Končí české výrobky v Rusku? Obcházení sankcí řešil ve Střední Asii i Lipavský
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský navštívil začátkem týdne dvě středoasijské země Kazachstán a Uzbekistán. S oběma se Česká republika snaží rozvíjet politické i obchodní vztahy. Geopolitické postavení Uzbekistánu i Kazachstánu je komplikované, už jen kvůli dvěma silným sousedům Číně a Rusku. Jakou roli v regionu zastávají? A jak jejich postavení změnila válka na Ukrajině?
Dopolední rušný provoz na širokém bulváru uprostřed uzbecké metropole Taškentu. Policisté lemují jeden pruh vozovky a zastavují auta. Je mezi nimi vidět i několik černě oděných mužů s kvéry zabalenými z větší části v černých pytlích.
„To, aby nepůsobili tak nápadně a nestrašili s těmi puškami lidi,“ říká na vysvětlenou náš průvodce.
Několikaminutová odstávka provozu je prý běžnou rutinou ve chvíli, kdy městem projíždí prezident nebo jiný vysoce postavený politik. V návštěvníkovi z bývalého socialistického bloku tento výjev jasně evokuje časy komunistických papalášů. Jenže tak jednoduché to není. Ostatně jako nic v tomto regionu.
Ve stínu medvěda
Uzbekistán i Kazachstán prošly od získání nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991 vývojem, který sice nese zásadní autokratickou stopu, zároveň se ale úměrně historicko-geopolitickému kontextu snaží o změny, které je například od režimů Ruska nebo Číny přeci jen odlišují.
S rostoucím národním uvědoměním, budováním národních identit a snahou o čím dál větší nezávislost na mocných sousedech se tyto středoasijské země otevírají nejen změnám před pár lety ještě nemyslitelným, třeba v podobě některých „opatrně demokratizačních prvků v zákonech“, ale stávají se potenciálně zajímavými partnery i pro evropské země. Geopoliticky i obchodně.
„Hlavní témata ve vzájemných vztazích jsou hodně o hledání regionální rovnováhy. O tom, kdo bude mít v tomto regionu vliv. A myslím, že je důležité, aby Česko a Evropská unie přicházely se zajímavými nabídkami, ať už politické nebo ekonomické spolupráce,“ vysvětlil pro HlídacíPes.org ministr zahraničí Jan Lipavský, proč se rozhodl, společně se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu obě země navštívit.
V Uzbekistánu se šéf české diplomacie objevil poprvé od roku 1995, kdy jej navštívil Josef Zieleniec. V Kazachstánu byl naposledy v roce 2016 Lubomír Zaorálek.
Jak ale Lipavský zmínil, se svými protějšky se zná z jiných mezinárodních akcí a vztahově bylo tedy na co navazovat. Důležité to bylo především při řešení diplomaticky ožehavějších témat, jakými je pozice těchto zemí k válce na Ukrajině a obcházení sankcí proti Rusku.
Kazachstán i Uzbekistán ohledně války na Ukrajině oficiálně deklarovaly svou neutralitu. Obě země ale s Ruskem pojí ekonomická provázanost. Uzbeci jsou do značné míry závislí na dodávkách ruské ropy, jejíž vývoz se podle ruského ministerstva energetiky tento rok oproti loňsku zvýšil o 30 %. Kazachy pak s Ruskem svazuje nejen vzájemný obchod, ale také přes 7600 kilometrů dlouhá hranice.
Obě země byly v posledních dvou letech opakovaně podezřívány, že se přes ně do Ruska reexportuje zboží, na něž jsou uvaleny mezinárodní sankce. Na amerických i evropských sankčních seznamech se pak objevily některé konkrétní uzbecké i kazašské společnosti, které západní vlády viní ze spolupráce s ruským vojenským průmyslem.
Ačkoliv Kazachstán i Uzbekistán pod tlakem USA a EU zpřísnily dohled nad zhruba padesáti položkami a jejich reexport klesl, černý trh zůstává v oblasti značně problematický. I když nejen černý trh.
Sankce bez šance?
Komplikované je to například s vývozem bavlny, jež celá léta představuje jednu z hlavních exportních komodit obou středoasijských zemí do Ruska.
Jenže jak koncem minulého roku ukázala investigativní reportáž novinářského projektu OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), bavlněná buničina může sloužit jako klíčová složka pro výrobu střelného prachu a výbušnin.
Novinářům se podařilo získat dokumenty, které prokázaly, že bavlněnou buničinu z Kazachstánu i Uzbekistánu nakupují ruští dovozci, kteří ji dodávají do vojenských továren specializovaných na výrobu střelného prachu a pohonných hmot.
Podle novinářů OCCRP někteří uzbečtí dodavatelé posílali do ruských závodů dokonce přímé dodávky. Podle uniklých údajů o exportně-importních operacích, vyvezly uzbecké firmy za prvních devět měsíců roku 2023 do Ruska bavlněnou buničinu v hodnotě zhruba 8,7 milionu dolarů, což představuje 70% nárůst oproti předchozímu roku.
Jako problematický se jeví také reexport například soustruhů nebo tzv. kuličkových či válečkových ložisek, která se běžně používají jako součást strojů a vozidel ke snížení tření mezi pohyblivými součástmi.
Klíčová jsou ale i pro logistiku ruské armády. Válečková ložiska do Střední Asie vyváží mnoho evropských i amerických firem. V souvislosti s tímto artiklem se před dvěma měsíci psalo i o brněnském výrobci ložisek ZKL, který je exportuje do mnoha zemí, včetně Kazachstánu a třeba Číny. Jak ale zjistil Deník N, právě přes čínské společnosti brněnská ložiska putovala do Ruska.
Jaké jsou možnosti středoasijských zemí případnému reexportu choulostivého zboží bránit? Podle ministra Jana Lipavského například tím, že umožní zástupcům firem nebo diplomatických sborů kontrolovat, zda jejich zboží zůstává v Kazachstánu nebo Uzbekistánu a slouží tam deklarovaným účelům.
„Toto téma jsem při obou návštěvách zvedl s tím, že je pro nás důležité. Stejně jako navázaná spolupráce, abychom například mohli s místními orgány kontrolovat zboží, o kterém bylo deklarováno, že je pro místní potřeby,“ řekl HlídacíPes.org Jan Lipavský s tím, že jak Kazachstán, tak Uzbekistán se snaží českým úřadům vycházet vstříc a umožňuje zástupcům ambasád kontrolovat, jestli zboží dovezené českými firmami nebylo zneužito pro válečné účely.
„Provádíme různé kontroly. To znamená, že naši pracovníci jdou a kontrolují, že například stroj, který se dovezl z Česka, je skutečně tam, kde má být a ne, že zmizel někam, kam neměl. V tomto případě typicky do Ruska,“ říká český ministr zahraničí. Co se týká vztahu k samotnému Rusku, tam to podle něj mají Kazachstán i Uzbekistán složité.
Ruský bratr slábne
„Ministři zahraničních věcí obou zemí mi popsali tu situaci úplně stejně. Na severu Rusko, pak z další strany velká silná Čína se svými zájmy a na jihu skrze sankce zablokovaný Afghánistán a Írán,“ popisuje Lipavský geopolitický kontext středoasijských zemí s tím, že jakkoliv obě razí v posledních letech suverénní a samostatnou politiku, zároveň jsou si vědomy, čím je limituje nejen zeměpisná poloha, ale i historické a ekonomické vztahy se silnými sousedy.
Ty se proto snaží udržovat na vzájemné prospěšnosti, zároveň ale hledají i nové možnosti.
„Oni musí balancovat. Ty závislosti zde prostě existují a stejně jako Česká republika hledá diverzifikaci například energetických zdrojů, tak i tyto země hledají diverzifikaci třeba ekonomických vztahů. A zde je strašně důležité, aby Evropa, Evropská unie dokázala najít tu správnou nabídku a podpořila i mírový proces na Kavkaze, čímž by dopomohla k vybudování obchodního koridoru přes Kaspický region do Střední Asie a oni s námi mohli lépe obchodovat,“ popisuje možnosti Lipavský.
To, že se region snaží krůček po krůčku hledat alternativy k „ruskému bratru“, respektive, že Rusko už nebudí takový strach jako v letech minulých, dokazuje i událost z minulého týdne.
Kazachstán se, coby největší ekonomika Střední Asie, odmítl připojit k alianci rozvíjejících se ekonomik známé pod zkratkou BRICS. Té teď předsedá Rusko a Vladimir Putin se z ní snaží vybudovat politickou alternativu „globální většiny“ vůči Západu.
„Opovážlivost“ Kazachstánu se v Kremlu nesetkala s dobrým přijetím a v rámci trestu přišel dočasný zákaz importu kazašského ovoce a zeleniny. Ruský úřad pro bezpečnost zemědělství to zdůvodnil „nečinností příslušných orgánů v Kazachstánu a za účelem zajištění bezpečnosti na území Ruska“.
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, kterého přitom Putin při pokusu o převrat v lednu 2022 pomohl udržet „výpomocí armády“ u moci, se opakovaně nechal slyšet, že pro něj představuje globální autoritu pouze OSN a současně se vyslovil pro reformu Rady bezpečnosti tak, aby „zohledňovala zájmy regionálních mocností“.
Jakkoliv se to může běžnému čtenáři jevit jako „šalamounské řešení“, ve skutečnosti tyto kroky signalizují, že válka na Ukrajině přeci jen změnila v regionu vnímání Ruska jako mocnosti před jejímž diktátem není úniku a z níž mají všichni strach, protože jim jinak ukáže svou sílu.
Respekt budí stále, ale podle místních lidí už to není bezmezná regionální autorita, čemuž nasvědčuje i například dříve nemyslitelné rozhodnutí členských zemí regionální Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB) pořádat vojenská cvičení i bez ruské přítomnosti.
OSKB slouží jako obranná a bezpečnostní aliance šesti bývalých sovětských států v čele s Moskvou. Jejími členy jsou kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Arménie. A právě arménský premiér Nikol Pašinjan projevil značnou „míru neposlušnosti“ už před dvěma lety, když na setkání lídrů OSKB odmítl podepsat závěrečnou deklaraci, protože mu vadila jejich nedostatečná podpora v konfliktu s Ázerbájdžánem.
„Po rozpadu Sovětského svazu panovala vůči bývalým členským státům ze strany Moskvy nepsaná dohoda typu ,vy se nebudete moc osamostatňovat‘, zůstanete ,ruským světem‘ a my vám zařídíme bezpečnost. Jenže konflikty na Kavkaze a hlavně na Ukrajině ukázaly, že Rusko zas tak silné není, takže v současné chvíli by se dala situace popsat ve stylu „už se vás nemusíme bát, ale vlastně musíme“, popsal pro HlídacíPes.org zajímavý vývoj v regionu jeden s místních analytiků, jež si přál zůstat anonymní.
Rusko na to podle něj nereaguje příznivě a snaží se „proti regionálnímu národnímu obrození“ aktivně vystupovat především v mediálních kampaních, kdy i například užívání kazaštiny označuje za „rusofobické“.
Jak už ale zaznělo, ekonomické vazby jsou zároveň natolik silné, že si ani jeden ze států nemůže dovolit jít do otevřeně nepřátelských vztahů.
Příkladem toho je třeba ropovod ústící v ruském přístavu Novorossijsk. Ten na západ transportuje 80 % kazašské ropy a příjmy z ní tvoří 60 % kazašského HDP. Rusko mělo jednu dobu tendence ropovod a kazašskou ropu blokovat, už to ale nedělá. Ukázalo se, že to zkrátka nebylo ekonomicky možné ani pro jednu ze stran, protože z kazašské ropy má finance i Rusko.
Situaci středoasijských zemí tak v jedné větě shrnul závěrem své návštěvy i Jan Lipavský: „Geografie středoasijských zemí je daná. Leží na rozhraní Číny a Ruska. Jedním okem můžou koukat do Evropy, ale ta cesta je poměrně složitá.“
Přesto má ale region pro členské země Evropské unie nemalý potenciál, díky své rozlehlosti, velké zásobě nerostných surovin a poptávce po produktech a službách, které například Česká republika může nabídnout.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
AfD se sejde v saské Riese. Do malého města se chystají tisíce demonstrantů
Jan Urban: Lidé musí kontrolovat politiky a vylučovat ty, kteří jsou usvědčeni ze lži
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
28 komentářů
Obě výše uvedené země (ještě bych k nim přidal Kyrgyzstán a možná Tádžikistán) v průběhu let poznaly, že jak z Ruska, tak z EU a USA mají „kulový“ a proto se to snaží hrát na všechny strany a především se snaží zlepšovat stav vlastních zemí, což se jim potom co z jejich vedení postupně vypadávají bývalí místní tajemníci KSSS, začíná pomalu dařit.
Volby v Gruzii dopadly tak jak měly, ani podvratné útoky ze strany EU-EK „demokratům“ nepomohly a tolik je to stálo peněz. Nyní budou tito amoralisté … zase řvát, neplatné volby ! Prostě klasika od šm.. jak nevyhrajeme my jediní vyvolení je vše špatně
Píše kecálek z EU.😂
Vy Čecháčkové jste tragičtí. 😂
V Rakousku se vám nelíbilo s Rusákama jste schudli a zhloupli, teď jste dostali novou šanci v EU a zase nic…😂 Kde je sakra asi ta chyba?🤔 Hledá se viník…!😂
„Kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou vraziti ráčil!“ K.H.Borovský
„Kéž by nám Pán Bůh všeliké to vlastenčení z huby do rukou a hlavy vraziti ráčil!“ K.H.Borovský (úprava Karel Dopucha)
Kšeft je kšeft !
Upřímně řečeno, nedovedu si představit.,že by suverénní stát dovolil ambasádě cizího státu aby osobně prováděla interní kontroly v
místních firmách . Takové móresy snad zatím nejsou obvyklé ani v rámci naší drahé EU.
Takže těžko říct co to tam vlastně Lipavský dojednat.
To naše hloupé ministerské ditě, používané EU, USA a zástupcem NATO na našem Hradu, podělá veškeré budoucí obchodní vztahy se světem. Západní svět nám po ukončení občanské války na Východě jen oznámí, „co jste si svými politiky zaseli, to si sklízejte“, nebo nám tzv. zprostředkují „výhodný“ obchodní kontrakt
Hergot chlape, je po ránu a koukám, že vy už máte slušně nakoupíno!!! Za prvé, na východě neprobíhá občanská válka, ale plnohodnotná agrese, kdy jeden stát napadne svého souseda ve snaze jej okupovat. Za druhé, Lipavský jel do střední Asie obchodní vztahy prohlubovat, což se zjevně podařilo. Za třetí, Lipavský si zajistil velice slušné renomé, protože česká diplomacie předchozí dekádu, během vlády Bureše se Zemanem, v podstatě neexistovala a dostala Českou republiku zcela mimo centrum dění. Pokud lze vládu 5K za něco chválit, tak je to zcela určitě oblast zahraniční politiky!!!
👍👍👍
… ale jako občanská válka to v r. 2014 začalo… Pak to pokračovalo stále jako občanská válka až do války skutečné.. Celých 8 let byl ten Donbas mj. i bombardován z letadel ukrajinské armády – a to začalo už krátce po nástupu dosazeného prezidenta Porošenka (o něm to kdysi uvedl i Petr Uhl, že Porošenko byl jedním ze tří prezidentů, který nechal bombardovat vlastní lid..). Porošenko tehdy uváděl v minských dohodách, že „je to vnitřní konflikt Ukrajiny..“, který on řešil mj. i tím bombardováním..
Kdo pozvedl první zbraň v Luhansku a Doněcku proti vládě v Kyjevě a uznanému státu Ukrajina, kterému i Rusko zaručilo územní celistvost 5. prosince 1994 v Budapešťském memorandu? Já bych řekl, že nějaký Rusák na Ukrajině.
Kdo z Čecháčků by mlčel, kdyby Německo rozdávalo pasy a občanství bez omezení na území ČR, jak to dělalo Rusko na Ukrajině?
Ruské okupanty jsem měl tu „čest“ potkávat 27 let. Rusák není člověk, natož myslící. Večer s vámi bude chlastat jako s bratrem a ráno vás na rozkaz velitele odpráskne bez přemýšlení jako psa. Československo s Ruskem zchudlo a zhlouplo natolik, že už není cesty zpět… Sláva statečné Ukrajině!🇺🇦👍 A přesnou mušku Ukrajinci!👍
… zbraň v Lugansku (a možná i vedle) byla použita až poté, co v Kyjevě byl uskutečněn převrat (s valným přičiněním hegemona č.1) – tak jak třeba to popisuje protiruský historik Stephen Kotkin (příloha Salon deníku Právo duben 2O22) – a až také poté, co bylo na Majdanu zastřeleno do zad cca 100 protestujících… To byl špouštěč – nebýt převratu, tak by dodnes byla Ukrajina mírová a celistvá (to tak podobně řekl Mark Galeotti, také protiruský VB novinář a analytik)…
…. kdo pozvedl zbraně proti vládě Ukrajiny ? No musíte uvést, že proti popřevratové vládě, ale až poté co už nebyly uskutečněny dohodnuté předčasné volby.. Nebýt převratu, tak by byla dodnes Ukrajina mírová a celistvá – to je přibližný výrok protiruského VB analytika a novináře Marka Galeottiho…
Josef opět předvádí svou neznalost geografie. Převrat soudruhu uskutečnili rusáčtí banditi placení kremlem na východě Ukrajiny a nikoliv Kyjevě. Fantasmagorie kdo co popisuje a jak je orientovaný jsou samozřejmě pro smích. Ale jinak máš pravdu. Pro zločince janukovyče pracující omonovci stříleli do demonstrujících občanů, což je ústavně zaručené právo. Volby samozřejmě usktutečněny byly. Jen jaksi janukovyč zmizel před trestním stíháním do rusácka.
pro „pavluša š. 2/11 : já jsem si vždy myslel, že převraty se dělají převážně v hlavních městech ( u nás v r. 1989 převrat také nevznikl někde na Valašsku, kde tedy ti „odbojní“ valaši byli už po staletí…Teď tady Pavluša Š. uvádí, že převrat nevznikl už 20.února 2014 v Kyjevě, ale až někdy v dubnu 2014 tam na Donbasu..
Co si myslel milovník ocelových ptáků je tak maximálně pro srandu. Realitou je, že jediný převrat se uskutečnil na východě Ukrajiny. A když rusáckým pučistům začalo téct do bot tak museli „pomoct“ dovolenkáři.
pro Pavluša Š. : no převraty se dějí v hlavních městech – tam byl svržen i Janukovyč 20.února 2014 …Na Donbase a na Krymu nebylo co svrhávat – tam byla až reakce na převrat…
Jediný převrat na Ukrajině byl ten rusácký na východě. Takže tvoje dojmy, milovníku ocelových ptáků, co se kde děje, jsou irelevantní.
pro Pavluša š. 12/11 : převraty se dějí v hlavních městech… Nejdříve tady byl převrat v Kyjevě, aby pak ten „východ“ se také „ozval“..
Prozatím se podělalo akorát dítě kroutil.
Jan Lipavský je hned po Karelu Schwarzenbergovi druhým nejlepším ministrem zahraničí v historii ČR.
… příští rok se to ukáže… Pak budete určitě skákat radostí..
Nevím o čem tady píšete, pokud to vůbec víte vy sám. 😂
… odpovídal jsem na vaše přesvědčení, že Lipavský je druhým nejlepším ministrem zahraničí po Schwarzenbergovi dokonce v historii ČR… Tak jsem odpověděl, že tedy příští volby za necelý rok, vám toho druhého nejlepšího MZV v historii ČR dozajista dokáží… Počkejme si na úspěchy Lipavského…
… příští rok už Lipavský ostrouhá – tedy zhroutí se vám domeček o druhém nejlepším ministru zahraničních věcí, který pak bude zákonitě zapomenut…
Ten lógr už vyhoď, josef. Chápu, že s tvým otrockým naturelem by měl raději na pozici ministra soudruha zaorálka, který by se plazil před hamasem, rusáky, soudruhem si, a podobnými zrůdičkami. ALe máš smůlu.
… ale ten Lipavský také původně ty Palestince „preferoval“, aby tedy teď obrátil kabát…
Opět, tvoje dojmy co kdo a kdy preferoval, jsou tak maximálně pro srandu.
.. kabát obrátil – a tím si myslí, že se stal skoro nepostradatelný… Ale už se mu ta sláva krátí každý den, a pak se ukáže, že kdo po něm „skočí“..