Kellnerova PPF začala úřadovat ve firmách škodováckých strojíren. Exmanažer Korecký zůstává
Finanční skupina PPF, která získala čtyři české firmy navázané na plzeňskou Škodovku, obměnila obsazení statutárů i dozorčích rad. Jako stálice ale zůstává Michal Korecký, který působil už ve vedení původní Škody Holding.
Společnost miliardáře Petra Kellnera přistoupila k personálním obměnám záhy po završení transakce, kterou lze označit za „obchod roku“.
PPF koupila kromě plzeňské strojírny Škoda Transportation také Škoda Investment, výzkumnou společnost VÚKV a firmu Bammer Trade. Kromě tuzemských firem získala skupina do svého portfolia ještě finskou Jokiaura Kakkonen a kyperskou Satacoto Limited.
Související články
Transakce roku: PPF dokončila nákup plzeňské Škodovky. Profitovat z něj budou i odsouzení z kauzy MUS
Zmíněné společnosti ovládá nyní Kellnerova PPF Group N.V. přes nizozemskou PPF Beer Topholdco B.V. Podle údajů ve výroční zprávě skupiny zaplatila za strojírny a přidružené firmy celkem 326 milionů Eur (8,3 miliard korun).
Zatímco u tří z českých firem již učinil nový vlastník kroky k dosazení vlastních lidí do klíčových orgánů firem, u společnosti Bammer Trade dosud nejsou v obchodním rejstříku žádné změny patrné.
Ve všech třech společnostech však zůstává v dozorčích radách bývalý manažer podniku a bývalý spolumajitel strojírenské skupiny Michal Korecký. Ve Škoda Investment zůstal dokonce jediným zástupcem původního osazenstva.
Pod taktovkou právníků
O tom, že součástí převzetí Škoda Transportation bude také Škoda Investment informoval HlídacíPes.org ještě před podpisem kontraktu.
Po uzavření transakce obměnila PPF veškeré osazenstvo představenstva i dozorčí rady této firmy. Jediný, kdo z původních členů zůstal, je Michal Korecký. Ve firmě tak i po změně vlastníka zasedá v dozorčí radě. Stejný post zastává také ve Škoda Transportation a VÚKV.
„Pan Korecký zůstal členem DR Škoda Transportation především z důvodu kontinuity,“ vysvětlila mluvčí PPF Zuzana Migdalová. „Je to standardní personální politika PPF při převzetí nových společnosti: vhodná kombinace nových manažerů s lidmi, kteří ve společnosti již pracovali v minulosti.“
Kromě Koreckého se ale dohledu na firmou chopili také klíčoví právníci PPF. Předsedou dozorčí rady byl jmenován právník skupiny Pavel Hellebrand, kterého doplňuje Katarína Kmeťová.
Představenstvu předsedá přímo ředitel právního oddělení PPF Lubomír Král, členy jsou pak právní poradce PPF Petr Dohnal a právník a investiční manažer skupiny Stanislav Kuba.
Dividenda z ráje
Český miliardář Michal Korecký, který jako jediný zůstal ve funkci i po vstupu PPF, patřil v minulosti ke klíčovým manažerům strategického strojírenského gigantu Škoda Holding, jehož ovládnutí vyšetřovala jak česká, tak švýcarská policie.
Podle českých vyšetřovatelů přišel stát při její privatizaci o více než miliardu korun, desítky milionů pak šly na úplatky. Případ ale musel být částečně kvůli promlčení odložen.
Související články
Co získá PPF transakcí roku? Nejde jen o Škodu Transportation, ale o 23 dalších firem a práva na slavný okřídlený šíp
Dividenda z daňového ráje. Tajuplná cesta 1,7 miliard korun z firmy českého miliardáře
Korecký působil nejen jako manažer, ale přes kyperskou a lucemburskou společnost také držel podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org téměř 23% podíl v kyperském CEIL. Právě tato společnost vlastnila jak Škodu Transportation, tak VÚKV, ale i Satacato a finskou Jokiaura Kakkonen.
Jméno tehdejšího klíčového manažera Koreckého se objevilo také v dokumentech Panama Papers. Z nich vyšlo najevo, že minimálně pět let působil v paralelním byznysu skrytém v daňových rájích.
Korecký byl zakladatelem a akcionářem společnosti v daňovém ráji na ostrově Samoa, ze které mělo podle dostupných dokumentů odtéci 1,7 miliardy korun firmě registrované v další offshore destinaci na ostrově Guernsey.
Kdo byl příjemcem obří sumy zjistit nelze. Případem se zabývali také vyšetřovatelé hospodářské kriminality tzv. Daňová kobra.
V rámci současné transakce s PPF lze dovozovat, že Korecký byl – coby spoluvlastník plzeňských strojíren – součástí skupiny osob, která z celé transakce s PPF profitovala.
Tajemný vlastník
Zatímco u Škody Transportation, společnosti VÚKV, Satacato i Bammer Trade lze dohledat konkrétní koncové vlastníky, v případě Škody Investment není jasné, od koho Kellnerova skupina vlastně firmu koupila.
Její původní vlastníci držící většinový podíl totiž byli skryti za společnostmi s nedohledatelnými majiteli na Kajmanských ostrovech a ostrově Guernsey.
Škoda Investment je v rámci celé transakce zajímavá také kroky, ke kterým došlo před jejím prodejem. V době vyjednávání o prodeji firmy se totiž podnik rozdělil a jeho významná část se zhruba dvoumiliardovým majetkem přešla do zadlužené společnosti Adelardis.
Související články
Kellnerova PPF kupuje i Škodu Investment, podnik s utajenými vlastníky, z něhož byl vyveden miliardový majetek
Z ní se tak rázem stala bohatá firma a ze Škody Investment naopak de facto majetkově vyprázdněná skořápka. Ta však stále disponuje klíčovým artiklem – ochrannými právy na ikonickou značku okřídleného šípu.
Adelardis, do kterého byl klíčový škodovácký majetek vyveden, nyní vlastní stejná skupina kyperských firem, která původně stála za Škodou Investment.
Drobný, pětiprocentní podíl zůstal také původnímu vlastníkovi Adelardis, architektu Hynku Gloserovi. Právě jeho společnost Cias Holding byla také vlastníkem firmy Bammer Trade zabývající se opravou vozidel hromadné dopravy, kterou nyní PPF zahrnula do svého portfolia.
Hlavní manažer
Na rozdíl od kroků ve Škoda Investment, v hlavním podniku Škoda Transportation zůstali v představenstvu tři původní členové vrcholového vedení firmy Tomáš Ignačák, Zdeněk Sváta a ředitel společnosti Škoda Electric Jaromír Šilhánek.
Všichni tři byli v minulosti přes kyperské společnosti minoritními vlastníky kyperského CEIL, od kterého PPF Škoda Transportation kupovala.
Předsedou představenstva se nově stal Petr Brzezina, který převzal také funkci generálního ředitele. Současně zasedl také v dozorčí radě VÚKV.
Brzezina působil na mnoha manažerských pozicích jak v Česku, tak ve Švédsku, Německu či Belgii. Od roku 2016 působil jako předseda představenstva a generální ředitel stavební společnosti OHL ŽS. Představenstvo doplňuje nově také finanční ředitel Jan Menclík.
Ve Škoda Transportation i ve VÚKV převzal post předsedy dozorčí rady ředitel pro strategické projekty skupiny PPF Ladislav Chvátal, kterého doplňuje Jaroslav Zoch, taktéž vyslanec Kellnerovy skupiny. Své lidi dosazuje PPF postupně také do dceřiných firem plzeňské strojírny.
Podpořte nezávislou žurnalistiku.
Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci „Babiš. Vůdce pro 21. století“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Privatizace je jedno z témat, okolo kterého se chodí po špičkách. Společný (státní ) majetek se převedl a po pár letech se vynořili úplně jiní skuteční vítězové předání moci: miliardáři, kteří při štědrém rozdávání státního majetku zbohatli. Petr Kellner, Radovan Vítek či Pavel Tykač. Selfmademany,..U Kellnera (prodejce kopírek) byl ten důležitý Štěpán Popovič , který řídil společnost Sklo Union a věděl, jak věci fungují. Ovládli majetek, který měli spravovat. Např. ovládli Českou pojišťovnu a prodali pak italské společnosti Generali a do vedení pojišťovny postavili exministra financí za ODS Ivana Kočárníka. No nekup to za ty peníze. Protože takové převody nebyly možné bez „koordinace se státem“ a tito politici nebo jejich spřízněné firmy byly odměněni. Prostému lidu poradil pan Klaus, aby dali své peníze panu Koženému (a „více takových Kožených“ řekl a to se splnilo). Privatizační etapa skončila v polovině devadesátých let bankovní krizí. Po privatizačním hospodářství zůstala dluh přes 600 mld (ukrytý v Konsolidační bance), zlikvidované důležité podniky. Proto se u nás staly „slova ´liberál´ a ´zloděj´ synonyma“. Existovala alternativa? Model Čínský „kapitalismus komunistické strany“ Nebo např. Polský stát na rozdíl od toho českého nadále vlastní většinové podíly v obřích podnicích: v rafinériích (PKN Orlen, Lotos), hutích (HSW), těžebních firmách (PGNiG, KGHM), bankách (PKO) a dokonce i v pojišťovnách (PZU) a chemických závodech (ZAK). Hlavní ekonom Světové banky a nositel Nobelovy ceny za ekonomickou vědu Joseph Stiglitz kritizoval české ekonomické reformy a zejména kupónovou privatizaci. Ano po boji každý generálem, ale dopadlo to výborně, nebo jinak to nešlo, jsou jen spekulace . Bohužel hovořit dnes objektivně o české privatizaci chce trochu odbornosti a podstatně více osobní odvahy. Proč to dnes funguje je, že zůstaly nám zlaté ručičky a česká hlava improvizace. Ale lenivíme, pracovat u nás musí stále více cizinci, skupina co má raději dávky se zvětšuje. Obrazem jsou naše nezávislé media, která dodnes informují o dění zkresleně a komentují kauzy většinou tendenčně.
V tom výčtu jste zapomněl na pana Babiše (alias Bureše), čili – Petr Kellner, Radovan Vítek či Pavel Tykač, nebo Andrej Babiš (alias Bureš).
Takze stejny scenar pri privatizaci jako MUS? Misto Appian je to CEIL a misto CzechCoal je to PPF. Nebo to nekdo vidi jinak?
Jak říkáte = stejný scénář – ale Vy rozlišujete Appian a CEIL, ve skutečnosti je to totéž.
Články paní Bártové jsou vždy dobré – ale tady se plete – Korecký NENÍ A NIKDY nebyl v orgánech Bammer Trade. To si vždy držel Gloser.
Ono je zajímavé, že přes ty kyperské firmy, jsou a nebo byli kontrolované i jiné společnosti. A není jich málo. Například Ergoapex Limited, kontroloval Tomáš Krsek a vlastnil přes ní různé další firmy například Bohemia Motion Pictures. Podle mě, každý akcionář Škody investments měl takovouhle „kyperskou“ firmu za kterou stál. Teď je otázkou komu patří Adelardis?