Koaliční shoda na zákonu o státním zastupitelství se hroutí. Vadí přílišná volnost protikorupčního speciálu
Protikorupční speciál dál zůstává největší překážkou přijetí nového zákona o státním zastupitelství. Konkrétně otázka, jak a zda vůbec bude jeho činnost kontrolována. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán slíbil, že tzv. dohled do zákona zapracuje. Je to kvazidohled, hrozí vznik Leviathanu, kontrují poslanci klíčového ústavně-právního výboru.
„Velice mě těší, že se nám podařilo nalézt kompromisní řešení napříč celou koalicí, a že vláda dala návrhu zelenou.“ Slova ministra spravedlnosti Pelikána ze 7. dubna, kdy zákon prošel vládou, se nyní ukazují jako příliš optimistická.
Dohled nad nově zřízeným protikorupčním speciálem, který podle původního návrhu neměl být vykonáván vůbec, by mělo podle upravené varianty vykonávat Nejvyšší státní zastupitelství „v omezeném rozsahu“. Jenže teď se ukazuje, že ho Pelikán nechal do zákona namalovat jako omezený příliš. A poslancům – napříč koalicí i opozicí – to nestačí.
Bezzubá kontrola
HlídacíPes.org prošel upravenou verzi zákona, kterou je možné najít na vládním legislativním serveru eKLEP. Z ní vyplývá, že Nejvyšší státní zastupitelství by mělo přijít o klíčové pravomoci, které jinak nadřízení žalobci vůči nižším stupňům mají.
„Při výkonu dohledu nad postupem Speciálního státního zastupitelství nelze vydat pokyn podle § 35 odst. 8,“ zní klíčová věta, která přeložena do srozumitelného jazyka znamená následující: NSZ sice může postup žalobců ze speciálu zkontrolovat, nemůže ale nařídit, aby opravilo zjištěné nedostatky.
Ty se přitom netýkají maličkostí. Zmíněný § 35 odst. 8 říká, že nadřízené státní zastupitelství může dát například pokyn k tomu, aby nebyl sepsán záznam o zahájení úkonů trestního řízení, nebylo zahájeno trestní stíhání, nebyl podán návrh na vzetí obviněného do vazby, nebo byl naopak obviněný propuštěn z vazby.
Je to kvazidohled, zní i z koalice
Pelikánova předchůdkyně ve funkci Helena Válková (ANO) označila takovýto kompromis za kvazidohled, který svým obsahem a významem ve skutečnosti dohledem není. „Vadí mně, že se za dohled vůbec vydává, jakoby by ministerská legislativa – pokud to vůbec vymysleli na ministerstvu – neuměla důmyslnější úpravu ve stylu ,aby se vlk nažral a koza zůstala celá´,“ uvedla Válková.
Dodala, že zákon podle ní v této podobě průchozí sněmovnou není a ona sama bude určitě hlasovat proti.
Výhrady zaznívají i od právních expertů vládní ČSSD. Předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc řekl, že speciál musí být efektivně kontrolován přinejmenším ze strany NSZ. A otázka dohledu bude klíčová pro to, aby měl zákon ve sněmovně vůbec šanci. „Osobně se kloním k tomu, aby dohled měl smysl a zákonem jsme nezakotvili pouze jakousi hru na dohled, který by fakticky neměl schopnost efektivně kontrolu provádět,“ uvedl Tejc.
Stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jan Chvojka mluví o tom, že je třeba zabránit přílišné koncentraci moci v rukou úzké skupiny žalobců. „Řešení spočívající ve vynětí určitých kategorií trestních řízení ze standardního režimu, zejména režimu dohledu, však rozhodně nepovažuji za příliš šťastné, i když do určité míry chápu důvody, které k takovému návrhu předkladatele vedou,“ uvedl Chvojka.
Opozice je vůči návrhu zákona, jak ho předkládá ministr Pelikán, ještě daleko tvrdší. „Hrozí vznik Leviathanu, jaký tu od dob komunismu nebyl,“ varuje bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek. ODS podle něho zákon ve znění vládního návrhu určitě nepodpoří.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Tenhle stát asi brzo na nepoctivce dojede, protože jich bude víc než ostatních. Hlavně vyjde draho hlídání, které bude muset být vícestupňové. Občana bude hlídat policajt,
policajta generální inspekce, inspekci státní
zastupitelství a to bude hlídáno zvláštní složkou ministerstva spravedlnosti. A nad ní
bude nepochybně bdít ještě nějaký centrální
orgán spolu s dalšími úředníky v Bruselu.
A tak to bude fungovat, často duplicitně, i
v dalších resortech.