Když v Praze bouchl semtex. Palestinská ambasáda v Suchdole se oblibě místních netěší
Nestává se právě často, že by některý z členů diplomatického sboru v České republice zemřel násilnou smrtí, tím spíše v důsledku exploze nastražené nálože. Před rovnými deseti lety se to stalo na palestinské ambasádě v Praze – Suchdole. K pozitivnímu vztahu s místními obyvateli to tehdy rozhodně neprospělo. Téma palestinské ambasády v ČR se dostalo na přetřes znovu po teroristických útocích v Izraeli ze 7. října.
Byl první den nového roku 2014 a zvuky dělobuchů a ohňostrojů ze silvestrovských oslav dávno utichly. Za bílého dne se pak ale v jinak klidné Internacionální ulici v pražském Suchdole ozval osamocený výbuch a brzy poté houkačky sanitky i policie.
Jak se ukázalo, v budově velvyslanectví explodovala výbušnina a velvyslanec Džamál Muhammad al-Džamál posléze na následky zranění zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Já to vnímám politicky
I když palestinská komunita žijící v Česku tehdy naznačovala, že se snad diplomata rozhodla zlikvidovat izraelská tajná služba, policie vyloučila teroristický útok i cizí zavinění a v červenci 2014 vyšetřování odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin.
Oni si žijí svým životem. Občas tu v rámci komunitních akcí vařili tradiční jídla. Kdo to vnímal politicky, ten nepřišel, kdo podle jídla, tak tam šel.
Co se naopak potvrdilo, bylo, že trhavinou byl pár desítek let starý semtex ukrytý v knize a že výbuch byl nehoda, respektive nešťastná náhoda.
Kvůli incidentu začali proti tehdy čerstvě přestěhované palestinské ambasádě protestovat někteří místní obyvatelé v Suchdole. A nepotěšilo je ani to, když policie oznámila, že v rámci vyšetřování našla na ambasádě dvanáct nelegálně držených zbraní ze 70. a 80. let minulého století. Šlo prý o dary, které v době komunismu obdržel předchozí velvyslanec.
I podezření z nedovoleného ozbrojování ale policie odložila, protože jedinou osobou, již by mohla stíhat, byl právě zesnulý velvyslanec.
„Ty zbraně na ambasádě zjevně měli už za bolševika. Ale ta kniha se semtexem jistě nebyla určena k tomu, aby vybouchla v rukou velvyslanci, ale asi někdy, někde a někomu jinému. Rozhodně je to něco, co se s činností ambasády neslučuje. Co se tam děje teď, to taky nevíme,“ říká s odstupem deseti let starosta Suchdola Petr Hejl.
A jak podle něj vypadá těch deset let vzájemného suchdolského sousedství? „Už tam nic nebouchá, to je první pozitivní zpráva a možná jediná,“ říká jen s mírnou nadsázkou dlouholetý starosta. „Oni si žijí svým životem. Občas tu v rámci komunitních akcí vařili tradiční jídla. Kdo to vnímal politicky, ten nepřišel, kdo podle jídla, tak tam šel,“ dodává starosta, který se netají tím, že on to rozhodně politicky vnímá.
Po teroristických útocích Hamásu na jihu Izraele ze 7. října zorganizoval před budovou palestinské ambasády demonstraci a spolu s další třicítkou lidí instaloval na plot velvyslanectví transparent s nápisem Ne terorismu.
„Moc se jim to nelíbilo. Volali na nás policii. Ale jinak tu žádné konflikty nejsou. To, že by se v Česku zastoupení Palestiny zrušilo, to asi nehrozí. Osobně se ale netajím tím, že bych byl radši, kdyby tu jejich ambasáda nebyla. Ne, že by to byl nějaký náš sousedský problém, ale nevyhovuje mi to názorově, hodnotově a geopoliticky. Hamás je prostě teroristická organizace a oni to pokrývají,“ konstatuje starosta.
HlídacíPes.org požádal palestinskou ambasádu o odpovědi na několik otázek k tématu působení v Česku i soužití s místními v Suchdole, reakce ale do vydání tohoto textu nedorazila.
Česko je krásná země, ale…
Dobré vztahy s někdejší Organizací pro osvobození Palestiny pěstovali před rokem 1989 komunisté, své velvyslanectví v Praze mají Palestinci od roku 1988 – vzniklo v podstatě ihned poté, co Jásir Arafat vyhlásil nezávislost Palestiny. Nezávislý palestinský stát nyní uznává 134 států (včetně České republiky) z celkem 193 členských zemí OSN.
Z původního sídla v pražské Troji se velvyslanectví přesunulo do Suchdola na konci roku 2013. Ambasáda oficiálně reprezentuje především palestinskou samosprávu v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu a hnutí Fatah. Česká republika tam má naopak svůj styčný úřad.
Dnešním velvyslancem státu Palestina v Praze je Chálid al-Atraš. V listopadu dal rozhovor zahraničnímu vysílání Českého rozhlasu – Radio Praha.
„Česká republika je krásná země, žiju tu už devět let. Česká republika je suverénní země, její podpora Izraele je ale z mého pohledu proti tomu, co označuje za cíle své zahraniční politiky – dodržování lidských práv a lidská práva,“ řekl mimo jiné.
Web velvyslanectví je plný článků o zločinech, kterých se prý na palestinském lidu dopouštějí Izraelci. Ambasáda je aktivní hlavně na Facebooku, kam překlápí oficiální stanoviska, ale i své postřehy, fotografie z tuzemských demonstrací na podporu Palestinců, či třeba fotku z velvyslanectví, kde byla 19. října „vlajka státu Palestina spuštěna na půl žerdi na vyjádření smutku a truchlení nad dušemi mučedníků zavražděných v Gaze“.
Jakákoli zmínka o masakru ze 7. října a teroristickém útoku Hamásu a jeho odsouzení na webu ani Facebooku ambasády k vidění není.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Až se budeme divit velké vodě… V Česku se běžně staví v záplavových oblastech
Když výbušný prostor nezaplní Evropa, udělá to Rusko. Frustrace na Balkáně roste
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Palestina svůj stát nemá ale má u nás zastupitelství.
Něco tady hodně smrdí a nejsou to palestinci.
Pokud nebudeme brát v úvahu tvé hygienické návyky, tak jediné co v této souvislosti může smrdět, jsou bolševici (jak současní tak ti minulí, ti čeští nebo rusáčtí), kteří tak rádi dělali islamistům podržtašky a plastelínsko uznali. Což bys věděl, kdybys chápal psaný text alespoň tohoto článku.
Diplomatické zastoupení země, která je po dlouhá desetiletí okupována Izraelem je samozřejmě problém. Ale v podobné situaci bylo i Československo okupované Třetí říší, kterému Británie nakonec uznala zastoupení v Británii. A těm, kdo podporovali nebo uznávali Mnichovský diktát a vzali na vědomí vznik protektorátu Böhmen und Mähren, se to taky nelíbilo.
Oprava. Země (tedy plastelínsko), která nikdy nevznikla (notabene jejich představitelé vznik dokonce odmítli) nemůže být okupována.
Palestina není okupována Izraelem. Lžete a vy to víte. Hamás je normální teroristická organizace a palestinci jsou váleční štváči
Palestina nikdy neměla stát a mělo to svůj důvod. Te n důvod byl jejich sklon k teroristickým útokům na židovský stát Izrael. Kdo to srovnává s okupací Československa za 2. světové války, tak vůbec nechápe historii a to co se stalo v říjnu na území Izraele a to co se dělo na palestinském území v Gaze a jak asi Hamas chápe soužití s Židy. Evropa se chová naprosto naivně až hloupě, když si myslí, je možné soužití Palestinců s Židy na společném území a nebo vedle sebe.
Žádny stat jménem Palestina nikdy neexistoval. Tak jak můžeme okupovat něco, co neexistuje?
čertví jak to je,já jsem zažil vyhlášení státu Palestína třikrát.Mělo to prezidenta a stálo nás to hodně peněz.Ale ten stát Palestina měl ministry,ale neměl armádu ,takže jak to s nima je ví jen čert.
Tedy, taky bych si dovolil opravit, Palestina není okupovaná Izraelem. Palestina je to území vedle, který si nedokázalo ani za 3/4 století nedokázalo vybudovat stát, diplomaticky uznanej řadou států světa.
Pokud jde o Pásmo Gazy, tam je situace ještě složitější. Po dosti brutálních válkách mezi Izraelci a Araby už v roce 1948, připadla Gaza Egyptu a ten tam měl vykonávat svou správu. Než tedy Egypt společně s dalšími arabskými státy v roce 1967 vojensky přepadl Izrael— Další pokračování si můžete přečíst v nějaké učebnici moderní historie pro otrlé.
S teroristama se halt diplomaticky vyjednává těžko.
Což btw asi věděl i Hitler, že jeho by po druhé světové válce žádná diplomatická konference nečekala, takže radši spáchal sebevraždu..
Neuveritelne ze tu mame ambasadu neexistujici zeme, takze vlastne pobocku teroristicke organizace. K cemu tu ta ambasada je? Jake mame obchodni vztahy, kolik tam jezdi turistu 😀 Kdy budeme mit ambasadu Islamskeho statu??
Na to se musíš zeptat komoušů, kteří je tady nejen pustili ale dokonce je živili a cvičili.
Ambasáda teroristů je zcela jasně a jednoznačně naše ostuda.
Tedy, rozumím správně té větě
„..Z původního sídla v pražské Troji se velvyslanectví přesunulo do Suchdola na konci roku 2013.“, takže k tomu výbuchu došlo krátce po přestěhováni?
Potom je ovšem vysvětlení, že se jim tam válely „..staré zbraně ješte z dob bolševika“ dosti nevěrohodné – to by si je museli přestěhovat přes půlku Prahy s sebou. A že ten semtex asi taky..
Co se tenkrát psalo, tak policie pracovala s verzí že mohlo jít o zpackanej zabezpečovací
systém trezoru-
Ale moc se v tom zase hrabat nemohla, protože budova velvyslanectví je mezinarodně diplomaticky chráněná.
Myslet si sice může každej co chce, ale v diplomatický mluvě se žádná obvinění vyslovit otevřeně nemůžou. V tom maj i někteří naši dnešní politici mezery ve výchově a vyjadřujou se k zahraničním diplomatickým projevům doslova jako skotáci na poli
na tu jejich ambasádu by měli chodit kontroly a kontrolovat exspirační dobu uložených výbušin.Pár desítek let starý Semtex zní nějak podivně…..
Nicméně slušně uložen bouchat bude.
A některé výbušniny mohou „uležením“ nabýt na síle i citlivosti na podnět k výbuchu.