Kuřácké ráje se střetávají s realitou. Mohou obstát u soudu?
KOMENTÁŘ. Vůně tabáku a nekonečného libertariánství se line některými olomouckými podniky i přes přísný zákaz kouření. Vše díky (nebo kvůli) spolku Libertas. Kuřácká karavana jede dál – pokutám navzdory. „Ochranu“ před protikuřáckým zákonem hospodám a restauracím slibuje spolek s kontroverzním šéfem. Skutečně narazit mohou až u soudu. Zato ale pořádně.
Pojištění proti pokutám, pojištění proti EET a LIBERTAS Smoke’n’Taste Club. Všechny tři projekty spojuje jedno jméno – Petr Kocourek a jeho Spolek provozovatelů služeb v gastronomii a hotelnictví.
Před Kocourkem a jeho „pojištěním na pokuty“ již v minulosti varovala Česká advokátní komora, která celý projekt považuje za neoprávněné podnikání.
Přesto se Kocourkovi na milost vydaly desítky podniků po celé České republice v naději, že právě on a jeho právní kličky je mohou ochránit před protikuřáckým zákonem.
V Olomouci se do bizarního projektu na obcházení zákona zapojily minimálně dvě provozovny – Bar Rytmus a Ponorka, legendární undergroundová hospoda. Jak se však ukazuje, kuřácký ráj není dokonalý.
Hygienici tuší
Krajská hygienická stanice doposud provedla 360 kontrol provozoven po celém Olomouckém kraji.
Hygienici údajně tuší, kolik barů v Olomouckém kraji funguje jako privátní klub pro uzavřenou společnost, kde mají hosté-kuřáci své členské průkazy.
„Tuto ‚proměnu‘, která spočívá v tom, že provozovatelé mají podnájemní a pachtovní smlouvu s Libertas, nám nemají povinnost hlásit. Že něco tvrdí jejich právníci, to jistě mohou, ale výjimku nemají. Uvidíme, zda se proti pokutě odvolají a věc bude posuzovat soud,“ řekla Olomouckému deníku ředitelka odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Jitka Švecová.
Související články
Zakuřte si, láká spolek Libertas i v olomouckých hospodách. V pozadí ale stojí podvodník
Právník Tomáš Kindl, který se věnuje ochraně zdraví a jeho poškození při kouření cigaret, o přeměně hospody na klub na svém blogu píše: „Klíčové je pouze to, zda je zde poskytována stravovací služba (podávají se potraviny nebo nápoje). Jednoduše řečeno, pokud prostor funguje jako hospoda, pak to bude hospoda a platí zde zákaz kouření.“
Zákazu kouření se podle Kindla nelze vyhnout ani nepřímým způsobem placení, ani zamezením přístupu veřejnosti. Pokud je tedy hlavním účelem podniku výdělek prostřednictvím stravovacích služeb, bude to vždy hospoda nebo restaurace.
Ať rozhodne soud
Klíčové skutečně bude, zda se kluby LIBERTAS dostanou k soudu. Kocourkovy projekty se nemohou chlubit žádnou velkou úspěšností. Ostatně je součástí partičky dalších bizarních postav, spolu s youtuberem MikeJePán a marketerém Janem Plavcem.
MikeJePán spolu s Plavcem o sobě dali vědět, když před parlamentními volbami asi týden spolupracovali s miliardářem Pavlem Sehnalem při obnovování strany ODA. Když Sehnala část české internetové komunity upozornila, s kým se dal dohromady, rychle od spolupráce upustil.
Růst kluboven se, alespoň oficiálně, zastavil. LIBERTAS se novým přírůstkem naposledy chlubil v loni v říjnu na svém Facebooku. Zda se dočkají bary slíbené právní ochrany, nakonec není vůbec jisté. Stejně jako to, zda má skutečně argumentace LIBERTAS šanci na úspěch. Vlastně by ani nebylo překvapivé, kdyby v tom jednotlivé podniky nakonec zůstaly úplně samy.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Nejlepší bude zajistit prosperitu nových restaurací pomocí slušných nekouřících občanů kteří nepijí alkohol, ale rádi se druží. Ti vždy přinášeli největší zisk provozovatelům. Ti „zavržení“ by měli vše konzumovat doma a své soukromí bedlivě střežit. Pak můžou EET v hospodách zrušit…
Tam kde mám chalupu, to vyřešili jednoduše , udělai si 2 – 3 x týdně hasičské školení, donessou dvě basy piva a popelníky, školí se, popíjí pivo a pokuřují. Obec má příjem nižší o nájemné za hospodu, ale nese to hrdinně, ta obec.
Problém je v tom, že politici pocházejí z měst a vesnice znají jen z vyprávění. Vesnice na to doplácejí. Do vesnické hospody chodívali chlapi jen kvůli tomu, že si tam mohli při cigaretě nebo doutníku poklábosit. Můj děda celý týden nekouřil, ale v neděli odpoledne šel do hospody, dal si jedno pivo s viržinkem a byl spokojen několik dní.
Mimochodem, možná je špatný titulek, nemá tam stát „..Mohou obstát u soudu? „, ale „U kterého soudce obstát mohou?“
Protože při naprosté absenci jednoty soudního rozhodování u nás, bude v tom konkrétním soudním případu rozhodovat konkrétní soudce – a ten tedy dle svého (víceméně subjektivního) názoru rozhodne. Pak to formou odvolání a stížností dojde až k Nejvyššímu soudu – a tam je celkově asi 67 soudců (údaj z Wiki) – a u nich už se dá dle jejich předešlých zvyklostí odhadnout jak asi rozhodnou..
Mimochodem, nechci být cynický, ale bude možné požadovat odvolání soudce pro jeho podjatost – protože je kuřák nebo nekuřák??