Klaus, Zeman, Putin: muži, kteří si spolu rozumějí. I bez tlumočníka
Tím, že Miloš Zeman s Vladimirem Putinem mluvil bez tlumočníků a v ruštině, žádné protokolární zvyklosti neporušil. V mezinárodních vztazích a diplomacii má však takové rozhodnutí své skryté i zjevné významy.
„Diplomatický protokol povinnost používat tlumočníky nenařizuje. Je to záležitostí dohody obou stran,“ říká za ministerstvo zahraničí David Frous.
Použití tlumočníka i v případě, že politik jazyk dané země skvěle ovládá, ovšem vyznačuje jistý odstup, případně snahu nepřipustit ve formulacích žádnou chybu. Hovor bez tlumočníků – tam kde to znalost jazyka umožňuje – naopak naznačuje vřelé a přátelské vztahy.
„Vzhledem k tomu, že čeština není světovým jazykem, složitější mezinárodní jednání či jednání na vyšší úrovni se prakticky vždy vedou prostřednictvím tlumočníka. I při vynikající znalosti cizího jazyka je náš jednatel či jednací tým v určité nevýhodě oproti zahraničnímu partnerovi, pro kterého je jednací jazyk mateřštinou. Také časová prodleva při konsekutivním tlumočení dává partnerům možnost lépe a přesněji naformulovat odpověď, proto někdy používají jednatelé tlumočníky, i když jazyk ovládají,“ píše například Soňa Gullová ve své knize Mezinárodní obchodní a diplomatický protokol.
U Miloše Zemana je ovšem nejistá i ona „skvělá znalost“ ruštiny. Publicista Alexandr Mitrofanov i další média, už například upozornili na to, že si prezident pletl ruská slova, například význam slov oteplení (vztahů) a topení.
Přečtěte si k „Zemanovi v Moskvě“ též rozhovor s politickým geografem Michaelem Romancovem
Se snahou ohromit (či potěšit) ruskou stranu znalostí ruského jazyka přišel už v listopadu 2003 při své první návštěvě Ruska v roli prezidenta Václav Klaus. S Vladimirem Putinem mluvil tehdy také bez tlumočníků – rusky.
V roce 2007 Klaus při překladu jeho slov na tiskové konferenci dokonce opravil tlumočnici slovy: „Ani jedno slovo z toho, co jste přeložila, jsem neřekl.“
V témže roce si Klaus mimochodem vysloužil vyznamenání Puškinovou medailí za „velký příspěvek k šíření a výuce ruského jazyka, uchovávání kulturního dědictví a sbližování a vzájemnému obohacování kultur národů a národností“.
Když Zeman nyní při rozhovoru s Putinem použil místo oteplení slovo topení, možná se inspiroval (jak upozornil novinář Ondřej Soukup, který se na přípravě reklamy z jazykového hlediska podílel) i v téhle starší české reklamě na vodku…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Ruský ministr Lavrov jako postavička z komiksu: bez titulků ho chápat nejde
Cesta Rusů do Evropy? Nejčastěji přes Itálii a Francii. Česko je přísné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Ano, znalost a aktivní užívání Ruštiny je signifikantním znakem Putinofilů.
To věděl dobři již strážmistr Flanderka blahé paměti a nikdy nezapomněl položit otázku „Mluvíte Rusky?“
British humor mnohý Rus nechápe http://www.youtube.com/embed/upEBdKFGlPg
Kdyby Zeman mluvil jakkoliv, stejně mu to nebude nic platné. Oteplování je ale zřejmě v kavárně hlavní téma.
V kavárně je to hlavní téma. Oteplilo se a otevřeli se zahrádky.
*otevřely se zahrádky. Pardón.
Myslím, že to se zlepšujícími se povětrnostními podmínkami nesouvisí.
Ruštinu nelze zapomenout, když jsme z ní maturovali na středních školách,tak nevím co je to „za jazyková úchylka“ . Osobně si myslím,že má Putin pravdu – „Těší mě, že v Evropě jsou ještě politici, kteří jsou schopni otevřeně vyjádřit svůj názor, hájit a prosazovat nezávislou politiku“, dodal ruský prezident.
A jo, že by si někdo při této analýze nevšiml právě toho „složitější mezinárodní jednání“? Jenomže Zeman tam vůbec nejel na žádná složitější mezinárodní jednání-mimochodem na to vůbec nemá z naší Ustavy pravomoc.
Napřed tam jel na přehlídku, pak na kladení věnců, pak si tam měl popovídat s Ficem,…a kromě toho si víceméně neformálně popovídal s Putinem.Na nic z toho asi tlumočníka nepotřeboval, a taky tam určitě nic pro ČR důležitého nevyjednal…
Pokud se spokojujete se servisem z médií, která uváděla pokaždé něco jiného jako důvod prezidentovy cesty do Moskvy, pak se nedivím vaší dezorientovanosti. Pochybuji už dlouho, že média mají nějaké opravdu relevantní informace, které by mohla prodávat a z nouze fabulují.
Víte ono v tomhle případě ani tak nejde co o tom píšou média, ale co o tom uvádějí sami politici, a to nejen Zeman, ale i zástupci vlády a parlamentu kteří mu tu cestu do Moskvy povolili,a pak tvrdí že oni jako nic a že o nic nejde.
Zeman je, oproti jiným našim politikům, kteří jsou mistry v mlžení, ještě na tom dobře. Spíše bych se zaměřil na to, co voličům slibují strany před volbami a jak to potom neplní. U Zemana tohle kontrolovat nejde, ale mám pocit, že to jeho sdělení, že bude prezidentem dolní většiny národa naplňuje přes to, že je denně ostouzen jakýmisi starými herečkami, které milují Pussy Riot, které teď občané vyhánějí i z USA!