Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Foto: Profimedia

Kurdové opět ztrácí sen o samostatnosti. Jejich autonomie se nehodí nikomu

Napsal/a Tereza Engelová 19. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

Pád režimu Bašára Asada představuje zásadní zlom nejen pro jeho bývalé příznivce, ale také pro syrské Kurdy. Pod oslabeným diktátorem se jim na severovýchodě země dařilo udržet si velkou míru samostatnosti. Ta je ale s územními ztrátami a hrozící velkou ofenzivou Turecka plus jím podporovaných jednotek uvnitř Sýrie zásadně ohrožena.

Na jedné straně Turecko, které u syrských hranic nedaleko Kobani „chřestí zbraněmi“ a otevřeně hrozí ofenzivou.

Na druhé straně horečné úsilí amerických i arabských diplomatů odvrátit „další válku“ na syrském území. Respektive její možná poslední fázi.

Tentokrát o to choulostivější, že proti sobě stojí „západní spojenci“: syrské kurdské demokratické síly (SDF), které Západ podporoval v boji s Islámským státem a členský stát NATO – Turecko.

To se snaží využít chaotické situace a „urovnat si své záležitosti“, respektive zájmy v oblasti. A těmi je především likvidace Kurdské strany pracujících PKK, jejíž členové našli na severovýchodě Sýrie útočiště a podle Ankary jsou rovněž součástí kurdských milic YPG.

Turci tvrdí, že jim jde především o tyto jednotky, faktem ale je, že jim kurdská samospráva v Sýrii vadí dlouhodobě a nejlepším řešením by podle nich bylo její zrušení.

Jakkoliv je prezident Erdoğan nejhlasitějším zastáncem této vize pro „novou Sýrii“, ke zklamání Kurdů není zdaleka jediným. Čím dál víc blízkovýchodních analytiků i diplomatů se jakkoliv „zákulisně“ vyjadřuje ve smyslu, že „kurdský stát“ ve státě by budování nové Sýrie příliš neprospíval a do budoucna by především opět kvůli Turecku představoval bezpečnostní precedens.

Nejsou sami

Kurdové mají sice oficiálně zastánce především ve Spojených státech, jejichž necelá tisícovka vojáků je stále přítomna na kurdském území, a také v Izraeli, který je považován za tradičního dlouhodobého podporovatele kurdské menšiny na celém Blízkém východě.

Jeho „zastání“ ale v rámci geopolitického kontextu není pro Kurdy úplnou výhrou, protože být v arabském regionu označen „za kolaboranta Izraelců“ není ideální vyjednávací pozice.

Podle portálu Al Monitor dokonce Kurdové tajně požádali Izraelce o stažení veřejně deklarované podpory. Což ale nijak nezmenšuje obavy Izraelců z turecké ofenzivy.

„Mohlo by se stát, že nám Asad nakonec bude chybět,“ citoval Al-Monitor pod podmínkou anonymity vysoce postavený izraelský politický zdroj. Podle něj byl Asad slabý a zaměřený na vlastní přežití.

Mimo Sýrii neměl žádné územní ambice a netoužil, aby se země stala dominantní mocností na Blízkém východě, což ale prý rozhodně není případ Erdoğanova Turecka.

„Obnovení Osmanské říše“ je sice Erdoğanův proklamovaný sen a jeho vliv v oblasti s pádem Asada, k němuž významně pomohl, stoupl. Turecký prezident ale zároveň ví, že „nesmí přestřelit“.

Jím požadované zničení kurdských milic YPG je jedna věc, „ovládnutí“ oblasti, kde má Sýrie významná těžiště ropy, je ale věc jiná a neshodovala by se se zájmy ani nově vznikajícího vedení státu pod taktovkou islamistů z Haját Tahrír aš-Šám (HTS), kteří by tím přišli o potenciální významné zdroje příjmů do státní kasy.

Přístup k syrskému ropnému bohatství, které je soustředěno v oblastech pod kurdskou správou, bude ve vyjednávání s Kurdy o jejich budoucím osudu a případné formě „začlenění se“ do jednotné Sýrie klíčové.

Stejně tak k němu může přispět i osud několika tisíc vězňů z řad tzv. Islámského státu, které Kurdové udržují pod kontrolou a jejichž propuštění na svobodu by představovalo bezpečnostní riziko, jak lokální, tak mezinárodní.

Jaké jsou možnosti

Hodně teď bude záležet na tom, jak se k celé situaci postaví nová americká administrativa Donalda Trumpa.

Ten je sice obdivovatelem Recepa Tayyipa Erdoğana a také ho už stihl pochválit za svržení Asadova režimu, které v pondělí označil za velmi chytré „nepřátelské převzetí moci“ Tureckem. Jeho plány v oblasti ale zatím zůstávají zahaleny tajemstvím.

Dosluhující Bidenova administrativa se proto snaží všemi diplomatickými prostředky o prodlužování dojednaného příměří mezi kurdskými jednotkami SDF a sunnitskými militantními skupinami Syrské národní armády (SNA) podporovanými Tureckem, které začaly obsazovat území východně od Afrínu, včetně měst Tell Rifaat a Manbidž, která měli pod správou Kurdové.

O totéž se snaží i někteří arabští sousedé. Na neplánovanou návštěvu přiletěl tento týden za Erdoğanem katarský emír Tamím bin Hamad Al-Thání.

Podle kurdského serveru Kurdistan24 byly předmětem návštěvy „plány obnovy Sýrie uprostřed pokračujícího úsilí o prodloužení příměří“.

Prohlášení k výsledku návštěvy dala jen turecká strana. V tiskové zprávě uvedla, že „Turecko bojuje proti všem teroristickým organizacím ve snaze ochránit svou vlastní národní bezpečnost a okamžitě ukončit nestabilitu v Sýrii a bude v tom pokračovat…“

Erdoğan se nesnaží „kurdské hrozby“ zbavit jen za svými hranicemi, ale od podzimu vede intenzivní kampaň i na domácím poli.

Do své strategie „konečného řešení“ problému s PKK, který trvá už od konce 80. let minulého století, zapojil i osobu, jejíž jméno mezi Kurdy v regionu stále významně rezonuje, a sice Abdullaha Öcalana, vůdce PKK, který tráví už 25. rok v tureckém vězení.

Nelehký úkol Kobaniho

Po 18měsíční izolaci pustili koncem října  za Öcalanem příbuzné. Výsledkem této „úlitby“ pak bylo oznámení jeho synovce Ömera Öcalana, že strýc vyjádřil ochotu přeměnit desetiletí trvající konflikt v právní a politický proces.

„Pokud jsou podmínky příznivé, mám jak teoretickou, tak praktickou pravomoc převést tento proces z konfliktu a násilí na právní a politické důvody,“ uvedl podle serveru Kurdistan24 Öcalan ve zprávě předané prostřednictvím svého synovce.

Od tureckého prezidenta jde o strategický tah, jelikož Öcalanova oběť „politického vězně“ je Kurdy respektována, navíc jeho proklamovaným „duchovním synem“ je i současný vůdce Syrských demokratických sil (SDF) a prakticky nejmocnější muž autonomní kurdské oblasti, generál Mazlum Kobani.

„Zapojení Öcalana“ do vyjednávání o možném budoucím uspořádání syrské kurdské samosprávy, případně rozpuštění PKK je tahem, který, pokud Erdoganovi vyjde, mohl by skončit nikoliv výhodně pro Kurdy, ale minimálně nijak masivním krveprolitím.

Kobani teď stojí před nelehkým úkolem, kdy se bude snažit obhájit alespoň něco, co si v rámci Sýrie Kurdové za posledních 12 let vydobyli, zároveň ale bude pod silným tlakem Turecka i nových syrských vůdců, aby dospěl k dohodě, která zcela jistě Kurdům odebere značnou část současných výsad.

Pokud Ankara alespoň částečně „legitimizuje Öcalana,“ jehož podle tureckých médií plánuje potenciálně předvolat před parlament, z Kobaniho beder by to odebralo alespoň část tíhy zodpovědnosti za „rozpad kurdského snu“.

V tuto chvíli asi bude muset začít veřejným distancováním se od PKK. Další požadavky? Už před několika lety Turci požadovali, aby všechny „nesyrské kádry“ napojené na PKK v rámci struktur kurdské samosprávy a její bezpečnostní složky opustily syrské území. Jinými slovy, aby turečtí, íránští a iráčtí Kurdové odešli Sýrie. Jenže kam?

Dalším požadavkem bylo, aby se Kurdové vzdali kontroly nad příjmy z ropy, které autonomní samosprávu do značné části drží nad vodou a síly SDF se staly součástí syrské armády.

Jestli teď Ankara bude vznášet požadavky podobné nebo ještě tvrdší zatím veřejně nezaznělo. Určitá forma invaze Kurdy ovládaného území je ze strany Turků podle Erdoğana nevyhnutelná. Jak intenzivní bude a jak se odrazí na budoucím uspořádání „nové Sýrie“, ukážou s největší pravděpodobností už nejbližší dny.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)