Konec éry traktoristů? V Česku trojnásobně stoupl počet absolventů VŠ

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 13. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Od roku 2001 došlo k obrovskému nárůstu zájmu o humanitní a společenské obory – o zhruba 120% a v závěsu také pak o zdravotní a lékařské vědy. Naopak technické a pedagogické obory zaznamenaly nejnižší nárůst zájmu – pouze kolem 18%, resp. 27%. Vyplývá to z analýzy projektu Česko v datech.

V Česku výrazně přibývá lidí s touhou dosáhnout vysokoškolského vzdělání. Zatímco v roce 2001 studovalo na vysokých školách necelých 200 tisíc studentů, v loňském školním roce jich v posluchárnách zasedlo více než 300 tisíc.

Logicky s tímto trendem stoupl také počet lidí s vysokoškolským titulem. Zatímco v roce 2001 absolvovalo vysokou školu přes 30 tisíc studentů, v loňském školním získalo diplom přes 88 tisíc studentů – tedy takřka trojnásobek.

Graf-absolventi

Vývoj počtu absolventů VŠ.

Co je příčinou tohoto vývoje analýza projektu Česko v datech neuvádí, nepochybně ale tento trend souvisí s nárůstem počtu vysokých škol, s příznivým demografickým vývojem v předchozích letech a také s politickou podporou vyššího vzdělání oproti v minulosti preferovaných učebních oborů.

Ovšem navzdory zvyšujícímu se počtu studentů, kteří ukončili vysokoškolské vzdělání, Česko se stále ještě se svými 28% vysokoškolsky vzdělaných občanů v populaci nedotáhlo na průměr vyspělých zemích, který činí podle OECD 32%.

Boom vysokoškoláků

Vzdělání chtivým studentům v Česku se během posledních let podstatně rozšířila možnost, kde své vzdělání mohou nabýt. V současné době je v Česku 72 vysokých škol, přičemž většina (43) z nich je soukromých, 26 veřejných a 2 státní.

Česko se tak co do počtu vysokých škol na počet obyvatel ve srovnání s ostatními zeměmi řadí k průměru, jedna vysoká škola u nás připadá na 147 tisíc Čechů. Jak vyplývá z analýzy, nejméně vysokých škol v přepočtu na obyvatele je v Turecku, naopak nejvíce jich najdeme v Lotyšsku a Estonsku. Překvapivě působí údaj, že ve vyspělých zemích jako je Německo, Švédsko, nebo Velká Británie je z tohoto úhlu pohledu počet vysokých škol nízký, dokonce nižší než v Česku.

Graf-Podíl_vš_na_obyvatele

Podíl VŠ na počet obyvatel.

Největší zájem o studium na vysoké školy byl v Česku zaznamenán v roce 2010, což lze přičíst silnému populačnímu ročníku. V daném roce studovalo na vysokých školách téměř 400 tisíc studentů. Nejvíc absolventů lze nalézt o dva roky později, kdy si diplom odneslo téměř 100 tisíc studentů.

Během uplynulých 13 let došlo k obrovskému nárůstu zájmu o humanitní a společenské obory – o zhruba 120% a v závěsu také pak o zdravotní a lékařské vědy. Naopak technické a pedagogické obory zaznamenaly nejnižší nárůst zájmu – pouze kolem 18%, resp. 27%.

Od boomu vysokoškoláků v roce 2010 sice počet studentů vysokých škol v Česku mírně klesá. Podle analytiků ale není příčinou nižší zájem o tento typ studia, nýbrž je tento trend pouze důsledkem demografického poklesu populace uchazečů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)