Když čeští komunisté mluví o NATO. Čeští vojáci v Pobaltí pod útokem dezinformací
Armáda České republiky se v létě 2018 aktivně zapojila do Posílené předsunuté přítomnosti NATO (Enhanced Forward Presence) v Pobaltí. Do Litvy a Lotyšska v červnu a červenci vyrazilo celkem 290 českých vojáků. Vyslání vojáků do Pobaltí se však v České republice stalo předmětem politických bojů i propagandy.
Analýza Prague Security Studies Insitute (PSSI), která zkoumá jakým způsobem bylo NATO popisováno v českém mediálním prostoru v období mezi květnem 2017 a červnem 2018, ukazuje, že právě mise v Pobaltí se stala častým cílem kritických komentářů a dezinformací. Ve sledovaném období se tématu věnovalo v některém z tuzemských médií 413 článků.
Nejvýraznějším aktérem debaty o vyslání vojáků do Pobaltí byla Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), která dlouhodobě kritizuje samotné členství ČR v NATO a usiluje o vypsání referenda o této otázce.
Představitelé KSČM opakovaně tvrdili, že rozmístění vojáků NATO v Pobaltí je provokací vůči Ruské federaci (RF) a povede k eskalaci napětí, neřkuli k válečnému konfliktu mezi NATO a Ruskem.
Níže umístěný graf jasně ukazuje, že kritické postoje vůči misi reprezentované KSČM a jejími představiteli – stínovým ministrem obrany Alexandrem Černým a předsedou Vojtěchem Filipem – v mediálním prostoru dominovaly.
Dva ministři obrany ze sledovaného období – Martin Stropnický a Karla Šlechtová – misi sice konzistentně podporovali a snažili se vysvětlovat její účel, avšak zůstávali v tomto úsilí téměř osamoceni. Čestnou výjimku v tomto ohledu představoval generál a bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.
Aktéři vyjadřující se k nasazení vojáků v Pobaltí
Zatímco v mainstreamových médiích se objevovaly různé názory na vyslání českých vojáků do Pobaltí, weby známé šířením dezinformací tuto misi jednoznačně odmítaly.
Na těchto webech bylo za sledované období publikováno 151 textů věnujících se misi, což je skoro stejně jako v mainstreamových médiích, kde bylo publikováno 181 textů.
Působení českých vojáků v Pobaltí se také stalo oblíbeným námětem pro dezinformace, kterých se za sledované období objevilo 81. Na tři zprávy věnující se misi tedy připadala přibližně jedna dezinformace:
Typy publikovaných textů
Rétoriku převládající na dezinformačních platformách asi nejlépe ilustruje hojně sdílený komentář Petra Hájka publikovaný na webu Protiproud 13. července 2017 – tedy v době, kdy bylo nasazení vojáků v Pobaltí schváleno v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Hájek tvrdil, že působení NATO v Pobaltí představuje přípravnou fázi útoku na Rusko, české vojáky účastnící se mise označil za „intervenční armádu“ a přidal několik odkazů na operaci Barbarossa a 2. světovou válku.
Podobně argumentovali i další autoři píšící na dezinformační weby, kteří se snažili apelovat na antiamerické sentimenty a obavy z propuknutí válečného konfliktu přítomné v české populaci.
Stát uhnul dezinformátorům
Další manipulativní texty, které se na dezinformačních webech objevovaly, se soustředily na údajnou neústavnost vyslání vojáků do Pobaltí.
Eva Novotná, mluvčí iniciativy Ne Základnám (která vznikla v roce 2008 na protest proti umístění amerického radaru na českém území), v otevřeném dopisu adresovaném poslancům požadovala, aby odmítli vyslání vojáků AČR do Pobaltí, jelikož tato mise byla podle jejího svérázného právního výkladu v rozporu s Ústavou ČR.
V dalším podobném článku Novotná opírala svou argumentaci o Chartu OSN a Washingtonskou smlouvu (která stvrzovala založení NATO), jejichž první články podle ní dokazují nelegálnost, nebo alespoň nelegitimnost mise v Pobaltí.
Tento typ manipulací opírající se o odkazy na mezinárodní smlouvy či ústavní zákony může být zvláště účinný, pokud není legálnost vyslání vojáků konzistentně zdůrazňována a vysvětlována politickými představiteli a dalšími odpovědnými státními složkami.
Poznatky naší analýzy ukazují, že český stát v případě nasazení vojáků v Pobaltí nezvládl toto téma v mediálním prostoru srozumitelně komunikovat a přenechal iniciativu kritikům mise a dezinformátorům.
Pokud tak tomu nemá být i do budoucna, musí si státní instituce vybudovat a osvojit systém strategické komunikace, který pomůže podobně mediálně kontroverzní témata prezentovat a vysvětlovat veřejnosti. Na dnešním bojišti totiž informační útoky mohou naše vojáky ohrozit podobně jako nepřátelské střely.
Spoluautorka textu: Tereza B. Kupková. Autoři působí jako výzkumníci v Prague Security Studies Institute . Text vychází z dat získaných v rámci projektu „Vnímání NATO a působení českých vojáků v Pobaltí v médiích“. Text vznikl v rámci projektu #DemocraCE realizovaného periodikem Visegrad/Insight.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš spojenectvím se Svobodnými toleruje korupci, Rusko a extremismus
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Smerovani CR na Zapad nebo Vychod je ciste politicka zalezitost. Takze presvedcovani o nem je ukolem politiku. Proc to nedelaji? 1) Mysli si, ze to neni treba. Nase ukotveni je vsem jasne. 2) Vystupuji podle toho, jaka panuje ve spolecnosti nalada. Hlavne si nepokazit preference neuvazenym prohlasenim. 3) Nemaji cas, protoze resi spokojenost volicu – plna briska a jine darky: zvysovani platu statnich zamestnancu, zvysovani duchodu, sleva na jizdnem v hromadne doprave, zvyseni porodneho. 4) Nemaji cas, protoze resi, jak co nejrychleji presmerovat penezovody do vlastnich firmicek, firem a holdingu, jak co nejrychleji do statni spravy rozmistit co nejvic podrztasku, kteri to zaridi. 5) Nemaji cas, protoze resi predvolebni kampan pred aktualnimi volbami. 6) Neni to pro ne tema. Tema je napr. reseni migrace primo v Africe nebo Syrii.
Dokud bude u nás všechno skoro „fifty-fifty“, tak se nic nedořeší. Stát se bojí referend, nebo lidových hlasování jako čert kříže. A potom se tady při střídání politických šizuňků děje to, co se děje. Pokud by se měla uplatnit demokracie, tak se musí brát názor většiny společnosti a ten respektovat. Neděje se to. A co se týče komunistů a misí. Generál Pavel byl letitý komunista a po odhození rudého hadru natáhl na sebe hadr jiné barvičky. Jako správný žoldák. Za prachy cokoliv. Mírové mise jsou protislov. To by se z nich nevraceli naši vojáci jako „váleční veteráni“. Jsem zásadně proti misím tohoto druhu. 17 let šaškování v islámské Afghánské republice je jen pro užitečné idioty a zlatokopy. Absolutně k ničemu pozitivnímu nedošlo. Nikdo mi nemůže oponovat argumenty proti. Protože protiargumenty neexistují. A z Afghánu jednoho krásného dne potáhneme jako spráskaní psi. S ostudou.
Soudruhu Frenki: spletl jste si web, tady jsou a i píšou vzdělaní lidé. gen. Pavel rozhodně není letitý komunista (jen cca.5 let do listopadu, zeman/babiš vám nevadí?), NATO útočí na rusko nějak podezřele dlouho a stále nepřekračuje jeho hranice jak to dělá právě samo rusko (viz.gruzie/ukrajina), referenda se dají snadno zmanipulovat – viz. cambridge analytica v UK/USA/ČR (brexit). A šizuňkové tu jsou právě a jen kvůli zničené morálce z dob komunismu.
No právě, jako vzdělaný člověk a demokrat, Vám ,“hrenki“ musím odpovědět. Máte vkus na nicky, jen tak mimochodem, když se snažíte mne tímto způsobem napodobit. Váš příspěvek je tady poprvé, já tady napsal příspěvků podstatně více. To jen k formě.
K věci, oslovení „soudruhu“ je v mém případě směšné, kdyby jste četl mé příspěvky, tak byste věděl, jaký mám k soudruhům vztah. Takže tady lžete a děláte si sám ostudu. Ale nic Vám nebrání dokázat opak a ukázat, kdo z nás neuvedl pravdu. Existuje li tedy nějaká relevantní protiargumentace.
Generál Pavel byl v armádě a současně v KSČ. Musím Vás upozornit na fakta, kdy v armádě ČSLA bylo cca (+-) 8% vojáků z povolání nestraníků. Což považuji za docela slušné číslo. Vaše poznámka, že generál Pavel byl v KSČ „pouze 5 let“ je směšná. Přirovnám to k nacistům za války, kdy být „pouze 5 let nacistou“ bylo zajisté dostatečně dlouho na vykonání mnoha zvěrstev. Ale Vy jste cosi zmínil o vzdělání v souvislosti s tímto webem. Ukažte mi, prosím, kde jsem nějak přehlédl tento Váš argument v pravidlech tohoto webu. Tedy, že se mohou účastnit diskuse pouze vzdělaní lidé a současně prosím o doplnění Vašeho tvrzení o vysvětlení, kdo je pode Vás ten vzdělanec a „kdo už jen nevzdělaný blbec“. Vaši poslední reakci na NATO a „rusko“ ponechávám bez povšimnutí. Opravdu nemám zapotřebí se vyjadřovat ke každé „píp“.
Když byl bývalý SSSR v Afghanistánu ( a tehdy to byl sousední stát), tak Svobodná Evropa hlásila, že proti SSSR bojují mudžáhidé a bojovníci za svobodu. Dnes, když je uvedeno, že zemřel jeden z bývalých těchto protisovětských vůdců Hakkání, tak je v rozhlase sděleno, že to byl vůdce teroristického hnutí. Tehdy tam byl SSSR sám pouze s tehdejší vládou Afghanistánu, dnes je tam asi 41 států ( a bylo jich i přes šedesát), ale „koalice“ není schopna Talibán porazit…
Odvádíte skvělou práci. Jen tak dále. Díky.
Jsem stále víc a víc přesvědčen že Rusové jsou darebáci, Američané z USA andělé, a generál Pavel je podle rozhovoru pro magazin Reportér ( viz článek Videozáznam vystoupení generála Pavla. „Bylo to nechutné a nikdy to nemělo být vyřčeno,“ odsoudil Zemanova slova o novinářích. Napsal/a Vojtěch Berger 4. září 2018) přímo vzorem „nezlomného charakteru a morálního kreditu k pohledání“ (ba přímo vzorem žoldáka, který bojuje vždy na té správné straně, jednou v levo, jindy v pravo, aby to bylo vyvážené!).
„Musí si státní instituce vybudovat a osvojit systém strategické komunikace, který pomůže podobně mediálně kontroverzní témata prezentovat a vysvětlovat veřejnosti.?
No to je právě ten fór že v současném systému nepluralitní demokracie nemusí. Vláda nemusí vysvětlovat lidem proč jim zvyšuje daně, proč zřizuje nové úřady, proč zavádí drastické kontroly typu EET atd. Tudíž jim ani nemusí vysvětlovat, proč posílá vojáky kamkoliv po světě. Je aspoň ta výhoda havlovské éry, že tehdy zrušili povinnou vojenskou službu, čili občané se nemusí obávat, že by poslali někam bojovat je samotné. Ale se státní najatou armádou, si tedy vláda může dělat taky co chce (asi jako s policajty). Ještě jednou, občany to vlastně zajímat nemusí.
Pravda, zajímat by je to mělo – protože ta společná NATO obrana má i svoje negativa a rizika. Třeba že účast v obraně Pobaltí bude znamenat naší válku s Ruskem – což může znamenat i třeba bombardování (i třeba jaderné) našich měst.
Nebo že na západní spojence se zase tak úplně spolehnout nelze (jak jsme poznali v roce 1938).. Jak lze vyčíst i z projevů dnešních západních politiků, chápají středoevropský region v EU spíše jako politický problém, než něco co by chtěli bránit za cenu životů svých lidí. Jenže o to příznivci NATO stejně nemluví a prezentovat nebudou
Čímž zase ale nechci tvrdit že máme z NATO vystoupit. Pořád máme větší šanci v něm než bez něj.. Jen že to je něco, co se vlastně vydiskutovat ve svobodné pluralitní diskuzi stát versus občané nedá. Ostatně – za dezerci býval za starých časů špagát – a diskuze byla taky zbytečná..
Dovede si někdo představit , že by si mohl někdo šířit dezinformace a lži v Rusku nebo Číně. Jistě si každý dovede představit jak by dopadli. Zmlácení a zavření ve vězení. Proč to nejde i u nás ? Protože máme dezinformátory, kteří se podílejí na vládě včele s prezidentem Zemanem. Protože máme republiku prošpikovanou ruskýma agentama, kteří navíc naši republiku skupují.
Taliban může porazit jedině Babiš, který už okupuje naši republiku svými miliardami. Jistě by dokázal uplatit i Afgánce.
Víte, nevím kterou odpověď chcete slyšet. Ta první, v v listopadu 1989 se jasně deklarovalo „Nejsme jako oni“. Ergo, těchto násilných metod jsme se – jako demokratický stát sami dobrovolně vzdali. Sice by se mohlo někomu zdát, že by se teď hodily dle hesla účel světí prostředky, leč nejde to. I,ten pořádek se musí zajistit v rámci demokratické zákonnosti.
A ta druhá, ono to v podstatě jde i dneska, nepřátele režimu s jinými názory lze zavřít i dle dnešních zákonů. A když jim policie někde zmlátí, tak si sice stěžovat můžou, leč málokdy úspěšně. A když je policie zavře na půl roku, rok do vyšetřovací vazby, tak je taky venkoncem zbytečné podávat stížnosti.. Jen chtít..
Naprosto přesná ukázka toho, jak se dělá desinformace. Zatím co tvrzení, že NATO ohrožuje Rusko v Pobaltí je desinformace, to že Pobaltí je ohroženo Ruskem je pravdivá informace. Ideologický boj na všech stranách je normál, ale významná část naší populace zažila manipulaci sdělovacích prostředků a nevěřila. Nevěří ani nyní. Vyměnit SSSR za USA není asi nejvhodnější forma ovlivňování lidí,.