicích ataku ruských vojáků, uškodili by si. Ovšem jak čas běžel a Ukrajina oproti předpokladům nepadla, skupiny vstřícně hledící na Moskvu i nefalšovaná pátá kolona zvedly pyšně hlavu a vrátily se do svých starých kolejí, které vedou na východ a v nichž se kodrcají již od let 2007/2008.
Tehdy vrcholily tahanice kolem plánovaného radaru v Brdech, jenž měl být součástí protiraketové obrany Evropy. Vize radaru byla později opuštěna, první velké vítězství Kremlu. Dalším ruským vítězstvím se stalo zvolení proruského Zemana prezidentem ČR v roce 2013.
Ti Češi, na něž má nový ruský car silný vliv, nejsou natolik stateční, aby nám na rovinu sdělili: „Putina respektujeme, máme ho rádi, podporujeme zábor Ukrajiny a její rusifikaci.“ Na to jsou příliš zbabělí. Tedy se halí do frází o nutnosti ukončit dodávky vojenského materiálu a tím Ukrajinu donutit k jednání. Tak se prý ušetří životy.
Za jejich řečmi se však skrývá sdělení úplně jiné – ve skutečnosti říkají: „V zájmu Moskvy donutíme Ukrajince, aby se jí vzdali a nechali se zotročit. Nevadí nám, že po uzavření příměří existuje silné riziko, že ruská armáda dozbrojí a dovycvičí nově rekrutované vojáky a v příhodnou dobu se opět vydá na západ: pro zbytek Ukrajiny, pro Pobaltí a Polsko, následkem čehož bude počet obětí vyšší než v případě, kdy se Ukrajina nevzdá.“
Kdy zastánci míru na úkor ukrajinské svobody pochopí, že po Ukrajině můžeme následovat i my? Anebo je to cíl některých z nich?
4. Naše ohnutá páteř
Část národa 25. února 1948 pád do područí KSČ přivítala, část zachovala lhostejnost a nedohlédla, do jakého neštěstí se řítíme. Menší část zoufala, zlomek se dal do boje. Jako celek jsme se sklonili. Bez boje.
Stejně jako o dvacet let později v roce 1968, stejně jako před tím v letech 1938 a 1939. Nechci tím nikterak snižovat ty, kteří v roce 1938, 1939, 1948 a 1968 bojovali za války v řadách spojenců, šli do druhého či třetího odboje anebo vzdorovali jinou formou. Mluvím o celku.
Po 24. únoru 2022, aniž Rus zaútočil přímo na nás, se část Čechů opět před Kremlem nahrbila. Úslužně, servilně, rychle. Jak jinak než pojmem nahrbení mám nazvat držení palců Moskvě a ustavičná zlá slova o Ukrajině? Řeči o nacistické a banderovské Ukrajině papouškované po Putinovi? Výzvy k tomu, aby se Ukrajině nedodávaly zbraně, aby se pod tlakem západu vzdala?
Pokud člověk ponechá svá záda příliš dlouho v předklonu a na tváři se mu usadí servilní výraz, výsledek je zdrcující a horší než boj. Pokud se země odmítá opakovaně za svou svobodu bít, páteř už se nenapřímí a národ se stane v lepším případě lokajem. Nezaslouží samostatnost, jen to lokajství.
A i kdyby takový národ nakonec zachránily vnější příznivé vlivy jako nás v roce 1945, kdy spojenci chtě nechtě museli porazit Německo a tedy nás osvobodit, národ zasažený nemocí jménem křivá páteř bude neschopný obstát v další krizi.
Páteř těch, kteří se proti Ukrajině z principu vymezují a chtějí tu zemi obětovat za ruský plyn pro nás, a nahrávají tak Rusku, není přímá, je křivá. Možná zlomená. Dědictví vložené do nich minulými generacemi vykvetlo.
Výročí silnější než dřív
Nevím, kudy bude kráčet vývoj na Ukrajině a ve střední Evropě. Neodhadnu, kam až dojde ruská okovaná bota přinášející násilí, zvěrstva, otroctví; nebo zda bude zahnána domů. Nevím, kolik vyroste v Česku a v jiných zemích proruských kolaborantů. Netuším, nakolik naši proruští věrozvěsti naruší soudržnost společnosti, která už je i bez nich rozklížená. Přitom spějeme k dobám, kdy soudržnost bude nutností.
Naštěstí pro nás se zatím Ukrajinci za cenu strašlivých obětí drží. Nic jiného jim nezbývá. Oni vědí, co by je čekalo v ruském područí. Staletí pod ruským tlakem a nadvládou stejně jako desetiletí pod moskevskou komunistickou mocí, jež zapříčinila smrt mnoha a mnoha milionů jejich předků, se jim uložila do genů.
Pokud by Rus Ukrajinu zválcoval, promoskevské skupiny u nás zvednou hlavu daleko více než nyní. Pokud by za nějaké zatím nepravděpodobné situace nabyla místní pátá kolona silný vliv, pokusila by se nasměrovat naši zemi opět ke Kremlu přesně jako komunisté v únoru 1948.
Považuji za nepochybné, že část našinců by ten vývoj přivítala. Panslavismus ukrytý staletí v podvědomí českého národa říznutý nenávistí k USA a EU dělají divy. Nepochybuji o tom, že v případě leckterých podporovatelů Putina za tím příklonem jistě stojí peníze z Moskvy.
Každopádně na „náš“ 25. únor 1948 nezapomeňme. Jeho poselství je dnes výrazně silnější než před pár lety.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Jan Horník: Putin neustoupí. Nás čeká moment pravdy
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Proč tento článek není otištěn v iDnes nebo Lidovkách či v Parlamentních listech ? Odpovezte si každý sám !
Nedá mi to a opět musím reagovat na tu nesmyslnou tezi o zlomené páteři národa podvolením se Mnichovské dohodě, navíc v protikladu s hrdinným odporem dnešních Ukrajinců.
Ta situace v roce 1938 byla naprosto jiná. Kdybychom se tenkrát bránili, byli bychom označeni za viníky konfliktu a obsazení Českých zemí Německem jako oprávněné. Český stát by už nikdy nevznikl a jako národ bychom zanikli vlivem brutální germanizace. Nikdo by nám nepomohl a nikdo by nám neprodal ani patronu, natož aby nám zdarma dodával vojenskou techniku jako Ukrajincům.
Malé území jako je naše kotlinka, se nedá ubránit klasickými zbraněmi. Dá se ubránit pouze vyspělými zbraněmi, které sestřílí a rozstřílí vše, co se k nám bude přibližovat. Naproti tomu Ukrajina je větší než Francie a obyvatel má téměř stejně. Je to velká země. Vždyť jen území, kde o které se bojuje, je větší než ČR.
Ze bych tedy doplnil ono vyspelymi „zbranemi ktere rozstrili vsechno..atd“ – tak ono je videt na ukrajinske fronte jak je to narocne na dodavky valecneho materialu, ze na to ani ta velka Ukrajina nemá – a je zcela zavisla na trvale podpore vsech zapadnich mocnosti..Je dosti slozita otazka, zda bude NATO postupovat, lokud by ae Rusko pohnulo dale na zapad, zda takovou masovou podporu valecnych dodavek bude poskytovat kazdemu statu, na ktery Rusko zautoci,, vcetne nas..
Proto bychom neměli nakupovat nesmyslně drahé Raptory, protože vzdušná nadvláda nad územím, které přeletí za 10 minut, se nedá zajistit. Perfektní protivzdušná ale dokáže zajistit bezletovou zónu.
Stejně tak jsou nanic tanky a obrněné transportéry. Tedy pokud nechcete útočit. Nebo je vysílat na mise. Pak ale potřebujete velká transportní letadla a ne Casy, do kterých se nevejde ani Pandur.
Na obranu jsou třeba drony, houfnice a raketomety krátkého (cca 40 km) a dlouhého dosahu ( 300 – 400 km). A samozřejmě vycvičené a dobře vyzbrojené odhodlané vojáky.
Helemese, honimír se snaží být hurvínkem.
Malomyslnost je jednim ze symptomu ohnute patere.
Jojo. Budeme provádět globální velmocenskou politiku, až se z nás USA i Čína rozklepe. Lipavský se na to skvěle hodí.
„Naše ohnuta páteř „, unor 1948, to jsem byl malý chlapec, vůbec jsem jej nezaznamenal. Později nejstarší bratr byl za nejasných okolností převeden z realky zpět do chlapecké školy. To byl zásah, který si pamatuji a jeho nástup na stavebni průmyslovku do HB, kam denně dojížděl. Druhý bratr se dostal na strojní průmyslovku v Jihlavě, bydlel na internate, vždy prijel domu postipan od blech a stenic. Otec byl v té době ponziovan a v r. 1953 zemřel na následky zranění ve Velké válce na ruské frontě, měl ruskou kulku v rameni. Menovou reformu si pamatuji jako prvak „dnes ti dám zmrzlinu, ale musíš mít jiné penize, řekla pí Javorska.Úmrtí dvou prezidentu, preriznuta mys v chlebe, rano když máma dělala svačiny a, vysetrovani STB, odevzdání fotografie. Nejstarší bratr nastoupil k PTP a stavěl letiště ve Sliaci. V té době jsem ministrovalb, aobčas jsem zaslechl v sakristii výrok jednoho pana k profesorovi „stejně nejlip bylo za Rakouska“. Stával jsem fronty a maso a o prazdninach brigády, při mém odchodu do důchody byly započítány.Odmaturoval jsem a po večírku jsem šel, jako prvovolic volit generála Svobodu, pozdejsiho prezidenta. Vojenskou PS jsem ukoncil měsíc před vstupem vojsk VS. Byl jsem vPraze a dělal jsem v Pragovce, tam se odehrálo mnohé. Vraťte nam PR, hrimal asak Jaluvka na Prikopech a stalo, že zatizily ruské tanky nový podchod na VN a byl jsem i na Vinohradské třídě, když tam hořel tank a autobus. Po vítězství nad SSSR jsem si hodíl kámen do Aeroflotu za asistence VB. Ještě před tím, přišel spolbydlici Franta M. z Caslavi na pokoj rozrušený, když viděl hořící pochodeň. To už
toho bylo dost a vrátí jsem se domů a oženíl jsem se. Tak šel život, komunisti dostali tezke údery a my s níma Zadna ohnuta páteř, každodenní práce, radosti a starosti.Tak nevím, kdy bylo nejlépe, R – U nepamatuji, ale můj otec sel tenkrat bojovat za císaře Františka Josefa.
Pokud jste nebyl poslancem Národního shromáždění, pak jste generála Svobodu za prezidenta v roce 1968 volit nemohl Milane. Nějak se vám to popletlo.
Nepochybuji o tom, že v případě leckterých podporovatelů Putina za tím příklonem jistě stojí peníze z Moskvy. Konec citátu. Já o tom také nepochybuji a BIS o tom jistě ví své. Je ale opravdu takovým problémem tento tok peněz přetrhnout? A nejedná se v případě přijímání peněz od nepřátelské mocnosti a za tyto peníze pak vykonávání činností, které si tato nepřátelská mocnost přeje, o trestný čin? Nevím o tom, že by byl doposud někdo za takovou trestnou činnost stíhán.
Obavam se ze jakykoliv spor neni v tom ze Ruskem importovany totalitni komunismus byl u nas brutalni a zlocinny, a ze se nesmi opakovat. Otazka je, jak to zaridit aby se neopakoval. A v tom je to slozitejsi.
Protoze, kdyz uz treba nekdo pripomina ten obavany panslavismus, ten prece zadny vliv nemel, protoze v te dobe byli a zustali Cesi i se svymi elitami jako narod loajalnimi poddanymi rakouskeho cisare a jeste pul stoleti potom, nez se ta rakouska rise po Velke valce rozpadla. A ze pak jsme byli, za Masaryka loajalni soucasti Zapadu, pak (kdyz nam ten Zapad odmitl pomoci) tak loajalnim protektoratem Nemecka, pak loajalni soucasti sovetskeho vlivu. A nyni opet loajalni soucasti EU a NATO. A zase zalezi jen na nich, jake nam daji pokyny, zda mame bojovat, nebo si i branit, nebo to vzdat, pokud by ten rusky atak prisel az k nam.. Na to nastesti na te Ukrajine cekat nemuseli..
moc dobry komentar, ktery vystizne shrnuje situaci a stav nasi pate „kremelske“ kolony,ktera tu vice, tu mene nepokryte podporuje masoveho vraha a zlocince putina,coz je obludne a pokud to presahne nejakou miru, melo by to byt bez debat uz davno trestne postizitelne..toto neni tzv jiny nazor, to je postoj nepratelsky k nasemu soucasnemu zrizeni a v zajmu cizi agresivni a nepretelske mocnosti,tedy je to ukazkova vlastizrada, popsana vyse v clanku…cim dele ji budeme tolerovat, tim hure pro nas..pokud by putler na ukrajine nedejboze uspel, vsem kolaborantum by bezpochyby neuveritelne stoupla mira drzosti…snad se to nestane a brzy sklapnou, je to silene co se tady deje!
Autor ve svém svatém nadšení nějak pozapomněl na aktivní roli p. Beneše na prodávání státu Stalinovi.
Příteli skeptiku, nepopletlo, armádního generála jsem volíl, vr. 1964 za poslance NS. A NS jej. v1 /, 68,zvoiilo prezidentem ČSSR. Včera J. Fistejn projevil radost nad přijetím čínské nabídky prez. Zelenskeho k jednani o míru. Pánové Zaorálek aSvoboda jen cosi blekotali. Spojenec R-U Itálie, také vyměnila válečné strany blahe paměti z neutrality za aktivního clena Dohody, nic nového pod sluncem. Co tomu rekne politolog, takto předseda vlády Fiala? Čínská mirova jednani, to je situace, ještě Indie a Brazílie a je vymalováno.
Pak jste se Milane ohledně té volby ve svém hořejším příspěvku vyjádřil dost nepřesně.