Václav Klaus. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Klaus bojuje o svůj nejtěžší comeback. Může přijít o pověst vítězného hráče

Napsal/a Robert Malecký 20. března 2021
FacebookXPocketE-mail

GLOSA. Exprezidentovi Václavu Klausovi je politický vejminek malý. Ve vleklé koronavirové krizi ucítil šanci na návrat. Naznačovala to už jeho nedávná extempore, kdy se na veřejnosti objevoval bez povinné roušky a nechal si za to vyměřit pokutu. Pak se covidem nakazil, úspěšně se minulý týden vyléčil a v diskusním pořadu televize Prima CNN vyzval k založení nového politického subjektu „proti zoufalým Pirátům“. Tentokrát z toho může ale být příslovečná Klausova nevýhra.

Řečeno boxerskou terminologií měl Václav Klaus zatím docela slušnou volební bilanci. Sedmkrát prošel velkými volbami, pětkrát zvítězil, dvakrát sice prohrál, ale i tak z toho bylo druhé místo. Minimálně dvakrát se dokázal zvednout a do ringu úspěšně vrátit. K. O. neutrpěl nikdy. Teď ovšem naznačil podporu projektu, jehož vyhlídky jsou pochybné.

Klause láká parlamentní politika, na prezidentské volby prý zatím nemyslí. „Je potřeba, aby vstoupil do hry nový politický subjekt, vím, že je to strašně těžké utvořit,“ řekl v Partii. A vzápětí se tak trochu pasoval do role lídra: „Doufám, že nenechají stařičkého exprezidenta, aby se musel plést do parlamentní politiky. Ale kdyby nebylo zbytí, tak bych zradil obrovský počet lidí, kteří mi píší a telefonují a myslí si, že je v tom nemohu nechat. Bylo by zradou, kdybych teď řekl, že v žádném případě ne.“

Smyslem tohoto textu rozhodně není předpovídat reálné politické šance projektu, o kterém zatím víme málo, dokonce vlastně nic. To by bylo holé šarlatánství, ačkoli můžeme tušit, že jisté vrásky by mohl přidělat ve světě Tomia Okamury, Trikolóry, Roberta Šlachty, ale také ODS a její koalice Spolu. Mimochodem když jsme u Trikolóry, zdá se že její zahraničně-politický expert Václav Klaus starší definitivně politicky svého juniora zapudil a vydává se jiným směrem.

Tak či tak se ale exprezident vydává na cestu, která mu v důsledku může pokazit dojem z kariéry celkově úspěšného politika. Nebo se naopak odpíchnout ke třetímu velkému comebacku. Pojďme si klíčové momenty Klausovy cesty volbami připomenout.

Porevoluční selanka

Václav Klaus se vždy profiloval především ve svých exekutivních pozicích. Jako ministr financí transformační éry, předseda vlády a později prezident. Vždy byla ale tato cesta podložena i kandidaturou ve volbách, která ho vynesla do legislativních pozic.

V prvních svobodných volbách na jaře roku 1990 kandidoval Klaus za Občanské fórum do Sněmovny lidu tehdejšího Federálního shromáždění jako jednička kandidátky v Severomoravském kraji. Získal dokonce ze všech kandidátů absolutně nejvyšší počet přednostních hlasů – 364 827. Až za ním skončili tehdy velmi populární Petr Miller (Severočeský – 241 077 hlasů), Jiří Dienstbier (Západočeský – 229 555 hlasů) nebo Valtr Komárek (Středočeský kraj – 212 376 hlasů).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


I druhé volby v roce 1992 byly selanka. Václav Klaus byl po rozpadu Občanského fóra lídrem společné kandidátky ODS a KDS, která vyhrála volby jak do Federálního shromáždění, tak do České národní rady. Klaus znovu kandidoval na federální úrovni do Sněmovny lidu FS, znovu v Severomoravském kraji a znovu z toho bylo absolutní vítězství (198 018 přednostních hlasů).

Právě v této době se po vítězství národně orientovaných stran na Slovensku ukázalo, že federální rovina nebude tou hlavní linkou. Větší váhu získala Česká národní rada, která byla po rozdělení federace transformována na dnešní Poslaneckou sněmovnu. Klaus se měl stát podle představ prezidenta Václava Havla federálním premiérem, ODS to ale odmítla a nominovala Klause na předsedu české vlády. S Vladimírem Mečiarem na slovenské straně začal připravovat rozdělení federace, československým premiérem se stal Jan Stráský.

Třetí vítězné volby v řadě následovaly v roce 1996. A už signalizovaly budoucí problémy. Klaus sice v prvním přímém souboji porazil Miloše Zemana, ale ne tak, jak si představoval. ODS získala 29,62 % (ČSSD 26,44 %) a sestavila menšinovou vládu s ODA a lidovci. Už za rok a čtvrt, na podzim roku 1997, bylo po vládě. Po známých událostech tzv. Sarajevského atentátu padla, nastoupila první úřednická vláda Josefa Tošovského, pro Václava Klause přišla první nevýhra.

Na dno a zase zpátky

Vládu už nikdy nevedl. Druhý souboj s Milošem Zemanem Klaus prohrál, ČSSD získala 32,31 %, ODS 27,74 %. V závěru kampaně si pomohl slavnou „mobilizační“ výzvou – „Mobilisace. Spoluobčané! Volám všechny, kteří chtějí žít svobodně! Volám všechny, kterým není lhostejný osud naší země! Volám všechny odpovědné ženy a muže! Rozhoduje se dnes! Zítra bude pozdě! Volte ODS!“, kterou mnozí chápali jako výzvu k mobilizaci proti levici. Aby pak po volbách nechal menšinově vládnout Miloše Zemana se 74 mandáty na základě neméně slavné opoziční smlouvy.

Ponecháme stranou otázku, nakolik bylo volební období 1998 až 2002, v němž seděl Václav Klaus v křesle předsedy sněmovny, obdobím rozvoje a stability, či nakolik položil mocenský duopol Zeman-Klaus základy problémů, se kterými se potýkáme dodnes. Každopádně po této éře se Miloš Zeman odebral na Vysočinu, před Klausem stál nový soupeř v podobě Vladimíra Špidly, a vlastně tak byla sehrána předehra k soupeření obou mužů o Hrad. A ačkoli jsou to události dvacet let staré, stále se dotýkají i naší přítomnosti.

Druhé prohrané sněmovní volby Václava Klause přišly v roce 2002. 9. června usedl s Vladimírem Špidlou do diskusní Sedmičky na Nově. Před vysíláním podle průzkumů vedla ODS, byl to tehdy tvrdý boj a velké divadlo. Klidný až stoický Špidla předsedovi vlády předhazoval: „Převzali jsme zemi v krizi!“ Klaus byl podrážděný: „Směšné, dětinské!“ A volby prohrál. Hodně. ČSSD získala 30,20 %, ODS jen 24,47 %.

V parlamentní politice Klaus prakticky skončil, následovalo krátké období, kdy byl řadovým poslancem. Uvolnil místo předsedy ODS a oznámil úmysl ucházet se zkraje roku 2003 o úřad prezidenta. Nebyl favoritem, to rozhodně ne. Ale po fiasku Miloše Zemana jeho šance rostly a nakonec úřad ve třetí volbě těsnou většinou získal. Tehdy se vrátil na vítěznou vlnu, kterou zopakoval o pět let později. V roce 2013 končil na vrcholu, rozloučil se slavnou amnestií.

Následovalo období podpory menších projektů, často obskurních a nikdy úspěšných. Vždy šlo ale jen o verbální podporu, ať už se to týkalo volebního bloku Hlavu vzhůru, který do sněmovních voleb v roce 2013 vedla Jana Bobošíková, podpory bývalého hradního tajemníka Ladislava Jakla do prezidentských voleb v roce 2013 nebo pozdější epizody s Trikolórou Klause juniora.

Teď je Václav Klaus zpátky. Chuť má, sjednocující téma bojovníků proti vládním opatřením našel, protivníka si rovněž vyhledal. Bojuje o svůj třetí, nejtěžší comeback.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)