Levnější volání ze zahraničí v roce 2017? Evropské komisi se nelíbí „migrace“ SIM karet
Vloni v říjnu Evropská komise oznámila, že v červnu roku 2017 zmizí v rámci zemí Evropské unie roamingové poplatky za mobilní volání. Po jednání z počátku tohoto týdne je už jasnější představa o tom, jak by by Evropa bez poplatků za volání v zahraničí mohla vypadat.
Evropská komise totiž zveřejnila návrh prováděcího nařízení, které stanovuje řadu opatření, aby ukončení poplatků za roaming probíhalo po celé EU jednotně.
K navrženým pravidlům patří i férová politika, která má omezit nekalé praktiky. Mezi ně komise počítá i případy, kdy si zákazník koupí SIM kartu v jiné členské zemi, kde jsou tarify nižší než na domácím trhu, ale používá ji doma.
Podobná situace může nastat i v případě, kdy má zákazník trvalý pobyt v zahraničí, ale používá kartu předplacenou za ceny ve své domovské zemi.
Pokud by takové případy měly rozsáhlejší podobu, mohly by se podle Evropské komise odrazit na cenách na domácím trhu, a mít tak v konečném důsledku negativní vliv na spotřebitele.
Na základě veřejné konzultace komise proto navrhla, aby zákazníci – používající SIM kartu z jiné země – měli možnost využívat ceny za volání či psaní zpráv ze zahraničí po dobu 90 dní v roce (z toho maximálně 30 dní v řadě).
Pokud bude tato hranice překročena, spotřebitel si bude muset připlatit, a to ve výši čtyř centů za minutu volání, jeden cent za SMS zprávu a 0,85 centů za 1 MB dat.
Návrh budou ještě projednávat členské státy v rámci tzv. COCOM, Komunikačního výboru Evropské komise . Jednání se zeměmi EU proběhne na základě konzultací se Sdružením evropských regulátorů v oblasti elektronických komunikací (BEREC). Návrh by podle Komise měl být přijat do 15. prosince letošního roku.
Autorka je redaktorkou Euractiv.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
To je skutečně úžasné jak i na takové blbosti jako jsou poplatky za mezistátní telefonní hovory ukazují dnes unijní politici naprostou nesmyslnost a nefunkčnost svého krachujícího projektu E-jÚ (a Hele)..
Takže nekalá praktika je „když si zákazník koupí SIM kartu v jiné členské zemi, kde jsou tarify nižší než na domácím trhu, ale používá ji doma? Nebo když má zákazník trvalý pobyt v zahraničí, ale používá kartu předplacenou za ceny ve své domovské zemi???..
Takže využívání služeb z jiné členské země EU je dnes unijními komisaři označováno jako „nekalá praktika“? Jak vůbec mohli uvést takovou sprostoru jako důvod?
Kde jinde by se dalo tak snadno „unionozovat“ a zlevňovat ohromné náklady subjektů než v případě mobilního volání, kde přenos signálu přes -pomyslnou- hranici členského státu EU nestojí reálně ani tisícinu ejra, protože telekomunikační firmy, jsou stejně nadnárodní, a jejich sítě jsou po celé EU technicky propojeny???