„Když jednoho odstraníš, postaví se za něj pět dalších.“ Česká novinářka je pod ochranou policie kvůli vraždě na Slovensku
Brutální poprava mladého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové nemá v posledních letech ve střední Evropě obdoby. Vražda reportéra na západním Slovensku má přesah i do České republiky. Na jeho posledním tématu s ním spolupracovala i česká reportérka Pavla Holcová.
Posledních osmnáct měsíců zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová (37) pomáhala slovenskému kolegovi Jánu Kuciakovi v rozplétání informací kolem byznysových sítí na Slovensku údajně napojených na italskou mafii.
Na kauze pracovali s podporou mezinárodní organizace OCCRP (The Organized Crime and Corruption Reporting Project) a italské organizace IRPI. Většinu klíčových podkladů měli pohromadě, zbývalo jen dotáhnout finální podobu článku před zveřejněním.
Poprava kvůli veřejně dostupným informacím?
Kuciakovi s Holcovou se podařilo dohledat vazby italských podnikatelů na Slovensku na italskou mafii a zároveň narazili i na jejich vazby ke slovenské vládní straně SMER.
„Byla to mravenčí práce, a vlastně drtivá většina informací pocházela z veřejných zdrojů,“ popsala práci na této kauze Holcová.
Ján Kuciak i se svojí přítelkyní Martinou byli podle jedné z vyšetřovacích verzí popraveni kvůli informacím, které jsou veřejně dohledatelné. A policie vyhodnotila, že by se v ohrožení mohla ocitnout i Pavla Holcová, od včerejška je proto pod policejní ochranou.
S ohledem na svoji bezpečnost se nemůže nyní k případu podrobněji vyjádřit, nicméně včera k celému případu poslala vzkaz, že novináři by se neměli nechat tímto ohavným činem zastrašit.
„Hlavní poselství je pro mě to, že storku nezabiješ,“ uvedla Pavla Holcová pro HlídacíPes.org. „A když jednoho odstraníš, postaví se za něj pět dalších.“
Italská mafie na východě Slovenska
Kuciakův text, na kterém s Holcovou spolupracoval, mapuje některé případy, kdy lidé obvinění v minulosti ze spolupráce s mafií v Itálii, našli útočiště na Slovensku. Začali tam podnikat, například v zemědělství, pobírat dotace, a v některých případech se dostali i blízko k vládní straně SMER.
Konkrétně Kuciak píše o současné asistentce (oficiální titul je „hlavná štátná radkyňa“) premiéra Roberta Fica Márii Troškové a současném šéfovi kanceláře Bezpečnostní rady státu Viliamu Jasaňovi.
Oba se v minulosti profesně potkali s podnikatelem Antoninem Vadalou, který stál kvůli údajné spolupráci s mafií na začátku tisíciletí před soudem v Itálii, a potom přesídlil na Slovensko.
Kuciak v nedokončeném textu identifikoval celkem čtyři rodinné klany z prostředí italské Kalábrie, rodiště mafie ‚Ndrangheta, působící na východním Slovensku.
„Okrem Vadalovcov a Cinnanteovcov ide o rodiny Rodovcov a Catroppovcov. Ich hlavným slovenským biznisom sa stalo poľnohospodárstvo. Vlastnili, alebo dodnes vlastnia niekoľko desiatok firiem. Ich majetok sa pohybuje v desiatkach miliónov eur. Obhospodarujú stovky až tisíce hektárov pôdy, na ktoré čerpajú milióny eur dotácií,“ napsal Kuciak ve svém posledním, nedokončeném textu.
Stihl také ještě otevřít otázku praní špinavých peněz jako „hlavní podstaty podnikání italské mafie v zahraničí“. Dodal ale, že zatím „neexistuje důkaz, že by někdo ze zmíněných (aktérů) na Slovensku pral špinavé peníze.“
Původ peněz, které italské rodiny pro své podnikání na Slovensku použily, byl nicméně pochybný. Z dokumentů, které Kuciak a kolegové shromáždili, vyplývá, že podstatná část kapitálu pocházela právě z Itálie.
„Antonino Vadala napríklad figuruje na Slovensku v niekoľkých súdnych rozhodnutiach, z ktorých vyplýva, že dostal na ruku peniaze od ľudí z Talianska. Tí sa zhodli na tom, že peniaze dali Vadalovi v hotovosti, lebo to tak chcel,“ uvádí konkrétně v článku.
CELÝ ČLÁNEK „Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky“ NAJDETE ZDE
Citlivé kauzy v Česku
Kromě spolupráce s Kuciakem pracovala Pavla Holcová s týmem mladých studentů na řadě dalších mezinárodních kauz. Především je ve spojení s Mezinárodiním konsorciem novinářů (ICIJ), přes které byly v minulosti zveřejňovány úniky citlivých dat známé například jako Panama Papers či Paradise Papers.
Holcová, která dříve pracovala pro nevládní organizaci Člověk v tísni, založila investigativní centrum v roce 2013 s cílem rozšířit povědomí o kvalitní investigativní práci a školit novináře. Její centrum je jako jediná česká organizace zapojeno do projektu Organized Crime and Corruption Reporting Project a dalších mezinárodních sítí investigativních novinářů.
Letos v únoru například spustila projekt o tom, jak se v Česku perou špinavé peníze pro globální organizovaný zločin. Detailně také zmapovala českou stopu v uniklých dokumentech Panama a Paradise Papers.
Věnovala se také dalším citlivým tématům, jako je například dovoz českých zbraní do válečné Sýrie, či okolnostem smrti ruského právníka Sergeje Magnitského, který byl symbolem odporu proti svévoli ruského státu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Prosím autorku, aby si za domácí úkol vyhledala rozdíl mezi pojmy „poprava“ a „vražda“.
Nesmyslné slovíčkaření. Asi se nikdo nebude přít třeba o tom, že poprava Milady Horákové byla vraždou. Podobně lze pohlížet na tuto dvojnásobnou vraždu (mj. provedením) jako na popravu. Autorka si nic takového za domácí úkol vyhledávat nemusí a nebude.
To jsou lidi, co? Místo, aby měli husí kůži z toho, že u sousedů se mordují novináři za to, co píší (nejspíše pravdu) a že u sousedů má na úřadu vlády taliánská mafie svoje lidi (spojky), tak se piplají ve slovíčkách, jak jsou novináři mordováni ( zda halál, nebo pic, pic) ! Aspoň je vidět, jaké starosti u nás někteří lidé mají.
Je zajímavé, že komunisté takové starosti s mafií neměli. I ty jsme si vyzvonili v památném Lisopadu 1989. A oligarchu Babiše máme k tomu navíc.
Přes hermeticky uzavřené hranice se ‚Ndrangheta tenkrát asi nedostala. A na hranicích stříleli čs. pohraničníci tenkrát pro jistotu každého bez ptaní, ne jen mafiány. Je vám po tom smutno?
Rozumím, že máte na mysli, že komanči neměli problém s mafií zahraniční, to máte nejspíše pravdu, ale je potřeba si uvědomit, že minimálně půlku „funkčního“ období praktikovali mafiánské způsoby, sice konkurenčního střihu (bolševického), ale tak se dělo. Měli na to prodlouženou ruku – StB. Já v současné době registruji obnovu metod mafie ( zatím bez obětí na životech) ze strany našeho druhého nejbohatšího občana. A kdoví, jakých inovací se dočkáme, neboť bývalí komanči to mají v krvi!
Vážení, ovládejme své emoce, – „jednoduché řešení je nasnadě“ – oprášit vývojově dnes velmi frektventovaný a aktuální další – anarchismus. Citace z Wikipedie: Anarchokapitalisté neuznávají schopnost jiné autority rozhodovat za ně samotné a veškeré aktivity státu jsou dle jejich názoru nahraditelné soukromými institucemi (včetně soudů, bezpečnosti, zdravotnictví a školství). Podle jejich názoru nemá nikdo právo přerozdělovat finanční prostředky občanů bez jejich vědomí a souhlasu. Problematickou otázku veřejného zájmu řeší lakonicky – co jiného by měl být veřejný zájem než zájem konkrétních jedinců? Zároveň pokládají i jinou otázku – co jiného by mělo být efektivnějšího než vlastní zájem a víc motivujícího než vlastní majetek a čest?
Copak asi ještě čeká naše děti ve světle bilance Jana Beneše: “ Za malé pravdy lze schovat velké lži… Někdo používá slova k zakrytí myšlenky…“
Když jste již rozjel myšlenky, tak zkuste namodulovat na vlnu anarchismu nový model a to je – babišismus -. Proveďte si analýzu shody v projevech toho prvního modelu a srovnejte v intencích toho, co píšete a toho modelu, co vidím já. Určitě najdete vysokou procentní shodu.
Oskare, Oskare!!!!! V dnešním vašem komentáři platí: Mlčeti zlato!!!!
Jen s odporem se čtou takové články,a prostý člověk musí dál bádat,co je na tom skutečně pravdy.Rád bych věděl koho pisatel měl na mysli tím druhým nejbohatším čechem-to si ty prachy jistě vydělal ve škodovce na lince,nebo někde v obchodáku za 16 hodin denně u pokladnyO těch vraždách tolik let po revoluci ani nemluvím,mám dojem,že žiju v jiném světě,kde čím větší darebák a zloděj,tím větší má štěstí a je nestíhatelný….