Lubomír Vejražka: Čapí hnízdo není politický proces. Když Babiš tvrdí opak, uráží oběti totality
Andrej Babiš tvrdí, že jeho soud kvůli kauze Čapí hnízdo je první politický proces od sametové revoluce. Tímto tvrzením však uráží statisíce politických odpůrců nacistů a komunistů, kteří se stali skutečnými oběťmi skutečných politických procesů. Politický proces totiž není totéž co proces s politikem, který se v demokratickém státě něčím provinil, anebo existují pochybnosti o jeho bezúhonnosti.
Politický proces! Ten pojem nahání hrůzu! Evokuje provazy a desetiletí trestů, které rozdávali komunisti po roce 1948, připomíná éru temného božstva ženoucího v komunistickém Sovětském svazu miliony občanů do gulagu anebo před popravčí četu.
To Babiše skutečně čeká? Jeho, který hovoří svobodně ve Sněmovně, vlastní třetinu mediálního trhu a jeho strana svobodně nerušeně kandiduje ve volbách?
Kouřová clona hysterie
Vyšetřování vedené proti podezřelému politikovi je pouze a jenom vyšetřování proti podezřelému. Nic víc. Dojde-li k soudu, je pak na soudci, aby rozhodl o vině, či nevině. Politik by se neměl skrývat za kouřovou clonu hysterických prohlášení o politickém procesu. Měl by, jako jiní vyšetřovaní a souzení občané, respektovat právo.
Nebo je snad premiér či jakýkoli jiný politik z práva vyňat? Stojí nad tímto právem tak, jako v minulosti stáli komunističtí pohlaváři? Považuje-li kdokoli soud politika – Babiše za politický, pak bychom mohli v nadsázce prohlásit soud s tramvajákem za tramvajácký, soud s řidičem za soud řidičský.
Babiš mnoho let opakuje, že kdyby nebyl v politice, tak by nikdo o Čapím hnízdu neslyšel. Možná ano, možná ne. „Čapích hnízd“ v Česku jistě byly desítky, spíše stovky… A prošly. Jenže pokud se deset lidí zachová nezákonně a projde jim to, stane se snad z té nepravosti precedens?
Může se pak jedenáctý, ten přistižený, odvolat na činy předchozích deseti a dovolávat se beztrestnosti jen proto, že jim vše prošlo? Když jim ano, proč jemu ne? Každý politik, čím výše se dostane, musí počítat s drobnohledem nad sebou a s provalením kauz, které by jinak zůstaly spát. Spát, protože do podzámčí není tak vidět.
I Babišův argument, že jde o „starou věc“, je lichý. Pokud se kdokoli pustí do politiky, pak určité činy nebudou pro veřejnost promlčeny nikdy. Každý má právo na ně kdykoli poukázat. Jedinci s podivnou minulostí by totiž neměli rozhodovat o směřování státu.
Skutečné oběti politických procesů
Připomeňme tedy expremiérovi znovu, co je to (zjednodušeně) politický proces.
A) Politický proces se objevuje v totalitních či skrytě totalitních režimech, kde nevládne právo, respektive kde právo je podřízeno vládnoucí straně, vládnoucí skupině či diktátorovi.
B) Politický proces se vede proti osobám souzeným za politickou činnost proti státní moci; např. proti té komunistické.
C) Popřípadě býval politický proces zaměřen proti osobám, které se ničeho proti státní moci nedopustily, kterých se však totalitní moc (komunistická, nacistická) chtěla preventivně pod jakoukoli záminkou zbavit. Šlo totiž o čestné a morálně silné osoby, osoby obecně uznávané, popřípadě odvážné, které by se proti totalitní moci mohly vyhranit.
D) Nebo mohl politický proces cílit na obyčejné občany, kteří se nedopustili vůbec ničeho anebo jen nějakého ústního prohlášení. Jejich persekucí uzurpátoři zastrašovali národ. Každý si rázem uvědomil, že vládci mohou všechno. Kdo pociťuje tíseň, bude mlčet, bude poslouchat, neprojeví nesouhlas. Strach a pasivita drtivé většiny občanů jakož i odstranění elit je cíl každé diktatury.
Peklo pro odsouzeného i pro rodinu
Ještě pár slov k průběhu politicky zabarveného vyšetřování a procesu tak, jak známe z minulosti.
Kdo se dostal do hledáčku gestapa či StB, poté stanul před komunistickým či nacistickým politicky laděným soudem, načež se ocitl v likvidačních lágrech barvy hnědé nebo rudé, udělal přibližně tuto zkušenost:
- Zatčení bez výstrahy, bez předběžného výslechu, často bezdůvodně.
Okamžité mučení včetně oblíbeného postupu StB, totiž pověsit za ruce a nechat viset nějakou dobu pro zajištění povolnosti vyslýchaného.
Odpírání spánku, týrání hladem a žízní, odmítání lékařské pomoci.
- Samozřejmě psychický nátlak. Co třeba zakrvácený ručník před vyšetřovací místností a milá poznámka důstojníka: „To víte, někomu se rozrušením spustí krev z nosu.“ Anebo: „Dcera umírá, chtěla by vás vidět. Jenže vy jste vzpurný a nechcete podepsat. Zemře a tatínka nespatří.“ Po půl roce váha 45kilo, krev v moči, pět zubů pryč, zlámané prsty.
A soud? „Obhájce“ požaduje těžký trest, prokurátor dští oheň a síru, soudce jede podle politického zadání a hledá jen přitěžující okolnosti. Divadlo. Rozsudek: řekněme 17 let. Odsouzeného polije hrůza. Ale je rád, že se aspoň vyhnul provazu.
Jestli to Andrej Babiš neví, tak smrt v komunistické oprátce byla krutá, dlouhá, bestiální. Od soudu do vězení, lágru. Otrocká práce, opět hlad, opět týrání, opět nedostatek lékařské pomoci.
Byla tu však i rodina: Žena vyhozená z práce, děti ze školy. Vynucené vystěhování, bída, ústrky v práci, předvolávání ženy na StB, tlak k rozvodu. Pro děti peklo ve škole. Tolik tedy o politických procesech a jejich následcích.
Politický proces vs. proces s politikem
Nic podobného Babišovi nehrozí. Proces nelze nazvat politickým jen proto, že se dotyčný pohybuje v politice. Čeká ho jen a pouze soud.
Má za sebou miliardový majetek a armádu špičkových právníků, prokázal, že umí zatočit s kýmkoli jemu nepohodlným, je vrcholným politikem s nesmírnou politickou mocí, má za sebou svá i jiná média, je neomezeným vládcem své strany, jeho poslanci jej oddaně následují.
Suma sumárum, Babišova pozice u soudu bude mnohem jednodušší, než když se tam ocitne obyčejný občan. Přesto mu není stydno pasovat se do role oběti politického procesu.
Ptal jsem se nedávno svého kamaráda, právníka: „Kdyby měl běžný člověk na hrbu Čapí hnízdo, už by seděl, že?“ Lakonicky odvětil: „Ne, neseděl. Už by byl z lochu dávno venku.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
Babiše nechci také za prezidenta, ale úvaha, že se nejedná o politicky proces je mylná. Dnes to opět potvrdil spolek Milion Chvilek, který je novodobý lidový soud. Jestli bude Babiš prezidentem, tak to bude i díky takovým novinářům jako jste vy a spolky lidových soudů jako je Milion chvilek.
Vy budete asi na hlavu. Jak může být soud kvůli dotačnímu podvodu Babiše politickým procesem? Babiš celých 8 roků čerpal dotace EU a také dotace státu na které neměl nárok, protože byly určené pro malé a začínající firmy. Ale protože byl Babiš vedle ministra financí také předsedou Dotační komise, která rozhodovala, kdo půjde do dalšího kola, tak docházelo k tomu, že Babiš a jeho podřízení v Agrofertu formálně vyčlenili nějakou část Agrofertu a udělali z ní malou a začínající firmu a vše bylo podle něj v pořádku a podle zákona. Podle zákona to nebylo a byl to podvod za podvodem, ale protože Babiš měl v době od roku 2017- do roku 2021 menšinovou vládu, kdy spolu s hnutím ANO byla v koalici ČSSD a aby mohl vládnout, tak musel zkorumpovat SPD a KSČM, kterým čas od času hodil něco, co na stole přebývalo a všichni byli spokojení, jenom stát dělal dluhy i v době, kdy byl 4-6% ekonomický růst. Přesto se stávalo každým rokem, že byl schodek Státního rozpočtu 100 miliard Kč.
Nešťastný člověče, vždyť Vy vůbec nechápete o čem ten soud je. No nedivím se, když takzvaná média to v popisu toho případu raději nezmiňují, ale ty transakce s Čapím hnízdem Babiš prováděl dávno předtím než do vlády (i na MF) za Sobotky přišel..
Nicméně, zdali to bylo či nebylo podvodem? Byly to samozřejmě účelové transakce, ale jestli to bude označeno až nyní za trestný čin, to bude na rozhodnutí soudu., na nikom jiném. A jestli se Babiš odvolá, tak na odvolac´ím soudu, atd..
On je tu ještě jeden problém, že tytéž termíny v právničině různých států znamenají pokaždé něco trochu jiného. A protože EU nemá jeden úřední jazyk, je v tom zmatek.
Vzpomínám svého času na diskuse o tom, že celoEUrounijně bude trestné „padělání veřejné listiny“.
Problém je, že neexistuje uvnitř EU shoda, co je to padělání a neexistuje ani shoda, co je to veřejná listina.
V řadě států není např. školní vysvědčení veřejná listina, v jiných (u nás taky) ano. V devadesátkách průvodci cestovek běžně okopírovali tu dvojstranu pasů svých „oveček“, na níž jsou údaje, které se hlásí při přejezdu hranic, ubytování apod (aby nemuseli pořád vybírat a vracet pasy), v některých státech EU je takováto xerokopie části pasu brána jako „padělek“.
Pokud EU nebude unitární stát (federace nestačí), tak prostě takové problémy budou. V USA s tím mají problémy, protože jsou „jen“ federace, je to známo i z detektivek. Dokonce existoval, či ještě existuje, postup, jak spáchat vraždu a nebýt za ni odsouzen, a přitom být znám jako viník, popsal ho E. S. Gardner, povoláním vedle spisovatele renomovaný právník, v jedné své detektivce).
A co ma společného unijní právo s procesem s Babišem? Čerpal české dotace které byly nasledně propláceny EU.
Jenže se do toho montuje unijní právo, protože české Babiš s vysokou pravděpodobností neporušil.
A pokud by byl souzen za poškozování EU (což je jedna z variant) mohlo by to celé viset na kolizi mezi naším a EUrounijním právem, případně současným a tehdejším právním stavem.
Čerpal unijní dotace, byť pasírované přes ČR. A sám soudce se vyjádřil o možnosti doplnění obžaloby o „zločin proti EU“.
Vzájemné postavení českého a unijního práva je v takové situaci nejasné, protože něco se má dělat podle práva unijního a něco podle českého.
Dotace jsou politická záležitost.
samozrejme,ze to neni zadny politicky proces, to je absurdni lez co siri Buresovci a mentalni bolsevici..kdyby to byl „politicky proces“ jako za totace, tak je o rozsudku uz davno rozhodnuto a Bures by byl v klepetech a ve vazbe a jen by precetl predpripravenou rec…tak vypadaly politicke procesy. toto je normalni soud s politikem v systemu, kde je soudni moc nezavisla na politicke moci,coz ale uplne neplatilo za Babise, ktery mel velky vliv na policii a SZ, ktery s velkou pravdepodobnosti spachal dotacni podvod a chvilkari nemaji sanci zmenit nejak rozhodnuti soudu,byt tato jejich aktiviva je opravdu pitoma
Normální soud, který čekal na výsledek voleb 🙂
spatne, neprosel jste. SZ cekali na vysledek voleb, a jak bures nevyhral, tak to tam Saroch poslal, coz je primy dukaz toho,ze se ho bali..kdyby byl Bures dal premier,tak to u soudu neni, soud uz rozhodne nezavisle,coz je v poradku,jen se to tam jaksi nemohlo dostat, kdyz byl Bures u moci a to nahoda neni. jsem zvedavy na svedectvi juniora,neni divu,ze si ho obhajci Babise nepreji,ale maji smulu..ale jak to dopadne je stejne nejasne a to je dobre..uvidime
Přesně kvůli tomu, co uvádíte, to lidé považují za politický proces. Horákovou by taky neodsoudili, kdyby se KSČ v únoru 1948 nedostala k moci. Řečeno ošklivě.
A ještě něco: Za normalizace bylo zcela běžné, že se režim snažil svým protivníkům přišít nějaký kriminální delikt a nesoudit je formálně za to, kvůli čemu vlastně souzeni byli.
… no a čeho se docílí když Andrej Babiš ml. bude jako jediný mluvit opačně než další příbuzní v této kauze, kterých je pochopitelně více. Oni tedy byli v té době akcionáři, on ml. bude mluvit, že nebyl… Pro chod a.s. by to asi tehdy nemělo žádný valný význam, protože rozhodovat by se dalo i bez něj… Rozhodujiícím faktorem je i čas, který už tady dávno minul realitu…
Ano, i burešovy podržtašky jsou lidé. Jinak jako obvykle blábolíš. Z prstu vycucané obvinění politickým procesem jistě je. Kauzy burešových jím uskutečněných podvodů nikoliv.
Pavle,
problém je, že se soudí cosi z roku 2008 v roce 2022. Že je snaha to soudit podle zákonů a precedentů, které jsou novějšího data než souzený skutek. A že nejsou souzeni státní úředníci, kteří měli tehdy (2008) jasně danou povinnost žádost přezkoumat.
….je to podle mně, politický proces !!!
Jsou lidé, kteří popřou i existenci vlastní matky.
Ikdyby danému popírači dovlekli jeho matku před nos, bude tvrdit, že to není jeho matka. Ikdyby udělali DNA testy, které by vyšly prokazatelně, stejně popře.
Tomu se říká v dnešní době právo na obhajobu.
Nebo také podle pana Kania nespravelivý aka politický proces. Nebo případně podle pana Miroslava proces lidového soudu.
Protože co když to smyšleného odpírače, o pár řádek výš, jeho matka opravdu není? Vždyť to tvrdí… Důkazy vědou podložené? Ty mohou být objednané. (jako třeba výpověď bývalých spolupracovníků STB u soudu, že Hrabiš byl vedený jen tak… prostě jen tak…)
Některým lidem je zkrátka zhůry daná zabedněnost. Či tvrdohlavost se tomu také někdy říká. A než aby přiznali, že se mýlili, tak by si koleno vrtati nechali. A jen jen otázka proč tak zarputile, přes veškeré důkazy, danou osobou brání.
Nechci se pouštět do úvah, zda je to proces politický nebo není, to bychom se napřed museli shodnout na definici, co to politický proces je. Přijmeme-li autorovo vymezení, pak to politický proces není. Je ovšem podle mého názoru nepochybné, že v procesu politika důležitou roli hraje, kdyby totiž Bureš nebyl předchozí léta ve vládě, proběhl by proces už dávno a jak autor na konci napsal, i pokud by Bureše odsoudili, už by byl dávno venku.
P. S. a akce chvilkařů? Trapné, ubohé a jenom to Burešovi nahrálo
Že bych připomenul, a vzhledem k tomu že ještě pořád neznáme ani rozsudek, natož jeho odůvodnění (což je ale to nedůležitější, až pak lze o něčem diskutovat a hodnotit naše právo),
tak naprostý omyl je v tvrzení „Měl by, jako jiní vyšetřovaní a souzení občané, respektovat právo“ – protože zákon říká že obžalovaný se smí hájit všemi možnými právními prostředky.
Tudíž, jestli že pan Babiš a jeho právníci zvolí tu metodu že tvrdí že jeho proces byl zpolitizován, má na to úplně stejné právo, jako kdyby jiný obžalovaný tvrdil, třeba že to na něj někdo „narafičil“… Má právo v tomto podávat své důkazy a navrhovat svědky, obhájci vyslýchat ty předvolané obžalobou a klást jim řadu dotazů.
To je věc soudu a dalších soudů (neb Babiš se v případě odsouzení odvolá), a potáhne se řadu let, aby to soudily a posoudily.
No, řekl bych že kdo si na tom vyláme zuby, bude řada našich slavných médií. Už teď se rýsuje naprosto rozeznatelná hranicemi mezi skutečně kvalitními která dokáží objektivně komentovat soudní líčení (jak teď vidím, třeba
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-kauza-farma-capi-hnizdo-soud-aktualne_2209120825_pj
a těmi která nic jiného než svůj předem daný politický výklad toho procesu nezajímá a nic jiného tedy ani svým čtenářům a posluchačům nepodají…
Možná by měl pan Vejražka napsat pro pana Miroslava ještě pojednání o lidových soudech…
Proces může nebo nemusí být politický. Říct o člověku, který svůj proces označí za politický, že někoho uráží, je manipulace.
Vejražka opět pořádá politické školení mužstva. Upírá Babišovi právo označovat proces za politický nebo zpolitizovaný a spekuluje o kdoví čem. Proč by Babiš nemohl svůj proces označovat za politický a zpolitizovaný? Vždyť jiné ve velkém omilostnil někdejší předseda ODS a čestný předseda ODS Václav Klaus. A Babiše stíhají za to, že využil platné špatné legislativy k získání dotace jako jí využily stovky ostatních příznivců ODS. A ty, kdo skutečně rozkradli nebo „vydžusovali“ miliardy, nikdo nestíhá.
A proč by autor nemohl uvést na pravou míru lži agenta bureše, politicky proškolený radomíre.
Pokud jde o podvod, stejným způsobem jdou peníze ke všem zemědělským společnostem, jde však hlavně o preference ANO, které Prahu a její mocichtivé napodobovatele v krajských městech rozpalují do běla. Benešovská nenávist k prvorepublikové agrární straně a venkovu prostě v Praze zakořenila.
To, že nějaký udavač mluví o politickém procesu neznená vůbec nic.
Samozřejmě jednoznačně politický proces na jehož konci očekávám odsouzení na doživotí bez možnosti odvolání, ztrátu veškerých občanských práv, zabavení všeho majetku, vyhození dětí z obou manželství ze školy nebo práce, stejně tak manželek a všech příbuzných aspoň do 3 kolene s následnou důslednou kontrolou, aby to nějak neobešli. V krimu prvních pět let samotka bez jakéhokoliv kontaktu, nízkokalorická strava, 4h spánku denně při rosvíceném světle a s hlasitým přehráváním projevů Fialy a Kalouska a občas samozřejmě pořádnou nakládačku proloženou elektrošoky bez jakékoli následné lékařské péče. Pak se myslím může pan Babiš zařadit mezi ostatní politické vězně a vstoupit do učebnic. Tak snad mu to vyjde.
Polemika o tom zda je Babiš zloděj či není. Jak je potom možné, že za 8 let se jeho majetek zvětšil cca o 40 miliard.Celý původ jeho majetku je pofiderní. Proč jej asi ze Slovenska vyhnali. A mít zase presidentem čobola a Stbáka s komunistickou minulostí může chtít jen člověk hloupý nebo komouš. Stačilo od roku 1948 tu mít komouše.Poroce 91 stejně oni díky Klausovi tuhle zemi jen rozkradli a Babi je jeden z nich.Nechci presidentem komunistu , Stbáka, ani komouše lampasáka. Zatím se jeví jako nelslušnější Danuše Nerudová, konečně tu bude v čele žena a vzdělaná, proč né tady je na ženách jít k volbám a dokázat, že právo žen na rovnost není jen kec, ale skutečnost.Ženy jsou pragmatičtější s větším smyslem pro zachování mírového života. A nepoleze do zadku ani Číně a nebo nedej bože zpátky do ruské bídy a KGB vlády