„Když mi byly tři, dali mě na výchovu k estébákům.“ Jak komunisté trestali rodiny vnitřních nepřátel
Před sedmdesáti lety, v polovině února 1951, posadili důstojníci Státní bezpečnosti Jarmilu Fuchsovou a jejího bratra Milana do auta a na několik let je oddělili od rodičů zatčených ještě předtím. Jarmile byly tři roky, Milanovi sedm. Vůz odvezl Milana do dětského domova Budišov a Jarmilu kamsi do Beskyd, kde byla předána bezdětnému manželskému páru.
„Dali mě do rodiny estébáků, byli to starší manželé. Přejmenovali mě tenkrát na Nevludovou,“ vzpomíná Jarmila, která se dnes jmenuje Kročková:
„Prožila jsem u nich osm měsíců a naštěstí si toho moc nepamatuju. Vzpomínám si jen, že u nich pod oknem stál stoleček, v něm jsem měla dvě tři hračky. Nad ním visel řemen na broušení břitvy, a tím jsem dostala, když jsem nechtěla jíst.“
Když se pálily německé knihy
Jarmilina matka Emilie Cohnová přišla na svět roku 1915 v židovské rodině v německém Halternu nedaleko Dortmundu. Před válkou uprchla před nacisty do Anglie, kam se dostaly i její sestry Erna a Vilma. Jejich otec Herman Cohn do emigrace neodešel, v roce 1942 byl odvlečen do Rigy a zavražděn. „V Anglii žila matka nejdřív v rodině, která si vzala do péče židovské děti. Později se spolu se sestrou nějak napojila na českou uprchlickou komunitu, pomáhaly Čechům,“ vypráví Jarmila.
Tak se Emilie seznámila s právníkem Vítězslavem Fuchsem: narodil se ve stejném roce v židovské rodině v Ostravě, po absolvování gymnázia vystudoval v Praze na Univerzitě Karlově, roku 1936 se stal členem komunistické strany, z Československa uprchl přes Polsko o tři roky později. Vzali se, Vítězslav Fuchs vstoupil do československé jednotky britské armády, v srpnu 1944 se jim v Birminghamu narodil syn Milan. Otec ho viděl dva dny po porodu a pak odjel s armádou do Francie. Byl radista.
Krátce po osvobození se Vítězslav Fuchs dostal do Ostravy, kam za ním z Anglie přicestovala manželka Emilie se synem (i její sestra Vilma Cohnová se vdala za Čechoslováka a odstěhovala se do Košic). „Z vyprávění vím, že máma po příjezdu těžce nesla, když viděla, jak někdo na ulici pálil německé knihy. Němčina byla její mateřština, ale nemohla ji používat, po válce tu zkrátka byla taková atmosféra,“ říká Jarmila Kročková. Vítězslav Fuchs po návratu zjistil, že jeho bratři Artur a Hugo nepřežili holocaust, byli zavražděni i s rodinami.
„Vnitřní nepřátelé“
Podle Biografického slovníku Historického ústavu Akademie věd začal Vítězslav Fuchs v roce 1945 pracovat na expozituře zemského národního výboru v Ostravě jako tajemník předsedy, o rok později přešel do komunistického stranického aparátu a stal se vedoucím tajemníkem krajského výboru KSČ v Ostravě.
Dcera Jarmila se mu narodila v listopadu 1947. Ve zmíněném slovníku stojí, že V. Fuchs „podporoval údernické hnutí a při výběru osob do vedoucích míst v hospodářské sféře upřednostňoval odborná kritéria před stranickou příslušností.“ Zároveň však byl po únoru 1948 „členem tzv. krajské bezpečnostní pětky, která disponovala značnými pravomocemi v trestněprávní oblasti. IX. sjezd strany ho v roce 1949 zvolil členem ústředního výboru KSČ.“
V únoru 1951 byl Vítězslav Fuchs zatčen v rámci (z Moskvy organizovaného) hledání tzv. vnitřních nepřátel ve straně, jehož podstatnou součástí byl komunistický antisemitismus. Fuchs byl navíc veterán ze západní fronty. Jelikož „trestány“ byly i celé rodiny údajných spiklenců, špionů a vnitrostranických nepřátel, zatkla StB i Emilii Fuchsovou a sebrala její děti, jak už zmíněno v úvodu textu. Nikdo z Fuchsových nevěděl, co se stalo s dalšími členy rodiny.
Jarmila Kročková vzpomíná: „Maminka byla držena ve vazbě dva roky. Z vyprávění vím, že ji vybízeli, aby se s otcem rozvedla, že ji pak propustí. Máma byla statečná a nepřistoupila na to. Estébáci jí diktovali dopisy, musela psát, co dělám já a co dělá bratr. Přitom nevěděla, kde jsme. Ty dopisy pak posílali otci, kterého lámali v jiném vězení… Příbuzní se snažili zjistit, co se s námi dětmi stalo, ale nikdo jim nic neřekl. Máma nakonec začala ve vězení držet hladovku… Asi se báli, že to nepřežije, a tak nás s bratrem dali k tetám. Bratr šel k tátově sestře Bedřišce do Teplic a já k mámině sestře Vilmě do Košic. U tety v Košicích jsem pobývala do šesti let a měla jsem se u nich báječně.“
Jako bílá paní
V roce 1953 propustili Emilii Fuchsovou z vazby (byla vězněna v Ruzyni a v Mladé Boleslavi) a odjela za dětmi na Slovensko: „Když za mnou poprvé přijela do Košic, tak jsem ji vůbec nechtěla. Mluvila jsem slovensky a maďarsky a říkala jsem jí: Ty nejsi moje máma, moje máma je tady. A ukázala jsem na tetu. Muselo to pro ni být hodně těžké. Zavřeli ji v šestatřiceti letech. Odcházela jako krásná černovlasá žena – a vrátila se úplně bílými vlasy, jako bílá paní.“
Emilie, Milan a Jarmila Fuchsovi se odstěhovali do Teplic, kde jim byl přidělen dvoupokojový byt, který sdíleli se starší paní – Němkou, bývalou majitelkou likérky.
„Měli jsme kuchyň a pokoj. Voda byla na chodbě, v mezipatře příšerná latrína, ze které lezli červi. Máma nastoupila do továrny, pracovala na soustruhu. Jako manželka vlastizrádce si nesměla vydělat víc než tisíc korun měsíčně. Nemohli jsme si nijak vyskakovat, maso jsme měli možná tak jednou týdně,“ popisuje Jarmila Kročková. Ale současně říká, že je jí „cizí sebelítost“, že měla při tom všem „krásné dětství“, že ráda vzpomíná, jak s bratrem řádili na ulicích a hráli divadlo na dvorku.
Vítězslav Fuchs zůstal ve vazbě skoro tři roky, postupně byl vyloučen z Ústředního výboru KSČ a následně ze strany. Citujme ještě jednou z hesla v Biografickém slovníku: „V rámci konstrukce tzv. protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským byl (spolu s H. Lomským, M. Landou a E. Polákem) zařazen do jedné z jeho vedlejších větví ve stranickém aparátu, do skupiny krajských tajemníků vedených Marií Švermovou.
Vyšetřovatelé mu kladli za vinu, že na Ostravsku prováděl záškodnickou kádrovou práci v hospodářské oblasti a brzdil výstavbu socialismu na vesnici. Byl obžalován z velezrady a v lednu 1954 odsouzen v neveřejném procesu s Marií Švermovou a spol. k patnácti letům odnětí svobody, propadnutí majetku a ztrátě čestných občanských práv.
Na základě rozhodnutí politického byra ÚV KSČ mu prezidium Nejvyššího soudu v červnu 1955 trest snížilo na deset let.“ Záhy byl Vítězslav Fuchs podmínečně propuštěn a odjel za rodinou do Teplic, kde se živil jako dělník. Byl vězněn v Leopoldově, ve Valdicích a v Ruzyni. V roce 1963 bylo Fuchsovým povoleno přestěhování do Prahy – na rozdíl od nekomunistických politických vězňů byli členové KSČ, odsouzení ve vykonstruovaných procesech, většinou rehabilitováni.
Jarmila Fuchsová se stala laborantkou. Její bratr Milan odjel po sovětské okupaci v roce 1968 studovat do Anglie, kde žije dodnes. Fuchsovi starší se ve stejném roce pokusili odejít do emigrace, avšak neúspěšně – Vítězslav zemřel v roce 1995, Emilie roku 2008.
Autoři textu Adam Drda a Jan Šíma působí v projektu Paměť národa – jedinečné rozsáhlé sbírce vzpomínek pamětníků, kterou řadu let buduje nezisková organizace Post Bellum se svými partnery – Českým rozhlasem, Českou televizí a Ústavem pro studium totalitních režimů. Ve sbírce je shromážděno víc než pět tisíc výpovědí. Z Paměti národa vznikají každý týden rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století. Jde o subjektivní vzpomínky pamětníků, které nemusejí vždy zcela odpovídat skutečnému průběhu historických událostí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Plátno ztratilo rám a obraz se stal mapou. Miloš Šejn nenašel u komunistů pochopení
Když Krkonoše připomínaly polomrtvou ještěrku bez ocásku a přežily svou smrt
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
Byla studená válka ! Doporučuji dát si do vyhledavače “ Splinter Factor “ nebo “ akce Gladio “ !
A další hysterickou výmluvu, proč se komouši chovali stejně jako nácci nemáš vire/bacile?
Hysterik jste spíš vy ! Hitlerovské Německo bylo kapitalistický stát , výrobní prostředky a zisky z nich patřili soukromníkům tedy kapitalistům ! Hitlera k moci a výstavbu Wehrmachtu financovali němečtí a západní kapitalisti . Co agrese USA a jeho poskoků do Iráku , Afganistánu , Libye , Syrie s následkem milionů mrtvých a uprchlíků a islamizace EU , to je dle vás v pořádku ?
Když pomineme to, že nacistické (tedy nacionálně socialistické) německo byl samozřejmě socialistický stát a russovětský spojenec, tak stále jsi neodpověděl na otázku, proč se komunisti chovali stejně jako němečtí nácci?
Vítěslav Fuchs .Člen UV ? KSČ ? Opravdu ?
Slánský před popravou řekl, dostal jsem co jsem zasloužil,Fuchs dostal taky co zasloužil.Zrůdnost režimu je v tom,že to odskákala i jeho rodina.Virus je buď blb,nebo provokatár,který chce naštvat co nejvíc lidí.Co má společného studená válka a požírání vlastních soudruhů.
Virus bude Josefe II nejspíše obojím z toho, co jste tu uvedl.
Takže soudruh Fuchs byl, jako krajský tajemník, jedním z těch, co mému otci v roce 1949 zostřil pobyt ve vězení v Ostravě, tím že nesměl psát rodině a my jsme ho nesměli navštívit. A možná to byl dokonce on, kdo zařídil, aby i moje matka byla zavřená a já zůstal se starou babičkou a dvěma mladšími sourozenci ( 7 a 3 roky) v 15ti letech sám doma a téměř bez prostředků. To se podívejme, co jsem se dověděl od Post Bellum. Díky.
Paní kročková by se měla za svého otce a jeho poúnorovou činnost, všem nám postiženým i našim zemřelým rodičům, omluvit. To že toho komunistu, který byl jedním z těch, co ty nejhorší zločiny kominstů spustil, nakonec to, co on připravil ostaním, semlelo, jenom potvrzuje to lidové pořekadlo o Božích mlýnech. Tehdy byly, ty Boží mlýny rychlejší, než si soudruh tatínek paní Kročkové, rozené Fuchsové, kdy myslel.
Ty komunisty, co spustili ten jejich „velký únor“, skutečně moc nesnáším a bohužel, ani jejich ublížené potomky. A ani jejich apologety, byť psali pro Post Bellum.
Poznámka: Otec ani matka se nikdy nedověděli, proč byli zavřeni, pokud jako trestný čin by nebylo to, že byli majiteli svých podniků.
Omluvit se za činy svých rodičů? Myslíte to vážně?
I Němci se za nacistické zločiny svých rodičů, nacistů, omluvili a omlouvají se při každém výročí, souvisejícím s 2. světovou válkou, kterou Hitler se svými soukmenoveci, rodičemi dnešních dospělých Němců, rozpoutal. A po komunistech se to, omluva za padesátá léta, za zločiny komunistů vůbec, chce v parlamentu co chvíli, i když nikdo z tehdejších soudruhů už nežije.
Je tak ještě s podivem, že se najdou lidé volící KSČ (M), a že tato strana je v parlamentu navíc více či méně spolupracující se současnou vládou. Co je to vlastně za vládu, že je ochotna k takové spolupráci ….
….ááá další novota…no člověk se učí a dovídá nové a nové příběhy v každém věku, tak to je pro mě v mých 71letech nová událost, že estébáci vychovávali děti…no zeptám se našeho premiéra Bureše jestli to byla pravda
Jen tak pro zajímavost, na Dotyku je článek o poválečném osudu dětí po příslušnících SS v Norsku. Ani zmínka o politických poměrech. Páni novináři, co takhle napsat zamyšlení na téma: Když to svinstvo nemohu uchopit politicky, tak mě nezajímá?
Soudruzi spoluzločinci z KSČ se vzájemně žrali v padesátkách, sedmdesátkách i při plyši v r.1989. Bohužel, odnesla to vždy rodina, děti, Veliká škoda, že vypravěčka blíže nepíše o rodičích/estébácích, copak zlého ji prováděli… Podle fotek asi nic zlého. Jinak jméno Fuchs, zde určitě jen shoda jmen mi připomlná jednu z největších komunistick.ých sviní prolhaných, jaké jsem kdy poznal. MUDr. Emil Fuchs, komunista, agent, rezident, po 1968 „odbojář,“ po plyši „demokrat.“
Kapitalisti se požírají pořád , ve válkách to odnese desítky milionů mrtvých !
Máš tam chybu, vire/bacile. Správně je to takto: komunisti se požírají pořád, v jejich válkách to odnášejí desítky milionů mrtvých.
… a kde dnes komunisti dnes válčí…?
Zapomněl ses vira zeptat, kde dnes válčí kapitalisti, josef.
Podobné to by z českými dětmi které dali Němci na převýchovu .
21. února 1921 byli v Krompaších při demonstraci proti hladu a zásobovací krizi kapitalistickými četníky zastřeleni 4 dělníci a 17 jich bylo zraněno .
Ano, komunističtí provokatéři měli (vzhledem k tomu, že zavraždili ředitele podniku) štěstí, že se jednalo o „kapitalistické četníky“. V komunistickém russovětsku byli při hladových demonstracích postříleni nebo ke smrti hladem odsouzeni všichni. Ostatně komunističtí „četníci“ stříleli do demonstrací proti hladu ještě v 70. letech, minimálně v Polsku.
V té době tu žádná komunistická strana neexistovala , zopakujte si dějepis ! Kapitalisti stříleli do demonstrantů nedávno ve Francii a Španělsku !
V té době komunističtí provokatéři v té době plundrovali a vylupovali podniky po celém ČEskoslovensku. Zopakuj si dějiny vire/bacile. Komunisti nedávno stříleli do lidí v Bělorusku, Rusku a Barmě.
…. a tam V Bělorusku, Rusku a Barmě vládnou komunisti ? V Rusku jsouu třeba komunisti v opozici…
Samozřejmě, že v Rusku, Bělorusku a Barmě vládnou komunisti. Nikdo jiný než komunisti totiž neuctívá masové vrahy jako stalin nebo mao, protiprávně nelikviduje opozici a nerozkrádá zemi. A přesně to, tyto režimy dělají.
Jedna paní povídala. Kde je výpověď druhé strany ????
No nee že bych fandil komunistum ale takovouhle krávovinu může vymyslet jenom dnešní novinář…….