Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook We Are Here At Home.com,

Když se lži o migraci vyrábějí jako v továrně

ANALÝZA. Proruské konspirační a dezinformační weby jsou již zavedeným a známým prvkem v českém mediálním prostředí. Stranou pro šíření těch jediných a zaručených „pravd“ nezůstávají ani sociální sítě. Příkladem je kampaň s více než 68 000 fanoušky s názvem We Are Here At Home .com realizovaná v prostředí Facebooku.

Kampaň se do širšího povědomí dostává v únoru 2016, kdy publikuje zmanipulované a návodnými titulky opatřené video „muže v hnědé bundě“, které má ilustrovat zinscenovaný konflikt mezi dvěma skupinami během demonstrací v Praze.

Jednu skupinu podle We Are Here At Home .com měli údajně reprezentovat maskovaní policejní provokatéři. Video se stalo hitem sociálních sítí a během několika dní získalo více než půl milionu zhlédnutí a jeho závěry rovněž přebírala řada proruských webů.

Manipulativní video lze označit za poplašnou zprávu tzv. hoax. A právě šíření takových zpráv je nedílnou součástí a nosným prvkem zmíněné kampaně. Nejčastěji se jedná o recyklaci explicitních videí, které díky opětovnému publikování a zasazení do aktuálního kontextu získávají nový rozměr.

Sázka na strach

Příkladem je kamerový záznam přepadení prodavače na Filipínách v roce 2015. Video tvůrci kampaně opatřují manipulativními titulky a událost zasazují do Evropy s popiskem: „Dobodal prodavače pro peníze. I takhle si lze opatřit peníze na útěku za lepším životem. Vítej v Evropě.“

Na dané stránce nalezneme řadu podobných „zpráv“, které jsou navíc profesionálně editovány, opatřeny žoviálními a vulgárními popisky s křiklavými textovými prvky a výzvami ke sdílení. A právě takový obsah vykazuje na stránce nejvyšší popularitu a získává odpovídající reakce ze strany fanoušků.

Kampaň se obecně prezentuje jako vlastenecká, odkazuje na lásku k národu a tvrdě se vymezuje proti uprchlíkům a islámu. Jako nástroj pro posílení „vlastenectví“ slouží zmíněné nepravdy vydávané za objektivní skutečnosti a cílení na emoce diváků. Poplatnými emocemi jsou zejména strach, nenávist a rozhořčení.

Ukázka komentářů (facebook.com)

(pro zvětšení klikněte)

wahahkomenty1

Ukázka komentářů (facebook.com)

Zeman, Trump, Orbán a samozřejmě Putin

Mezi manipulativní emotivní sdělení tvůrci umisťují propagaci jimi proklamovaných politických proudů a dochází tak k politickému marketingu. Na jedné straně jsou nevybíravým způsobem očerňováni představitelé USA, EU, jednotlivých zemí EU a české vlády.

Na druhé straně je pozitivně nahlíženo na osobnosti jako Miloš Zeman, Donald Trump, Viktor Orbán a na další osobnosti zastupující tzv. protisystémové strany a hnutí. Zvláštní a výsadní postavení má v rámci kampaně osobnost ruského prezidenta Vladimira Putina, kdy jsou pravidelně publikovány jeho projevy, byť jsou starší datace.

Právě proruská stopa je zde významná. Rusko je obecně prezentováno jako pomyslná záchranná archa a často je sdílen obsah z vysílání ruské státní televize RT. Nechybí ani teze českých osobností s proruským pohledem pohybující se zejména v okolí portálu Parlamentní listy, jejichž kontroverzní články jsou rovněž významným zdrojem obsahu pro tuto kampaň.

„Skvělý projev Putina“ na RT (facebook.com)

putin

„Skvělý projev Putina“ na RT (facebook.com)

Celkově tak můžeme říci, že We Are Here At Home .com funguje dle schématu ruské dezinformační kampaně. Snaží se o polarizaci veřejného mínění, eskalaci názorového konfliktu ve společnosti a rovněž podkopává důvěru k vládám a k institucím. Oblíbeným terčem je rovněž Česká televize a Policie ČR.

Vemte do do vlastních rukou!

Kampaň dále vyzývá k jakémusi „převzetí spravedlnosti do vlastních rukou“ a publikuje např. příspěvek „Bulhaři už začali střílet uprchlíky“, který získal u fanoušků značné popularity.

Charakteristické je rovněž volání po akci a tvorbě ozbrojených „domobran“. V tomto případě se lze jen domnívat, proti komu budou hoaxy ovlivnění a ve virtuální rovině uvažující členové domobran bojovat.

Příkladem tak může být člen Československých vojáků v záloze Martin Holkup, který v České televizi pronesl slova o vystřílení Úřadu vlády ČR. Použití násilí a zbraní jako řešení současné problematiky je dle kampaně rovněž žádoucí.

A jak jsi připraven ty? (facebook.com)

domobrana

A jak jsi připraven ty? (facebook.com)

We Are Here At Home .com obecně zásobuje své fanoušky každodenním přísunem nenávisti, kdy je vše doprovázeno „lidovým“ jazykem, vulgarismy a zesměšňováním názorových oponentů. Tvůrci si tak plně uvědomují konkrétní cílovou skupinu, kterou se snaží oslovit.

Dubajská spojka

Jak již bývá v případě proruských webů pravidlem, i tato kampaň je realizována anonymně. Veškeré dotazy na zákulisí, zapojené osoby, organizační a finanční zajištění jsou administrátory okamžitě mazány s tím, že se jedná o „sluníčkářský trolling“ a tazatelé jsou ihned zablokováni.

Nutno podotknout, že příspěvky vulgární, agresivní, nenávistné a rasistické na stránce zůstávají bez povšimnutí administrátorů.

Vzhledem k množství a propracovanosti jednotlivých příspěvků je však zřejmé, že se na kampani podílí více osob, které jí věnují značnou dávku času.

Jedinou dohledatelnou osobou skrze vlastníka domény je jistý Petr Mančík. Ten současně přebývá v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, kde rovněž podniká a je CEO (výkonný ředitel, statutární orgán) společnosti s názvem United Arab Emirates Agency, která se mimo jiné specializuje na internetový marketing a PR.

Firma rovněž uvádí své pražské zastoupení, nicméně dle zjištění České televize na dané adrese kancelář neexistuje.

Vlastník domény (who.is)

whois

Vlastník domény (who.is)

Paradoxně tak vzniká situace, kdy je kampaň ostře vymezující se proti migrantům a islámu řízena v podstatě českým migrantem žijícím mezi muslimy, který je současně podnikatelem v oblasti internetového marketingu a PR a není tak obvyklým občanským aktivistou.

Petr Mančík na svém facebookovém profilu rovněž sdílí řadu fotografií s muslimy, na kterých je zachycen v přátelském duchu a rovněž sdílí texty v arabštině.

Jeden takový text komentuje slovy: „Já jsem sem dal, co jsem vyfotil v jednom arabským krámě. Je to něco jako věta z koránu o tom, jak bůh stvořil zemi. Tak jak babičky měly v kuchyních ty vyšívaný refrény z biblí, tak oni mají toto. Je to zajímavé porovnávat křesťanství s islámem. Čím více toho člověk poznává, tím méně hlava plodí předsudky a tím více si uvědomuje, že bohů je mnoho a cest k němu, opravdová je jen víra. Ta je jen jedna.“

Z profilu Petra Mančíka (facebook.com)

predsudky

Z profilu Petra Mančíka (facebook.com)

Petr Mančík dále na svém facebookovém profilu prezentuje obdiv k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovu a jsou zde rovněž patrné osobní vazby na členy ozbrojených složek ČR. Více o něm a jeho aktivitách zde.

Nicméně kampaň We Are Here At Home .com není jediným počinem Petra Mančíka. Z dubajské dílny se tak objevují další iniciativy nabádající k nenávisti. Rovněž se objevuje přípravná kampaň pro volby v roce 2017, kdy je propagace vedena jak jinak než ve „vlasteneckém“ a manipulativním duchu.

Apokalypsa ve službách politického marketingu

We Are Here At Home .com je kampaň podněcující k nenávisti. Diskusi k problematice migrace a islámu pouze zplošťuje do oblasti xenofobie, rasismu, náboženské nesnášenlivosti, populismu a jednoduše zpracovatelných nenávistných faktů.

Prostřednictvím facebookové stránky šíří explicitní agresivní až apokalyptický obsah, který je promíchán s politickým marketingem, kdy jednotlivé osobnosti a subjekty jsou prezentovány pozitivně či negativně. Na stránce je rovněž výrazná ruská a proruská stopa a jsou sdílena ruská a proruská média.

Jedná se o profesionálně realizovanou kampaň s promyšlenou publicitou a s cílením na konkrétní okruh osob. Vzhledem k použití křiklavých prvků, rétorice, která je žoviální, vulgární, agresivní a zesměšňující, cílí na jedince, pro které je tato forma komunikace o společenských problémech vítána.

Stránka rovněž předkládá jednoduchá násilná a agresivní řešení. K prosazování myšlenek kampaň využívá šíření negativních emocí, strachu, nenávisti, zloby a šíření paniky. Stránka rovněž vybízí „k převzetí spravedlnosti do vlastních rukou“.

Obsah kampaně naplňuje definici propagandy totalitních a autoritářských režimů viz Jan Šubrt, mluvčí BIS: „…shodné rysy propagandy totalitních a autoritářských režimů obecně lze označit. Prvořadým úkolem propagandy režimů s mocenskými ambicemi je vrážet klín, rozdělovat a štěpit, pomlouvat instituce a vlády, vytvářet chaos a destabilizovat.“

Uprchlická krize a radikální projevy islámu jsou bezpochyby vážným ohrožením pro Evropu. Nalezneme ale optimální řešení, pokud budeme svůj postoj formulovat na základě hoaxů a pod vlivem emocí jako je strach a nenávist? A právě do této roviny se naši společnost snaží vmanipulovat dubajský podnikatel v oblasti internetového marketingu a PR.

Analýza obsahu kampaně za období 1. únor – 15. květen 2016 zde.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

32 komentářů

 1. Jakub napsal:

  Dobrý den, z čeho usuzujete, že první zmiňované video s mužem v hnědé bundě je manipulativní a jde o hoax? Z uvedené argumentace mi to není zřejmé. Děkuji za odpověď, Jakub

 2. petrph napsal:

  No já nevím jestli to je zrovna ten správný příklad. Video s „mužem v hnědé bundě“, které má ilustrovat zinscenovaný konflikt mezi dvěma skupinami během demonstrací v Praze bylo i v našich médiích. Spekulace – přesněji obvinění že jednu ze jednu skupinu měli údajně reprezentovat maskovaní policejní provokatéři se tam objevila taky. Bohužel, tedy za současné naší interní politické situace, fakt že policie i ministerstvo vnitra toto popřely neprokazuje vůbec nic.
  To že většina záběrů v médiích má svůj vlastní (vysvětlující) komentář daný míněním redakce je naprosto běžné od doby, kdy techniku cinema verité převzali od umělců političtí manipulátoři.
  Neboli, nemylme se v tom že by byly nějaké konspirační a dezinformační weby, který by lidem lhaly, zatímco oficiální média jim přinášela z oficiálních prohlášení politiků (a jejich mluvčích) pravdu a jen čistou pravdu. Propagandistická válka probíhá na obou stranách a zjistit co je pravda už je pro „běžného občana“ téměř nemožné.

 3. Jirka napsal:

  Argumentačně dosti slabé. Ano server We Are Here At Home razi zaujaty nazor. Zaujaty jednostranny nazor razi vsak take Evropske hodnoty, ktere jsou ovsem placeny z verejnych penez, coz je alarmujici.

  • Josef napsal:

   Jistě, když nevěříte nám, tak alespoň nevěřte nikomu. To nám stačí.

 4. Aleš napsal:

  No, na tom, že se proti muslimské migraci staví lidé se zkušenostmi z muslimského světa není opravdu nic divného: je to spíše pravidlo. Jinak předpokládám, že pokud se dotyčné fyzické osobě v Dubaji něco stane, tak na sebe tento slovutný think tank vezme odpovědnost.

 5. Petr napsal:

  EU hodnoty ?? To je LGBT + vítačství + multikulti (překonané) + extrémní genderismus.
  Děkuji – takové hodnoty NECHCI.

  • František napsal:

   EU hodnoty jsou hodnoty členských států EU. LGBT je LGBT, vítačství urážlivě myšlený pojem který odkazuje na lidi s rozdílným názorem na migraci, multikulti nic není a pojem extrémní genderismus do nebe volající je hloupost.
   Děkuji – takové bezobsažné příspěvky (stejně jako můj) NECHCI číst.

   Redakce, měli by jste se zamyslet co dělat s komentáři. Mám velice rád vaši stránku, ale tohle je katastrofa. Implementace „bodování“ s vysvětlujícím textem co je diskuse by možná pomohlo?

 6. Libor Vaněk napsal:

  Tento Mácův elaborát jsem si dosti podrobně pročetl.
  Základní motto je, že „We are here at home“ (Wahh) má konspirační cíl vyvolávat nenávist a rozvracet společnost. Že má vytvářet nedůvěru k oficiálním isntitucím a mediím.
  Skrytě naznačeno je, že ho patrně financuje Rusko.
  Nikde jsem tam ale nenašel, že by některé z informací Wahh byly vyložené úmyslné lži.
  Nasnadě pak je otázka, zda Wahh publikovaná fakta nedůvěru k oficiálním institucím nevyvolávají oprávněně.
  V závěru pak je citován cíl tohoto Think-tanku – a sice zastávat pozice liberální demokracie. Chucpe ovšem je, že autorem je člověk, který udává lidi zaměstnavatelům za legitimní postoje opřené o fakta, který – tuším – stojí také za cenzurou na Kremlinwatch a napsal o mně pomlouvačný blog ve kterém úmyslně pominul podstatná fakta.

 7. Lohengrin napsal:

  Víra v ideu proroka Mohameda a jeho zákony,-zkrátka Islam -,do evropy nepatří a nikdy patřit nebude-!!-To platí už od dob Karla Mertella-a bude platit navždy-!-

 8. felix.julec napsal:

  Nabízí se srovnání informací.Z Německa se ozval hlas,že Turecko podporovalo IS.Na to oficiální media potřebovala rok,zatím co my plebejci jsme to tušili už vloni.Oficiální informace utajující skutečnost nejsou seriózní.Proto článek p.Máci nelze brát vážně.

  • Taoiseach napsal:

   Taky se považuju za plebejce, ale důvěrou k serverům, které se označují za „nezávislé“, rozhodně neoplývám a taky nevím, co má znamenat „oficiální informace“.

   Ve skutečnosti německé „Ministerstvo vnitra v utajeném vyjádření, které má ale k dispozici veřejnoprávní televize ARD, píše, že Turecko je základnou islamistických uskupení, mimo jiné MUSLIMSKÉHO BRATRSTVA nebo palestinského hnutí HAMÁS…“.

   My plebejci jsem víceméně věděli, že Turecko (a Saudové) začali podporovat sunnitské vzbouřence nejpozději v době, kdy v Iráku přestala fungovat koalice a vláda v Bagdádu byla čistě šíitská. Ještě víc potom, kdy „arabské jaro“ v Sýrii vyústilo do ozbrojených střetů. Tedy dávno před vznikem IS, který se ovšem k těm tureckým a saudským prachům dostal…

   Na to všechno stačí jedním okem sledovat seriózní západní média.

  • František napsal:

   Předvádíte krásnou manipulaci s informaci. Co znamená „Turecko podporovalo“?
   Turecká vláda, části vlády, nějací turkové (kteří nejsou součást vlády), nebo lidé z jiných států nacházejících se v turecku?
   Protože je zásadní rozdíl mezi zprávou: Česká vláda podporuje Křesťanské milice v Ugandě a Češi podporují Křesťanské milice v Ugandě.

 9. Němec napsal:

  Za lži a hnusnou propagandu je odpovědna naše vláda a bezpečnostní složky, kteří tento hnus tolerují a nic proti tomu nedělají. To Putin nebo Erdogan by nikdy nepovolili a národ je za to obdivuje.

  • František napsal:

   Národ je „obdivuje“ protože ovládají zdroje informací. Když ovládnu vaše zdroje informací tak za rok budete všem tvrdit, že „František je jediný bůh“.

 10. Tomáš Jirásek napsal:

  Jak tak koukám čím dál více se blížíme nebo vlastně už jsme v totalitě.
  Jakýkoliv názor odlišný od mainstreamu EU je špatný nebo proruský a neváhejme požívat spousty cizich slov a novotvarů.
  Není kam uniknout, zdá se.
  Demokracie je pouze iluze

  • Drogus napsal:

   Všechny ideologie když začínají ztrácet důvěru,tak se uchylují ke všemožnému obviňování.Dříve tomu komunisté říkali ideologická diverze jež k nám byla importována ze západu dnes je to dezinformační kampaň importována k nám z Ruska.Přiznat si skutečnost,že pojetí politiky lidí kteří zastávají nezodpovědnou a nebezpečnou cestu integrace a islamizace je pro většinu občanů nepřijatelná oni nepřipustí.Oni jsou neomylní,omyly to je dezinformační kampaň.Jen tak dál,je to pro tento druh lidí stébélko pro tonoucí.

   • František napsal:

    A jaká je dle vás zodpovědná cesta?
    Kde jste vzal informaci, že EU se snaží o islamizaci? Že by další ruská pravda?

 11. Jan Fiala napsal:

  Komedie. Jak se prounijní goebbelsovská mašinerie snaží, seč může, aby např. policejní blamáž, ke které sama Policie ČR napřed řekla, že jej nezná, pak přiznala záhy barvu, a podobné komedie, vyzněly ve správné tónině. V tónině, že jakákoliv jiná než oficiální a režimem kontrolovaná média jsou lživá, proruská, konspirační… Jako by ty hoaxy byly vypouštěny schválně, to mi občas připadá.

  To je úplně stejná písnička, jako když články a „diskuse“ na „finančních“ webech píší pracovníci a externí spolupracovníci daných firem. Nemá ani tam cenu věcně argumentovat, jelikož ti lidé jsou za lži a bláboly placení a (byť sami můžou tisíckrát vědět, že lžou) svoji roli hrají a úkoly svého zadavatele plní.

  Kampaně vyžírků z různých spolků pornohereckých „hodnot“ a podobné věci asi tady budou z našich daní a ze zahraničních zdrojů přibývat více a více, tak jako koncem 30. let u nás přibývalo Henleinovo přívrženců a stoupenců…

  Historie se až nepříjemně opakuje a tak jako dříve, i dnes se najdou zaprodanci, kteří za teplý flek v neziskovce či „think tanku“ zaprodají svoji vlast, zaprodají svůj národ, své předky, zkrátka vše. Zaprodanci, kteří by měli být souzeni pro vlastzradu, páchají činnost podvratnou a záškodnickou, coby Pátá kolona cizích mocností.

  Naštěstí však oblbování lidí ještě nedošlo do takové fáze, aby takovým pisálkům někdo věřil. Tedy kromě angažovaných hašišáků, kteří si na fildách takovými „názory“ nahánějí body k zápočtům…

  • Josef napsal:

   Ano Jane Fialo, o zrádcích a zaprodancích, tak jako vy, psalo i Rudé Právo v lednu 1977 po Chartě. Vy jste se probíral archivem Rudého Práva, že vaše argumentace sklouzává na jeho úroveň?

  • František napsal:

   Kolik jste za to dostal? Sháním práci.

 12. Roman Malíček napsal:

  Do seriózního článku screenshot komentářů z facebookové stránky nepatří. Tohle není ani seriózní článek, ani server. Palec dolů.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Dovolujeme si nesouhlasit. Obzvláště, když sledovaná kampaň se vede právě na Facebooku…

   • Dsx napsal:

    Dovoluji si souhlasit s tvrzením, že vaš server není seriózní. Několikrát jsem vás u vybraných témat upozorňoval na zásadní nedostatek informací a důležitých faktů, jejichž absence (ne)přímo resultuje v propagandu. Viz. ISIS a role NATO/USA, článek o střelbě v Orlandu (o lgtb) či neustálé okopávání Ruska (weby existují a nechme je stranou) jež je vlastně americkou propagandou. Takže nejste seriózní web.

    • Ondřej Neumann napsal:

     Snažíme se dělat svoji práci co nejlépe. A neschováváme se přitom na anonymní maily, milý pane (paní) Dsx…

     • Dsx napsal:

      Já se za nic neschovávám, vážený pane. Místo sebereflexe se snažíte odvést pozornost k mojí anonymitě. Co kdybyste si raději nastudoval vazby G4S a CIA, otce Omara Mateena – fakta, která např. BBC neotiskne? Třeba by vás poté nikdo ze lhaní a desinformování neobviňoval.

     • Dsx napsal:

      Je zajímavé, že dva příspěvky prosté urážek nebyly schváleny. Možná proto, že moje anonymita má s vaší neinformovaností společnou pouze tuto diskuzi.

   • Dsx napsal:

    Mj. Pokud se někdy začne Hillary hádat s Donaldem na fóru s dětskou pornografií (náhodou se tam potkají) budou i screenshoty z toho. Na hlídacím určitě, protože se prostě posunuly hranice.

 13. Weber napsal:

  Pan Roman Máca dělá ze čtenářů opět hlupáky bez vlastního rozhledu a zapomíná, že rozumný člověk se obejde bez Faceboku. Zdá se, že je za svoje intelektuální výtvory solidně placen a nemusí být tedy napadán za antiruskou paranoiu a potřebu se léčit. Ještě by mohl někdy prozradit něco z kuchyně americké propagandy. Ta vzhledem k prostředkům techniky a možností by mohla poodhlalit svoji nadvládu na tomto poli.

 14. Honza napsal:

  Dobrý den, uvedený článek je velice dlouhý, plný tvrzení že za vším stojí Rusko, která se nedají ověřit.
  Myslím že pokud p. Neumann nebo pan Máca se snaží dělat svou práci co nejlépe, pak bych měl jeden zásadní dotaz.
  Co je Vaše práce?

 15. Rony napsal:

  Evropské hodnoty jsou naštěstí pro většinu myslících zcela jiné, než se je snaží propagovat autor textu Máca. Určitě to není multikultura, kterou nám nutí EU a jimi placené neziskovky.
  Příklad „slávistické“ provokace tzv. neonacistů při oné demonstraci je opravdu mimo mísu. Hoaxem se tak stává tento článek Máci, manipulující s fakty.

  • František napsal:

   Prosím mohl by jste mi definovat ony „Evropské hodnoty“? Děkuji.

 16. Pavla napsal:

  Všichni víme že ne všechna média a ne všechno co si kde přečteme je pravda. Otázkou je co se s tim da dělat?

Přidávání komentářů není povoleno