V Česku studuje 18 syrských uprchlíků. Potkat se zde mohou s prominenty režimu Bašára Asada
Z České republiky se stala vyhledávaná klidová zóna a vstupní země do schengenského prostoru pro některé vysoce postavené zástupce syrského Asadova režimu i pro jejich potomky, kteří studují na českých školách. Bez větší pozornosti na to poukázala Bezpečnostní informační služba.
BIS ve své výroční zprávě podotýká, že je to i „díky diplomatickému působení přímo v Damašku.“ Tyto pasáže z nedávno zveřejněné výroční zprávy BIS potvrzují informace, které již dříve přinesl HlídacíPes.org.
Tedy to, že do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Branou je pro ně právě české velvyslanectví v Damašku. Obyčejní Syřané musejí s žádostí o vízum do Libanonu.
Lidé blízcí Asadovi
V letech 2013 až 2017 vydal zastupitelský úřad ČR v Damašku 309 schengenských víz. Víz s omezenou územní platností jen pro území České republiky bylo ve stejném období 95.
„Valná většina víz, která byla udělena na našem úřadu, vycházela z požadavku Bruselu a Švýcarů, a to jak víza pro vládní, tak opoziční delegace na opakovaná ženevská jednání,“ vysvětlovala již vloni na dotaz HlídacíPes.org Eva Filipi.
Ta post velvyslankyně v Sýrii zastává už od roku 2010. Její působení někteří označují za kontroverzní, Filipi má však podporu vlády i prezidenta Miloše Zemana.
České ministerstvo zahraničí na otázku, v jakém smyslu je ČR pro prominenty Asadova režimu „klidovou zónou“, reagovalo s tím, že „jednotlivé pasáže zprávy BIS nebudeme komentovat“.
„Víza jsou udělovaná v souladu s platnými pravidly ČR a schengenským kodexem EU,“ doplnil mluvčí ministerstva Michal Bucháček.
Podle informací HlídacíPes.org byli mezi těmi, kteří víza do Česka už dříve dostali, i blízcí spolupracovníci prezidenta Bašára Asada. Například Luna Al Chebelová – mediální poradkyně syrského prezidenta či Rana Obied – zástupce ředitele Asadova prezidentského protokolu.
Mezi dalšími jmény jsou Buchra a Aniseh Chawkat, neteře prezidenta Bašára Asada. Vízum do Česka získal například i Rida Jawad, podle dostupných informací syn Asadovy poradkyně Buthainy Shaaban. Ta je už od června 2012 na sankčním seznamu EU.
Zajímavá je i zmínka BIS o tom, že na českých školách studují potomci prominentů Asadova režimu.
Po studiu a po válce domů
Podle statistik Ministerstva školství na tuzemských vysokých školách v roce 2017 studovalo 166 občanů Syrské arabské republiky.
Rozklíčovat, kolik z nich patří do pomyslné kolonky „potomci prominentů“ není možné. Při studiu se však mohou setkat v posluchárně vysokých škol i s těmi, kteří ze Sýrie naopak kvůli válce či pronásledování režimem museli utéct.
Syrských uprchlíků v Česku studuje nyní s podporou české vlády celkem osmnáct. „MZV se podílelo na výběru 18 kandidátu z řad syrských uprchlíků v Jordánsku, kteří byli zařazeni do programu Nové elity pro Sýrii,“ potvrzuje za Ministerstvo zahraničí mluvčí Michal Bucháček.
Projekt schválila vláda v květnu 2015, o rok později jej prodloužila o jeden rok, do roku 2022.
„Po několika měsících intenzivní práce vyhodnotilo vedení Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze, že studenti jsou dobře vybraní, dobře se sžívají s prostředím, o studium mají zájem a snaží se o co nejlepší přípravu na ně,“ shrnulo před dvěma lety počáteční zkušenost Ministerstvo zahraničí.
Nyní již všichni Syřané z tohoto programu studují na tuzemských vysokých školách v akreditovaných studijních programech.
„Stipendijní program splnil svůj původní humanitární záměr ve smyslu pomoci uprchlíkům. Průměrné roční náklady na jednoho studenta jsou cca 230 000 Kč. Náklady zahrnují stipendium, náklady na vzdělávací činnost a na stravování,“ odpovědělo na dotaz HlídacíPes.org Ministerstvo školství.
Po ukončení studia a po ukončení konfliktu v Sýrii se počítá s návratem syrských absolventů do vlasti.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Populismus a prázdná kasa. Proč si česká ekonomika neumí vydělat sama na sebe
Česko v trvalém minusu. Bez dluhů na svůj provoz nemá a mít nebude
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Kdo drží Asada u moci? Putin! Pak přece není divu, že Zeman podporuje post české velvyslankyně v Sýrii. která sem posílá prominenty Asadova režimu….
Přesně tak. A ten samej prezident v předvolebním boji házel špínu třeba na Drahoše, jako na vítače zlých Arabů. Asad je přeci ten hodný……stejně jako jeho mírumilovný otec. Všechny bych je odtud vyházel, třeba do Ruska.
Syrie byla příjemná sekulární země se slušnou životní úrovní , školstvím i zdravotnictvím , potom ovšem Syrie odmítla Američanům výstavbu ropovodu z Kataru přes Syrii do Středozemního moře a oheň byl na střeše !! USA a jeho poskoci vytvořili a vyzbrojili jakousi opozici a výsledek známe !! Co se Asadovi vyčítá , že zachránil svou zemi před islámisty a prozápadními vrahy ????!!!
Syrie byla příjemná země, dokud tam Moskva nenasadila Asada! Otce současného hromadného vraha vlastního národa….žádný ropovod s tím nemá co dělat! Ani USA ne!
V letech 1971 až 2000 byl prezidentem Sýrie Háfiz al-Asad, po jeho smrti se prezidentem stal jeho syn Bašár al-Asad, oba jsou představitelé strany Baas, která si od vojenského převratu v roce 1963 udržuje dominantní postavení v zemi. Od března 2011 je Sýrie zmítána občanskou válkou mezi vládou Bašára Asada, rebely, kurdskými milicemi a Islámským státem…..kde máte ten ropovod?
„Zajímavá je i zmínka BIS o tom, že na českých školách studují potomci prominentů Asadova režimu.“
Bohužel, na českých školách mohou studovat i potomci prominentů Daeš režimu a dalších tamních teroristických organizací. Vyloučit to nelze.
Nicméně velmi pikantním to je z úhlu pohledu v tom, že „obě znepřátelené množiny si klidně studují v zemi, kde vládne „Zemanův režim“. Sice tato kombinace znepřátelených osob v Sýrii si jde po krku a to tak že doslova, že až mnohé by měla tato „podivnost“ donutit se minimálně a ne po čučkařsky zamyslet, zda si tyto množiny nepůjdou „po krku i tady“. Logicky a realisticky, v Německu si jdou po krku Kurdové a Turci, že….?! Vyrobit to „bezpečnostní riziko“ a ponechat je bez zájmu odpovídajících politiků a orgánů, je super čučkařina a já bych za to z někoho a s chutí, udělal nezaměstnaného. Až to tady začne lítat a každá ta množina bude logicky a reálně řvát „Alláhu Akbar“, tak si pamatujte, že aspoň já – na tohle, upozornil v této souvislosti.
Philpinova měla už se stidit na tolik je propojena s assadova mafie v sýrii a vsechni syřani o ní mluví a ještě další a další skupině úředníků z ministerstvo zahraniční
Je vidět , že o Syrii nic nevíte , nebo tak jen lži z ČT !!
Hlavně, že vy mluvíte pravdu a nic, než jen pravdu, když nám ta ČT podle vás jen neustále lže. Zapomněl jste nám bolku osvětlit, proč ta Sýrie byla tak skvělou zemí. Kdo a proč jí podporoval, soudruhu bolku. Chce se mi zase zvracet.
No, když je tu máme hezky pohromadě, tak bychom měli poprosit představitele režimu, aby ty uprchlíky po návratu hned nepopravili. Jinak to jsou vyhozené peníze, ta studia…