Kryptoměny jako nový plyn. Rusko hledá skuliny pro obcházení sankcí
Rusko hledá mezery, jimiž by mohlo obcházet zdánlivě neprůstřelné sankce Evropské unie. Nejčastěji se mluví o využití transakcí v kryptoměnách. Ty sice Evropská komise na sankční seznam zařadila, účinné páky na kryptosvět však Bruselu chybějí. Je tu ale snaha to změnit.
Obavy, že by Rusové, na něž dopadly sankce, mohli začít obcházet unijní opatření pomocí transakcí v kryptoměnách, se objevily prakticky ihned poté, co tvrdě zasažená ruská ekonomika a strmě padající rubl donutily Rusy hledat nové cesty, jak ochránit své úspory.
V prvních dnech invaze proto objem obchodování mezi rublem a kryptoměnami „vystřelil“ na několikaměsíční maxima.
Dostat peníze ven
Právě kvůli nápadně vysokému objemu obchodování s kryproměnami vzniklo v EU podezření, že jsou to právě ruské elity, kdo se takto snaží dostat své prostředky do třetích zemí.
„Může se jednat zejména o převod aktiv ze zemí EU či z Ruska do jiných států, v nichž sankce neplatí,“ vysvětluje europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO, Renew Europe), který se v rámci Evropského parlamentu problematice dlouhodobě věnuje.
Text Vojtěcha Freitaga vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Evropská komise proto začátkem března upřesnila, že sankce zasáhnou i transakce v tzv. převoditelných cenných papírech, tedy i v kryptoaktivech. „V současné době neexistují speciální sankce přímo pro krypto, ale je to součástí všech sankciovaných transakcí. I když se v celkovém objemu nemusí jednat o významné částky, jde o to takové praktiky ztížit,“ doplňuje Kovařík.
Některé kryptoměnové burzy přitom již před unijním rozhodnutím ohlásily, že sankciovaným Rusům účty zablokují. Největší světová burza s kryptoměnami Binance už na konci února oznámila, že konkrétním osobám účty zmrazí. Plošnou blokaci účtů všem Rusům však odmítá. „Nehodláme zmrazit účty miliónům nevinných Rusů. Kryptoměny mají poskytovat finanční svobodu všem uživatelům na světě,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného představitele burzy Binance.
Na sankčním seznamu se v současnosti nachází necelých 900 Rusů a přes 60 ruských společností.
Elektrárny na Sibiři těží krypto
Používání kryptoměn k obcházení sankcí je známý fenomén. Jak ukazují případy ze Severní Koreje či Íránu, země pod těžkými sankcemi kryptoměny nejen ve velkém těží, ale také je používají pro zločinné aktivity jako jsou například ransomware útoky. „Výkupné v podobě kryptoměn putuje až ve třech čtvrtinách případů právě do Ruska,“ uvádí Kovařík.
Země je navíc pro svůj přebytek levné energie vhodným místem i pro těžbu. Po USA a Kazachstánu je Rusko s dvanáctiprocentním podílem třetím největším dodavatelem Bitcoinu na světě. Podíl může v blízké budoucnosti dále růst. Evropská snaha zbavit se energetické závislosti na Rusku totiž bude nutit Moskvu hledat nová odbytiště pro svá fosilní paliva. Energeticky náročná těžba kryptoměn by se proto pro Kreml mohla brzo stát cenným zdrojem financí.
Účinně zamezit transakcím v kryptoměnách však pro EU nebude vůbec jednoduché. Ve vztahu k trhu s kryptoměnami neexistují prakticky žádné nástroje a legislativa se teprve připravuje. Konkrétně má jít o unijním nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA). To zatím schválili europoslanci ve výboru pro hospodářské a měnové záležitosti ECON v půlce března. Návrh však čeká ještě dlouhá legislativní cesta, která podle původních plánů může trvat až do roku 2024.
S ruskou agresí a ohlášenými sankcemi ale roste tlak na to, aby byl celý proces urychlen. „Vždy jsou cesty, jak určité zákazy obejít. Právě proto potřebujeme regulační rámec MiCA co nejdříve,“ uvedla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová už den po ruské invazi na Ukrajinu.
Tento pohled však nesdílí všichni. Podle zpravodaje legislativy v Evropském parlamentu Stefana Bergera (EPP) je toto nařízení na obcházení sankcí krátké. „Regulace MiCA toto neřeší. Na transakce v kryptoměnách potřebujeme samostatnou akci od Evropské komise a členských států,“ řekl v reakci na výroky prezidentky ECB europoslanec Berger.
Zákaz Bitcoinu zatím nehrozí
Brusel chce legislativou načrtnout společná pravidla pro veškeré podnikání s kryptoaktivy na území EU. Týkat se bude poskytovatelů služeb, investorů a dalších uživatelů.
„V prvé řadě by legislativa měla zajistit právní jistotu pro zacházení se všemi kryptoaktivy, na která se současná legislativa nevztahuje, podpořit inovace v ekosystému a poskytnout dostatečnou úroveň ochrany investorů a uživatelů, a zajistit tím tržní stabilitu,“ popsal unijní záměry europoslanec Kovařík.
A pozitivně zatím hodnotí podobu návrhu i zástupci finančních institucí. „Představuje další z kroků, které vedou k pozvednutí krypta mezi regulérní a etablované třídy aktiv. Regulace může zvýšit zájem některých institucionálních investorů, kteří doposud považovali digitální měny za příliš rizikové,” uvedl pro EURACTIV.cz finanční analytik Tomáš Pfeiler ze společnosti Cyrrus.
Chystaná regulace však upoutává pozornost světa kryptoměn zejména kvůli taxonomii a zahrnutí sektoru mezi udržitelné finance. Původní návrh europoslanců totiž zmiňoval zákaz těžby kryptoměn, které fungují na principu náročných výpočtů, díky nimž se potvrzují transakce a také objevují nové „bloky“ v řetězci. V současnosti na tomto principu fungují stovky rozšířených kryptoměn, včetně nejznámějšího Bitcoinu.
Tento mechanismus je ale značně energeticky náročný. Jen Bitcoin za loňský rok spotřeboval více energie než řada středně velkých evropských zemí, včetně České republiky. A nejde jen o samotnou energii. Těžba produkuje i obrovské množství elektroodpadu, u Bitcoinu je to téměř 31 tisíc tun použitého hardwaru ročně.
Řada novějších kryptoměn se i kvůli této kritice začíná orientovat na alternativní systém, který již nepracuje na principu těžby blockchainu a je méně energeticky náročný.
Nové „bloky“ v něm produkují tzv. validátoři, tedy majitelé velkého množství kryptoměny. Například druhá nejrozšířenější kryptoměna Ethereum nedávno ohlásila větší pokrok v přechodu na tento systém. Podle spoluzakladatele měny Vitalika Buterina by měla spotřeba energie s novým mechanismem klesnout až o 99 procent.
K úlevě velké části investorů europoslanci zákaz Bitcoinu tentokrát nepodpořili. Stanovisko se však může ještě změnit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Stačí se jen zamyslet,kdo na této válce vydělá. Rusko to nebude, EU také ne, spíš to povede k rozkolu EU a propadu do chudoby. Jediný skutečný vítěz je USA. Proto tu válku mezi Slovany podporují. A pitomec Fiala se přidal k jestřábům a ČR na to šeredně doplatí.
Co tedy navrhuješ Váňo?
„Sankce“ proti Rusku jsou vítanou záminkou pro již delší dobu probíhající tažení proti kryptoměnám (a hotovosti, když už jsme u toho). Rusko nemusí „sankce“ obcházet pomocí kryptoměn, k pohodlému a spolehlivému obcházení „sankcí“ má Německo, které mu sype miliardy za plyn a ropu přímo a ne skrz jakési kryptotransakce.
Miliony nevinných Rusů? Kdo proboha vymyslel takový nesmysl. Jestli je jich pět v celém Rusku a to kdoví jestli.
Ono Rusko tak nějak není demokratické. Lidí, kteří protestují proti válce na Ukrajině, jsou stovky až tisíce (alespoň těch, co o nich prosákly informace do našich sdělovacích prostředků), takže rozhodně ne pět. Kolik jich drží hubu, jako u nás spousta lidí za normalizace (aby je nevyhodili z práce, z bytu, děcka ze školy atd.), to se opravdu blbě odhaduje. Navíc je v Ruskiu téměř stopeocentní státní informační monopol, naši goebbelsové mohou leda závidět. Asi by záviděl svým ruským kolegům i ten původní.
Pravda, děngy jako děngy, a že Rusové jich můžou mít nasysleno dost, antož si je mohli vyrábět už dlouho. Se zmrazením jejich účtů si nemusej dělat starosti, protože to se týká právě a jen těch o kterejch se na Západě že ví že Rusům patřej.. Tak jedině až kdyby si za ně pak chtěli něco objednat Když si třeba nějaký pravověrný bolševik objedná v Německu v´ázané spisy Karla Marxe bude sice platit anonymně v bitcoinech ale s dodávkou via Moskva, tak mu jej asi nedodaj…:)))))
Vždy mne fascinovaly analýzy myslitelů, kteří si pletli příčinu s důsledkem. Rusko napadne Ukrajinu a vítězem bude USA. Asi dodávají zbraně i do Ruska……