Demonstrace za svobodu médií, Praha 2018

Kritizují útoky na média v Česku i jinde. Víme, že můžeme narazit, říká šéf novinářských aktivistů

Napsal/a Vojtěch Berger 11. července 2020
FacebookXPocketE-mail

Česko kopíruje některé kroky, které vedly k omezení svobody médií v Maďarsku, myslí si šéf Evropského centra pro svobodu tisku a médií Lutz Kinkel. „Jsme aktivisté a měli bychom se vměšovat,“ vysvětluje v rozhovoru pro HlídacíPes.org, proč byl před dvěma týdny na schůzce v českém Senátu na pozvání členů tamní mediální komise.

Evropská komise a europarlament mají podle Kinkela jen málo nástrojů, jak pohnout s mediální politikou v jednotlivých zemích EU, protože je to záležitost jednotlivých států. Právě Komise také převážně financuje Evropské centrum pro svobodu tisku a médií (ECPMF), v jehož čele Lutz Kinkel stojí.

Centrum spolu s dalšími novinářskými organizacemi v Evropě sleduje mediální scénu v jednotlivých státech a v případě potřeby varuje před ohrožením mediální nezávislosti. Jako třeba při poslední volbě radních České televize. Kvůli ní letos už dvakrát ECPMF do Česka poslalo kritický dopis.

Lutz Kinkel (čtvrtý zprava) na schůzce s mediální komisí Senátu ČR (FB: David Smoljak)

V prvním, březnovém dopise poslance vyzývalo, aby zvolili nové radní České televize v duchu politické nezávislosti a nenechali se ovlivnit politickým lobbingem.

Když pak v květnu na zbývající místa v Radě ČT byli zvoleni Lubomír Veselý, Hana Lipovská a Pavel Matocha, poslalo ECPMF do Prahy druhý dopis, kde už výsledky otevřeně kritizovalo.

Víme, že můžeme narazit

S kým jste se v českém Senátu sešel a o čem jste mluvili?

Mluvili jsme se členy senátní mediální komise a bavili jsme se o naší „intervenci“ kvůli situaci veřejnoprávních médií v Česku…

…to byl dopis, který jste spolu s dalšími evropskými novinářskými organizacemi poslali v květnu českým poslancům poté, co zvolili tři nové radní ČT.

Ano, hodinu jsme se bavili o tom, jak veřejnoprávní média lépe „vybavit“ proti politickým zásahům. Členy komise hodně zajímalo, jak to funguje v Německu a jestli by se něco nedalo převzít. Dělalo to na mě dojem velmi liberální atmosféry s velkým důrazem na svobodu médií a to pozvání mě nesmírně potěšilo.

K tomu jsem právě mířil. Pozvánka tedy přišla z české strany, ze Senátu?

Ano a byla to přímá reakce na dopis, který jsme poslali.


Evropské centrum pro svobodu tisku a médií vzniklo v roce 2015 jako „hlídací pes“ Evropské charty svobody tisku, kterou v roce 2009 podepsalo skoro padesát evropských novinářů. „My hájíme hodnoty této charty. Většinově jsme financováni z Bruselu, Evropskou komisí, dále spolkovou zemí Sasko a městem Lipsko (právě tam ECPMF sídlí, pozn. red.),“ říká Lutz Kinkel.


Mělo to jednání nějaký konkrétní výsledek?

Komise přijala usnesení, kde se hlásí k ochraně nezávislosti veřejnoprávních médií. My jsme slíbili, že dodáme ještě seznam bodů, které by v Česku v tomhle směru mohly pomoci. Měl jsem také dojem, že Senát je rád, že poměry v Česku sleduje i někdo zvenčí. My zase budeme rádi, když se někdo podívá směrem do Německa. Takhle to v Evropě funguje, že se navzájem sledujeme.

Přicházejí podobné pozvánky i z jiných zemí regionu – z Polska, Maďarska nebo Slovenska?

Občas nás pozvou do úřadu německé kancléřky, do ostatních zemí spíš zřídka. Jedna z našich spolupracovnic třeba vedla konzultace, včetně těch na nejvyšší úrovni, na Slovensku. Ale to jsou spíš rozhovory, kde my sami poprosíme o schůzku, není to na pozvání. Protože pak člověk vypadá jako kritik.

No právě. Ti politici, kteří chtějí „zkrotit“ veřejnoprávní média, a také jejich sympatizanti, se na iniciativy typu vašeho dopisu dívají jako na zahraniční vměšování do českých záležitostí, jako na „diktát Bruselu“ a podobně. Ostatně jsme to slyšeli právě i v květnu, když se v Česku rozšířila zpráva o vaší výzvě českým poslancům… Snažíte se cíleně takové reakce nějak tlumit třeba pečlivější volbou slovníku a podobně?

Vměšování je žádoucí, to je náš program. Jsme tu od toho, jsme aktivisté a měli bychom se vměšovat. Evropská komise a europarlament mají velmi málo nástrojů, jak vůbec nějak pohnout s mediální politikou v jednotlivých zemích, protože to je národní záležitost. Proto je to úkol pro nevládní organizace jako jsme my. Víme, že také můžeme narazit a musíme s tím počítat, ale to je naše práce.

Idioti v krizi hledají viníky

Změnil se s nástupem nové Evropské komise výrazně důraz na svobodu médií? Z českého pohledu je pochopitelně zajímavé, že místopředsedkyně Komise Věra Jourová má na starosti i boj proti dezinformacím.

Myslím, že Věra Jourová hraje velmi dobrou a konstruktivní roli a vážně se stará o svobodu médií. Jsme s ní také průběžně v kontaktu. Myslím, že i v Bruselu už pochopili, že když se všechno nechá jen na „volné ruce trhu“ nebo jednotlivých národních vládách, že se tím jen posílí dezinformace, polarizace a nacionalismus proti EU. Kam to vede, vidíme v Maďarsku. Proto se teď mluví o takzvané „kondicionalitě“ – chceš dostávat dotace, musíš dodržovat evropské hodnoty. To by byl silný nástroj.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Zpátky k vašemu jednání v českém Senátu – řešily se tam i zkušenosti s nominacemi do mediálních rad v Německu? Právě německý – nebo jak se v Česku často říká „bavorský“ – model je často zmiňován jako možná inspirace pro tuzemské mediální rady (kandidáty do rad v Německu nominují předem určené organizace, společenské, církevní apod., pozn. red.).

Já mám k německému modelu své výhrady, mediální rady jsou statické, měly by zahrnout nové společenské proudy. A potom, i v mediálních radách existují „kruhy přátel“ organizovaných podle stranické příslušnosti. A chce to hodně silné intendanty (v německy mluvících zemích ekvivalent ředitele, pozn. red.) a šéfredaktory, aby se proti těmto kruhům prosadili. Často se to daří, někdy ale také ne. Takže nelze německý model jen tak bez výhrad převzít, má své výhody i nevýhody.

Vaše organizace ECPMF byla také loni v Česku součástí monitorovací mise několika evropských novinářských sdružení. Jaká doporučení ohledně mediálních rad padla tam?

Například to, že by do systému nominací členů mediálních rad měl být přibrán také Senát, aby se zvýšila politická základna pro tyto nominace. Přineslo by to větší různorodost.

Jak se německá média vyrovnala s nedávnou pandemií koronaviru? V Česku byla kromě řady pochvalných reakcí slyšet také kritika i směrem k veřejnoprávním médiím, že příliš slepě zveřejňovala počty nakažených a obětí. Jak to bylo v Německu?

Myslím, že německá média se s tím vypořádala celkem dobře. Dala také prostor vědcům, kteří by ho nikdy v takové míře nedostali. Třeba virolog Christian Drosten se stal bezmála národním hrdinou.

A kancléřka Merkelová? Na první pohled bylo jasné, že německá vláda v komunikaci během pandemie šetří emocemi, což byl poměrně velký rozdíl oproti kabinetu Andreje Babiše…

Existuje takové rčení: Idioti v krizi hledají viníky a ti chytří hledají řešení. A tak to trochu bylo – Merkelová je jedna z těch, kteří hledají řešení. O ní byste nikdy neslyšeli, že „tenhle virus přišel z Číny“ nebo „oni nás celou dobu podváděli“ nebo „to oni to všechno způsobili“. Tohle by nikdy neřekla, šlo o to najít řešení a chránit obyvatelstvo. A to se v Německu taky ve srovnání s Evropou celkem dost povedlo. Merkelová promovala z fyziky, ona ví, co je vědecký diskurs, a váží si ho. Ale to je pro lidi taky někdy těžké – tohle vydržet.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)