„Když jednoho odstraníš, postaví se za něj pět dalších.“ Česká novinářka je pod ochranou policie kvůli vraždě na Slovensku

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 28. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Brutální poprava mladého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové nemá v posledních letech ve střední Evropě obdoby. Vražda reportéra na západním Slovensku má přesah i do České republiky. Na jeho posledním tématu s ním spolupracovala i česká reportérka Pavla Holcová.

Posledních osmnáct měsíců zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová (37) pomáhala slovenskému kolegovi Jánu Kuciakovi v rozplétání informací kolem byznysových sítí na Slovensku údajně napojených na italskou mafii.

Na kauze pracovali s podporou mezinárodní organizace OCCRP (The Organized Crime and Corruption Reporting Project) a italské organizace IRPI. Většinu klíčových podkladů měli pohromadě, zbývalo jen dotáhnout finální podobu článku před zveřejněním.

Poprava kvůli veřejně dostupným informacím?

Kuciakovi s Holcovou se podařilo dohledat vazby italských podnikatelů na Slovensku na italskou mafii a zároveň narazili i na jejich vazby ke slovenské vládní straně SMER.

„Byla to mravenčí práce, a vlastně drtivá většina informací pocházela z veřejných zdrojů,“ popsala práci na této kauze Holcová.

Ján Kuciak i se svojí přítelkyní Martinou byli podle jedné z vyšetřovacích verzí popraveni kvůli informacím, které jsou veřejně dohledatelné. A policie vyhodnotila, že by se v ohrožení mohla ocitnout i Pavla Holcová, od včerejška je proto pod policejní ochranou.

S ohledem na svoji bezpečnost se nemůže nyní k případu podrobněji vyjádřit, nicméně včera k celému případu poslala vzkaz, že novináři by se neměli nechat tímto ohavným činem zastrašit.

„Hlavní poselství je pro mě to, že storku nezabiješ,“ uvedla Pavla Holcová pro HlídacíPes.org. „A když jednoho odstraníš, postaví se za něj pět dalších.“

Italská mafie na východě Slovenska

Kuciakův text, na kterém s Holcovou spolupracoval, mapuje některé případy, kdy lidé obvinění v minulosti ze spolupráce s mafií v Itálii, našli útočiště na Slovensku. Začali tam podnikat, například v zemědělství, pobírat dotace, a v některých případech se dostali i blízko k vládní straně SMER.

Konkrétně Kuciak píše o současné asistentce (oficiální titul je „hlavná štátná radkyňa“) premiéra Roberta Fica Márii Troškové a současném šéfovi kanceláře Bezpečnostní rady státu Viliamu Jasaňovi.

Oba se v minulosti profesně potkali s podnikatelem Antoninem Vadalou, který stál kvůli údajné spolupráci s mafií na začátku tisíciletí před soudem v Itálii, a potom přesídlil na Slovensko.

Kuciak v nedokončeném textu identifikoval celkem čtyři rodinné klany z prostředí italské Kalábrie, rodiště mafie ‚Ndrangheta, působící na východním Slovensku.

Zdroj: Aktuality.sk

„Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo. Vlastnili, alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií,“ napsal Kuciak ve svém posledním, nedokončeném textu.

Stihl také ještě otevřít otázku praní špinavých peněz jako „hlavní podstaty podnikání italské mafie v zahraničí“. Dodal ale, že zatím „neexistuje důkaz, že by někdo ze zmíněných (aktérů) na Slovensku pral špinavé peníze.“

Původ peněz, které italské rodiny pro své podnikání na Slovensku použily, byl nicméně pochybný. Z dokumentů, které Kuciak a kolegové shromáždili, vyplývá, že podstatná část kapitálu pocházela právě z Itálie.

„Antonino Vadala napríklad figuruje na Slovensku v niekoľkých súdnych rozhodnutiach, z ktorých vyplýva, že dostal na ruku peniaze od ľudí z Talianska. Tí sa zhodli na tom, že peniaze dali Vadalovi v hotovosti, lebo to tak chcel,“ uvádí konkrétně v článku.

CELÝ ČLÁNEK „Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky“ NAJDETE ZDE

Citlivé kauzy v Česku

Kromě spolupráce s Kuciakem pracovala Pavla Holcová s týmem mladých studentů na řadě dalších mezinárodních kauz. Především je ve spojení s Mezinárodiním konsorciem novinářů (ICIJ), přes které byly v minulosti zveřejňovány úniky citlivých dat známé například jako Panama Papers či Paradise Papers.

Holcová, která dříve pracovala pro nevládní organizaci Člověk v tísni, založila investigativní centrum v roce 2013 s cílem rozšířit povědomí o kvalitní investigativní práci a školit novináře. Její centrum je jako jediná česká organizace zapojeno do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a dalších mezinárodních sítí investigativních novinářů.

Letos v únoru například spustila projekt o tom, jak se v Česku perou špinavé peníze pro globální organizovaný zločin. Detailně také zmapovala českou stopu v uniklých dokumentech Panama a Paradise Papers.

Věnovala se také dalším citlivým tématům, jako je například dovoz českých zbraní do válečné Sýrie, či okolnostem smrti ruského právníka Sergeje Magnitského, který byl symbolem odporu proti svévoli ruského státu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)