EU hodlá přitvrdit proti terorismu. Součástí má být i změna schengenského systému
Po několika „klidnějších“ letech se v Evropě znovu do popředí dostává hrozba islamistického terorismu. Kromě obligátních výzev k „užší spolupráci“ má Evropská unie i poměrně dost konkrétních nástrojů, jak se terorismu společně bránit. Některé z nich představí už v nejbližších týdnech.
Francie zažila na podzim dva teroristické útoky, před několika dny vraždil radikál v rakouské Vídni. Vážnost situace ukazuje i „minisummit“, který tento týden svolali francouzský prezident Emmanuel Macron a rakouský kancléř Sebastian Kurz. Řeč byla právě o terorismu. A představili i konkrétní plány, co dělat.
Nizozemský premiér Mark Rutte po jednání připomněl, že „extremismus a terorismus nezná hranice, žádná země tedy tyto problémy sama nevyřeší“. S odkazem na radikalizaci muslimů v evropských mešitách zdůraznil, že je nutné zabránit tomu, aby se „z míst pro modlitby stala místa nenávisti“.
Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Předseda Evropské rady Charles Michel v souvislosti s tím navrhl zřízení evropského institutu pro muslimské imámy, čímž by se mohlo omezit šíření radikálních podob islámu.
Podle Sebastiana Kurze představují velké nebezpečí radikálové, kteří projdou výcvikem v muslimských zemích, a potom přijíždějí do Evropy. Společná opatření by podle něj měla mířit právě na tento problém.
Schengen čeká reforma
Návraty radikálů do Evropy souvisí také s tématem ochrany vnějších hranic. „Boj proti nelegální migraci je něco jiného než terorismus, ale musíme se podívat na jejich propojení. Schengen je území s volným pohybem, je to jeden ze základů EU, příslib volného pohybu však vyžaduje také bezpečnost a ochranu vnějších hranic,“ upozornil Emmanuel Macron. Prioritou je podle něj zavést všechna opatření navržená už po teroristických útocích v roce 2015.
Projít reformou má i samotný schengenský prostor. „Musíme monitorovat nejen kdo do EU přichází, ale také kdo ji opouští,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že tzv. systém vstupu a výstupu by měl v EU fungovat do roku 2022.
Macron i další lídři také vyzvali k lepšímu propojení informačních databází a k intenzivnější spolupráci policie a tajných služeb. Nezůstane ale znovu právě jen u apelů a frází?
Kdy a jak konkrétně se věci začnou hýbat, naznačila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise podle ní představí návrh reformy schengenského systému příští rok v květnu. Týkat se má například zdokonalení Schengenského informačního systému (SIS) nebo zlepšení přeshraniční spolupráce. Plán na posílení mandátu agentury Europol má EK představit už v prosinci.
Ještě letos má Evropský parlament schválit návrh z roku 2018 na rychlejší odstraňování obsahu s nenávistnou a radikální tématikou z internetových stránek. Novou směrnicí, kterou představí příští měsíc, chce Komise zároveň přimět internetové platformy, aby se do tohoto procesu aktivněji zapojily. Škodlivý obsah by podle von der Leyenové měl ze sociálních sítí mizet do jedné hodiny od nahlášení.
Začátkem prosince také Evropská komise představí novou „protiteroristickou agendu EU“, která má „zaplnit bezpečnostní mezery“. Šéfka EK zmínila i plán na lepší integraci a inkluzi mladých lidí do evropské společnosti skrze nový program, který má být představen 24. listopadu.
Zbraně, otisky a údaje cestujících
Evropské špičky na summitu několikrát zopakovaly, že se nestaví proti islámu, pouze proti jeho radikální podobě, která ohrožuje evropské hodnoty a styl života „Není to boj mezi Evropany a migranty nebo křesťany a muslimy, ale mezi civilizací a barbarismem,“ řekl nizozemský premiér Mark Rutte.
V pátek se mají také virtuálně potkat ministři vnitra ze členských zemí, aby začali návrhy projednávat.
Terorismus se tento týden dostal i na plénum Evropského parlamentu, kde o něm mluvili zástupci politických frakcí s eurokomisařkou pro vnitřní věci Ylvou Johanssonovou.
„Vídeňský útok ukazuje potřebu zastavit ilegální zbraně. Členské státy musí urychleně implementovat směrnici o zbraních,“ vyzvala eurokomisařka s odkazem na legislativu, která je konkrétně v České republice poměrně kontroverzní. Ještě před létem Komise představila Akční plán boje proti obchodování se zbraněmi. „S partnery na západním Balkáně úzce spolupracujeme na zastavení pašování nelegálních zbraní,“ doplnila Johanssonová.
EU podle ní musí pracovat na registraci všech známých zahraničních teroristů v Schengenském informačním systému, aby je mohla odhalit, když se pokusí překročit hranice EU.
Klíčem k tomu je lepší sdílení informací. „Vídeňský útočník se snažil koupit munici na Slovensku. Měl kontakty v Německu a ve Švýcarsku. Potřebujeme lepší sdílení informací, středobodem je (reforma Schengenského systému) SIS. Důležitý je ale také systém záznamů jmen cestujících, alias PNR, klíčový pro nalezení podezřelých,“ řekla Johanssonová.
Pro policejní orgány by díky němu mělo být snazší vyměňovat si data o DNA, otiscích prstů a poznávacích značkách, v budoucnu pak možná i fotografie a policejní záznamy. Ad hoc policejní spolupráce se podle švédské komisařky musí změnit na „systematické policejní partnerství“.
„Každý, kdo má legální právo pobývat v Evropě, by měl mít příležitost zapojit se do společnosti. Společnosti, kde jsou všichni chránění evropskými hodnotami a základními právy, a kde všichni zároveň respektují ty samé hodnoty a práva,“ zdůraznila na závěr svého vystoupení před europoslanci Johanssonová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Tak určitě. Už jsem skoro myslel, že se zapomnělo na legální držitele zbraní. Vše ve jménu boje s terorismem.
Ano, soudružko Johanssonová, nejlepší obranou proti terorismu bude totální odzbrojení obyvatelstva 😉 IMHO nejlepší je postup Izraele, kde mají osobní zbraň i učitelky v MŠ a všichni ozbrojení občané jsou periodicky cvičeni a přezkušováni. Pokud se tam objeví terorista, tak je v sekundě jak cedník. Tohle je asi jediná rozumná cesta boje proti terorismu, která na rozdíl oproti opatřením, navrhovaným Bruselem, prokazatelně funguje a fungovala by zcela jistě i tady. Kdyby např. při teroristickém útoku v Nice (najíždění nákladním autem do lidí) byl přítomen jediný ozbrojený občan, tak by teroristovi mohl prostřílet pneumatiky, a tím ho zastavit. V podstatě jakýkoli z teroristických útoků v Evropě v tomto století by měl v takovém případě podstatně méně obětí, pokud vůbec nějaké. Pochopitelně, EU jde zcela opačným směrem, na úkor obyvatel. „Vzorný“ Nacistán dokonce zakázal ženám nosit pepřový sprej jako obranu proti sexuálním útokům.
Řečnická…a Vy znáte obsah dané směrnice?
Jinak Váš přípsěvek je klasickým výplodem rozumbradů od klávesnic, jejichž návrhy mají málo co společného s realitou. Podle Vás se tedy budou učitelky místo počtů, jazyků a dalších důležitých oborů také vzdělávat ve střelbě. Doma na dvoře pak budou střílet po slepicích, toulavých psech aby si vycvičili instinkt zabijáka. Na uliích pak budeme všichni chodit podél zdí, pohybovat se přískoky, všímat si okolí, zda se někdo nechová podezřele, jinak okamžitě tasíme. Kolik teriristických útoků jste na vlastní kůži zažil? Jste schopen okamžitě identifikovat teroristu od lidí co budou teroristu nahánět ve snaze jej zneškodnit? Neustřelí vám nějaký jiný A.S. Pergill palici, když vás, coby aktivního občana na hlídce, uvidí přicházet zpoza rohu s kvérem v ruce?
Ozbrojenou populaci má také USA a nevím jestli je na jejich školách bezpečněji než na těch našich…
…tím rozumbradou od klávesnice jste hlavně vy…odzbrojovací směrnice a způsob její protlačení se probírá už pár let…podstatné ale je, jaká je ta realita v jednotlivých státech…čím se liší Francie a ČR, že tam jsou teroristické útoky na takřka denním pořádku (pokud třeba počítáte i vypalování kostelů), zatímco u nás si žijeme celkem v poklidu…dá se to zjednodušit na dva: my můžeme nosit zbraně, kdežto Francouzi nikoli (nebožtíkovi šefredaktorovi jí policie nepovolila) a my máme (zatím) malou muslimskou komunitu, kdežto Francie už dosahuje kritického množství (takový roztomilý termín z nukleární fyziky)…btw, vážně si myslíte, že učitelky v Izraeli střílejí na dvorku po slepicích?
Bojím se, že to dopadne tak, že volný pohyb v schengenském prostoru bude podmíněn nějakou formou registrace apod. Jinak by pro začátek stačilo striktně dodržovat už přijatá a platná opatření a neostrakizovat ty, co jejich dodržování vyžadují a aplikují. Je to pořád dokola a nevěřím, že třeba tu opravdu přísnou (ano, i vojskem s ostrými) ochranu vnějších hranic EU myslí někdo vážně.
To jsou trapné řeči na úrovni „měli bychom“.
Tomu mudrování ve stylu „EU podle ní musí pracovat na registraci všech známých zahraničních teroristů v Schengenském informačním systému, aby je mohla odhalit, když se pokusí překročit hranice EU“, tomu se ty spící islamistické buňky potenciálních teroristů, co tady už léta jsou a čekající na povel „začněte“, smát až se za břicho popadají. Copak teroristé chodí v tričkách, nebo bundách s nápisem „Jsem terorista“?
No co, aspoň je paní Johanssonová dobře pobavila, pokud se vůbec obtěžovali její výlevy poslouchat, či číst.
Jen bych tedy připomněl, že žádná, ale vůbec žádná změna schengenského systému není potřeba. Ono totiž i dneska platí že i vnitřní hranice jsou volně překročitelné, ale pozor pouze pro občany členských států. Zatímco tedy všichni cizinci mají stejně za povinnost přejít přes hraniční přechod a předložit doklady. Tudíž potom je i dnes situace poměrně snadně řešitelná, přešel cizinec bez toho? Při zjištění jeho pobytu v tom druhém státě ho zatknout, umístit do detenčního zařízení, a dokud nebude zařízeno jeho vyhoštění, ho tam držet. Ni víc. nic míň.. Ale i toto málo je asi pro většinu západních států naprosto nepřijatelné…
političtí impotenti žvástají a stále žvástají s křížkem po funuse…..jedna věc je HODLAT a druhá věc je okamžitě KONAT…..vy prolhaní tupouni z bruselské gubernie
něco jiného je HODLAT a něco jiného je KONAT
mě spíš zaráží určitá “ velkohubost“ těch opatřeních ve jménu vyšší pravdy…a taková skrytá nas..nost, že byli doběhnuti….místo toho aby zpytovali sebe a svojí migrantskou servilitu to provedou tak aby to smrdělo zase všude