Putin jako Hitler. Kyjevský Majdan, březen 2014. Foto: Profimedia

Kdy bude válka? Peroutka o Hitlerovi, dnes o Putinovi

Napsal/a Robert Břešťan 18. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Dokud bude v Rusku vládnout režim, který neví, kde má své hranice a pro nějž krádeže cizích území nejsou před očima historie žádný hřích, těžko vyloučit, že se válka z Ukrajiny časem nerozšíří i blíže k českým hranicím.

O tom, že ze strany Vladimira Putina hrozí nebezpečí, jehož povaha a velikost však závisí nejen na něm, ale i na odpovědi Západu, není třeba pochybovat.

Není však ani důvod chvět se jako hejno poplašených slepic, nad nimiž se objeví jestřáb. Za prvé proto, že panika ještě nikdy nic nenapravila, naopak vždy všechno důkladně pokazila, za druhé proto, že válka před námi nestojí jako jistota, ale jako jedna z – nechtěných – možností.

Stále častěji o tom mluví zahraniční i domácí představitelé, nedávno například švédský ministr obrany Carl-Oskar Bohlin, v Česku opakovaně náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Kdyby Rusko mělo pocit

Ruská polévka se na Ukrajině vaří už druhým rokem; jak horkou ji ale budeme jíst i my, závisí na mnohých okolnostech.

Stát se může leccos a neměli bychom hypnotizovaně zírat jen na špatné karty ve své ruce (jako je třeba nejednotnost EU, neschopnost navýšit zbrojní výrobu i dodávky zbraní a střeliva pro bojující Ukrajinu), ale pracovat s tím, že máme i ty dobré.

Těmi je především odstrašující potenciál zemí NATO, v čele se Spojenými státy, a historické pochopení, že politika appeasementu není řešení.


Tento text vznikl „s přispěním Ferdinanda Peroutky“. V mnoha pasážích záměrně kopíruje jeho článek z časopisu Přítomnost publikovaný 18. října 1933 Kdy bude válkaJe pozoruhodné, že i dnes, podobně jako v roce 1933, ti prozíravější odhadují, že Rusko – tehdy Německo – „by mohlo do šesti let připravit své pozemní síly k útoku“. Tentokrát na země NATO, „pokud budou boje na Ukrajině zmrazeny“. 


Kdyby dnešní Rusko mělo pocit, že právě teď je ta správná doba, patrně by útok na hranice států, jež nemiluje, což jsou skoro všechny na západ od něj, podniklo.

Putin má ale dost starostí s Ukrajinou a dělá vše pro to, aby ruský národ raději počítal ruské kanóny než ruská sousta a aby všechny svoje vášně vybíjel navenek a ne uvnitř.

Ruská ekonomika již přepnula do válečného modu a zbrojit je lehčí než řešit reálné problémy země „zmaru, bídy a chlastu“.

Nezapomínejme také na to, že existence putinismu závisí i na tom, zda se nadále podaří ruský národ udržovat v pocitu vlastní vyvolenosti, i vnějšího ohrožení. A tak se v Rusku nemluví o nedostatku, o mzdách a cenách, ale o národní hrdosti a cti.

I proto se Rusko staví do role oběti. Režiséři kremelské propagandy umějí odvádět pozornost od skutečných příčin problémů a ukazovat na nepřítele, kterým je – vedle Ukrajiny – demokratický Západ.

Solidarita, pomoc, odstrašení

Odhodlá se tedy Rusko k válce s NATO? Zajisté ne dříve, než bude mít pocit, že si to může dovolit. Je tedy jasným úkolem evropské (západní) politiky Rusku stále ukazovat všemi prostředky, že tuto válku si Rusko dovolit nemůže a pokud by to zkusilo, bude krutě poraženo.

USA a Evropa, my spolu s nimi, musí sobě i Rusku dokázat svou důkladnou pohotovost k obraně, odhodlání investovat do ní a tedy zbrojit.

Druhá nezbytná věc je solidarita s Ukrajinou a neutuchající pomoc. Čím vyšší, čím jasnější, čím vytrvalejší, tím lépe.

Protože čím větší je riziko války, tím větší je šance pro mír, sedí-li na druhé straně pomyslného stolu někdo, koho nelze dojmout, ani se s ním dohodnout, ale jen a pouze odradit, či odstrašit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)