Praha, 10. ledna 2014 a tehdejší demonstrace před palestinskou ambasádou v Suchdole. Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Když v Praze bouchl semtex. Palestinská ambasáda v Suchdole se oblibě místních netěší

Napsal/a Robert Břešťan 1. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Nestává se právě často, že by některý z členů diplomatického sboru v České republice zemřel násilnou smrtí, tím spíše v důsledku exploze nastražené nálože. Před rovnými deseti lety se to stalo na palestinské ambasádě v Praze – Suchdole. K pozitivnímu vztahu s místními obyvateli to tehdy rozhodně neprospělo. Téma palestinské ambasády v ČR se dostalo na přetřes znovu po teroristických útocích v Izraeli ze 7. října.

Byl první den nového roku 2014 a zvuky dělobuchů a ohňostrojů ze silvestrovských oslav dávno utichly. Za bílého dne se pak ale v jinak klidné Internacionální ulici v pražském Suchdole ozval osamocený výbuch a brzy poté houkačky sanitky i policie.

Jak se ukázalo, v budově velvyslanectví explodovala výbušnina a velvyslanec Džamál Muhammad al-Džamál posléze na následky zranění zemřel v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Já to vnímám politicky

I když palestinská komunita žijící v Česku tehdy naznačovala, že se snad diplomata rozhodla zlikvidovat izraelská tajná služba, policie vyloučila teroristický útok i cizí zavinění a v červenci 2014 vyšetřování odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin.

Oni si žijí svým životem. Občas tu v rámci komunitních akcí vařili tradiční jídla. Kdo to vnímal politicky, ten nepřišel, kdo podle jídla, tak tam šel.

Co se naopak potvrdilo, bylo, že trhavinou byl pár desítek let starý semtex ukrytý v knize a že výbuch byl nehoda, respektive nešťastná náhoda.

Kvůli incidentu začali proti tehdy čerstvě přestěhované palestinské ambasádě protestovat někteří místní obyvatelé v Suchdole. A nepotěšilo je ani to, když policie oznámila, že v rámci vyšetřování našla na ambasádě dvanáct nelegálně držených zbraní ze 70. a 80. let minulého století. Šlo prý o dary, které v době komunismu obdržel předchozí velvyslanec.

I podezření z nedovoleného ozbrojování ale policie odložila, protože jedinou osobou, již by mohla stíhat, byl právě zesnulý velvyslanec.

„Ty zbraně na ambasádě zjevně měli už za bolševika. Ale ta kniha se semtexem jistě nebyla určena k tomu, aby vybouchla v rukou velvyslanci, ale asi někdy, někde a někomu jinému. Rozhodně je to něco, co se s činností ambasády neslučuje. Co se tam děje teď, to taky nevíme,“ říká s odstupem deseti let starosta Suchdola Petr Hejl.

A jak podle něj vypadá těch deset let vzájemného suchdolského sousedství? „Už tam nic nebouchá, to je první pozitivní zpráva a možná jediná,“ říká jen s mírnou nadsázkou dlouholetý starosta. „Oni si žijí svým životem. Občas tu v rámci komunitních akcí vařili tradiční jídla. Kdo to vnímal politicky, ten nepřišel, kdo podle jídla, tak tam šel,“ dodává starosta, který se netají tím, že on to rozhodně politicky vnímá.

Po teroristických útocích Hamásu na jihu Izraele ze 7. října zorganizoval před budovou palestinské ambasády demonstraci a spolu s další třicítkou lidí instaloval na plot velvyslanectví transparent s nápisem Ne terorismu.

„Moc se jim to nelíbilo. Volali na nás policii. Ale jinak tu žádné konflikty nejsou. To, že by se v Česku zastoupení Palestiny zrušilo, to asi nehrozí. Osobně se ale netajím tím, že bych byl radši, kdyby tu jejich ambasáda nebyla. Ne, že by to byl nějaký náš sousedský problém, ale nevyhovuje mi to názorově, hodnotově a geopoliticky. Hamás je prostě teroristická organizace a oni to pokrývají,“ konstatuje starosta.

HlídacíPes.org požádal palestinskou ambasádu o odpovědi na několik otázek k tématu působení v Česku i soužití s místními v Suchdole, reakce ale do vydání tohoto textu nedorazila.

Česko je krásná země, ale…

Dobré vztahy s někdejší Organizací pro osvobození Palestiny pěstovali před rokem 1989 komunisté, své velvyslanectví v Praze mají Palestinci od roku 1988 – vzniklo v podstatě ihned poté, co Jásir Arafat vyhlásil nezávislost Palestiny. Nezávislý palestinský stát nyní uznává 134 států (včetně České republiky) z celkem 193 členských zemí OSN.

Z původního sídla v pražské Troji se velvyslanectví přesunulo do Suchdola na konci roku 2013. Ambasáda oficiálně reprezentuje především palestinskou samosprávu v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu a hnutí Fatah. Česká republika tam má naopak svůj styčný úřad.

Dnešním velvyslancem státu Palestina v Praze je Chálid al-Atraš. V listopadu dal rozhovor zahraničnímu vysílání Českého rozhlasu – Radio Praha.

„Česká republika je krásná země, žiju tu už devět let. Česká republika je suverénní země, její podpora Izraele je ale z mého pohledu proti tomu, co označuje za cíle své zahraniční politiky – dodržování lidských práv a lidská práva,“ řekl mimo jiné.

Web velvyslanectví je plný článků o zločinech, kterých se prý na palestinském lidu dopouštějí Izraelci. Ambasáda je aktivní hlavně na Facebooku, kam překlápí oficiální stanoviska, ale i své postřehy, fotografie z tuzemských demonstrací na podporu Palestinců, či třeba fotku z velvyslanectví, kde byla 19. října „vlajka státu Palestina spuštěna na půl žerdi na vyjádření smutku a truchlení nad dušemi mučedníků zavražděných v Gaze“.

Jakákoli zmínka o masakru ze 7. října a teroristickém útoku Hamásu a jeho odsouzení na webu ani Facebooku ambasády k vidění není.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)