Ilustrační foto: Profimedia

Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem

Napsal/a Lucie Sýkorová 8. září 2024
FacebookXPocketE-mail

Nová evropská agentura AMLA, která bude hlídat praní špinavých peněz, spustila tento týden první výběrová řízení. Hledá pět členů grémia, které bude organizaci řídit. AMLA bude sídlit v německém Frankfurtu a celkem má zaměstnávat více než 430 lidí. Dohled nad bankovním sektorem převezme po roce 2025 od Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), který je za tuto činnost dosud zodpovědný. Od roku 2019 sídlí v Paříži, kam se po brexitu přestěhoval z Londýna.

Agentura pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA) byla oficiálně zřízena předpisem, který vstoupil v platnost na konci června. Ten je součástí balíčku opatření, na kterých evropští politici pracovali od roku 2021. Podle politiků mají nová opatření zcela změnit pravidla hry.

Plány na zřízení nové agentury zveřejnila Evropská komise poprvé v červenci 2021. Server Politicko tehdy napsal, že Komise připouští, že regulační orgán EBA sídlící v Paříži selhal v boji proti praní špinavých peněz. V roce 2019 Evropská komise odhadla, že přibližně jedno procento evropského bohatství, což odpovídá zhruba 160 miliardám eur, je zapojeno do „podezřelé činnosti“. „Přístup EU k praní špinavých peněz s ústřední rolí EBA zjevně postrádá zuby, jak ukázaly skandály s Danske Bank a ING v posledních letech,“ konstatoval tehdy finský europoslanec Eero Heinäluoma.

Slabá místa v systémech

Nová agentura v kombinaci s novým balíčkem opatření má nyní situaci změnit. „AMLA bude v roli dozorčího orgánu účinnější než EBA, protože se bude zaměřovat výhradně na boj proti praní špinavých peněz (AML) a ne na širší škálu (teoreticky někdy i konfliktních) problémů, jako je tomu u EBA.

Řídicí orgány a zaměstnanci budou vybíráni na základě svých zkušeností s AML, a proto budou lépe schopni odhalit rizika a řešit vznikající trendy než EBA,“ řekl webu HlídacíPes.org český europoslanec Luděk Niedermayer, který se dlouhodobě zabývá legislativou v oblasti praní špinavých peněz a podílel se na vzniku nové směrnice.

„Velký rozdíl je také v tom, že AMLA bude mít přehled o přeshraničním aspektu případů, místo toho, aby musela sbírat informace po částech od národních dozorových orgánů, což musela dělat EBA. Koncentrace informací na jednom místě pomůže zlepšit praxi používanou na národní úrovni a snížit riziko slabých míst (= znamená slabý národní systém), které by mohly umožnit nelegálním prostředkům proniknout do EU,“ vysvětlil Niedermayer.

Mezi pravomoci úřadu AMLA bude spadat přímý dohled nad některými úvěrovými a finančními institucemi, včetně poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy, pokud jsou považovány za vysoce rizikové nebo působí přeshraničně. V první fázi by se mělo jednat asi o 40 vybraných subjektů. Na ty, které nebudou vybrány, budou dohlížet i nadále vnitrostátní orgány. „Pod dohledem AMLA budou subjekty, které působí alespoň v šesti členských státech a mají vysoký rizikový profil. Kritéria budou vypracována AMLA a budou pravidelně aktualizována,“ upřesnil Luděk Niedermayer.

27 milionů eur ročně

Přípravy a rozjezd agentury AMLA nyní zajišťuje pracovní skupina, která spadá pod Generální ředitelství Evropské komise pro boj proti praní špinavých peněz. Na začátku září vypsala výběrové řízení na pět členů výkonné rady na plný úvazek. Uchazeči musí být občany některé z členských zemí EU, musí mít alespoň patnáct let postgraduální odborné praxe a alespoň deset let praxe na manažerské pozici.

Dále musí ovládat alespoň dva z úředních jazyků EU. Členové výkonné rady budou jmenováni na počáteční čtyřleté funkční období, které lze jednou prodloužit.

Už v červenci proběhlo výběrové řízení na předsedu úřadu, který bude řídit výkonnou radu. O vítězi má být rozhodnuto do konce roku. Roční plat na této pozici bude činit téměř 290 tisíc eur, uvedla agentura Reuters.

Do konce roku 2025 plánuje AMLA přijmout přibližně 120 odborníků z těchto oblastí: boj proti praní špinavých peněz, právní služby, rozpočet, lidské zdroje, IT, komunikace atd. Na přelomu prosince 2024/ledna 2025 bude také zveřejněna první várka externích pozic a výběrové řízení na výkonného ředitele agentury. Pozice středního managementu budou zveřejňovány od prvního pololetí roku 2025.

AMLA by měla zahájit většinu svých činností v polovině roku 2025. V roce 2027 by měla dosáhnout plného počtu zaměstnanců a v roce 2028 zahájit přímý dohled nad některými vysoce rizikovými finančními subjekty. Předpokládá se, že úřad bude zaměstnávat více než 430 zaměstnanců. Z nich více než 200 bude pracovat v přímém dohledu nad některými povinnými subjekty. Budou pracovat v týmech, které budou zahrnovat i pracovníky vnitrostátních orgánů, do jejichž kompetence nyní spadá dohled nad těmito subjekty.

Roční rozpočet AMLA se bude od roku 2024 do roku 2027 postupně zvyšovat. Celkem budou na toto období k dispozici finanční prostředky ve výši kolem 119 milionů eur.

Poté bude úřad hospodařit s ročním rozpočtem kolem 92 milionů eur. Z této částky bude přibližně 30 % nákladů, tedy zhruba 27 milionů eur, hrazeno z rozpočtu EU a 70 % (65 milionů eur), budou hradit povinné subjekty finančního sektoru.

Německá vláda přislíbila během výběrového řízení na sídlo agentury ústy ministra financí Christiana Lindnera, že Německo poskytne agentuře deset milionů eur na nájem v prvních letech s tím, že je země případně připravena nabídnout i další, výrazně vyšší finanční podporu.

Proč zrovna Frankfurt?

Vůbec poprvé se na výběru sídla nového úřadu podílel Evropský parlament, dříve rozhodovala jen Rada. K zapojení europoslanců došlo na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora v případu, kdy Itálie a město Milán napadly rozhodnutí Rady o umístění Evropské lékové agentury (EMA) po Brexitu do Amsterdamu a Evropského úřadu pro pracovní záležitosti (ELA) do Bratislavy.

Zástupci Rady EU a europarlamentu zorganizovali na konci ledna společné veřejné slyšení kandidátů, kteří prezentovali nabídky devíti zemí. O sídlo Úřadu pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA) se ucházel Brusel, Dublin, Frankfurt, Madrid, Paříž, Riga, Řím, Vídeň a Vilnius.

Důvod, proč nakonec zvítězil právě Frankfurt, není zcela zřejmý. V Radě získal v prvním kole hlasování 49 hlasů ze 162, uvedl server AML intelligence. To by ale na vítězství nestačilo. Na užší seznam se Frankfurt dostal údajně jen ve frakci Renew. Ale i tam nakonec měli někteří francouzští poslanci vyzvat k jeho vyřazení s odkazem na poslední špatné hodnocení Frankfurtu Finančním akčním výborem (FATF), což je mezivládní orgán, který vytváří mezinárodní standardy v oblasti boje proti praní špinavých peněz.

Český europoslanec Luděk Niedermayer se podle svých slov snažil prosadit, aby alespoň jeho skupina EPP (Evropská lidová strana) vzala v potaz kritérium geografické vyváženosti. Navrhl proto podporu Vilniusu, jeho návrh ale nebyl akceptován. „Prohrála důvěra v evropanství, ale i v to, že Evropský parlament do toho procesu přinese férovost a transparenci. Kolegové mne zklamali,“ řekl v únoru Niedermayer webu HlídacíPes.org.

Nová pravidla EU, která byla přijata společně s rozhodnutím o zřízení agentury AMLA, se budou vztahovat i na odvětví kryptoaktiv, obchodníky s luxusním zbožím, jako jsou drahé kovy a drahokamy, a dále na klenotníky, hodináře a zlatníky. Povinnými osobami se stanou také obchodníci s luxusními automobily, letadly a jachtami, jakož i s kulturními statky (jako jsou umělecká díla), a také profesionální fotbalové kluby a agenti.

„Jedním z našich klíčových cílů bylo zajistit, že zločinci s bílými límečky již nebudou moci prát své peníze prostřednictvím nákupu drahých aut, jachet a soukromých letadel. S novými pravidly bude pro nejbohatší a nejmocnější lidi mnohem těžší investovat v EU bez řádných kontrol a obcházet sankce. Informace o jejich hračkách budou muset být sděleny úřadům,“ věří nizozemský europoslanec za S&D Paul Tang.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)