Na logo společnosti Celsius Network se teď většina jejích klientů s velkou radostí nedívá. Foto: Profimedia

Krach americké kryptobanky zasáhl tisíce Čechů. Měli v ní stovky milionů

Napsal/a Robert Břešťan 7. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Projekt americké kryptoměnové banky Celsius Network vypadal promyšleně; přilákal i několik tisíc českých investorů. Původně také plnil to, co sliboval: za uložené kryptoměny klientům pravidelně připisoval úroky v dolarech. Letos v červnu ale přišel krach – zmrazení účtů a insolvence. Firma má nyní přes 600 tisíc věřitelů. A více než stovka jmen se shoduje s těmi, jež jsou vedena v sankčních seznamech.

I pouhé listování seznamem věřitelů by zabralo pěkných pár hodin: dokument, který k případu krachu americké kryptoměnové banky Celsius Network zveřejnil americký insolvenční soud, má 14 500 stran.

„Projeli jsme to umělou inteligencí, programy na identifikaci národnosti, ale ty jsou pořád nespolehlivé. Nakonec jsme použili slovník četnosti českých jmen a příjmení, napsali vlastní program a vyšel nám seznam česky a slovensky znějících jmen,“ popisuje pátrání v seznamech zklamaných investorů Filip Volavka z české forenzní společnosti Surveilligence.

Coby soudní znalec v oboru IT a expert na vyšetřování firemních podvodů téma pojal jako zajímavý studijní případ. „Zabýváme se insolvencemi a děláme i vyšetřování různých podvodů. Osobně mám na starost zajišťování dat a jejich analýzu,“ přibližuje svůj profesní zájem Volavka.

Napadlo jej též porovnat stovky tisíc položek ze seznamu se jmény uvedenými ve veřejně dostupných sankčních seznamech Evropské unie, OSN, USA a Velké Británie. Jde sice jen o srovnání jmen osob, které není možné blíže identifikovat (například adresy jsou s výjimkou amerických občanů začerněny), celkem se ale shoda objevila ve 126 případech.

Právě kryptoměny jsou považovány za poměrně bezpečný a zajímavý způsob, jak například legalizovat výnosy z korupce a špinavé peníze, či třeba jen část majetku skrýt před úřady. „Tipuji, že tuhle analýzu ještě nikdo neudělal. Pokud by se to dalo na americký dohledový úřad SEC, tak by to pro ně mohlo být velmi zajímavé,“ podotýká Volavka.

Známí herci i sportovci…

Pokud jde o české a slovenské věřitele, kteří do Celsius Network investovali, spodní odhad je zhruba osm tisíc lidí, kteří přišli v součtu o stovky milionů korun. Celsius Network přijímal od lidí prakticky všechny kryptoměny – celkem 62 různých druhů, z nichž drtivou většinu širší veřejnost ani nezná. Výše dluhu se proto v čase mění s tím, jak se proměňuje na trhu jejich cena. Dlužná částka se ale v součtu pohybuje kolem 5,5 miliardy dolarů.

První „česky znějící“ jméno má v projektu – možná nevratně – zaparkováno asi 6,5 milionů korun. „Je tam celkem přes 600 tisíc jmen. I jméno vypadající česky může být třeba Slovinec, Němec. Vždyť jen kolik Rakušanů má české jméno, jsou mezinárodní jména, řada Čechů si odstraní háčky čárky ve jménu,“ popisuje zapeklitost pátrání po české stopě velkého krachu Volavka.


Krach Celsius Network
Virtuální kryptobanka Celsius Network skončila v úpadku v červnu 2022.

  • dluží celkem 137,4 miliardy Kč (přes 5,5 miliardy dolarů jsou pohledávky) v nezajištěných pohledávkách 603 497 věřitelům.
  • Průměrný věřitel přišel v přepočtu o 228 tisíc Kč.
  • Hlavní kryptoměny nezajištěných věřitelů jsou Bitcoin (38%), Ethereum (26%) a USDC 15%.
  • Data neobsahují informace o národnosti věřitele. Podle křestních jmen lze usuzovat, že se mezi věřiteli vyskytuje nejméně osm tisíc česky znějících jmen a jejich celkové pohledávky jsou odhadovány na vyšší stovky milionů Kč.

„Jde výhradně o fyzické osoby, žádné české firmy jsme tam neobjevili. Najít se tam ale dají jména některých českých herců, sportovců a podnikatelů. Ale ta největší jména, co se tu točí kolem krypta, tam nejsou,“ konstatuje Volavka s tím, že žádné konkrétní osoby s ohledem na to, že jde o poškozené, zveřejňovat nechce.

„Něco jiného by bylo, kdybychom tam narazili třeba na jména politiků, u nichž by investované sumy vedly k pochybnostem, zda k takovým penězům mohli legálně přijít. Ale nic takového tam není,“ konstatuje Volavka.

Pokud jde o Celsius Network, zpětně se podle něj obtížně odhaduje, zda měla firma od počátku podvodné úmysly. „Subjektivně mám za to, že většina těch operací byla vedena normálním byznysem a s velkou částí aktiv nakládali tak, že generovali zisk a ten rozdělovali,“ podotýká Volavka. Jako kryptobanky nadále v takřka totožném systému úspěšně fungují jiné projekty jako je Nexo a BlockFi.

Pád do klasického letadla

Když se ale Celius Network dostal do prvních problémů, přístup managementu se změnil a ve finále došlo i na Ponziho schéma – tedy na klasické letadlo, kdy jsou výnosy původním investorům vypláceny z vkladů investorů nových.

„Tohle je ukázka situace, kdy byznys začne trochu klopýtat, šéfové to vycítí a snaží se z toho vyskočit tak, aby na tom sami nebyli škodní. Je to podle mne hlavně dílo špatného managementu, kdy při hledání cesty ven volili pak už i nelegální cestu,“ komentuje to Filip Volavka.

Sám zakladatel a ještě donedávna i generální ředitel kryptobanky Alex Mashinsky vybral z firemních účtů nejméně deset milionů dolarů už v době, kdy ostatním klientům přístup k jejich účtům firma zmrazila. Na rozdíl od stovek tisíc klientů tak rozhodně neodešel s prázdnou.

„Ve všeobecných podmínkách bylo malým písmem pár vět o insolvenci s tím, že v jejím případě klient může přijít o všechna vložená aktiva. Většina lidí skutečně nedostane nic. I když je tu nějaká malá naděje,“ říká Volavka.

Součástí Celsius Network byla například velká farma na těžení kryptoměn a jednou z možností je vyplacení části pohledávek a zbytek například formou podílu ve stále fungující těžařské firmě. Šanci na vyrovnání zvyšuje skutečnost, že více než polovina ze 600 tisíc klientů projekt zřejmě jen testovala a měla v něm drobné částky nepřevyšující v přepočtu tisíc korun.

Pohledávky věřitelů firma vesměs uznává; z toho také vzešel soudem zveřejněný seznam věřitelů a konkrétních dlužných částek. Zahojit se ale chtějí v první řadě ti největší. „Je tam spousta velmi bohatých subjektů, fondů i jednotlivců, kteří by to rádi otočili pro sebe. V desítce hlavních věřitelů jsou tři velké firmy, sedm dalších jsou jednotlivci – všichni tam mají v přepočtu nad 400 milionů korun. Největší věřitel má 1,2 miliardy korun,“ shrnuje Volavka.

Největší problém mají podle něj menší investoři, kteří projektu uvěřili natolik, že vybrali celé své úspory, nakoupili kryptoměny a svěřili je Celsius Network: „Takových tragických případů bylo v USA už popsáno několik. V Česku jsme ale žádný podobný příběh nezaznamenali.“


Tento text HlídacíPes.org vychází i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)