Lékař Šimon Reich: Jak zabránit kolapsu zdravotnictví nyní i v budoucnu
Současnou politickou garnituru jsme opakovaně upozorňovali – nejenom my lékaři – že naše zdravotnictví je personálně zdevastované. Opakovaně jsme naléhali, aby do něj šlo více peněz „právě teď“. Teď nás realita dohání.
Ano, podíl na rozkladu zdravotnictví mají do větší či menší míry všechny předešlé vlády. Ano, je to problém, který se zanedbává v podstatě posledních třicet let.
Problém však v několika posledních letech uzrál natolik, že jeho adekvátní řešení již nesnese odkladu. Nebyli jsme vyslyšeni a nyní nám kolaps reálně hrozí.
Pokud v následujících týdnech nastane, bude zde průběh koronavirové epidemie velmi podobný tomu, který pozorujeme v Itálii. Přeháním? Bohužel ne.
Papíry musí sedět. Realita ne
Základní provoz (tak, jak ho známe) takřka celého našeho zdravotnictví běží dlouhodobě pouze za cenu plošného porušování zákoníku práce. To znamená, že spousta zdravotníků pracuje 250 hodin měsíčně a více.
Jsou vyčerpaní, demotivovaní, mizerně zaplacení, vyhořelí a velké procento z nich je v souvislosti s koronavirem ohroženou skupinou – nejen kvůli tomu, že jsou v první linii, ale i vzhledem k jejich vyššímu věku.
Autor tohoto článku pracoval několik let na nejlepších chirurgických klinikách a opakovaně se setkal s projevy selhávání systému v regionech i na těchto pracovištích. Kdyby ale zdravotníci nepotili krev a nefungovali v duchu novodobého otrokářství, kolaps by nastal už dávno.
V regionech chybí personál, který by byl schopen problémy vyřešit, pacienti jsou proto často překládáni jinam – směřují do nemocnic 3. typu, tedy do nejspecializovanějších center, které jsou proto brutálním způsobem přetíženy.
Jinými slovy již při základním provozu jsme svědky klesající dostupnosti kvalitní zdravotní péče v naší republice.
Nevěřme všemu, co se píše „na papíře“. Papíry musí sedět, jak se říká, a proto se také falšují vykázané odpracované hodiny. Všemu rovněž přispívá to, že zdravotní péči část naší společnosti nesmyslně nadužívá i s banalitami. Ale nezlobím se za to na ně; děje se to všude na světě, tam, kde to systém dovolí.
Co s tím vším?
Chce to změny
V prvé řadě je třeba si uvědomit, že více financí je podmínkou nutnou, ne však dostačující. Podstatná část peněz totiž odtéká do „rýžového nákypu“, což je dáno především smlouvami zdravotních pojišťoven s jednotlivými poskytovali, přičemž někteří dostávají za stejné výkony více peněz než jiní.
Proto je nutné připravit komplexní reformu systému na legislativní úrovni. Je třeba změnit systém zdravotního pojištění a nastavit nová pravidla vztahu na ose pojišťovna – pacient – poskytovatel.
Musíme si také definovat standard a nadstandard, který bude součástí připojištění. Dále musíme navýšit a valorizovat platbu za státní pojištěnce.
Pak zde máme nefunkční postgraduální vzdělávání. Nabízí se proměnit poslední dva roky ročníku na medicíně v (symbolicky) placenou praxi tak, jako je tomu např. ve Francii. Mladí budoucí lékaři a lékařky budou tak mít méně teorie a budou více zapojováni do běžného provozu klinik, kde pomůžou především s administrativou, díky které se toho však hodně naučí.
To pak umožní jejich rychlejší zapojení do ostrého provozu po absolutoriu, případně ještě před tím, v krizové situaci, jaká může nastat nyní.
Je na místě vytvořit dotační program, který danému mladému lékaři jeho cestu k atestaci zafinancuje tak, aby byla kvalitní a rychlá. Ti oplátkou za to podepíší, že budou v dané nemocnici (či jiné definované) pracovat určitý počet roků.
Buďme lepší než politici
A konečně, jak zabránit hrozícímu kolapsu, který hrozí právě v těchto dnech? Je to jednodušší, než si myslíte. Nejde totiž zdaleka jen o zdravotníky a zdravotnický systém, ale o každého z nás.
Především omezte svůj pohyb na nutné minimum. Myjte si ruce každou chvíli, pořádně a alespoň 30 vteřin. Pokud máte rýmu či kašel, tak si přes pusu dejte ideálně roušku nebo používejte kapesník. S ostatními si nepodávejte ruce a nelíbejte se s nimi.
Procházka pouze krátká pro nadýchání se čerstvého vzduchu a bez kontaktu s lidmi. Zda nastane italský scénář, je doslova ve vašich rukou. Vláda se chovala dlouhodobě nezodpovědně, což nás přirozeně všechny štve. Tak nebuďme stejní a ukažme politikům, jak se to dělá.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
13 komentářů
Ano, souhlas, jak je napsáno „.. komplexní reformu systému na legislativní úrovni“, a to natolik transparentně a pluralisticky aby jí odsouhlasila nejen vládní 100+x, ale i silná opozice, a ta jí pak po svém nástupu k moci rovněž přijala a pokračovala v ni.
Jákekoliv izolované kroky (a dílčí přehazování zdrojů tam a zpět), které pak zase další vláda zruší, jsou na nic.. Mimochodem, a ani dnešní aktivisté demonstrující na náměstích nechtějí chápat, že nejde o to, zda nebude ve vládě Franta či Tonda, ale právě ty komplexní změny, ke kterým se raději nehlásí z politiků nikdo..Třeba proto že za poslední pravicové vlády pokusy o ně žalostně zkrachovaly.
Btw, ale už je možná pozdě, možná že současné „tvrdé politické řešení“ akutní krize ve stylu uzavřít republiku a všechno zakázat (něco to lidem připomene), tak přiměje právě ty schopnější (i ve zdravotnictví), z republiky odjet, na Západě si vydělávat víc – a už se nevracet …
Ano, vystudují bez školného, které zaplatí všichni občané prostředníctvím daní (jiný významný zdroj příjmů stá nemá) a oni pak seberou svých pět švestek a odjedou posílit „vyspělé západní demokracie v čele s USA“, protože ty, (počítáno v absolutních číselných hodnotách na třeba 100 000 občanů; údaj kolik procent HDP se vydává na vzdělání je v tomto případě irelevantní – česky se říkalo scestný), ušetřili na nákladech na vysoké školy a tak mohou vyplácet vyšší platy. Naší milí doktoři se na ty, co jim studium umožnili s odpuštění vys…., omlouvám se, ale výstižnější výraz jsem v českém jazyce nenašel.
Poznámka: Podle mé osobní zkušenosti, když se u nás vydělávalo v průměru 3 500 Kčs a v Německu
3 500 marek, tak káva v kavárně u nás stála 3,50 Kčs a v kavárně v Německu 3,50 marky (marka byla za cca 17 Kčs na černém trhu), takže to, že jsem vydělával 17 x 3 500 Kčs, místo 1 x 3 500 Kčs, mně mohlo být jedno; a to pomíjím na př. nájmné, které bylo nepoměrně vyšší. Dnes je to jinak, nájemné jako v Německu platy jako …, ale to jsme si vyzvonili my!
Počet státních zaměstnanců cca.
Rok 2000 = 245 tisíc.
Rok 2020 = 475 tisíc.
Počet státních zaměstnanců, kdy hnutí ANO začalo být ve Vládě cca.
Rok 2014 = 416 tis.
Rok 2020 = 475 tis.
Podotýkám, že je nás stále v České republice cca. 10,5 mil. obyvatel. Vláda ČR neřeší stárnutí populace.
Příchozích mladých lékařů je procentuálně méně, než odcházejících lékařů do důchodu.
Já to přeženu a napíši, že pokud chceme, aby nedošlo ke scénáři, kterým straší pan doktor, budeme muset buďto sjednotit platy (mzdy) v EU v oboru, nebo do zdravotnictví masivně nasadit roboty, lékaři budou jen obslužný a pomocný personál a to proto, že roboti nemají emoce a nepláčou. Vše je o lidech a se současným moderním člověkem to především v péči o zdraví lidí je na pováženou. S masivním nasazením pořadů v TV (nese to zlatá vejce) o lékařích nemůže občan počítat s „hrdinstvím“ (proč, že ano) v tomto oboru. Samozřejmě systém školství nejen v tomto oboru je zkostnatělý, počítá s člověkem pokud on vstoupí do procesu vzdělávání na VŠ, že je čistý , nepopsaný list, vše jej páni profesoři naučí a vzdělanci se odpovědně toho budou držet ve svém povolání a budou se inteligencí sobě vlastní posouvat s poznatky nových věcí dopředu. Že se na všech VŠ učí zbytečnosti vzhledem k dnešním možnostem a poznání se nereflektuje a lidé se považují z principu za prázdné stvoření, které se musí vše naučit a složit z toho zkoušky. Nakolik vše (vzdělávání) ovlivňuje Google a jiné vymoženosti dnešní doby je věc jiná. Zda mu v té hlavě po absolutoriu zbude něco a kolik nikdo neřeší. Vše se nechá kouzlu všemocného působení trhu. Zapomíná se na individuální software každého jedince. Můj názor je takový, že ne každý chytrý člověk po příslušném vzdělání může „dělat“ lékaře. Dnes tu máme Covid, jako překvapení, lékaři a všichni v oboru se snaží ( a měli by se všichni občané), aby škody byly co nejmenší, tak je to správně. Je tu ovšem něco podivného, amatérského, na první pohled se nejvíce snaží A. Babiš a média, neboť od rána do rána je všude v etéru jen koronavir a Babiš. Na jeho neúspěších se přiživují ochotně jiní, kteří vědí nejlépe, jak ten cvrkot má vypadat. Dle mne v dobře organizované společnosti by to mělo fungovat jinak. Myslím, že je to bída, co budeme činit v případě válečného (bůh chraň) konfliktu?
Mozna by nebylo od veci, aby nekdo vyzval novinare, at porad nesleduji jen Babise. Pokud zacnou objizdet regiony a prinaset aktualni informace o problemech, vytvori se tlak na vladu a ta uz nebude moct jen predstirat „boj s koronavirem“. Ale chapu, ze je jednodussi se stabem (a kamerami) vysedavat na uradu vlady. Nebo v CT uz rezignovali s tim, ze se blizi cistky a u koryta zustanou jen ti, kteri nebudou prilis kriticti?
A co takhle zapojit volnotržní proces a stát vyloučit z poskytování jakýchkoli služeb? Historie dokazuje, že soukromá iniciativa v tržním prostředí funguje, zatímco centrální plánování nefunguje vůbec a mix státního a soukromého přístupu pouze částečně ale nikdy nefunguje dlouhodobě. Stačí se jen nebát toho posunu paradigmat v hlavě a ve společnosti. Připomíná mi to, když po r. 89 se „špičky“ báli uvolnit trh, že všichni budou kšeftovat z koženou galanterií a nikdo nebude dodávat potraviny. A pak všichni za půl roku čuměli jak bulíci, co dokáže podnikavost lidí v prostředí s rovným přístupem na trh a jasně danými pravidly hry. Stačí dát lidem svobodu rovně podnikat a nechat je jednat. Lidé budou za krátkou dobu velmi příjemně překvapeni, co dokáží podnikaví a schopní (schválně nepíši všehoschopní jako stávající (j)elita). Chápu, že lidé mají strach z trhu, protože mu nerozumí a myslí si, že když jej nemůžou ovládat, že to nemůže fungovat. Na tom přeci není nic špatného. Každý nemůže rozumět všemu. Důležité ale je, že trh funguje.
No ale tady právě u těchto roušek a respirátorů trh šeredně nefunguje. Vdyť teď v těchto komoditách musí být neskutečné rito, Je příjemným nebezpečím, že na tento trh (roušek a respirátorů) se chystají vstoupit razantně vstoupit i developeři, protože ziskovost zde je velká a finalizace produktu je coby dup. Budou to velké změny…
Přesně tak. Jak je možné, že lékárny a prodejny zdravotních potřeb, které jsou převážně soukromé, nemají dostatek roušek a respirátorů. Přeci se vším musejí počítat, ale proč si dělat zásoby, když to stojí tolik peněz a tyto se netočí !! A co krajské úřady, magistráty, tam zřejmě neměly ve skladech vůbec nic. V 90tých letech se zrušily sklady CO, které byly snad ve všech okresech. Minulé vlády to zrušily, neboť to stálo hodně peněz. Ale nyní se bude kritizovat vláda a Babiš.
Jste jistě „velmi příjemně překvapen“, že stejnou roušku, která stála včera 5 Kč, dnes pod 25 Kč nekoupíte, ale váš výdělek je stejný jako včera? Tak totiž funguje ten zbožńovaný trh, kde jedinými pravidly hry jsou ceny dle poptávky a růst zisků majtelů firem.
Firmy rezignovali. EET a heslo všici KRADNŮ je odrovnalo v motivaci.
Udivují mě neustálé nářky nad nedostatkem peněz ve zdravotnictví. Nejsem schopen to posoudit, ale vím, že většina lidí se snaží daním pokud to jde vyhýbat. přitom všichni chceme vzornou péči. Kde na to má potom stát brát ? Neměli by se vrátit poplatky za pobyt v nemocnici a u lékaře ? Mám nedávnou zkušenost nemocnice v JN. A musím říct, že po všech stránkách velice dobrou. Nemohu si stěžovat ani na ambulantní vyšetření. Faktem je, že lékaři jsou zde přetížení. Když vám projde denně rukama 50 až 100 pacientů, není se čemu divit.
Je na okraj: za cca 10-15 let dosáhne důchodového věku Husákova generace a na dvojnásobek vzroste počet diabetiků a onkologických pacientů (drazí pacienti) . O které se bude starat starý a málo početný personál.
už je pozdě
museli bychom opustit EU být soběstační ve všech hospodářských komoditách jako před rokem 1989 a chovat se vlastenecky a nekosmopolitně jako se chovají Číňané, Severní Korejci Vietnamci a do jisté míry i Japonci
UŽ JE POZDĚ