Areál Škody Transportation

Kellnerova PPF kupuje i Škodu Investment, podnik s utajenými vlastníky, z něhož byl vyveden miliardový majetek

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 1. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ. Finanční skupina PPF, která podepsala smlouvu na koupi plzeňské strojírny Škoda Transportation, zahrnula do transakce také původní sesterskou společnost Škoda Investment.

Zatímco o prodeji strojírny Škoda Transportation se mluvilo dlouho, o možném obchodu s bývalou sesterskou společností žádné informace dosud zveřejněny nebyly. Že se něco děje i kolem Škoda Investment ale dávaly tušit události z počátku tohoto roku.

Jak HlídacíPes.org už tehdy informoval, podnik se rozdělil a významná část firmy se zhruba dvoumiliardovým majetkem přešla do zadlužené společnosti Adelardis. Z ní se rázem stala bohatá firma, ze Škody Investment naopak de facto majetkově vyprázdněná skořápka.

Přesto by se nyní měla stát součástí skupiny PPF. Vyplývá to z informací, které získal HlídacíPes.org ze dvou na sobě nezávislých zdrojů obeznámených s transakcí.

Proč se PPF rozhodla koupit firmu, která již nedisponuje klíčovým majetkem a zároveň není jasné, kdo za ní vlastně stojí, zůstává otázkou. Roli může hrát fakt, že Škoda Investment stále vlastní několik důležitých dceřiných společností.

Zástupci finanční skupiny Petra Kellnera odmítli na dotaz HlídacíPes.org obchod nyní komentovat. „Skupina PPF nezveřejňuje informace nad rámec vydané tiskové zprávy,“ konstatovala pouze mluvčí skupiny Zuzana Migdalová.

Nicméně smlouvy o převodu Škody Transportation byly již podepsány. Částka za prodej plzeňské strojírny se odhaduje na zhruba 10 miliard korun; transakce bude završena poté, co ji schválí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zda je v sumě zahrnuta i sesterská Škoda Investment, není jasné.

Za spletí firem

Společnost Škoda Investment vznikla na základech Škody Holding – podniku, jehož ovládnutí prošetřovala česká i švýcarská policie.

Podle českých vyšetřovatelů přišel stát při její privatizaci o více než miliardu korun, desítky milionů pak šly na úplatky. Případ ale musel být částečně kvůli promlčení odložen.

Dosud není zřejmé, kdo za nástupnickou společností vlastně stojí. Majitel (či majitelé) se skrývá za spletí kyperských firem, jejichž stopa končí u fondu sídlícího v anonymním daňovém ráji na Kajmanských ostrovech.

Právník Josef Brož, který některé ze zahraničních firem zastupuje a současně je předsedou představenstva Škody Investment, už dříve odmítl jména koncových vlastníků sdělit.

„Fond třetím osobám jména žádného svého investora nezveřejňuje,“ řekl redakci HlídacíPes.org advokát Brož, blízký spolupracovník bývalého manažera Škody Holding a ČEZ Martina Romana, o jehož utajeném vlastnictví Škodovky se dlouhodobě spekulovalo.

„Ne každý se potřebuje chlubit tím, co vlastní, případně jak žije nebo jaké má politické preference. Je to každého volba a není v tom implicitně obsaženo nic nelegálního.“

Od koho tedy bude PPF vlastně Škodu Investment kupovat, není jasné.


VLASTNICKÁ STRUKTURA ŠKODA INVESTMENT PŘED PRODEJEM

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org


Z mínusu na miliardu

Plzeňská Škodovka působila v průmyslovém areálu firmy na okraji Plzně, kde vlastnila většinu pozemků a některé haly. Areál byl v uplynulých letech i díky státním dotacím revitalizován, na přeměně průmyslové zóny se podílela hlavně společnost tamního architekta Hynka Glosera.

A právě na jím vlastněnou společnost Adelardis (v té době ztrátovou a zadluženou) letos Škoda Investment převedla svůj movitý i nemovitý majetek.

Celkem byl odštěpovaný majetek odhadnut znalcem na více než dvě miliardy korun. Na nástupnickou společnost přešly také pohledávky ve výši 9,4 milionu korun a závazky z úvěrů ve výši přesahující 200 milionů.

Současně došlo také k navýšení kapitálu na 280 milionů korun a přerozdělení vlastnických podílů.

Ze zadlužené firmy Adelardis se tak rázem stala společnost s miliardovým majetkem. Architekt Gloser v ní nyní vlastní prostřednictvím firmy Cias Holding 5 %.

Další podíly si pak rozdělily čtyři kyperské firmy, které zároveň ovládají

Modře vyznačeny pozemky a budovy v plzeňské průmyslové zóně, které byly vyvedeny ze Škody Investment do firmy Adelardis. Zdroj: Katastr nemovitostí.

Škodu Investment: největší podíl – 36,7% vlastní společnost Eurmax Limited, kterou až do letošního března ovládali Marek Čmejla a Jiří Diviš, manažeři nepravomocně odsouzení švýcarským soudem za podvody při ovládnutí Mostecké uhelné.

Své podíly v kyperském Eurmaxu ale oba na jaře tohoto roku převedli, ovšem pouze formálně – Čmejla na svoji ženu Petru Humlovou a Diviš na švýcarskou společnost DVS Investment Group SA sídlící v domě, kde s rodinou žije.

Dalších 22,9 % společnosti vlastní kyperská společnost Chorus Independent Solutions Cyprus Limited, za kterou podle informací HlídacíPes.org stojí investiční fond se sídlem na Kajmanských ostrovech s nedohledatelným vlastníkem/investorem.

Stejně tak jsou utajeni i vlastníci zbývajících dvou společností – Rugosa Limited a Ergoapex Limited (obě drží po 17,7 % podílu). Obě firmy jsou také podle informací HlídacíPes.org vlastněny společnostmi z ostrova Guernsey, kde rovněž nelze dohledat majitele.

Předvánoční překvapení

Zatímco informace o prodeji Škody Investment jsou zcela nové, o prodeji Škody Transportation se hovoří už téměř dva roky. Dlouhou dobu byla jasným favoritem v transakci čínská skupina CRRC. Podle interních informací ale čínským investorům vadil soudní škraloup spolumajitelů Čmejly s Divišem, kteří byli v průběhu vyjednávání obžalováni i v Česku.

To byl také důvod jejich alespoň formálního odchodu ze statutárních orgánů jak Škody Transportation, tak Škody Investment. Oba také ovšem pouze formálně převedli podíly ve své kyperské firmě, která má vlastnické podíly taktéž v obou škodováckých podnicích.

Čínská strana chtěla mít jistotu, že nebude spojována s podezřelými osobami, či nestandardní privatizací firmy. Na okolnosti privatizaci plzeňské Škody se proto Číňané dotazovali také u bývalého ministra průmyslu Jana Mládka.

„Chtěli garanci, že privatizace Škody Transportation proběhla nezpochybnitelným způsobem,“ řekl Deníku Mládek. „Po mně žádali, abych takové potvrzení přinesl na vládu a nechal ho schválit. To jsem odmítl.“

Poté, co čínská skupina od obchodu ustoupila, začal se o koupi zajímat Siemens a následně skupina EPH Daniela Křetínského.

Nakonec ale miliardový obchod uskutečnila skupina PPF Petra Kellnera, která do vyjednávání naskočila jako poslední a její rychlé rozhodnutí strojírnu koupit překvapilo i některé insidery sledující průběh vyjednávání od samého počátku.


VLASTNICKÁ STRUKTURA ŠKODA TRANSPORTATION PŘED PRODEJEM

Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)