Konzervativní hodnoty k nezaplacení. Vlivová síť Orbán-Trump má i české nitky
Viktor Orbán investoval do vztahů s Donaldem Trumpem v minulých letech nejen čas a osobní šarm, ale i miliony dolarů. Peníze tekly přes maďarské provládní nadace a Orbánova vláda si za ně kupovala vliv i lepší mediální obraz. Dobré kontakty s trumpovským křídlem amerických republikánů však Orbánovi lidé prodávají jako přirozený důkaz společných hodnot. Je příznačné, že o penězích v pozadí nemluví ani oni, ani čeští příznivci Trumpa i Orbána.
Loni v listopadu se v Praze rozdávaly ceny Společnosti pro obranu svobody projevu. Jednu z nich předával i publicista Rod Dreher. Ten už několik let žije v Maďarsku a podle dostupných smluv je de facto na výplatní pásce Orbánovy vlády.
Tím se však jeho pražští hostitelé nechlubí. Stejně jako on sám, zatímco nahlas šíří pozitivní obraz maďarského premiéra i jeho země. Třeba v anglicky psaném magazínu vycházejícím v Maďarsku The European Conservative. I ten je příjemcem velkorysých maďarských státních grantů určených i na „propagaci magazínu“ nebo účast jeho redakce na zahraničních konferencích.
The European Conservative se v poslední době snaží o networking také v Česku. Některé příklady HlídacíPes.org popsal před časem zde.
Trump jako slunce nad Maďarskem
Krátce po Dreherově listopadové návštěvě Prahy zveřejnil maďarskou vládou placený think-tank Danube Institute na sociálních sítích video, kde Dreher na břehu Dunaje v Budapešti divákům v angličtině vysvětluje, že „Maďarsko je země, kde jsou ulice bezpečné a lidé přátelští“.
Bezprostředně po Trumpově výhře zase napsal, že „slunce vyšlo i nad Maďarskem“ a že Maďaři jsou na cestě k tomu „stát se jedním z nejdůležitějších evropských národů“.
Delegace europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu včetně zástupců ANO měla jako součást svého programu ve Washingtonu i setkání se zástupci konzervativního think-tanku Heritage Foundation. Ten má s orbánovským Danube Institute podepsanou smlouvu o spolupráci.
Tato stylizace Maďarska jako ráje na zemi a ignorování přešlapů Orbánovy vlády, od korupce až po zničení velké části svobodných médií, jsou u zahraničních publicistů a analytiků spolupracujících s provládními think-tanky v Budapešti běžné.
Právě Danube Institute je klíčovou institucí při budování vazeb mezi Trumpovými republikány a Orbánovou vládou. Tento formálně nezávislý think-tank financuje především maďarská vláda přes sobě blízkou Nadaci Lajose Batthyányho (Batthyány Lajos Alapítvány).
Zmíněný Rod Dreher v Danube Institute působí jako „ředitel networkingového projektu“. A právě networking směrem do zahraničí má tato instituce s vládním financováním na starost především.
Orbánovy politické neziskovky
Maďarský investigativní web Átlátszó si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal smlouvy Nadace Lájose Batthyányho se zahraničními partnery, včetně plateb „stipendistům“ a přednášejícím ze zahraničí.
Zjistil mimo jiné, že v roce 2022 měl Rod Dreher plat 5666 dolarů měsíčně a v roce 2023 pak 8750 dolarů měsíčně. Celkově Danube Institute zaplatil zahraničním spolupracovníkům – především těm z USA – v průběhu posledních tří let více než 1,64 milionu dolarů.
Související články
Střední Evropa podle Petra Druláka. Bývalý diplomat jako Orbánův networker
Orbán jako Soros. Proč „konzervativcům“ nevadí maďarské politické neziskovky
K tomu je třeba připočítat další miliony dolarů, které podobným způsobem plynou do dalšího „nezávislého think-tanku“ Centrum pro základní práva (Alapjogokért Központ).
Ten je přes grantový systém rovněž příjemcem vysokých částek od maďarské vlády. Jen na pořádání loňské opulentní konzervativní konference CPAC Hungary v Budapešti dostalo Centrum pro základní práva z peněz maďarských daňových poplatníků sumu v přepočtu kolem 76 milionů korun.
Maďarská konference CPAC (Conservative Political Action Conference) navazuje na svůj americký republikánský předobraz a v posledních třech letech je networkingovou akcí evropských i amerických ultrakonzervativců. A také jejich aktuálních spojenců typu Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, do loňska ještě navenek pevně zakotvených v evropských liberálních strukturách.
Noví konzervativci z ANO
Potvrdilo se to i teď – při inauguraci Donalda Trumpa. Delegace europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu včetně zástupců ANO měla jako součást svého programu ve Washingtonu i setkání se zástupci konzervativního think-tanku Heritage Foundation. Ten má s orbánovským Danube Institute podepsanou smlouvu o spolupráci.
Heritage Foundation se podílel i na přípravě kontroverzního plánu „Project 2025“ na překreslení podoby americké státní správy po převzetí moci Trumpovou administrativou. Po široké kritice se od něj opakovaně distancoval i sám Trump. Po jeho vítězství ve volbách se však kontroverzní devítisetstránkový spis vrátil do hry.
Jednou z platforem českého „trump-orbánismu“ mohl být stranický think-tank hnutí ANO Institut pro politiku a společnost. Ten loni bezprostředně po vytvoření Patriotů pro Evropu opustil evropské liberální struktury a v rámci nové frakce se de facto zařadil po bok stranických think-tanků Orbánova Fideszu.
Součástí „Projektu 2025“ jsou mimo jiné plány na řadu konkrétních politických opatření. Dokument počítá s posílením prezidentských pravomocí, předvídá čistky ve státní správě a rýsuje konzervativní vizi v sociální oblasti, v otázce potratů nebo ochrany klimatu.
Kontroverze kolem „Projektu 2025“ dále prohloubil únik instruktážních videí pro budoucí členy Trumpovy administrativy. Videa rozvádějí myšlenky zmíněného plánu na převzetí moci a publikoval je v létě 2024 nezávislý server ProPublica.
V jednom z videí je řeč o tom, že příští konzervativní administrativa musí „vymazat zmínky o klimatické změně absolutně odevšad“, protože to je pouze „trik k ovládání lidí“.
Jinde videa dávají návody, jak obejít „levicové soudce“ nebo jak zneškodnit zákon o svobodném přístupu k informacím. Rozhodnutí prý mají lidé od Trumpa prodiskutovávat raději ústně namísto posílání e-mailů, které pak lze vystopovat a požadovat třeba právě i na základě infozákona.
Obdivem k Orbánovi se netají ani sám prezident nadace Heritage Foundation Kevin Roberts: „Jsem pyšný na to nazývat Viktora Orbána přítelem a spojencem,“ řekl televizi CBS. Maďarsko je podle něj „příkladem pro celou Evropu, jak prosazovat rodinné hodnoty, národní suverenitu a imigrační politiku, která staví na první místo zájmy obyčejných lidí“.
Česko ve vlivové síti
Přímo uprostřed těchto vazeb se teď díky členství ve frakci Patrioti pro Evropu ocitlo i hnutí ANO, respektive jeho další čeští souputníci – Motoristé sobě a hnutí Přísaha.
Skutečně vybudované vazby s Viktorem Orbánem má z této české trojice díky letitým kontaktům jen šéf ANO Andrej Babiš. Jeho nejbližší spolupracovnice Tünde Bartha je považována za jednu z klíčových osob při vyjednávání o tomto networkingu a od Orbánovy vlády před rokem dostala i státní vyznamenání, jak také upozornil HlídacíPes.org.
Bude proto zajímavé sledovat, zda a jak se vlivová struktura mezi americkými konzervativci a maďarskou vládou přelije do Česka. Jednou z platforem českého „trump-orbánismu“ mohl být stranický think-tank hnutí ANO Institut pro politiku a společnost.
Související články
Za zásluhy o Visegrád. Maďarské státní vyznamenání pro Babišovu Tünde Bartha
Think-tank ANO opustil liberály. V nové frakci ho místo analýz čekají konspirace
Ten loni bezprostředně po vytvoření Patriotů pro Evropu opustil evropské liberální struktury a v rámci nové frakce se de facto zařadil po bok stranických think-tanků Orbánova Fideszu.
Kromě zmíněných neziskovek napojených na vládní financování je to také další think-tank Századvég. U něj si Orbánův kabinet mimo jiné objednává štědře placené služby a analýzy.
Předloni think-tank vyhrál vládní tendr na konzultace za 24 milionů forintů (zhruba 1,5 milionu korun). Podobnou sumu vláda poslala i do dalšího provládního think-tanku Nézőpont.
Századvég však podle všeho svou působnost neomezuje jen na Maďarsko. Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi loni s odvoláním na vlastní zdroje napsal, že Orbánovi blízký think-tank byl zapojen do několika volebních kampaní ve střední Evropě.
Asistenci měl poskytovat i současným slovenským vládním stranám Smer a Hlas nebo polskému opozičnímu Právu a spravedlnost. O Česku v této vlivové síti – prozatím – řeč nebyla.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
1 komentář
„příští konzervativní administrativa musí „vymazat zmínky o klimatické změně absolutně odevšad“, protože to je pouze „trik k ovládání lidí“.
Zaříznutí zeleného úúdělu je záslužný záměr a proto konzervativisty rád budu podporovat.