Ilustrační foto: Profimedia

Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem

Napsal/a Lucie Sýkorová 8. září 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Nová evropská agentura AMLA, která bude hlídat praní špinavých peněz, spustila tento týden první výběrová řízení. Hledá pět členů grémia, které bude organizaci řídit. AMLA bude sídlit v německém Frankfurtu a celkem má zaměstnávat více než 430 lidí. Dohled nad bankovním sektorem převezme po roce 2025 od Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), který je za tuto činnost dosud zodpovědný. Od roku 2019 sídlí v Paříži, kam se po brexitu přestěhoval z Londýna.

Agentura pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA) byla oficiálně zřízena předpisem, který vstoupil v platnost na konci června. Ten je součástí balíčku opatření, na kterých evropští politici pracovali od roku 2021. Podle politiků mají nová opatření zcela změnit pravidla hry.

Plány na zřízení nové agentury zveřejnila Evropská komise poprvé v červenci 2021. Server Politicko tehdy napsal, že Komise připouští, že regulační orgán EBA sídlící v Paříži selhal v boji proti praní špinavých peněz. V roce 2019 Evropská komise odhadla, že přibližně jedno procento evropského bohatství, což odpovídá zhruba 160 miliardám eur, je zapojeno do „podezřelé činnosti“. „Přístup EU k praní špinavých peněz s ústřední rolí EBA zjevně postrádá zuby, jak ukázaly skandály s Danske Bank a ING v posledních letech,“ konstatoval tehdy finský europoslanec Eero Heinäluoma.

Slabá místa v systémech

Nová agentura v kombinaci s novým balíčkem opatření má nyní situaci změnit. „AMLA bude v roli dozorčího orgánu účinnější než EBA, protože se bude zaměřovat výhradně na boj proti praní špinavých peněz (AML) a ne na širší škálu (teoreticky někdy i konfliktních) problémů, jako je tomu u EBA.

Řídicí orgány a zaměstnanci budou vybíráni na základě svých zkušeností s AML, a proto budou lépe schopni odhalit rizika a řešit vznikající trendy než EBA,“ řekl webu HlídacíPes.org český europoslanec Luděk Niedermayer, který se dlouhodobě zabývá legislativou v oblasti praní špinavých peněz a podílel se na vzniku nové směrnice.

„Velký rozdíl je také v tom, že AMLA bude mít přehled o přeshraničním aspektu případů, místo toho, aby musela sbírat informace po částech od národních dozorových orgánů, což musela dělat EBA. Koncentrace informací na jednom místě pomůže zlepšit praxi používanou na národní úrovni a snížit riziko slabých míst (= znamená slabý národní systém), které by mohly umožnit nelegálním prostředkům proniknout do EU,“ vysvětlil Niedermayer.

Mezi pravomoci úřadu AMLA bude spadat přímý dohled nad některými úvěrovými a finančními institucemi, včetně poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy, pokud jsou považovány za vysoce rizikové nebo působí přeshraničně. V první fázi by se mělo jednat asi o 40 vybraných subjektů. Na ty, které nebudou vybrány, budou dohlížet i nadále vnitrostátní orgány. „Pod dohledem AMLA budou subjekty, které působí alespoň v šesti členských státech a mají vysoký rizikový profil. Kritéria budou vypracována AMLA a budou pravidelně aktualizována,“ upřesnil Luděk Niedermayer.

27 milionů eur ročně

Přípravy a rozjezd agentury AMLA nyní zajišťuje pracovní skupina, která spadá pod Generální ředitelství Evropské komise pro boj proti praní špinavých peněz. Na začátku září vypsala výběrové řízení na pět členů výkonné rady na plný úvazek. Uchazeči musí být občany některé z členských zemí EU, musí mít alespoň patnáct let postgraduální odborné praxe a alespoň deset let praxe na manažerské pozici.

Dále musí ovládat alespoň dva z úředních jazyků EU. Členové výkonné rady budou jmenováni na počáteční čtyřleté funkční období, které lze jednou prodloužit.

Už v červenci proběhlo výběrové řízení na předsedu úřadu, který bude řídit výkonnou radu. O vítězi má být rozhodnuto do konce roku. Roční plat na této pozici bude činit téměř 290 tisíc eur, uvedla agentura Reuters.

Do konce roku 2025 plánuje AMLA přijmout přibližně 120 odborníků z těchto oblastí: boj proti praní špinavých peněz, právní služby, rozpočet, lidské zdroje, IT, komunikace atd. Na přelomu prosince 2024/ledna 2025 bude také zveřejněna první várka externích pozic a výběrové řízení na výkonného ředitele agentury. Pozice středního managementu budou zveřejňovány od prvního pololetí roku 2025.

AMLA by měla zahájit většinu svých činností v polovině roku 2025. V roce 2027 by měla dosáhnout plného počtu zaměstnanců a v roce 2028 zahájit přímý dohled nad některými vysoce rizikovými finančními subjekty. Předpokládá se, že úřad bude zaměstnávat více než 430 zaměstnanců. Z nich více než 200 bude pracovat v přímém dohledu nad některými povinnými subjekty. Budou pracovat v týmech, které budou zahrnovat i pracovníky vnitrostátních orgánů, do jejichž kompetence nyní spadá dohled nad těmito subjekty.

Roční rozpočet AMLA se bude od roku 2024 do roku 2027 postupně zvyšovat. Celkem budou na toto období k dispozici finanční prostředky ve výši kolem 119 milionů eur.

Poté bude úřad hospodařit s ročním rozpočtem kolem 92 milionů eur. Z této částky bude přibližně 30 % nákladů, tedy zhruba 27 milionů eur, hrazeno z rozpočtu EU a 70 % (65 milionů eur), budou hradit povinné subjekty finančního sektoru.

Německá vláda přislíbila během výběrového řízení na sídlo agentury ústy ministra financí Christiana Lindnera, že Německo poskytne agentuře deset milionů eur na nájem v prvních letech s tím, že je země případně připravena nabídnout i další, výrazně vyšší finanční podporu.

Proč zrovna Frankfurt?

Vůbec poprvé se na výběru sídla nového úřadu podílel Evropský parlament, dříve rozhodovala jen Rada. K zapojení europoslanců došlo na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora v případu, kdy Itálie a město Milán napadly rozhodnutí Rady o umístění Evropské lékové agentury (EMA) po Brexitu do Amsterdamu a Evropského úřadu pro pracovní záležitosti (ELA) do Bratislavy.

Zástupci Rady EU a europarlamentu zorganizovali na konci ledna společné veřejné slyšení kandidátů, kteří prezentovali nabídky devíti zemí. O sídlo Úřadu pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA) se ucházel Brusel, Dublin, Frankfurt, Madrid, Paříž, Riga, Řím, Vídeň a Vilnius.

Důvod, proč nakonec zvítězil právě Frankfurt, není zcela zřejmý. V Radě získal v prvním kole hlasování 49 hlasů ze 162, uvedl server AML intelligence. To by ale na vítězství nestačilo. Na užší seznam se Frankfurt dostal údajně jen ve frakci Renew. Ale i tam nakonec měli někteří francouzští poslanci vyzvat k jeho vyřazení s odkazem na poslední špatné hodnocení Frankfurtu Finančním akčním výborem (FATF), což je mezivládní orgán, který vytváří mezinárodní standardy v oblasti boje proti praní špinavých peněz.

Český europoslanec Luděk Niedermayer se podle svých slov snažil prosadit, aby alespoň jeho skupina EPP (Evropská lidová strana) vzala v potaz kritérium geografické vyváženosti. Navrhl proto podporu Vilniusu, jeho návrh ale nebyl akceptován. „Prohrála důvěra v evropanství, ale i v to, že Evropský parlament do toho procesu přinese férovost a transparenci. Kolegové mne zklamali,“ řekl v únoru Niedermayer webu HlídacíPes.org.

Nová pravidla EU, která byla přijata společně s rozhodnutím o zřízení agentury AMLA, se budou vztahovat i na odvětví kryptoaktiv, obchodníky s luxusním zbožím, jako jsou drahé kovy a drahokamy, a dále na klenotníky, hodináře a zlatníky. Povinnými osobami se stanou také obchodníci s luxusními automobily, letadly a jachtami, jakož i s kulturními statky (jako jsou umělecká díla), a také profesionální fotbalové kluby a agenti.

„Jedním z našich klíčových cílů bylo zajistit, že zločinci s bílými límečky již nebudou moci prát své peníze prostřednictvím nákupu drahých aut, jachet a soukromých letadel. S novými pravidly bude pro nejbohatší a nejmocnější lidi mnohem těžší investovat v EU bez řádných kontrol a obcházet sankce. Informace o jejich hračkách budou muset být sděleny úřadům,“ věří nizozemský europoslanec za S&D Paul Tang.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)