Když se lži o migraci vyrábějí jako v továrně

Napsal/a Roman Máca 16. srpna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Proruské konspirační a dezinformační weby jsou již zavedeným a známým prvkem v českém mediálním prostředí. Stranou pro šíření těch jediných a zaručených „pravd“ nezůstávají ani sociální sítě. Příkladem je kampaň s více než 68 000 fanoušky s názvem We Are Here At Home .com realizovaná v prostředí Facebooku.

Kampaň se do širšího povědomí dostává v únoru 2016, kdy publikuje zmanipulované a návodnými titulky opatřené video „muže v hnědé bundě“, které má ilustrovat zinscenovaný konflikt mezi dvěma skupinami během demonstrací v Praze.

Jednu skupinu podle We Are Here At Home .com měli údajně reprezentovat maskovaní policejní provokatéři. Video se stalo hitem sociálních sítí a během několika dní získalo více než půl milionu zhlédnutí a jeho závěry rovněž přebírala řada proruských webů.

Manipulativní video lze označit za poplašnou zprávu tzv. hoax. A právě šíření takových zpráv je nedílnou součástí a nosným prvkem zmíněné kampaně. Nejčastěji se jedná o recyklaci explicitních videí, které díky opětovnému publikování a zasazení do aktuálního kontextu získávají nový rozměr.

Sázka na strach

Příkladem je kamerový záznam přepadení prodavače na Filipínách v roce 2015. Video tvůrci kampaně opatřují manipulativními titulky a událost zasazují do Evropy s popiskem: „Dobodal prodavače pro peníze. I takhle si lze opatřit peníze na útěku za lepším životem. Vítej v Evropě.“

Na dané stránce nalezneme řadu podobných „zpráv“, které jsou navíc profesionálně editovány, opatřeny žoviálními a vulgárními popisky s křiklavými textovými prvky a výzvami ke sdílení. A právě takový obsah vykazuje na stránce nejvyšší popularitu a získává odpovídající reakce ze strany fanoušků.

Kampaň se obecně prezentuje jako vlastenecká, odkazuje na lásku k národu a tvrdě se vymezuje proti uprchlíkům a islámu. Jako nástroj pro posílení „vlastenectví“ slouží zmíněné nepravdy vydávané za objektivní skutečnosti a cílení na emoce diváků. Poplatnými emocemi jsou zejména strach, nenávist a rozhořčení.

Ukázka komentářů (facebook.com)

(pro zvětšení klikněte)

wahahkomenty1

Ukázka komentářů (facebook.com)

Zeman, Trump, Orbán a samozřejmě Putin

Mezi manipulativní emotivní sdělení tvůrci umisťují propagaci jimi proklamovaných politických proudů a dochází tak k politickému marketingu. Na jedné straně jsou nevybíravým způsobem očerňováni představitelé USA, EU, jednotlivých zemí EU a české vlády.

Na druhé straně je pozitivně nahlíženo na osobnosti jako Miloš Zeman, Donald Trump, Viktor Orbán a na další osobnosti zastupující tzv. protisystémové strany a hnutí. Zvláštní a výsadní postavení má v rámci kampaně osobnost ruského prezidenta Vladimira Putina, kdy jsou pravidelně publikovány jeho projevy, byť jsou starší datace.

Právě proruská stopa je zde významná. Rusko je obecně prezentováno jako pomyslná záchranná archa a často je sdílen obsah z vysílání ruské státní televize RT. Nechybí ani teze českých osobností s proruským pohledem pohybující se zejména v okolí portálu Parlamentní listy, jejichž kontroverzní články jsou rovněž významným zdrojem obsahu pro tuto kampaň.

„Skvělý projev Putina“ na RT (facebook.com)

putin

„Skvělý projev Putina“ na RT (facebook.com)

Celkově tak můžeme říci, že We Are Here At Home .com funguje dle schématu ruské dezinformační kampaně. Snaží se o polarizaci veřejného mínění, eskalaci názorového konfliktu ve společnosti a rovněž podkopává důvěru k vládám a k institucím. Oblíbeným terčem je rovněž Česká televize a Policie ČR.

Vemte do do vlastních rukou!

Kampaň dále vyzývá k jakémusi „převzetí spravedlnosti do vlastních rukou“ a publikuje např. příspěvek „Bulhaři už začali střílet uprchlíky“, který získal u fanoušků značné popularity.

Charakteristické je rovněž volání po akci a tvorbě ozbrojených „domobran“. V tomto případě se lze jen domnívat, proti komu budou hoaxy ovlivnění a ve virtuální rovině uvažující členové domobran bojovat.

Příkladem tak může být člen Československých vojáků v záloze Martin Holkup, který v České televizi pronesl slova o vystřílení Úřadu vlády ČR. Použití násilí a zbraní jako řešení současné problematiky je dle kampaně rovněž žádoucí.

A jak jsi připraven ty? (facebook.com)

domobrana

A jak jsi připraven ty? (facebook.com)

We Are Here At Home .com obecně zásobuje své fanoušky každodenním přísunem nenávisti, kdy je vše doprovázeno „lidovým“ jazykem, vulgarismy a zesměšňováním názorových oponentů. Tvůrci si tak plně uvědomují konkrétní cílovou skupinu, kterou se snaží oslovit.

Dubajská spojka

Jak již bývá v případě proruských webů pravidlem, i tato kampaň je realizována anonymně. Veškeré dotazy na zákulisí, zapojené osoby, organizační a finanční zajištění jsou administrátory okamžitě mazány s tím, že se jedná o „sluníčkářský trolling“ a tazatelé jsou ihned zablokováni.

Nutno podotknout, že příspěvky vulgární, agresivní, nenávistné a rasistické na stránce zůstávají bez povšimnutí administrátorů.

Vzhledem k množství a propracovanosti jednotlivých příspěvků je však zřejmé, že se na kampani podílí více osob, které jí věnují značnou dávku času.

Jedinou dohledatelnou osobou skrze vlastníka domény je jistý Petr Mančík. Ten současně přebývá v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, kde rovněž podniká a je CEO (výkonný ředitel, statutární orgán) společnosti s názvem United Arab Emirates Agency, která se mimo jiné specializuje na internetový marketing a PR.

Firma rovněž uvádí své pražské zastoupení, nicméně dle zjištění České televize na dané adrese kancelář neexistuje.

Vlastník domény (who.is)

whois

Vlastník domény (who.is)

Paradoxně tak vzniká situace, kdy je kampaň ostře vymezující se proti migrantům a islámu řízena v podstatě českým migrantem žijícím mezi muslimy, který je současně podnikatelem v oblasti internetového marketingu a PR a není tak obvyklým občanským aktivistou.

Petr Mančík na svém facebookovém profilu rovněž sdílí řadu fotografií s muslimy, na kterých je zachycen v přátelském duchu a rovněž sdílí texty v arabštině.

Jeden takový text komentuje slovy: „Já jsem sem dal, co jsem vyfotil v jednom arabským krámě. Je to něco jako věta z koránu o tom, jak bůh stvořil zemi. Tak jak babičky měly v kuchyních ty vyšívaný refrény z biblí, tak oni mají toto. Je to zajímavé porovnávat křesťanství s islámem. Čím více toho člověk poznává, tím méně hlava plodí předsudky a tím více si uvědomuje, že bohů je mnoho a cest k němu, opravdová je jen víra. Ta je jen jedna.“

Z profilu Petra Mančíka (facebook.com)

predsudky

Z profilu Petra Mančíka (facebook.com)

Petr Mančík dále na svém facebookovém profilu prezentuje obdiv k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovu a jsou zde rovněž patrné osobní vazby na členy ozbrojených složek ČR. Více o něm a jeho aktivitách zde.

Nicméně kampaň We Are Here At Home .com není jediným počinem Petra Mančíka. Z dubajské dílny se tak objevují další iniciativy nabádající k nenávisti. Rovněž se objevuje přípravná kampaň pro volby v roce 2017, kdy je propagace vedena jak jinak než ve „vlasteneckém“ a manipulativním duchu.

Apokalypsa ve službách politického marketingu

We Are Here At Home .com je kampaň podněcující k nenávisti. Diskusi k problematice migrace a islámu pouze zplošťuje do oblasti xenofobie, rasismu, náboženské nesnášenlivosti, populismu a jednoduše zpracovatelných nenávistných faktů.

Prostřednictvím facebookové stránky šíří explicitní agresivní až apokalyptický obsah, který je promíchán s politickým marketingem, kdy jednotlivé osobnosti a subjekty jsou prezentovány pozitivně či negativně. Na stránce je rovněž výrazná ruská a proruská stopa a jsou sdílena ruská a proruská média.

Jedná se o profesionálně realizovanou kampaň s promyšlenou publicitou a s cílením na konkrétní okruh osob. Vzhledem k použití křiklavých prvků, rétorice, která je žoviální, vulgární, agresivní a zesměšňující, cílí na jedince, pro které je tato forma komunikace o společenských problémech vítána.

Stránka rovněž předkládá jednoduchá násilná a agresivní řešení. K prosazování myšlenek kampaň využívá šíření negativních emocí, strachu, nenávisti, zloby a šíření paniky. Stránka rovněž vybízí „k převzetí spravedlnosti do vlastních rukou“.

Obsah kampaně naplňuje definici propagandy totalitních a autoritářských režimů viz Jan Šubrt, mluvčí BIS: „…shodné rysy propagandy totalitních a autoritářských režimů obecně lze označit. Prvořadým úkolem propagandy režimů s mocenskými ambicemi je vrážet klín, rozdělovat a štěpit, pomlouvat instituce a vlády, vytvářet chaos a destabilizovat.“

Uprchlická krize a radikální projevy islámu jsou bezpochyby vážným ohrožením pro Evropu. Nalezneme ale optimální řešení, pokud budeme svůj postoj formulovat na základě hoaxů a pod vlivem emocí jako je strach a nenávist? A právě do této roviny se naši společnost snaží vmanipulovat dubajský podnikatel v oblasti internetového marketingu a PR.

Analýza obsahu kampaně za období 1. únor – 15. květen 2016 zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)