Klaus bojuje o svůj nejtěžší comeback. Může přijít o pověst vítězného hráče
GLOSA. Exprezidentovi Václavu Klausovi je politický vejminek malý. Ve vleklé koronavirové krizi ucítil šanci na návrat. Naznačovala to už jeho nedávná extempore, kdy se na veřejnosti objevoval bez povinné roušky a nechal si za to vyměřit pokutu. Pak se covidem nakazil, úspěšně se minulý týden vyléčil a v diskusním pořadu televize Prima CNN vyzval k založení nového politického subjektu „proti zoufalým Pirátům“. Tentokrát z toho může ale být příslovečná Klausova nevýhra.
Řečeno boxerskou terminologií měl Václav Klaus zatím docela slušnou volební bilanci. Sedmkrát prošel velkými volbami, pětkrát zvítězil, dvakrát sice prohrál, ale i tak z toho bylo druhé místo. Minimálně dvakrát se dokázal zvednout a do ringu úspěšně vrátit. K. O. neutrpěl nikdy. Teď ovšem naznačil podporu projektu, jehož vyhlídky jsou pochybné.
Klause láká parlamentní politika, na prezidentské volby prý zatím nemyslí. „Je potřeba, aby vstoupil do hry nový politický subjekt, vím, že je to strašně těžké utvořit,“ řekl v Partii. A vzápětí se tak trochu pasoval do role lídra: „Doufám, že nenechají stařičkého exprezidenta, aby se musel plést do parlamentní politiky. Ale kdyby nebylo zbytí, tak bych zradil obrovský počet lidí, kteří mi píší a telefonují a myslí si, že je v tom nemohu nechat. Bylo by zradou, kdybych teď řekl, že v žádném případě ne.“
Smyslem tohoto textu rozhodně není předpovídat reálné politické šance projektu, o kterém zatím víme málo, dokonce vlastně nic. To by bylo holé šarlatánství, ačkoli můžeme tušit, že jisté vrásky by mohl přidělat ve světě Tomia Okamury, Trikolóry, Roberta Šlachty, ale také ODS a její koalice Spolu. Mimochodem když jsme u Trikolóry, zdá se že její zahraničně-politický expert Václav Klaus starší definitivně politicky svého juniora zapudil a vydává se jiným směrem.
Tak či tak se ale exprezident vydává na cestu, která mu v důsledku může pokazit dojem z kariéry celkově úspěšného politika. Nebo se naopak odpíchnout ke třetímu velkému comebacku. Pojďme si klíčové momenty Klausovy cesty volbami připomenout.
Porevoluční selanka
Václav Klaus se vždy profiloval především ve svých exekutivních pozicích. Jako ministr financí transformační éry, předseda vlády a později prezident. Vždy byla ale tato cesta podložena i kandidaturou ve volbách, která ho vynesla do legislativních pozic.
V prvních svobodných volbách na jaře roku 1990 kandidoval Klaus za Občanské fórum do Sněmovny lidu tehdejšího Federálního shromáždění jako jednička kandidátky v Severomoravském kraji. Získal dokonce ze všech kandidátů absolutně nejvyšší počet přednostních hlasů – 364 827. Až za ním skončili tehdy velmi populární Petr Miller (Severočeský – 241 077 hlasů), Jiří Dienstbier (Západočeský – 229 555 hlasů) nebo Valtr Komárek (Středočeský kraj – 212 376 hlasů).
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
I druhé volby v roce 1992 byly selanka. Václav Klaus byl po rozpadu Občanského fóra lídrem společné kandidátky ODS a KDS, která vyhrála volby jak do Federálního shromáždění, tak do České národní rady. Klaus znovu kandidoval na federální úrovni do Sněmovny lidu FS, znovu v Severomoravském kraji a znovu z toho bylo absolutní vítězství (198 018 přednostních hlasů).
Právě v této době se po vítězství národně orientovaných stran na Slovensku ukázalo, že federální rovina nebude tou hlavní linkou. Větší váhu získala Česká národní rada, která byla po rozdělení federace transformována na dnešní Poslaneckou sněmovnu. Klaus se měl stát podle představ prezidenta Václava Havla federálním premiérem, ODS to ale odmítla a nominovala Klause na předsedu české vlády. S Vladimírem Mečiarem na slovenské straně začal připravovat rozdělení federace, československým premiérem se stal Jan Stráský.
Třetí vítězné volby v řadě následovaly v roce 1996. A už signalizovaly budoucí problémy. Klaus sice v prvním přímém souboji porazil Miloše Zemana, ale ne tak, jak si představoval. ODS získala 29,62 % (ČSSD 26,44 %) a sestavila menšinovou vládu s ODA a lidovci. Už za rok a čtvrt, na podzim roku 1997, bylo po vládě. Po známých událostech tzv. Sarajevského atentátu padla, nastoupila první úřednická vláda Josefa Tošovského, pro Václava Klause přišla první nevýhra.
Na dno a zase zpátky
Vládu už nikdy nevedl. Druhý souboj s Milošem Zemanem Klaus prohrál, ČSSD získala 32,31 %, ODS 27,74 %. V závěru kampaně si pomohl slavnou „mobilizační“ výzvou – „Mobilisace. Spoluobčané! Volám všechny, kteří chtějí žít svobodně! Volám všechny, kterým není lhostejný osud naší země! Volám všechny odpovědné ženy a muže! Rozhoduje se dnes! Zítra bude pozdě! Volte ODS!“, kterou mnozí chápali jako výzvu k mobilizaci proti levici. Aby pak po volbách nechal menšinově vládnout Miloše Zemana se 74 mandáty na základě neméně slavné opoziční smlouvy.
Ponecháme stranou otázku, nakolik bylo volební období 1998 až 2002, v němž seděl Václav Klaus v křesle předsedy sněmovny, obdobím rozvoje a stability, či nakolik položil mocenský duopol Zeman-Klaus základy problémů, se kterými se potýkáme dodnes. Každopádně po této éře se Miloš Zeman odebral na Vysočinu, před Klausem stál nový soupeř v podobě Vladimíra Špidly, a vlastně tak byla sehrána předehra k soupeření obou mužů o Hrad. A ačkoli jsou to události dvacet let staré, stále se dotýkají i naší přítomnosti.
Druhé prohrané sněmovní volby Václava Klause přišly v roce 2002. 9. června usedl s Vladimírem Špidlou do diskusní Sedmičky na Nově. Před vysíláním podle průzkumů vedla ODS, byl to tehdy tvrdý boj a velké divadlo. Klidný až stoický Špidla předsedovi vlády předhazoval: „Převzali jsme zemi v krizi!“ Klaus byl podrážděný: „Směšné, dětinské!“ A volby prohrál. Hodně. ČSSD získala 30,20 %, ODS jen 24,47 %.
V parlamentní politice Klaus prakticky skončil, následovalo krátké období, kdy byl řadovým poslancem. Uvolnil místo předsedy ODS a oznámil úmysl ucházet se zkraje roku 2003 o úřad prezidenta. Nebyl favoritem, to rozhodně ne. Ale po fiasku Miloše Zemana jeho šance rostly a nakonec úřad ve třetí volbě těsnou většinou získal. Tehdy se vrátil na vítěznou vlnu, kterou zopakoval o pět let později. V roce 2013 končil na vrcholu, rozloučil se slavnou amnestií.
Následovalo období podpory menších projektů, často obskurních a nikdy úspěšných. Vždy šlo ale jen o verbální podporu, ať už se to týkalo volebního bloku Hlavu vzhůru, který do sněmovních voleb v roce 2013 vedla Jana Bobošíková, podpory bývalého hradního tajemníka Ladislava Jakla do prezidentských voleb v roce 2013 nebo pozdější epizody s Trikolórou Klause juniora.
Teď je Václav Klaus zpátky. Chuť má, sjednocující téma bojovníků proti vládním opatřením našel, protivníka si rovněž vyhledal. Bojuje o svůj třetí, nejtěžší comeback.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
Návrat tohoto sebestředného, narcistního a mstivého psychopata, resp., abych to vyjádřil odborně, člověka s rysy psychopata by byla pro tuto těžce zkoušenou zem, katastrofa. Je to učebnicový ekonom, který mimořádně poškodil tento stát. Ovládá sice skvěle marketing (provokace s rouškou aj.), jako p. babiš, ale to by mělo být varování.
Je mi líto, nic lepšího na naší politické scéně není. Dokonce i v případě, pokud byste měl stoprocentní pravdu, jakože nemáte.
Snad se do té doby někdo najde. Jen ne mít na hradě presidenta narcistu, který nectí rozhodování vlády a pro kterého budeme dobří jen než by byl zvolen. Zajímalo by mne, jak by reagoval, po svém případném zvolení na dodržování vládních opatření?
…ale má …
Kdesi jsem četl, že kdo není psychopat nebo sociopat (nebo obojí) nemá šanci se v politice uplatnit. Jak se tak dívám na ten ansámbl, tak měl autor tohoto konstatování pravdu.
Je jen jediný kdo má vždy, za všech okolností pravdu, pravdu a nic než pravdu a tím je syn švadlenky a účetního z Vinohrad Vašík Klausů.
Pane A.S. Pergill Jak jste nas to přišel , smím-li se optat?
Takových varování se dostalo voličům v polovině devadesátých let. Voliči však nebrali na vědomí to, co se děje v zákulisí Klausovy privatizace a Václav Klaus ve volbách v roce 1996 byl opět zvolen. Podobný vývoj se ubírá i okolo Andreje Babiše. Asi bude muset dojít k óbrmaléru, aby voliči vzali taková varování na vědomí. Jenže pak už může být pozdě, tak jako bylo pozdě v roce 1948.
Babiš, ač to konstatuji nerad, protže ho špatně snáším jako člověka, nebyl ani v Evropě (1985 – 1991 Maroko), když Klaus st. s Tomášem Ježkem dali povel k rozkrádání republiky, prostřednictvím privatizace „malé“ i „velké“, rozkradení všeho, včetně majetku družstev, odborů (ROH), organizací mládeže (SSM, ba i Pionýra) a i mnohého z toho, co mělobýt podle zákona restituováno a vráceno původním vlastníkům, prostě skutečně všeho. A to šlo mimo Babiše, opakuji, že bych mu to rád přišil, ale nebyl tady ten Babiš.
Povel k rozkradení republiky, oskare, dali komouši v roce 1948. Bureš měl na zlodějiny samozřejmě času dost, hlavně za dob premiérování současného hradního čučkaře. Tehdy se toho rozkradlo opravdu mnoho.
Vy dobráku, v roce 1948 ukradli komouši mé rodině soukromé majetky o kterých se Vám ani nezdá. Státu nic. A znárodňoval demokrat Beneš podle Košického programu. Národní majetek rozkradli až za Krause pomocí privatizací a to většinou bývalí komouši, ke kterým nutně patřila i Vaše rodina, jak mohu usoudit z Vašich arogantních a urážlivých komentářů, jako bych od Vašeho otce slyšel : „Studovat? Vy syn kapitalistyckých vydřiduchů?“
Nechte si ty Vaše moudra pro stejnou sortu exkomunistických cucáků, jako jste Vy.
Já vidím Václava Klause pouze jako dobrého lídra nějaké politické partaje má přehled a velice si ho vážím a asi mu již o žádný mamon nejde jako těmto co nám dnes vládnou jsou nalezlí ve všech správních radách no prostě hnus.
Klausovi šlo vždycky o prachy, pro sebe a kamarády z mokré čtvrti.
Je tu hodně lidí, co si to pamatují, teda pokud chtějí.
Dost bylo Klause!
Znovu už ne!
Nopasarám Klausi !
Jenom mně na něm vadí, že kradl pera na státních návtěvách.
Ale to je asi to poslední co by Vám mělo vadit, to že sprasil spoustu věcí za dob svého účinkování ve funkcích, to je v pohodě?
Madam Klausová než dostala flek ambasádorky od Zemana také byla mnoho let v správních radách………..a dost možná je i teď, určitě není doma a nevyhlíží kdy se její mlovaný muž vrátí z práce. Mimochodem její druhorozený syn má teplé a více než dobře placené místo v ČEZU.
Právní stát v této době nejsme ani náhodou.
souhlasim
Doporučuji všem bez rozdílu věku, politické příslušnosti a náboženského vyznání knihu :
„Všichni jsou psychopati jen já jsem letadlo“. Autoři MUDr. Jan Hnízdil & Michal tříska.
Svatá pravda
Pokud byl naočkovaný a myslel si,že nemusí nosit roušku a podněcoval národ k nenošení roušky,tak je to opravdu vážné.Toho člověka,jako lháře,který říká vodu a pije víno nebrat.Přivedl by nás zase do katastrofy
Pokud byl naočkovaný, tak by neměl být infekční. A sám by neměl být na infekci citlivý.
Pane exprezidente,
bylo mi Vás líto, proto připojuji druhý komentář.
Ještě jsem neviděl, že by odezva byla tak mizivá. Lidé už Vás znají, není
co privatizovat, přece nechcete být pro legraci, vypadá to , že zazvoní
zvonec a Vaší vysněné pohádky je konec.
Ale no ták.. Když už si tedy člověk poslechne ten odkazovaný rozhovor s p. Klausem na Primě, tak zjistí, že se tomu tématu věnuje asi posledních 5 minut z celkových 50, a to spíše hypoteticky a rétoricky a taky v řadě těch citátů jen nepřímo odpovídá na dotazy zvídavé paní redaktorky..
Takže žádný velký comeback „v čele nového hnutí“ nevyhlašuje. Reálně řečeno, ví že nemá šanci. Protože – na straně jedné nemá tolik peněz, aby si potřebnou podporu v médiích mohl koupit. Ovšem na straně druhé, že by se mohl spolehnout třeba na podporu elit a vřp médií, aby ho silně mediálně podpořili (jako některé jisté kandidáty v minulosti , to taky nemůže čekat)..:))))
Souhlasím s vámi, že Václav Klaus šanci v případných prezidentských volbách nemá. Jen si nejsem vůbec jist, zda si tento fakt uvědomuje sám Václav Klaus. A co se týče vašeho tvrzení, že nemá tolik peněz, to může být pravdou až nyní, po smrti Petra Kellnera. Kdyby Petr Kellner žil, peněz by měl dost.
Vrať se do hrobu.
Během 4-5 let v ekonomicky doženeme Rakousko, pravil Klaus na začátku roku 1990, potom rozbil OF a Československo a při zlaté horečce rozdal svým kamarádům průmyslové podniky a vyhnal lidi ze zemědělství. Náskok Rakouska se dodnes nezmenšil. Bohužel darebáky soudíme, až když se jich nebojíme, nejlépe po smrti.
Po Zemanovi a Babišovi si už dovedu představit úplně všechno… ?.(