Klausovy výhry a nevýhry. S novým projektem riskuje pověst vyhrávajícího matadora
GLOSA. Řečeno boxerskou terminologií má Václav Klaus docela slušnou volební bilanci. Sedmkrát prošel velkými volbami, pětkrát zvítězil, dvakrát sice prohrál, ale i tak z toho bylo druhé místo. Minimálně dvakrát se dokázal zvednout a do ringu úspěšně vrátit. K. O. neutrpěl nikdy. Teď ovšem naznačil podporu projektu, jehož vyhlídky jsou pochybné. Klause to může stát pověst vítězného hráče.
Exprezidentovi Václavu Klausovi je politický vejminek malý. Ve vleklé koronavirové krizi ucítil šanci na návrat. Naznačovala to už jeho nedávná extempore, kdy se na veřejnosti objevoval bez povinné roušky a nechal si za to vyměřit pokutu. Pak se covidem nakazil, úspěšně se minulý týden vyléčil a v diskusním pořadu televize Prima CNN vyzval k založení nového politického subjektu „proti zoufalým Pirátům“.
Láká ho parlamentní politika, na prezidentské volby prý zatím nemyslí. „Je potřeba, aby vstoupil do hry nový politický subjekt, vím, že je to strašně těžké utvořit,“ řekl v Partii. A vzápětí se tak trochu pasoval do role lídra: „Doufám, že nenechají stařičkého exprezidenta, aby se musel plést do parlamentní politiky. Ale kdyby nebylo zbytí, tak bych zradil obrovský počet lidí, kteří mi píší a telefonují a myslí si, že je v tom nemohu nechat. Bylo by zradou, kdybych teď řekl, že v žádném případě ne.“
Smyslem tohoto textu rozhodně není předpovídat reálné politické šance projektu, o kterém zatím víme málo, dokonce vlastně nic. To by bylo holé šarlatánství, ačkoli můžeme tušit, že jisté vrásky by mohl přidělat ve světě Tomia Okamury, Trikolóry, Roberta Šlachty, ale také ODS a její koalice Spolu. Mimochodem když jsme u Trikolóry, zdá se že její zahraničně-politický expert Václav Klaus starší definitivně politicky svého juniora zapudil a vydává se jiným směrem.
Tak či tak se ale exprezident vydává na cestu, která mu v důsledku může pokazit dojem z kariéry celkově úspěšného politika. Nebo se naopak odpíchnout ke třetímu velkému comebacku. Pojďme si klíčové momenty Klausovy cesty volbami připomenout.
Porevoluční selanka
Václav Klaus se vždy profiloval především ve svých exekutivních pozicích. Jako ministr financí transformační éry, předseda vlády a později prezident. Vždy byla ale tato cesta podložena i kandidaturou ve volbách, která ho vynesla do legislativních pozic.
V prvních svobodných volbách na jaře roku 1990 kandidoval Klaus za Občanské fórum do Sněmovny lidu tehdejšího Federálního shromáždění jako jednička kandidátky v Severomoravském kraji. Získal dokonce ze všech kandidátů absolutně nejvyšší počet přednostních hlasů – 364 827. Až za ním skončili tehdy velmi populární Petr Miller (Severočeský – 241 077 hlasů), Jiří Dienstbier (Západočeský – 229 555 hlasů) nebo Valtr Komárek (Středočeský kraj – 212 376 hlasů).
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
I druhé volby v roce 1992 byly selanka. Václav Klaus byl po rozpadu Občanského fóra lídrem společné kandidátky ODS a KDS, která vyhrála volby jak do Federálního shromáždění, tak do České národní rady. Klaus znovu kandidoval na federální úrovni do Sněmovny lidu FS, znovu v Severomoravském kraji a znovu z toho bylo absolutní vítězství (198 018 přednostních hlasů).
Právě v této době se po vítězství národně orientovaných stran na Slovensku ukázalo, že federální rovina nebude tou hlavní linkou. Větší váhu získala Česká národní rada, která byla po rozdělení federace transformována na dnešní Poslaneckou sněmovnu. Klaus se měl stát podle představ prezidenta Václava Havla federálním premiérem, ODS to ale odmítla a nominovala Klause na předsedu české vlády. S Vladimírem Mečiarem na slovenské straně začal připravovat rozdělení federace, československým premiérem se stal Jan Stráský.
Třetí vítězné volby v řadě následovaly v roce 1996. A už signalizovaly budoucí problémy. Klaus sice v prvním přímém souboji porazil Miloše Zemana, ale ne tak, jak si představoval. ODS získala 29,62 % (ČSSD 26,44 %) a sestavila menšinovou vládu s ODA a lidovci. Už za rok a čtvrt, na podzim roku 1997, bylo po vládě. Po známých událostech tzv. Sarajevského atentátu padla, nastoupila první úřednická vláda Josefa Tošovského, pro Václava Klause přišla první nevýhra.
Na dno a zase zpátky
Vládu už nikdy nevedl. Druhý souboj s Milošem Zemanem Klaus prohrál, ČSSD získala 32,31 %, ODS 27,74 %. V závěru kampaně si pomohl slavnou „mobilizační“ výzvou – „Mobilisace. Spoluobčané! Volám všechny, kteří chtějí žít svobodně! Volám všechny, kterým není lhostejný osud naší země! Volám všechny odpovědné ženy a muže! Rozhoduje se dnes! Zítra bude pozdě! Volte ODS!“, kterou mnozí chápali jako výzvu k mobilizaci proti levici. Aby pak po volbách nechal menšinově vládnout Miloše Zemana se 74 mandáty na základě neméně slavné opoziční smlouvy.
Ponecháme stranou otázku, nakolik bylo volební období 1998 až 2002, v němž seděl Václav Klaus v křesle předsedy sněmovny, obdobím rozvoje a stability, či nakolik položil mocenský duopol Zeman-Klaus základy problémů, se kterými se potýkáme dodnes. Každopádně po této éře se Miloš Zeman odebral na Vysočinu, před Klausem stál nový soupeř v podobě Vladimíra Špidly, a vlastně tak byla sehrána předehra k soupeření obou mužů o Hrad. A ačkoli jsou to události dvacet let staré, stále se dotýkají i naší přítomnosti.
Druhé prohrané sněmovní volby Václava Klause přišly v roce 2002. 9. června usedl s Vladimírem Špidlou do diskusní Sedmičky na Nově. Před vysíláním podle průzkumů vedla ODS, byl to tehdy tvrdý boj a velké divadlo. Klidný až stoický Špidla předsedovi vlády předhazoval: „Převzali jsme zemi v krizi!“ Klaus byl podrážděný: „Směšné, dětinské!“ A volby prohrál. Hodně. ČSSD získala 30,20 %, ODS jen 24,47 %.
V parlamentní politice Klaus prakticky skončil, následovalo krátké období, kdy byl řadovým poslancem. Uvolnil místo předsedy ODS a oznámil úmysl ucházet se zkraje roku 2003 o úřad prezidenta. Nebyl favoritem, to rozhodně ne. Ale po fiasku Miloše Zemana jeho šance rostly a nakonec úřad ve třetí volbě těsnou většinou získal. Tehdy se vrátil na vítěznou vlnu, kterou zopakoval o pět let později. V roce 2013 končil na vrcholu, rozloučil se slavnou amnestií.
Následovalo období podpory menších projektů, často obskurních a nikdy úspěšných. Vždy šlo ale jen o verbální podporu, ať už se to týkalo volebního bloku Hlavu vzhůru, který do sněmovních voleb v roce 2013 vedla Jana Bobošíková, podpory bývalého hradního tajemníka Ladislava Jakla do prezidentských voleb v roce 2013 nebo pozdější epizody s Trikolórou Klause juniora.
Teď je Václav Klaus zpátky. Chuť má, sjednocující téma bojovníků proti vládním opatřením našel, protivníka si rovněž vyhledal. Bojuje o svůj třetí, nejtěžší comeback.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Klausovi sice narozdíl od Zemana funguje tělesná schránka, ale ani jeho úsudek a osobnost nedokáže bojovat s pokročilým věkem. Tito dva egomaniaci zažívají tak pokročilý rozklad myšlení, že bychom jim spíš měli zajistit lůžka v Bohnicích a nikoliv je nechat promlouvat v médiích.
Klaus žije v myšlenkovém světě 80. let a nedochází mu, že jeho odvěká mantra – nesmiřitelný souboj levice a pravice již na popis a chápaní současných politických dějů nestačí. Za prvé, Piráty, ani jejich voliče nelze označit za levicové jen proto, že je tak mylně nálepkují strany, hlásící se k jakési post-pravici. Piráti jsou podle mého liberální středová protestní strana a pokud by s nimi chtěl VK bojovat, měl by se profilovat právě v rámci tohoto „středu“, který byl pro Klause a jeho institut snad ještě horší než levice (viz publikace P.Hájka Smrt ve středu). Znamená to, že chce popřít vše co dosud hlásal? Jestli chce ale na Piráty útočit ze svých „pravicových“ pozic, tak jednu zánovní stranu zde má – Trikolóru. O tom, jak velká poptávka po takové straně ve společnosti je, už máme první hmatatelné důkazy. Pokud chce na Pirráty útočit z „levicových“ pozic, pak tuto roli zastává ANO.
Klause, stejně jako Zemana bychom neměli brát vůbec vážně, nemají dnešní společnosti co zajímavého sdělit ani nabídnout. Jejich doba skončila společně s devadesátkama a fakt, že se nám pořád pletou do veřejného života pro nás není dobrou vizitkou 🙁 Za čtvrt století od jejich panování bychom měli být dále.
Dobrá analýza. pan ing. klaus by již neměl kazit ovzduší, výstižně to uvedl president Lékařské komory ČR, že zde škodil 30 let a už neví jak by v tom mohl pokračovat. Je to mstivý, narcistní egomaniak. Odborníci dokonce tvrdí, že psychopat, resp. osoba s rysy psychopata. A ta je nepoučitelná, neuznává např. klimatickou změnu, doporučuje si vzít o svetr více či méně. Amatér. Neměl být ani universitní profesor, jednak nenapsal nic odborného a trvale nepřednášel na VŠ. Major armády, profesor VŠ, to vše získal jen politikou. Kdo mu financoval ty jeho knihy, jednou se ho student zeptal, odpověď, jak se může student VŠE tak hloupě ptát. V tomto je celý Klaus.
Ale řečeno s Murphym : “ Ale k…a aspoň jsem to zkusil !!… „
Kdysi, v roce 2002 na předvolebním mítinku v Letňanech jsem se pana guru ODS prof. Klause zeptal, – proč bych měl volit jeho ODS a nikoli třeba Evropské demokraty vedené „černým koněm“ jeho vládnoucí politické ODS Arch. J. Kaslem? Už tehdy „rozený mocnář“ odpověděl ve smyslu: „Kdo by hledal naději u malé nevýznamné straničky a hodil tak svůj hlas do kanálu…?“ Přesně ve stylu pouze dvou na věčnost se střídajících se partají – jejichž vůdci se naoko nenávidí, ale nerozbornou jednotu dokáží stvrdit smluvně v tzv. Opoziční smlouvě… Až na podzim ovládnou PS PČR Piráti se Starosty a vládnou i ve velmi těžké době začnou ve skutečném zájmu občanů – mohou exponenti opoziční smlouvy společně zavzlykat, jak jim jim drazí spoluobčané nerozumějí…
Dobrý den,
ač jsem se nedopustil žádné vulgarity a neuvedl jsem
žádnou nepravdivou, či lživou informaci , nebyl můj příspěvek přijat.
Kladu si tedy otázku komu slouží HlídacíPes.
Je to štvanec, který musí být neustále nahoře, aby mohl umlčovat ty, kteří vědí o jeho zločinech.
Pan exprezident Klaus předvedl opět ekvelibristiku v pořadu s redaktorkou Tomankovou až se zardela. Přesto měl určitě pravdivé výroky, na které komentátorka nebyla připravena. Kdo zrušil okresní hygienické stanice, proč není výuka epidemiologie na lékařských fakultách, ani armáda není personálně připravena na pandemie Covid. 19.Babisova vláda se dostala do pozice vandraka v průjezdu, tedy od zdi ke zdi. Občan bude volit a český volič je chytrý a vymakne podstatu problémů a to se promítne do výsledků voleb, budou se divit opoziční strany za ty sprosté obstrukce okolo NS. Bude vymalováno.
Podobně jako „porubané“ zdravotnictví dopadla i naše armáda. Kdyby nás, nedejbože, někdo napadl z jakékoli strany, tak nejlepší taktikou bude se okamžitě vzdát. A kdo zdravotnictví za posledních 30 let tak rubal? Nebyla to ODS v první řadě?
Nevýhry…? Proč nepoužijete prohry. Nepravdy= lži. Další a další tuny nesmyslů produkují novináři a politici v čím dál větší míře.Proč?
„Nevýhra“ je pojem Václava Klause…
Vzpomínám si na dobu těsně před sametovou. Do Moskvy odjíždí delegace
špiček tehdejšího režimu, bohužel si pamatuji jen jméno Chňoupek, žádní
Bilakové , Jakešové , Kolderové a jiní myslitelé z UV. Zeptal jsem se otce, co
tam zase hledají. Otec mi odpověděl, jedou se zeptat, zda bude nový osma-
šedesátý a on je pošle zpět, ať si vše řeší sami. Po jejich návratu se pomalu
stahují ze středu pozornosti a a nahoru jdou myslitelé typu Jakeš , Štěpán
a jiní . V prognostickém ústavu zatím dozrává nová generace budoucích
premiérů, prezidentů, ministrů a náměstků ministrů, jaká náhoda.
A scénář postupu privatizace v časové ose – malá privatizace, první vlna,
druhá vlna , vznik investičních fondů i pamětné zvolání – jen víc takových Kožených.
Jedna osobní životní zkušenost. V prvních porevolučních letech jsem se mi dostalo
od pracovníků jedné konzervárny na jihu Moravy popisu jejich privatizace.
Zástupce jistého privatizačního fondu informuje zaměstnance. Nebojte se ničeho.
Náš fond je zkušený , vznikl již v roce 1989!!! Fond firmu opanoval a do dvou let,
dlužil zemědělcům i sklárnám v okolí miliony korun. A existovaly i jiné vykutálené
scénáře tunelování, že by náhoda ?
Klaus se může opřít o voliče, kteří v řadě voleb zůstali doma, protože na „trhu“ politických stran chybí autentická pravice. Navíc by při rozumné revizi svého vztahu k EU mohl vyluxovat i nějaké voliče Okamurovi.