Kritika Číny se obrátila proti univerzitní profesorce. Otevřený dopis na její podporu podepisují i Češi
Pro Peking je Nový Zéland laboratoří toho, jak prosazovat a prohlubovat svůj vliv v západním světě. Když na to ve svých textech začala upozorňovat novozélandská sinoložka Canterburské univerzity, profesorka Anne-Marie Bradyová, začaly se dít věci.
Profesorka Bradyová je opakovaně napadána v čínských médiích, čelí výhrůžkám, byla napadena i fyzicky, její byt byl vykraden, zloději však sebrali jen notebook a mobilní telefon, ostatní cenné věci nechali bez povšimnutí. Vykradena byla několikrát i její univerzitní kancelář, někdo záměrně poškodil i její vůz.
Paní profesorko, mlčte
Bradyová o rostoucím vlivu Pekingu na Novém Zélandu publikovala objemnou studii, ve své práci se věnuje i textům o ideologii v komunistické Číně.
Poukazuje i na prorůstání čínského vlivu do novozélandské politiky. Součástí její práce byla i série konkrétních doporučení, jak by politici měli reagovat na čínské vlivové akce.
Na situaci Bradyové teď reaguje otevřený dopis, k jehož zveřejnění se vedle českého expertního serveru o Číně Sinopsis (s nímž HlídacíPes.org dlouhodobě spolupracuje) a našeho webu připojila i světová média, mimo jiné britský The Guardian, novozélandský Herald nebo New York Times.
V České republice svůj podpis zatím připojili například sinologové Martin Hála a Olga Lomová, či bývalý ministr kultury Daniel Herman.
Otevřený dopis nese zatím 164 podpisů sinologů a zástupců univerzit z USA, Austrálie, Japonska, Kanady, Německa, Itálie, Polska a dalších zemí světa.
Signatáři se obracejí na novozélandské úřady s výzvou, aby garantovaly profesorce Bradyové ochranu i akademickou svobodu bádání a poukazuje na zjevnou snahu Číny profesorku Bradyovou umlčet.
Nová forma čínského vlivu
„V návaznosti na nedávnou zprávu BIS a Vojenského zpravodajství, zmiňující rostoucí čínský vliv v České republice, jsme se zapojili do petice sinologů proti zastrašování prominentní novozélandské kolegyně,” vysvětluje novinářka projektu Sinopsis Kateřina Procházková.
„Připojit svůj podpis může každý, komu není lhostejný osud vědců věnujících se výzkumu čínského vlivu,“ dodává.
Otevřený dopis upozorňuje i na to, že útoky na zahraniční vědce a výzkumníky, ať už ve formě obtěžování, napadání, odpírání pracovních víz, zastrašování a v některých případech i zadržení během jejich výzkumu v Číně, jsou další formou eskalace čínské vlivové politiky v zahraničí.
Otevřený dopis v angličtině:
OPEN LETTER ON HARASSMENT CAMPAIGN AGAINST ANNE-MARIE BRADY
We, the undersigned concerned scholars and others with an interest in China, have been alarmed and appalled by the recent wave of intimidation directed against our colleague, Professor Anne-Marie Brady, in apparent retaliation for her scholarly research on contemporary China.
Anne-Marie Brady, a scholar of Chinese politics affiliated with the University of Canterbury, has investigated the external propaganda and political influence mechanisms employed by the Chinese Communist Party (CCP) in New Zealand and beyond. Her 2017 paper Magic Weapons, based on extensive Chinese and English-language sources and previous scholarship on the PRC political system, described the CCP’s use of United Front tactics to control extra-Party forces, intensified at home and abroad under current CCP secretary general Xi Jinping. Professor Brady has accompanied her research with specific policy recommendations on how the New Zealand government can deal with the CCP’s political influence operations. These policy recommendations have attracted wide interest far beyond New Zealand.
Since the publication of her work on global United Front work, Brady’s home and office have been subjected to burglaries, during which no valuable items other than electronic devices were stolen. Most recently, her car was found to have been tampered with in ways consistent with intentional sabotage. According to media reports, Interpol and the New Zealand Security Intelligence Service (SIS) are involved in the investigation. In China, academics were interrogated by Ministry of State Security agents after their institutions hosted Brady. Brady has also been personally attacked in media under the direction of the CCP, both in the PRC and in New Zealand. Taken together, these circumstances make it likely that this harassment campaign constitutes a response to her research on the CCP’s influence, and an attempt to intimidate her into silence.
Despite the evidence of CCP interference provided in Brady’s research, of which the harassment campaign appears to be a further example, the New Zealand government has been slow to take action and failed to acknowledge that a problem exists. Professor Brady’s repeated requests for additional SIS and police protection have been ignored for four months.
Far from unique to New Zealand, the CCP’s global United Front tactics and other political influence operations have been documented in other locations, in Europe, Oceania, Asia and the Americas. Small nations can be especially vulnerable to the PRC Party-state’s exploitation of asymmetries in economic power and relevant expertise to advance its political interests. Whether within or without the limits of the law of their target countries, these activities have considerable effects on their societies and merit evidence-based research and the attention of politicians and the media. The harassment campaign against Brady risks having a chilling effect on scholarly inquiry, allowing the CCP to interfere in the politics of our societies unfettered by informed scrutiny.
We urge the New Zealand authorities to grant Professor Brady the necessary protection to allow her to continue her research, sending a clear signal to fellow researchers that independent inquiry can be protected in democratic societies and conducted without fear of retribution.
We join other voices in support of Professor Brady, which have included statements by a New Zealand Chinese community organisation, some of her Canterbury University colleagues, New Zealand academics and two Australian Sinologists, as well as many others on social media.
We further hope decision makers and the public at large, in New Zealand and elsewhere, will engage with evidence-based research on the CCP’s United Front tactics, such as Brady’s Magic Weapons, and give due consideration to policy advice emanating from such research.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Nevím , co je to zase za přiblblý článek , ale západ si musí zvyknout , že Číňani mají peníze a za ty si v kapitalizmu mohou koupit všechno včetně politiků a vědeckých pracovníků a hlavně novinářů !! !!
ako vravievali už starí komunisti – že ten sprostý Západ im predá aj povraz na ktorom ho obesia
Spíš přiblblý komentář.
Když si můžou všechno koupit, proč si nekoupí řečenou profesorku a místo toho jí vykrádají a napadají slovně i fyzicky?
1) Vypada to, ze uz si koupili i jednoho diskutujicicho na HP. 2) Nevim, jestli by se Vam libilo, kdybyste se kvuli svym nazorum stal cilem fyzickych utoku.
Ja si rikal, ktery clen Narodni obce lzinenavistnicke jako prvni zareaguje slovy: tohle je preci normalni!
Dovolim si poznamenat, ze porad jeste v nasi zemi zije par lidi, pro ktere to normalni neni. Jeste jste neznormalizovali uplne vsechny.
Nepoužívejte prosím Čína, ale Čínská lidová republika, když už používáte politické jméno Česká republika.
Jasne, prelozeno do anglictiny ve zkratce P.R.C – vystizne.
Pekingske vedeni Ciny je nutno povazovat za nebezpeci pro civilizaci,tedy skodnou, a jako k takove je nutno k nemu pristupovat,tot vse,nic vic,nic min.
Kterykoliv nazev statniho utvaru,ve kterem se vyskytuje slovo socialisticka,komunisticka,lidova ukazuje na velice podezrelou destinaci.
Komunizmus je prirodzenou budúcnosťou ľudstva , napriek tomu, že existujú komunisti.
S tím lze i souhlasit,
Ale evolucí nikoli revolucí 🙂
Tak to je úlet…