Klaus mladší chtěl neziskovku slavnější Knihovny Václava Havla. Teď ji v tichosti poslal do likvidace
Hlasitý kritik neziskových organizací Václav Klaus mladší svou vlastní neziskovku po čtyřech letech v tichosti poslal do likvidace. Spolek Centrum pro občanské svobody, který mimochodem loni úspěšně nominoval do Rady České televize Lubomíra „Xavera“ Veselého, Klaus prý už nepotřebuje, protože „ukončuje své veřejné aktivity“.
Když v roce 2017 Václav Klaus ještě jako poslanec za ODS zakládal Centrum pro občanské svobody, mířil se svou neziskovkou vysoko.
„Naším cílem je být jednička z hlediska českých think tanků. Zatím asi největší dopad z hlediska citací a lajků na Facebooku má Knihovna Václava Havla, takže bychom ji rádi překonali,“ řekl tehdy Klaus pro časopis Týden.
Nechceme konference a sborníčky
Uplynuly pak dva roky a Klaus po odchodu z ODS založil vlastní hnutí Trikolóra. Centrum pro občanské svobody tehdy podle webových stránek ani facebookového profilu žádnou výraznou činnost nevyvíjelo, s rozjezdem Trikolóry se však dočkala druhé šance i neziskovka jejího šéfa.
Pod její hlavičkou Trikolóra v roce 2020 uspořádala několik veřejných besed, i když těch se Klaus chtěl původně vyvarovat. „My nechceme dělat konference, kam přijde vždy stejných padesát lidí a pak se z toho udělá sborníček,“ tvrdil při založení Centra pro občanské svobody ve zmíněném rozhovoru pro Týden.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Letos v březnu Klaus junior nečekaně oznámil, že už dál nepovede Trikolóru a že se stáhne z veřejného života. Stejně teď zdůvodňuje i likvidaci svého spolku. Ten v roce 2020 hospodařil se ztrátou 83 tisíc korun a skončil loni se zůstatkem na účtu zhruba 222 tisíc.
„Ukončuju veřejné aktivity, takže není žádný důvod, abych měl nějaké takové instituty,“ vysvětlil Klaus na dotaz HlídacíPes.org.
Mandát poslance si však ponechal a zároveň byl nedávno představen i jako stínový ministr školství předvolební koalice hnutí Trikolóra, Soukromníků a Svobodných.
Na dotaz, do jaké míry se jeho neziskovce povedlo naplnit původní cíl překonat v počtu citací Knihovnu Václava Havla, Klaus odpověděl „bez komentáře“ a rozloučil se.
Zůstal jen Xaver
Jeden otisk však po sobě ve veřejném prostoru Centrum pro občanské svobody přece jen zanechalo. V roce 2020 se díky jeho nominaci dostal do Rady České televize Lubomír Veselý, kontroverzní moderátor, který urážkami novinářek a dalšími kauzami opakovaně přitáhl negativní pozornost k Českému rozhlasu, kde pravidelně moderuje.
Několik měsíců před nominací si Veselý s Klausem přátelsky popovídal v rozhovoru na soukromé televizi XTV, kde Klausovi na závěr rozhovoru řekl, že „má jistý jeden hlas“. Podle Českého rozhlasu však nešlo o explicitní vyjádření podpory, jaké by bylo v rozporu s Kodexem ČRo.
Sérii textů Mediální rady – věc veřejná podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ivan Pilip: Oklepat se z neúspěchu, smát se s Patrikem Hartlem a doufat v lepší Česko
Jak Národní muzeum neuctilo Karla Kryla a ten pak skončil ve sklepení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Když už objektivita, tak objektivita. Chybí mi v článku informace, kolik Klausova neziskovka čerpala z veřejných peněz.
Jakým způsobem nedostupnost této informace ovlivňuje objektivitu článku?
Byl jsem moc stručný, moje chyba. Měl jsem na mysli toto: VK(m) je zde označen za „hlasitého kritika neziskových organizací“. Silně pochybuji, že by odsuzoval i „opravdické“ neziskovky, zajišťující charitu, péči o staré atd. atd., ale že se vymezoval proti tzv. „politickým“ neziskovkám, které vadí nejen jemu a které vydatně čerpají z veřejných peněz. Proto bych považoval za objektivní, aby v článku i zaznělo, jaké množství peněz čerpal VK(m) se svojí neziskovkou z peněz veřejných. Taková informace jistě není nedostupná.
Asi nic….
Poprvé jsem se setkal s informací, že neziskovka založená nějakým člověkem může nominovat jiné lidi do veřejných funkcí.
Může mi někdo prosím tento systém vysvětlit?
Když si já založím neziskovku, mohu potom nominovat různé lidi do různých institucí? Protlačím si koho chci, kam chci? CO TO DO P**** JE?
A jakto, že jeden z nejhlasitějších odpůrců neziskovek založí vlastní, přes kterou proláčí svoje lidi do funkcí?
Papínek zlodějíček propisek v live vysílání a jablko nepadá daleko od stromu…
Jde to do Rady ČT a Rady ČRO. Možná i jinam, ale to z hlavy nevím s jistotou. Argument je ten, že ve veřejnoprávních médiích mají být zastoupeny i menšinové zájmy a návrhy na kandidáty do těchto dozorujících orgánů tam proto mohou podávat i zájmové spolky, organizace či neziskovky. Možná to vypadá jako logická a správná úvaha, ale jak se říká, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
To je první rozumná věta a rozhodnutí Václava Klause ml. za celou jeho aktivitu a snahu dostat se do veřejné politiky. Trpí totiž nezřízenou snahou ovládnout politiku
státu, kterou má geneticky zakotvenou po své matce i otci. Chybí mu k tomu mnoho
věcí , které nelze popisovat, protože by mohlo dojít ke vzniku tr. činu. V každém případě se do politiky nehodí a všichni by jistě uvítali, kdyby se vnitřně uklidnil a věnoval se třeba rybaření nebo pěstování rajčat. Howgh