Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PhOtOnQuAnTiQuE, zdroj

Kopírky na úřadech? Až padesát korun za černobílou stránku A4

Až padesát korun za jednu A4, 250 korun za prázdné CD, nebo osm set korun za hodinu vyhledávání si účtují české úřady. Pro srovnání – v komerčním kopírovacím centru vám černobílou kopii stránky A4 udělají za 2, 50 koruny, CD se běžně kupuje za osm korun. Úřady přitom na poskytování informací nesmí vydělávat.

Za poskytnutí informacích na některých tuzemských úřadech zaplatí občané nesmyslné sumy. Ukázal to průzkum Občanského sdružení přátelé Račetic a okolí. Aktivisté prověřili informační ceníky 6580 úřadů – obecních i krajských, které mají povinnost sazebník úhrad za poskytování informací zveřejnit na svém webu.

Z tohoto počtu zveřejňuje sazebník pouze 1658 subjektů.  A to přesto, že podle Infozákona musí úřady povinnost sazebník zveřejnit. Pokud ho nemají, vystavují se riziku ztráty práva na úhradu za poskytnuté informace.

 

Žebříčky „nejdražších úřadů“:

A4 jednostranná čb kopie

ÚřadCena (Kč)
Obec Želešice50
Puklice50
Holice20
Bošilec15
Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje10
Vysoká nad Labem10
Kněžice10
Dobkovice10
Stádlec10
Městská část Praha 206
Průměr (1630 úřadů se sazebníkem)2,191

 

Technický nosič dat (CD)

ÚřadCena (Kč)
Boží Dar250
Národní bezpečnostní úřad150
Ždírec150
Hejtmánkovice100
Boršice80
Otice80
Branka u Opavy80
Boskovice80
Ulířov80
Meziměstí70
Průměr (664 úřadů se sazebníkem)18,91

 

Hodinová sazba práce při mimořádně

rozsáhlém vyhledávání informace

ÚřadCena (Kč)
Oblastní inspektorát práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj800
Děřichov600
Ministerstvo průmyslu a obchodu500
Mokré500
Ondřejov450
Pustiměř450
Vyškov400
Státní oblastní archiv v Plzni350
Tetčice350
Generální inspekce bezpečnostních sborů350
Průměr (1071 úřadů se sazebníkem)139,224

 


Podrobné informace o výši poplatků za poskytnuté informace naleznete na www.infozazlato.cz.


 

Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla, který průzkum podpořil, doufá, že srovnání sazebníků povede ke změně přístupu: “Data mají největší hodnotu ve chvíli, kdy je můžeme porovnat mezi sebou. Výzkum odhalil, že někde by si za poskytnutí několika A4 chtěli nejspíš rovnou pořídit novou tiskárnu. Snad se společně podaří jejich přístup změnit.”

I Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti považuje přístup subjektů za nepřijatelný: “Na poradnu Otevřené společnosti Otevrete.cz se často obracejí občané, po kterých úřad požadoval nepřiměřenou úhradu. Přemrštěné částky v sazebnících fakticky znemožňují realizaci práva občanů na informace. Za ideální považujeme, když subjekty zveřejní sazebník, ale informace dle možností a do určitého rozsahu poskytují bezplatně.”

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

 1. petrph napsal:

  Měl bych k tomu otázku k zamyšlení.Proč se vlastně uvádějí ceny zkopírovaného papíru, když podle argumentace navrhovatelů zákona o registru smluv už mají všechny úřady i všechny obce všechny své dokumenty v elektronické formě? Čili domníval bych se že naopak bude převládat forma elektronického předávání vyžádaných informací.Jsou známá nějaká čísla v jakém procentu jsou tyto informace předávány elektronicky a v jakém se musí kopírovat z papíru na papír?
  P.S. ZA efektivní formu elektronického předání samozřejmě nehodlám považovat vypalování na dnes už archaické CD/DVD, které ani spousta počítačů nemá.Ani bych se nedivil kdyby to uřady byly nuceny někomu zadávat jako službu,což prodraž. K IT znalostem průměrného úředníka skutečně nepatří znalost Nero Burning Rom,, zatímco bych předpokládál že většina těch co tak touží analyzovat vedle sebe sebe úředni data mají datovou schránku nebo alespoň e-mail…

  • Tomáš Bednár napsal:

   Mám pocit, že úřad ze zákona zkontroluje, zda má žadatel datovou schránku a pošle to přednostně elektronicky. Spousta informací existuje pouze v elektronické podobě, jiné se případně naskenují. Email by úřad použil jen v případě, že si o to žadatel vyloženě řekne. Jinak tisk a pošta.

   Osobně jsem zastánce toho, aby všechny poskytnutelné informace byly na webu automaticky a ať si všichni žadatelé trhnou nohou, protože si je mohou stáhnout z domova nebo zobrazit na terminálech na úřadech. Jenže na tohle by se muselo připravit nějaké efektivní IT řešení, aby úředníci nedělali práci dvakrát, což je ve státní správě docela sci-fi.

Přidávání komentářů není povoleno