Kopaná kolem Kosova a cena za to, že Zeman něco plácne

Napsal/a Robert Břešťan 11. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ Miloš Zeman při návštěvě Srbska zašel opět o něco dále než dříve. Zatímco doposud Kosovo sice kritizoval a říkal, že on samostatnost této země neuznává, nyní prohlásil, že chce v Česku vyvolat debatu o českém oduznání nezávislosti Kosova.

Můžeme podobně jako Karel Schwarzenberg vtipkovat, že na existenci samostatného Kosova se může Zeman poptat u českých fotbalistů, ale zahraničně-politicky to taková bžunda není.

Interpol jako předzvěst

Zemanovo vystoupení už vyvolalo značný ohlas v diplomatickém zákulisí. Okamžitě se to stalo tématem pro dnešní jednání ministra zahraničí Tomáše Petříčka s jeho slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem, linky do Černínského paláce již žhavili zástupci ambasád Francie, Británie či USA.

Kosovo rozhodně není příkladem klidné, bezpečné a prosperující země, je ale i místem, kde se střetávají zájmy Západu, Ruska a Číny. Jde i o celý region západního Balkánu. Právě Rusko a Čína (ale i některé země EU jako Slovensko, Řecko, Španělsko či Kypr) samostatnost Kosova neuznávají, není těžké uhodnout koho Zemanův postoj potěší.

Předzvěst, že se při návštěvě Bělehradu něco chystá, přinesl HlídacíPes.org už v pondělí – informaci o tom, že ministr vnitra Jan Hamáček pozdržel dopis s Českou podporou pro Kosovo v jeho snaze stát se členem mezinárodní policejní organizace Interpol.

Na Ministerstvu vnitra o tom podle informací HlídacíPes.org jednali ve dnech před návštěvou Srbska i zástupci Hradu.

Česko jako v Africe

Srbsko stupňuje svou zákulisní diplomatickou aktivitu v tlaku na to, aby co nejvíce zemí „oduznalo“ Kosovo. Oficiálně to ještě potvrzeno není, ale srbskému tlaku i „finanční pomoci“ prý již podlehly některé africké země, které slíbily vzít své uznání Kosova zpět.

Přidat si do sbírky některou ze zemí Evropské unie by byl pro Srbsko extrémně cenný úlovek. Miloš Zeman je z tohoto hlediska logickou volbou, i když vše nejspíš zůstane jen v rétorické rovině.

Můžeme samozřejmě připomínat, že to byl Miloš Zeman v roce 1999 coby tehdejší premiér, kdo za Česko, čerstvého člena NATO, posvětil letecké údery na Srbsko právě v souvislosti s událostmi v Kosovu. Podstatné je ale to, co Zeman říká teď.

A také stojí za to popřemýšlet nad tím, čí zájmy že to český prezident vlastně zastupuje. Vedle zájmů samotného Miloše Zemana – něčím zaujmout, upoutat pozornost a dočkat se uznání aspoň z Východu – jsou to v tomto případě zjevně zájmy Srbska, ale i zájmy Ruska, pro něž je každé štěpení zemí EU bodem k dobru.

A pak by to mohly být ještě jedna ryze obchodní rovina. Osobní zájmy lidí kolem Zemana, kteří – podobně jako afričtí vládcové – mohou slyšet na nabídku „finanční pomoci“ ze Srbska výměnou za to, že český prezident v pravý čas něco užitečného plácne.

O této verzi příběhu můžeme samozřejmě jen spekulovat, ale kdo by se tomu vlastně divil?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)