Korupce v inspekci životního prostředí: Nepotvrzeno, nevyvráceno. Oznámení přebírá policie
Situací v ústecké pobočce České inspekce životního prostředí se bude zabývat policie. Poté, co vedoucí oddělení odpadového hospodářství Lucie Majerová obvinila ředitele pobočky Pavla Grunda, že je zkorumpovaný, a označila se za whistleblowerku, toto oznámení prošetřovala celorepubliková centrála ČIŽP. Jak na dotaz HlídacíPes.org uvedla mluvčí inspekce Miriam Loužecká, oznámení se nepodařilo prokázat, ale prý ani vyvrátit. A tak celou věc inspekce předává policii.
Napětí v ústecké pobočce, kde se za ředitele Pavla Grunda postavilo 43 ze 49 úředníků a které trvá už několik měsíců, nezklidnila ani čtvrteční návštěva ředitele celorepublikové inspekce Petra Bejčka v Ústí nad Labem. Bejček přijel na oblastní inspektorát sdělit, jak naložil se stížností na ředitele Grunda v době, kdy je na jeho místo vypsané výběrové řízení, do něhož se rovněž hlásí.
Na Grunda podala oznámení jedna z jeho podřízených, vedoucí oddělení odpadového hospodářství Lucie Majerová. Prý proto, že nesouhlasil s udělením nezvykle vysoké pokuty 20 milionů korun pro jednu z firem nakládajících s odpady.
„Prošetřování oznámení přijatého prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému ČIŽP proběhlo v souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů. Příslušná osoba ČIŽP s ohledem na limity svých zákonných pravomocí a kompetencí dospěla k závěru, že neprokázala ani spolehlivě nevyvrátila oznámené spáchání protiprávního resp. korupčního jednání. Příslušná osoba proto okolnosti plynoucí z oznámení a jeho prošetřování postoupila orgánům činným v trestním řízení,“ uvedla mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Další šetření věci je již tedy v kompetenci orgánů činných v trestním řízení a inspekce další informace nebude sdělovat.
Doložte důkazy
Výběrové řízení na nového ředitele ústeckého inspektorátu ale nebylo zrušeno, ani odloženo, jak požadoval petiční výbor, který se za Grunda postavil. V současné situaci, kdy byl prošetřován vnitřní kontrolou ČIŽP, nemluvě o policii, je prý znevýhodněn. Prozatímním řešením mělo být podle petičního výboru zrušení výběrového řízení, neboť jej nelze v současnosti považovat za regulérní a férové.
Schůzka úředníků ústecké pobočky s vedením celorepublikového úřadu ve čtvrtek trvala podle informací HlídacíPes.org zhruba 40 minut a strany se nerozešly v dobrém. Napětí se tak ani po několika měsících zklidnit nepodařilo.
Letos v březnu podepsalo 43 ze 49 úředníků ústecké pobočky ČIŽP petici na podporu zdejšího ředitele Pavla Grunda. Hlavním požadavkem petice, se kterou se úředníci obrátili na celorepublikového ředitele inspekce Petra Bejčka, bylo, aby tvrzení o korupci Majerová doložila důkazy, případně, pokud je nedoloží, aby nesla za své jednání odpovědnost.
Podle zaměstnanců pobočky se ale ředitel Bejček požadavky nezabýval dostatečně, dokonce prý petici zesměšňoval. Napsali proto před dvěma týdny ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL) dopis, který má redakce HlídacíPes.org k dispozici.
„K našemu značnému rozčarování ředitel ČIŽP petici po jejím obdržení od počátku zesměšňoval, dále vyžadoval individuální pohovory se zaměstnanci ČIŽP OI Ústí nad Labem a postupoval způsobem, který v nás vyvolával značnou nedůvěru v to, že bude mít snahu situaci objektivně řešit,“ píše se v dopise.
„Je třeba si uvědomit, že průběh celé kauzy vyvolává u řady zaměstnanců značnou frustraci a pocit, že řediteli ČIŽP na řadových zaměstnancích a jejich názorech nezáleží, přestože se snaží tvrdit opak.“
Navíc vyšlo najevo, že se Lucie Majerová označila za oznamovatelku korupce, a získala tak statut chráněné osoby. „Zatímco Ing. Pavel Grund, MBA začal být prošetřován z důvodu podezření na spáchání korupčního jednání,“ píší úředníci s tím, že tento postup působí účelovým dojmem.
Petice a z ní plynoucí požadavky považují úředníci za nedostatečně vyřízené. Navíc upozorňují, že nastalá situace může mít vliv na výběrové řízení na post ředitele ústeckého inspektorátu, které se má konat během léta. Podle zaměstnanců inspektorátu se situace jeví tak, že vedení ČIŽP nechce problémy řešit a jeho snahou je, aby „vyšuměly“.
„Na to nehodláme v žádném případě přistoupit a jsme k tomu ochotni využít další zákonné prostředky. Je třeba si uvědomit, že průběh celé kauzy vyvolává u řady zaměstnanců značnou frustraci a pocit, že řediteli ČIŽP na řadových zaměstnancích a jejich názorech nezáleží, přestože se snaží tvrdit opak,“ tvrdí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Cattani Evropské unie? Praní špinavých peněz bude hlídat Italka
Ficovy čistky rok poté. Průvan ve slovenské státní správě v číslech a grafech
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)