Kryptoměny, diamanty i jachty. Nový úřad bude dohlížet na boj proti praní peněz
Evropská unie mění svůj přístup k problematice praní peněz. Nový balíček opatření, který má být schválen do dubna, změní pravidla hry, věří politici. Vzniknout má také nový Úřad pro boj proti praní peněz a financování terorismu (AMLA). O tom, kde bude sídlit, se má rozhodnout do konce února. Zájem projevilo devět zemí. Zástupci europarlamentu a Rady si vyslechli jejich nabídky ve vůbec prvním společném veřejném slyšení tento týden.
Mezi pravomoci úřadu AMLA bude spadat přímý dohled nad některými úvěrovými a finančními institucemi, včetně poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy, pokud jsou považovány za vysoce rizikové nebo působí přeshraničně. V první fázi by se mělo jednat asi o 40 vybraných subjektů. Na ty, které nebudou vybrány, budou dohlížet i nadále vnitrostátní orgány.
AMLA bude ale moci také provádět přezkumy a vyšetřování případů porušení pravidel pro boj proti praní peněz a financování terorismu. Součástí balíčku je také posílený mechanismus oznamování (whistleblowingu). Zde se bude úřad AMLA zabývat pouze zprávami pocházejícími z finančního sektoru, ovšem včetně oznámení zaměstnanců vnitrostátních orgánů.
Luxus pod kontrolou
Nová pravidla se budou vztahovat na odvětví kryptoaktiv, obchodníky s luxusním zbožím, jako jsou drahé kovy a drahokamy, a dále na klenotníky, hodináře a zlatníky. Povinnými osobami se stanou také obchodníci s luxusními automobily, letadly a jachtami, jakož i s kulturními statky (jako jsou umělecká díla), a také profesionální fotbalové kluby a agenti.
Ty budou ale moci členské státy v individuálních případech z nových povinností vyčlenit, pokud usoudí, že nejsou rizikové.
Přestože nabídka Vídně na neomezenou úhradu nájemného může působit neporazitelně, rakouská delegace se při dotazech europoslanců během veřejného slyšení přeci jenom trochu zapotila. Přišla totiž řeč na hotovost a Rakušané jsou známí jako velcí zastánci papírových bankovek: „Cash je výzva. Pro naše občany to je velmi emocionální záležitost.“
Podle tvůrců nových opatření ztíží pachatelům praní špinavých peněz omezení plateb v hotovosti. Nové nařízení proto zavádí maximální limit 10 tisíc eur. V případě potřeby budou mít členské státy možnost stanovit maximální limit ještě nižší. Povinné osoby jako například prodejci luxusního zboží budou muset zjistit a ověřit totožnost osoby, která provádí příležitostnou hotovostní transakci od tří tisíc do deseti tisíc eur.
„Balíček opatření, který byl předložen Komisí v roce 2021 a schválen nyní, byl připravován a diskutován již velmi dlouho. Já jsem už v minulém období prosazoval myšlenku, že potřebujeme evropský orgán, který bude dohlížet na to, zda pravidla fungují na úrovni národních států, ale patřil jsem tehdy k menšině,“ řekl pro HlídacíPes.org europoslanec Luděk Niedermayer, který je vicepředsedou europarlamentního Hospodářského a měnového výboru (ECON).
„Z mého pohledu je Evropa v situaci, kdy generujeme docela dobrá pravidla a systém, ale máme problém s dodržováním. První směrnice EU proti praní peněz byla přijata už v roce 1990 a přesto jsme od té doby viděli v Evropě řadu skandálů, nejznámější je možná případ Danske bank. A možná, že ještě horší jsou skandály, které ani nepropukly. Například při řádném dodržování již současných pravidel boje proti praní peněz by nemohlo docházet k řadě případů nakupování bytů investorů z Ruska a ceny bytů by nebyly v důsledku toho tak vysoké,“ podotkl.
Soudci, které zavraždila mafie
Úřadu pro boj proti praní peněz a financování terorismu by měl začít pracovat již v druhé polovině letošního roku, dozorování povinných subjektů by začalo v roce 2028.
Vůbec poprvé se na výběru sídla nové unijní agentury bude podílet také Evropský parlament. K jeho zapojení došlo až po rozhodnutí Evropského soudního dvora v případu, kdy Itálie a město Milán napadly rozhodnutí Rady o umístění Evropské lékové agentury (EMA) po Brexitu do Amsterdamu a Evropského úřadu pro pracovní záležitosti (ELA) do Bratislavy. Společné veřejné slyšení kandidátů před zástupci Rady EU a europarlamentu se konalo tento týden.
Itálie má svého kandidáta také v tomto případě. Pro sídlo úřadu AMLA navrhuje Řím.
Při prezentaci návrhu připomněl italský ministr hospodářství a financí Giancarlo Giorgetti, že italské úřady představily již v minulosti inovativní příklady dobré praxe v oblasti praní peněz, které se poté staly zlatým standardem na mezinárodní úrovni.
V této souvislosti připomněl dva italské soudce a státní zástupce Giovanniho Falcone a Paola Borsellino, kteří bojovali proti sicilské mafii a byli zavražděni v roce 1992. Falcone zavedl inovativní vyšetřovací techniku – zabavil bankovní záznamy, aby mohl sledovat stopu peněz vytvořenou při obchodech s heroinem. Byl jedním z prvních sicilských soudců, kteří navázali pracovní vztahy s kolegy z jiných zemí.
Ministr vyzdvihl také italskou Hospodářskou a finanční policii Guardia di Finanza. To je vojenská policie přímo podřízená ministru hospodářství a financí, která se zabývá hospodářskou a finanční kriminalitou, což je unikátní i na mezinárodní úrovni.
Pro zaměstnance AMLA by podle ministra bylo výhodou, že mohou využít školení a další vzdělávání při Škole hospodářské a finanční policie Guardia di Finanza, která je mezinárodně uznávanou špičkou ve vzdělání v oblasti boje proti praní špinavých peněz.
Italové už mají také připravenou budovu v Římě, která právě prochází kompletní renovací a pojme více než 520 úředníků. Než bude objekt pro agenturu připraven, což by mělo být v dubnu 2026, je k dispozici druhá budova. Obě se nacházejí ve čtvrti EUR v jižní část Říma, v sousedství sídel řady národních a evropských společností.
Itálie dále slibuje poskytnout úřadu 27 milionů eur na nájem budovy v prvních osmi letech a dva miliony ročně na vzdělání dětí zaměstnanců úřadu, odpuštění DPH na nábytek a jeden automobil pro zaměstnance. Pro rodinné příslušníky nabízí 50% úlevu na dani z příjmu po dobu pěti let a zřízení speciálního centra pro zprostředkování zaměstnání.
Rakousko: Cash je výzva
Dalším uchazečem o sídlo úřadu AMLA je rakouská Vídeň. Ministr financí Magnus Brunner vyzdvihl jako výhodu, že Vídeň má desítky let zkušeností jakožto sídlo mnoha mezinárodních organizací. Je jedním ze čtyř sídel OSN, sídlem Mezinárodního měňového fondu pro střední Evropu či Agentury EU pro základní práva.
Dále zde sídlí jeden z největších Poskytovatelů služeb kryptografických aktiv (CASP) v rámci Evropy a díky AMLA by Rakousko chtělo vytvořit ve Vídni krypto-hub. Co se týká oblasti praní peněz, Brunner zdůraznil, že Ministerstvo financí posílilo oddělení pro boj s tímto jevem a vytvořilo také první registr skutečných majitelů v EU.
Rakousko nabízí, že bude hradit kompletní náklady na nájem a vybavení úřadu, a to na neomezenou dobu, pokud bude sídlit ve Vídni. Zaměstnancům by země dále poskytla řadu výhod, například v oblasti cestování veřejnou dopravou. Navrhovaná budova je nyní ve výstavbě, bude hotová na konci roku 2026. Do té doby má Rakousko podobně jako Itálie připravené provizorní řešení.
Přestože nabídka Vídně na neomezenou úhradu nájemného může působit neporazitelně, rakouská delegace se při dotazech europoslanců během veřejného slyšení přeci jenom trochu zapotila. Přišla totiž řeč na hotovost a Rakušané jsou známí jako velcí zastánci papírových bankovek. „Cash je výzva. Pro naše občany to je velmi emocionální záležitost,“ připustil Magnus Brunner.
Sídlo úřadu AMLA ve Vídni by podle něj pomohlo osvětě mezi Rakušany, mezi nimiž se podle něj často šíří konspirace ohledně plánovaného zrušení hotovosti.
Diskuze na toto téma, pro rakouskou delegaci zjevně velmi nepříjemná, ubrala Rakušanům několik minut i suverenitu v přesvědčování, proč by Vídeň byla nejlepším sídlem úřadu AMLA. Načež následoval další nepříjemný dotaz na dodržování ruských sankcí a fakt, že rakouská banka Reiffeisen dosud neopustila Rusko.
„Stejně jako například americká CityGroup,“ podotkl zástupce rakouské delegace. „Z naší strany byl vyslán jasný signál – opusťte Rusko co nejrychleji,“ konstatoval ministr Brunner.
Geografická nerovnováha
O sídlo AMLA usilují také dva pobaltské státy, Litva a Lotyšsko. Obě delegace během veřejného slyšení argumentovaly ve svůj prospěch mimo jiné geografickou nerovnováhou při umísťování evropských úřadů a agentur. Bylo by podle nich fér, aby se další úřady opět nekumulovaly v tradičních centrech zemí západní Evropy.
Litva se etablovala jako evropské FinTech centrum, sídlí zde více než 250 licencovaných FinTech společností, uvedla litevská ministryně financí Gintarė Skaistė. Zdůraznila, že Litva je mezi uchazeči o AMLA nejméně rizikovou jurisdikcí v oblasti praní špinavých peněz a financování terorismu a patří mezi deset zemí s nejnižší mírou rizika praní špinavých peněz.
Vilnius je také nejzelenějším hlavním městem v EU, je jedním z nejvyspělejších v digitální oblasti a má velmi konkurenceschopné ceny. Je zde 14 mezinárodních škol, které vyučují v angličtině, francouzštině a polštině, doplnila.
„Umístění AMLA do Vilniusu by bylo důkazem proklamací snah o vyváženější rozložení úřadů EU a také vysláním signálu důvěry do regionu v tomto geopolitickém prostředí,“ řekla na závěr.
Litva nabízí pro sídlo AMLA novou budovu Yellowstone, kterou navrhl architekt Rolandas Palekas, držitel Národní ceny za dosažení harmonie mezi městem a přírodou prostřednictvím architektury. Nájem by po dobu prvních pěti let hradila litevská vláda.
Lotyšsko se pochlubilo tím, že bylo v roce 2020 prvním státem monitorovaným výborem expertů Rady Evropy Moneyval, který úspěšně implementoval všechna doporučení FATF.
Tomu ale předcházelo období, kdy naopak Lotyšskem otřásaly skandály v oblasti praní špinavých peněz a hodnocení země bylo velmi nízké. Právě to přimělo zemi změnit v tomto směru kurz, zmínil ministr financí Arvils Ašeradens.
„Měli jsme opravdu těžké období v letech 2017 a 2018, kdy byla přes lotyšské banky vyprána až miliarda eur. Poté jsme prošli velkým procesem změny a dnes je hodnocení Lotyšska naopak velmi pozitivní. Právě tento vývoj nás také motivoval k tomu, abychom se ucházeli o hostování sídla AMLA,“ připustil.
Pro Rigu podle ministra mluví například i to, že nabízí životní úroveň severských zemí za nízké ceny, lidé mluví většinou třemi jazyky, Riga je největší a nejlépe propojené město v Pobaltí, a Lotyšsko je na prvním místě v EU v podílu žen v managementu.
Sídlo AMLA by se nacházelo v jednom z největších obchodních center v Lotyšsku Jaunā Teika. Konkrétní navrhovaná budova pro sídlo úřadu se jmenuje Valters a získala ocenění Nejlepší budova v Lotyšsku. Náklady na nájem a údržbu by hradil po dobu prvních dvou let provozu lotyšský stát.
Suverénní Němci a Španělé
O sídlo úřadu AMLA se uchází také německý Frankfurt, kde sídlí mimo jiné Evropská centrální banka. Německý ministr financí Christian Lindner hned na začátku prezentace zdůraznil, že Německo je jedním ze zakladatelů současné EU a nabídkou na hostováním úřadu AMLA chce současnou unii podpořit.
Ve Frankfurtu má podle něj AMLA od prvního dne vše, co potřebuje ke svému fungování a výkonu své činnosti. Zároveň mnohé ze subjektů, které bude AMLA dozorovat, sídlí přímo ve Franfurtu či okolí, konstatoval ministr. Dále zdůraznil, že Frankfurt má výborné spojení do všech ostatních hlavních center Evropy, nabízí vynikající kvalitu života, mezinárodní školy i excelentní zdravotní péči. Ceny bydlení označil slovem „mírné“.
Německo také vytipovalo tři objekty, v nichž by mohla AMLA sídlit. Úřad si bude moci vybrat a německá vláda mu navíc poskytne deset milionů eur na nájem v prvních letech. Je ale připravena nabídnout i další, výrazně vyšší finanční podporu.
Španělská europoslankyně Eva-Maria Poptcheva se zajímala o to, jestli podle ministra nehrozí v Hessensku, kde Frankfurt leží, že by se k vládě dostala strana AfD, která je označována za pravicově extrémistickou.
Podle Lindnera se tato možnost rovná v podstatě nule. Strana AfD zde ale ve volbách na podzim získala přes 18 procent, v některých okresech měla i přes 30 procent, a je tak druhou nejsilnější stranou v této spolkové zemi.
Další kandidát, Španělsko, se pochlubilo tím, že je jako jediné z kandidátů na sídlo AMLA mezi čtyřkou zemí, které mají nejvyšší doporučení FATF. Země vede nejdůležitější projekt EU v oblasti kybernetické obrany – Evropskou platformu pro kybernetickou situaci a informovanost (ECYSAP).
Španělé vyzdvihovali především svoji spolupráci s Latinskou Amerikou. „To nám pomůže přenést evropský model i tam,“ uvedl Carlos Cuerpo, ministr hospodářství, obchodu a podnikání ve Španělsku.
„Plně respektujeme ostatní kandidáty, ale musíme si zachovat jasnou vizi toho, co pro AML chceme. To rozhodne o úspěchu v boji s globální výzvou. To, co máme my, je jedinečné. Španělsko je uznáváno v boji proti finančnímu terorismu v oblasti dohledu a finančního zpravodajství jsme na nejvyšší příčce,“ dodal
Sídlem AMLA v Madridu by se stal mrakodrap Torre de Cristal, který je s výškou 249 metrů nejvyšší budovou ve Španělsku a čtvrtou nejvyšší v Evropské unii. Španělsko nabídlo úřadu dvě podlaží, v případě potřeby i více. Nájem by činil 112 tisíc eur na měsíc, ale tuto částku by prvních pět let platil stát.
Rýpavé otázky europoslanců
Úřad AMLA by chtěli získat také Irsko, Belgie a Francie. Všechny tři země nabízí lukrativní budovy ve svých hlavních městech.
Irsko navrhuje, aby AMLA sídlila v kampusu Coopers Cross v sousedství Irské centrální banky a dalších institucí. Mohla by využít dvě budovy v rámci kampusu. Irská vláda je ochotna poskytnout úřadu 80 milionů eur. Belgie nabízí novou prosklenou kancelářskou budovu The Precedent na prestižní třídě Avenue Louise, její výstavba byla nedávno dokončena.
AMLA by zde měla k dispozici dvě patra a po dobu pěti let by neplatila nájem. Francie nabízí grant ve výši 15 milionů eur, který může být využit během prvních devíti let činnosti úřadu. Úřad by mohl sídlit v zrekonstruovaném mrakodrapu Hekla Tower v Paříži, což je s 220 metry druhá nějvyšší budova Francie.
Ani delegace těchto zemí neunikla rýpavým otázkám během veřejného slyšení. Europoslankyně Eva-Maria Poptcheva se pozastavila nad tím, že zatímco Belgie argmentuje především snadnou komunikací mezi úřady díky blízkosti evropských institucí v Bruselu, ministr financí si nenašel čas na veřejné slyšení a poslal za sebe náhradu.
Poslanec Evropského parlamentu Paul Tang zase požádal irské zastoupení o vyjádření k pověsti Irska jako „toho, co OECD nazývá investičním centrem a parlament daňovým rájem“. Francouzská delegace čelila dotazům především španělských europoslankyň na riziko islámského terorismu a vysoké nájemné.
Evropský parlament společně s Radou EU by měli o sídle úřadu AMLA rozhodnout údajně do konce února, v každém případě ale do konce tohoto volebního období.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Dotační kapitalismus Evropské unie narazil na své hranice
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Hlavně, aby se podívali na Fialovu kampeličku. Tam ODSáci perou špinavé peníze jako v pračce a nikdo nic neví ani nevyšetřuje. No, bodejď ne, když MV řídí mafián.
Možná byste měl vědět, že MV fakt nemůže do policejního vyšetřování nijak zasahovat. Naštěstí. Už od začátku století a přijetí západních standardů policejní práce.
Výborný nápad. Předpokládám že u nás by UMLA mohla začít s kontrolou Podnikatelské družstevní záložny, do které si výhodně uložil svůj uspořený milion premiér Fiala a potom na to zapomněl při vyplňování majetkového přiznání :)))
Další úřad, další náklady, další regulace nebohých Evropanů. Že by úřad zabránil dotování teroristů přímo z evropského rozpočtu se neobávám.
Je velká škoda, že debata o lepším a efektivnějším celoevropské dohledu nad praním šipanýchvých peněz se scvrkává (jako obvykle) na dohadování o sídle. Klíčové přitom bude nastavení spolupráce s nárdními orgány, u nás FAÚ.