Koruna už není bezpečný přístav, o přijetí eura se ale v Česku ani nemluví
Koronavirová krize opět otevírá diskusi o stabilitě české koruny a možné cestě k přijetí společné evropské měny. Zatímco odborníci vstup do eurozóny doporučují, právě i s ohledem na probíhající krizi, vláda (i česká veřejnost) je k euru nadále skeptická.
Kurz české koruny se na jaře dramaticky propadl, důsledkem byl nárůst cen dováženého zboží, včetně potravin či elektroniky. Nyní se na síle měny odráží i druhá vlna pandemie a s ní spojený útlum ekonomiky. „Koruna není žádný bezpečný přístav,“ nechal se slyšet prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v rámci on-line debaty uspořádané Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku (IKDP).
Podle Prouzy je nejvyšší čas, aby Česká republika konečně zavedla euro, k čemuž se zavázala již při vstupu do Evropské unie v roce 2004. Česká vláda je ale k přijetí společné evropské měny zatím skeptická.
Slováci jsou s eurem spokojení
Eurem se dnes platí v 19 evropských státech. V následujících dvou letech mají přibýt další dva členové EU – Chorvatsko a Bulharsko. Od vstupu do eurozóny je neodradila ani koronavirová krize. Naopak, od přijetí společné měny očekávají stabilitu, která je pro opětovné nastartování hospodářského růstu klíčová.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
„Euro je stabilní a relativně mladá měna, druhá nejsilnější na světě,“ vyzdvihl přínos společné měny slovenský europoslanec Ivan Štefanec (EPP). Euro prý navíc pomáhá držet na uzdě spotřebitelské ceny a inflaci.
Slováci eurem platí od roku 2009, přijali jej tedy v časech tehdejší hluboké ekonomické krize. Přestože lidé byli tehdy spíše proti, nyní jsou s eurem spokojeni.
„Zavedení eura znamená i lepší vyjednávací pozici v institucích EU,“ říká Štefanec, který dříve působil jako vládní zmocněnec pro zavedení eura na Slovensku.
Předsedové vlád zemí eurozóny se totiž tradičně setkávají v užším „euroklubu“ ještě před tím, než začne oficiální jednání celé sedmadvacítky. Stejně tak postupují i ministři financí, kteří důležitá rozhodnutí přijímají nejprve v omezeném kruhu.
Přijetím eura by tak i Česko zvýšilo v EU svou váhu. S tím souhlasí i Tomáš Prouza, podle nějž by ČR neměla u klíčových debat chybět, jako je tomu nyní.
Změní krize pozici ČR k euru?
Zatímco předchozí ekonomická krize z let 2008 a 2009 ukázala na nedostatky evropské ekonomiky, nyní je situace jiná. Poukázal na to Eoin Drea, analytik Wilfried Martens Centre for European Studies. „Koronavirová krize nám ukázala, že se eurozóna poučila ze svých chyb,“ uvedl irský expert.
Evropa je nyní podle něj vybavena mnohem lepšími nástroji, které jí mohou pomoct krizi ustát. Příkladem je nástroj SURE, skrze nějž EU půjčí členským státům peníze na programy zachování zaměstnanosti, tzv. kurzarbeity. O půjčku již požádala i česká vláda. Země EU se také dohodly na vytvoření záchranného fondu obnovy s rozpočtem 750 miliard eur.
Samotná krize by mohla mít vliv i na pozici ČR k EU obecně. Nervozita spojená s ekonomickým propadem totiž vedla všechny státy včetně ČR k tomu, aby se snažily nacházet společná řečení. „Víme, že krizi nepřekonáme sami,“ říká Štefanec.
Pro českou vládu ale možnost přijetí eura téma není. „V tuto chvíli nemáme ani datum plánovaného přijetí eura, je to přitom základní kámen,“ podotýká Ľudovít Bán, vedoucí Českého a mezinárodního úseku v Commerzbank Praha.
Případný vstup do eurozóny je výsostně politické téma. Podle převažujícího názoru účastníků debaty by politici neměli čekat na to, až se veřejnost začne k euru stavit pozitivně, měli by stanovit realistický termín pro vstup do eurozóny a následně nastartovat potřebné reformy či komunikační kampaně. Podobný postup úspěšně zvolili v minulosti na Slovensku.
S krizí přichází změna
Koronavirová krize sice zdaleka neodezněla, již nyní je však jasné, že se výrazně podepíše na Evropské unii jako takové. Příkladem je již zmíněný záchranný fond obnovy, který bude financován ze společné evropské půjčky. Zadlužení EU bylo přitom ještě do nedávna tabu.
„Krize ovlivní také architekturu eurozóny,“ podotkl v diskusi analytik Drea. V Bruselu podle něj opět ožije debata o budoucnosti bankovní unie nebo unie kapitálových trhů.
„Měli bychom se soustředit na unii kapitálových trhů a vytvořit panevropské finanční a obchodní prostředí, které je důležité pro malé a střední podniky a také pro menší země, jako je právě ČR,“ dodal Drea.
Pro ČR bude v následujících měsících klíčové opětovné rozproudění nejen tuzemské ekonomiky, ale právě i eurozóny. Drtivá většina, 85 % českého exportu, totiž směřuje právě do dalších evropských států, především těch platících eurem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
Problém eura spočívá v tom, že to není ekonomický, ale politický projet. Euro poškozuje státy s méně výkonnou ekonomikou a přečerpává jejich aktiva do států s ekonomikou výkonnější (hlavně Německa). A, mimochodem, propad koruny v souvislosti s jarním poškozením naší ekonomiky covidem, je naopak od toho, co tvrdí Euroactiv, perfektní ukázkou skutečnosti, že oddělená měna funguje a chrání naši ekonomiku. Pokud bychom měli euro, byl by dopad jarní krize na naši ekonomiku a finance daleko horší.
To by si měl přečíst Kaminský z příspevku níže.
1) Koruna nebyla nikdy „bezpecny pristav“. Nejsme Svycarsko. Jsme pouze hracka v rukou spekulantu. 2) Postoj k euru se nezmeni, pokud verejnou debatu budou ovladat lidi jako Klaus. Zmenit se to muze jedine s prichodem odvaznych politiku. 3) Na Slovensku se o prijeti eura zaslouzily predevsim Dzurindovy vlady. Paradoxne se tim pak chlubil ten hlupak Fico. 4) Osobne nevidim zadny duvod pro existenci koruny. Jediny se ukazal par let zpatky, kdy CNB umele „zeslabila“ menu. Dusledek byl ten, ze jsme prisli o cast uspor a prinos pro ekonomiku byl sporny. Daleko horsi bylo vnimani takoveho kroku v zemich, kde se plati eurem – byli jsme pro ne „cerni pasazeri“. 5) Myslim, ze v nejblizsi dobe budeme mit uplne jine starosti. Diky Babisovi a jeho astronomickym dluhum nas nejspis ceka nejaka mensi „menova reforma“. Coz by nebylo mozne, kdybychom uz dnes meli euro.
1. je lepší než euro. 2. Lidi nejsou blbí, a tak euro ve většině nepodporují. 3. Souhlas, odpovídá to Dzurindovým „kvalitám“. 4. Oslabení koruny bylo problematické, protože pro ně nebyl žádný důvod. (Takové kauzy jsou spíš signálem, že je nutné zavést nad Národní bankou nějakou formu demokratické kontroly.) Ovšem existují situace, kdy pro to důvod je. Řecko a Itálie (a některé další státy) jsou permanentně a léta v krizi právě proto, že mají euro. S vlastní měnou by byly tyto státy už dávno z krize venku. 5. Dluhy jsou částečně dílem covidové krize. MMCH, současný nárůst úmrtnosti a nakažených je důsledkem toho, že vláda nechtěla udělat podobný lockdown ekonomiky (s astronomickým dopadem na státní finance), jako na jaře. Je docela možné, že jedním z důsledků ekonomického dopadu epidemie bude oslabení koruny (což nám ovšem pomůže a udrží ekonomiku státu v chodu) pokud bychom měli euro, byli bychom v prvoústech jako Řekové a spol. A na dlouhou dobu, s perspektivou, že se z toho nevyhrabou ani současní prvňáci.
Koruna česká je ten nejbezpečnější přístav, ale jen pro toho kdo věcem opravdu rozumí. Mimoto kdo říkal že euro nepoužít. Za zbytková eura si s radostí nakupuji máslo v Tescu a benzín na onu 🙂
Euro ano , ale za 12Kč!!!
Česká koruna je jen papír nepodložený zlatem. Bohužel koruna vyhovuje našim „podnikatelům“, kteří prodávají do zahraničí, aby drželi naši měnu dole. Tak mají možnost v zahraniční konkurenci obstát. Proto je taková nevůle přijmout euro, s tím by takové tanečky provádět nemohli. Museli by podstatně zlepšit kvalitu výrobků a služeb, čímž by se podstatně snížily jejich příjmy. Navíc by museli stále vynakládat další peníze na další zkvalitnění, případně změny ve výrobě. A to se týká také služeb.
Kompenzujeme to zvyšováním platů a důchodů, tím pádem za 1 korunu už dneska nic nekoupíte.
Měna podložená zlatem by neumožňovala bezpracné zbohatnutí zločineckými nebo alespoň amorálními postupy lidem, jako je Soros. Proto právě tahle „elita“ a lidé, kteří ji slepě následují, horuje proti podložení měny zlatem nebo něčím podobným.
Dnes nexistuje ve světě měna podložená zlatem.
Oskare hanáku opět lež jako věž, například americký dolar je podložen zlatem. To znamená, že přidete-li do banky s dolary, vyplatí vám jejich hodnotu ve zlatě.
Keď prídete do Viedne do väčšej banky a požiadate o výmenu eur za zlato, tak ho máte k dispozícii buď hneď, alebo na druhý deň,
V štátnej mincovni vo Viedni– web: Muenzeoesterreich.at Vám ho predajú hneď toľko, že ho ani neunesiete v taške… Samozrejme sa musíte legitimovať pri kúpe nad 15 tísíc eur. Zlato je na Slovensku a v ČR predražené u všetkých predajcov minimálne o 7 až 10 percent. To isté platí o striebre, s tým rozdielom, že musíte platiť aj DPH. Zlato v podobe investičných mincí sa predáva bez DPH. Ak by ste striebro o mesiac predali, DPH Vám nikto nevráti…. ak nezdražie– potom DPH je spolu s maržou obchodníka vašou čistou stratou. Výnimkou by bol prípad, ak by ste ho nakúpili v Andorre, kde DPH neexistuje vôbec…
Euro ne!! Vystoupit z EU Ano.. Chci referendum!
Naprosto souhlasím
Je to to nejlepší co máme… To je to co bohaté státy potřebují, zničit levnější konkurenci. Vlastní měnu, je to nejlepší nástroj v době kdy je krize, koruna oslabuje a nejlepší nástroj v posilování v konjuktuře… Asi potřebujete trochu ekonomického vzdělání, Řecko by bylo úplně někde jinde, kdyby mělo Drachmu…
A co tohle.: Výměna Eura za Kč.- každý by musel prokázat kde ty Kč.- vzal + limit výměny. Babiš a další, by zaplakali. Ti co rozkradli, co se dalo, by totiž zchudli a ještě jim hrozí trestní stíhání. Ti co jsou podporováni za svou protievropskou a protiamerickou politiku z Ruska a Číny, by museli ukázat, odkud že jim ty Eura jdou. A Euro je tvrdá měna s kterou se moc nedá jen tak kšeftovat. Běžným lidem by se možná otevřeli oči, kdyby si mohli porovnat svůj plat s platem třeba s lidmi na Slovensku, Německu atd. Také by se nikdo nemohl přiživovat na rozdílu kurzu Eura a Kč.-, což se jedná o stamiliony denně. Všimněte si, kdo je nejvíce proti přijetí Eura. Též si všimněte, že masmédia si nezvou ekonomy, kteří by mohli obhajovat přijetí Eura. Takže díky neustálému špinění Eura se obyvatelé „rozhodli“ pro úžasnou Českou Korunu. Ergo jak je krásné mít dvacet tisíc korun místo jenom 850 Eur.
Čili měnová reforma jako za komunistů. Věřím že komunistickým a náckovitým týpkům by se to líbilo. Mimochodem, opravdu velká „zvířata“ mají už dávno podstatnou část svého jmění uloženou v eurech, dolarech nebo juanech mimo území ČR.
Euro tady mnělo být už dávno.Všechny důležité státy ho mají.Nechci euro za 27.50 dnes.Bez české koruny se rád obejdu.
Přesně Jaroslave, souhlasím.
Nebojím se článek označit za demagogický. Tvrdá čísla mluví jinak a Euro je brzdou ekonomické prosperity eurozóny.
Před x léty jsem byl v USA, v jednom malém městě na Západě. Pracoval jsem tam pro jednu inženýrskou společnost. Moje kamarádka Cathy z firmy mě jednou v sobotu vzala na výlet ke svým přátelům do malého sídla ve Skalistých horách. Vypadalo to tam jak z westernu, šli jsem do místního saloonu, který patřil právě jednomu z Cathiných přátel. Po konzumaci pivka a panáka whisky jsme se dali do řeči, ten člověk, co mu saloon patřil, byl úplně vedle z toho, že zase přišel někdo z Evropy (a Cathy pyšná na to, že má takové kamarády). Zavedl mne dozadu do lokálu a tam měl sbírku bankovek z různých zemí, samé kuriozitky, jak říkal. Mezi penězi z Afriky a všelijakých obskurních zemí z Asie tam byla česká 50 Kč bankovka. Česká koruna mezi bankovkami z Afriky. Takže tak je na tu naši „skvělou“ korunku nahlíženo. Jako na v podstatě bezcennou kuriozitku. Zkuste si v USA vyměnit někde Kč za dolary, abyste si koupili pivo. Budou na vás koukat jak na cvoka. Zkuste to samé s eurem.
To se nemusíš chválit, že jsi byl vUSA Taková restaurace je i v Paříži. Potapetovaná celá i se stokorunou!!
Ale fitti, fitti, promluvila hloupá závist. Ten člověk se nechválí, jen uvedl pádný příklad. Koruna rozhodně není od druhé poloviny dvacátého století „spolehlivý přístav“!
Nepamatuji se, že by koruna někdy byla „bezpečný přístav“ neustále ztrácela na hodnotě, proto se celá desetiletí v naší zemi zdražovalo. Proto každý, kdo chtěl peníze zhodnotit byl zvyklý i za bolševika vkládat peníze do nemovitostí, nebo měnit za cizí, hodnotnější měnu. Žasnu, že si někdo v této zemi myslí že „Je to to nejlepší co máme…“
Jenže inflace postihuje všechny měny více-méně paralelně. I v článku zmíněné řízené znehodnocení koruny bylo patrně činěno ve prospěch eura a dalších měn, které oslabily, aby pro ně koruna nepředstavovala konkurenci.
Cha pergille, opět další nesmysl.
Například tzv. inflace dolaru koncem roku je vždy z toho důvodu, že USA táhne dolar domů.
euro je nesmysl jediný hmatatelný význam eura je vytváření eurodluhů jinak je k ničemu koruna má obrovské výhory pro naše ekonomické schopnosti a dává možnost aktivně reagovat na trh a zvýhodňuje náš průmysl i na podkladě měnového kurzu
jaroslave, tomu přece sám nevěříte, takový nesmysl.