Když lidé za klávesnicí trpí nemocí vojáků. „Čističi“ Facebooku žalují firmu kvůli pracovním podmínkám
Sociální síť Facebook čelí žalobě ze strany svých bývalých zaměstnanců. Jedná se o takzvané moderátory – tedy ty, kteří kontrolují škodlivost obsahu sdíleného na síti a sami za to platí zničenou psychikou. Česko své vlastní moderátory facebookového obsahu nemá.
V popisu práce moderátorů je sledovat tisíce videí, obrázků a živých záznamů zachycujících často brutální nebo erotický obsah, včetně například zneužívání dětí, znásilnění, mučení, poprav, sebevražd či vražd.
Žalobu za moderátory obsahu podala Selena Scola, která na téhle pozici ve společnosti Facebook začala pracovat v červnu roku 2017. Po několika měsících se u ní objevily příznaky jako nespavost, zemdlelost a úzkost.
Krátce poté jí byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Žádá proto po Facebooku, aby financoval monitoring a lékařskou péči pro zaměstnance, kteří budou vykazovat známky psychických poruch.
Mohla přece relaxovat
Facebook podle ní má „zmírnit újmu současných obsahových moderátorů, ale též se postarat o ty, kteří již poškození jsou.“
Firma se brání, že tito zaměstnanci mají k dispozici psychology a možnost relaxace. Šéfka komunikace Facebooku Roberta Thomsonová navíc tvrdí, že stejnou péči o moderátory vyžaduje firma i od externích společností, které si pro „čištění“ obsahu pouze najímá:
„Psychologická podpora včetně poradenství přímo na pracovišti byla k dispozici i tam, kde pracovala stěžovatelka,“ uvedla Thomsonová v reakci na zmiňovanou bývalou zaměstnankyni Selenu Scola.
LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT
TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!
Právní zástupce bývalých zaměstnanců Korey Nelson to vidí jinak:
„Facebook ignoruje svoji povinnost poskytnout bezpečné pracovní prostředí pro své zaměstnance a radši nahrazuje novými ty, kteří jsou již nenávratně traumatizováni tím, co v práci viděli,“ tvrdí.
Podle Nelsona tak sice Facebook sice byl jednou z firem, které dobrovolně vytvořily základy pro výcvik, poradenství a podporu těchto obsahových moderátorů, dokonce již před deseti lety. Sama společnost prý ale to, co pomáhala prosadit, nedodržuje.
Kdo čistí český Facebook?
„Pokud vím, k žádnému zásadnímu zlepšení nedošlo,“ říká na dotaz HlídacíPes.org marketingový expert Jakub Horák. On sám prošel výběrovým řízením na pobočce Facebooku v Irsku a měl možnost alespoň trochu nahlédnout do zákulisí firmy, včetně jejího systému moderátorů. Česko podle něj žádné vlastní moderátory nemá.
„Domnívám se, že příspěvky jsou stále hodnoceny podle množství těch, kdo je nahlásí, a nikoli podle svého obsahu,“ říká Horák, podle kterého příspěvky českých uživatelů Facebooku ve skutečnosti posuzuje tým moderátorů v Jižní Africe v Kapském městě.
„Na centrále v Dublinu nějací Češi jsou, ale nikdo tam není uveden jako kontakt pro běžné uživatele,“ dodává.
Porucha, kterou bývalí zaměstnanci Facebooku často trpí, se nazývá Posttraumatická stresová porucha (PTSD podle anglického Posttraumatic Stress Disorder).
Projevuje se například poruchami spánku, problémy se soustředěním, depresemi, úzkostmi a podobnými symptomy. Bývá zpravidla následkem situací, kdy je dotyčný vystaven vysoké míře stresu, jako je například strach o vlastní život, nebo život někoho blízkého.
Nemocí často trpí vojáci a váleční veteráni, kteří jsou dlouhodobě a bezprostředně vystaveni obrovským dávkám stresorů.
„Vymazat“ teroristy
Tento fenomén mapuje i film Čističi režisérů Hanse Blocka a Morise Riesewiecka, promítaný nedávno také v Česku. Jeden z moderátorůs – tzv. Čističů – v něm říká: „Za svou kariéru jsem viděl již stovky useknutých hlav.“
Další bývalá „čistička“ popisuje, že si připadala jako ochranka uživatelů Facebooku, ovšem za cenu vlastního duševního zdraví. „Je to jako kdybych se nakazila virem. Pomalu se mi to zažíralo do mozku. Pak jsem musela skončit. Dělo se něco špatného.“
Není to poprvé, co Facebook čelí kritice za to, jak se chová ke svým zaměstnancům, konkrétně k oddělení „čističů“. V květnu 2017 citoval anonymně jednoho z nich deník Guardian:
„Na té práci není doslova nic, co by si člověk mohl užít. Každý den jdete do práce v devět ráno, zapnete počítač a koukáte se na to, jak někomu usekávají hlavu. Každý den, každou minutu, tohle je to, na co koukáte. Byli jsme podhodnocení a nedocenění. Každý den museli kolegové chodit k psychologům, někteří nemohli spát, někteří měli noční můry.“
Za patnáct dolarů na hodinu tak museli zaměstnanci odstraňovat teroristická videa, přičemž se mohli spolehnout jen na sebe a dvoutýdenní výcvik.
Podle Guardianu každý den musí přes 7 500 tisíc obsahových moderátorů projít více než milion potenciálně škodlivých příspěvků.
Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Mimochodem, omlouvám se předem za svou případnou chybu v úvaze. rád se nechám opravit. Ale o jakých číslech to vlastně hovoříme? Pokud je v závěru napsáno ,“.denně řádově milion potenciálně škodlivých příspěvků“ “ – tím se ale snad myslí celkový počet nahlášených „škodlivých“ psaných příspěvků, typu někomu se nelíbí co publikuje někdo jiný, tak ho udá, pro porušení nějakého -ismu.
Leč, pokud tedy hovoříme o autentických videích. která mají „. brutální nebo brutálně erotický obsah, včetně například zneužívání dětí, znásilnění, mučení, poprav, sebevražd či vražd.“. ?Takových originálních, snad nemůže být tolik.. I kdybych odhadl velice vysoko, že by jich vznikalo světově 500 000 měsíčně, tak to vychází statisticky dva na jednoho na moderátora za den. Ale ani takovou produkci měsíčně snad nedají dohromady ani všechny hard-sex studia na světě, ani tolik brutálních poprav měsíčně neprovádějí a současně nenatáčejí nějaké brutální režimy, či někdo jiný. Tím spíš že v těchto případech by byl naprosto legitimní, aby Facebook předával ty údaje dle lokace distributora místní policii, čímž by jejich počet brzo poklesl o několik řádů…
…no, zkuste prostě jen zapnout v hlavě jednoduchou logiku a v příspěvku, kde se tvrdí (redakce ušetřila za editorta na základě svého vlastního rozhodnutí!) „každý den musí přes 7 500 tisíc obsahových moderátorů projít více než milion potenciálně škodlivých příspěvků“, že při celodenním posuzování jednoho příspěvku sedmi „kontrolory“ (7500 tisíců = 7M na 1M příspěvků) vám nějak moc velké duševní poruchy hozit nemohou…
Nebo že by stačilo, aby redaktoři po sobě své dílo alespoň jednou přečetli?
Mě by spíš zajímalo, jakou poruchou trpí ti moderátoři facebooku, kteří mažou ,,nekorektní,, názory a vtipy.
Tipuju to na downův syndrom kombinovaný s estébáckou nemocí z povolání.
Já ale pro ně mám řešení, vypněte servery a strčte si celej facebook do anusu i se Zuckerbergem a máte po starostech.
Jinak dobrá práce, komouši museli najímat práskače a posílat tajný do každý druhý hospody v republice aby udrželi ,,zdravé,, názory mezi lidmi a identifikovali a zavřeli případné rebely, a to se pak těžko udržuje dojem prolidového režimu.
Dnešní režim má díky sociálním sítím naprostý přehled a kontrolu nad šířením názorů a informací které si smaže kdy je mu libo, a ani to nebude na jeho triko, protože to nemaže Merkelová ani Makarón ale vystresovanej jouda z facebooku kterej ani neví která bije, takže systém je z obliga.
Opravdu skvělej nápad, stáhnout veškerou diskuzi z reálného světa na sociální sítě a pak si tam hodit cenzůřičku.
Zajímevé ale je, že jim tak vadí uřezané hlavy, ale to, že evropské elity zvou ty uřezávače sem do evropy, to jim zřejmě nevadí, a ještě vám smažou komentář když se proti tomu ozvete.
Do pekla s celym facebookem a se všema co tam pracujou!
A proti mazání těchto cenzorů není žádná obrana…
chtělo by to umožnit všem smazaným soudní obranu u každého jednoho příspěvku – pokud neodporuje pravidlům služby ať je ho facebook povinnen obnovit s veřejnou omluvou v médiích s tím že bude navíc platit soudní výlohy.
každý jedno smazání musí být napadnutelné samostatně. A ten kdo ho smazal by (pokud neoprávněně) by za to měl nést odpovědnost.