Koalice ještě není, vítězné hnutí ANO už úřaduje. V čele ústecké Krajské zdravotní končí ředitelka Soharová
Jednání o vzniku nové koalice v Ústeckém kraji mají prý být hotová do konce týdne. Ve skutečnosti ale potrvají déle, čeká se jak na výsledek druhého kola senátních voleb, tak na oficiální potvrzení výsledků voleb. Vítězné hnutí ANO ale na nic nečeká a už zahájilo personální kroky. V pondělí se dohodlo s úřadující generální ředitelkou sítě nemocnic Krajská zdravotní (KZ) Taťánou Soharovou. Ta nastoupila do funkce teprve letos v únoru poté, co policie rozkryla údajnou korupční síť kolem bývalého ředitele Petra Malého.
Dohodu o konci Soharové oznámil předseda představenstva KZ Jakub Komárek, mimo jiné dlouholetý poslanecký asistent „zastupujícího“ lídra hnutí ANO v Ústeckém kraji a kandidáta na hejtmana Richarda Brabce.
„Paní doktorce Soharové musím velmi poděkovat za veškerou práci, kterou pro naši společnost odvedla. Její zápal a nasazení bude chybět. Ať už to bylo pro dceřinou společnost KZ jednodenní chirurgie a ambulance s.r.o. nebo pak v roli generální ředitelky,“ uvedl Komárek.
Nyní podle něho nastává čas, kdy představenstvo musí najít nového generálního ředitele, a to co nejdříve. „Krajská zdravotní potřebuje v čele silnou osobnost se zkušenostmi z řízení velkých společností, kterou naše společnost je. Generální ředitel nebo ředitelka budou vybráni poté, co nová Rada kraje jmenuje nové představenstvo společnosti,“ řekl Komárek.
Právě v posledních Komárkových slovech je ukryt rozpor, kdy zásadní změnu ve vedení největšího zdravotnického konglomerátu v zemi se šesti tisíci zaměstnanci provádí na poslední chvíli ještě představenstvo jmenované starou radou kraje ve složení ANO, ODS a Spojenců pro kraj. Důvod, proč tento krok nemůže počkat na novou koalici a představenstvo, Komárkovo vyjádření neobsahuje.
Krajská zdravotní tak bude minimálně několik týdnů bez řádného vedení, do vyhlášení výběrového řízení na nového generálního ředitele povede Krajskou zdravotní náměstek pro řízení zdravotní péče Jiří Laštůvka. Taťána Soharová skončí ve funkci takřka okamžitě, odchází 30. září.
„Splnila jsem svoji misi vyvést Krajskou zdravotní z krize po únorové kauze, kdy společnost přišla o generálního ředitele. A nyní chci dát novému představenstvu, které vznikne po letošních krajských volbách prostor najít nového ředitele, který Krajskou zdravotní bude řídit minimálně po celé volební období. Svou misi považuji za úspěšnou, podařilo se především společnost stabilizovat zevnitř, nastavit některé nové kontrolní procesy, zrealizovat a reagovat na audity, které jsme v únoru slíbili, a také zahájit některé nové stavby a rekonstrukce, třeba porodnici v Litoměřicích,“ uvedla Soharová.
Korupční kauzy minulého období
Soharová ve funkci v únoru nahradila bývalého ředitele Petra Malého, který je jedním z obviněných v kauze manipulování nemocničních zakázek v Ústí nad Labem a Jihlavě. V kauze policie stíhá deset lidí. Skupina podle policie zajišťovala, aby veřejné zakázky na dodávky zdravotnického materiálu nemocnicím dostávaly předem vybrané firmy, které jí pak za to poskytovaly úplatky.
Související články
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
My nic, to Chomutov. Jak se hnutí ANO snaží svalit korupční kauzu na selhání jednotlivce
Nebyl to jediný korupční skandál, který zasáhl minulou krajskou koalici pod vedením ANO a který unikl jejím kontrolním mechanismům. Na konci léta policie obvinila radního Ústeckého kraje Marka Hrabáče, který měl být lídrem ANO v krajských volbách. Na čele kandidátky ho pak vystřídal právě exministr životního prostředí Richard Brabec.
V případu ovlivňování zadávání veřejných zakázek kriminalisté dosud obvinili 14 lidí a pět společností. Podezřelí nebo firmy podle žalobce v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili systém, v němž si poskytovali majetkové a jiné výhody. Stíháni jsou kvůli přijetí úplatku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, krácení daně a poplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a kvůli podplácení.
I přes tuto kauzu hnutí ANO ovládlo krajské volby se ziskem téměř 40 procent hlasů a v 55členném zastupitelstvu budou mít 26 mandátů. K sestavení koalice mu tedy stačí jediný partner, zatím jedná se všemi dalšími subjekty, které se do zastupitelstva dostaly – tedy s ODS, Starosty pro Ústecký kraj, koalicí SPD, Trikolóry a PRO, Stačilo! a Lepším severem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Copak Stan, KDU, ODS, Trop se chovají jinak ? V podrazech ještě hůře
Kdepak Ústí, kde dlouhodobě vládli SocDem, ANO a Marťani…Monty Pythoni by se z místního bizáru mohli učit ! 😀 😀 😀