Kdo vrtí šéfem ČT. Igor Němec jako spojka ředitele s radou i muž přes stížnosti
Když loni vyšlo najevo, že kancelář ředitele České televize Jana Součka povede Igor Němec, přišla vlna kritiky. Nejen kvůli některým názorům pražského exprimátora Němce, ale také proto, že se dlouho zná s místopředsedou televizní rady Pavlem Matochou. Znalci poměrů v ČT už tehdy upozorňovali na to, že Matochovo křídlo v radě může přes Igora Němce uplatňovat svůj vliv na ředitele. To se nyní potvrzuje. Jak zjistil HlídacíPes.org, Igor Němec má spolupráci s radou přímo v popisu práce.
Popis pracovní náplně Igora Němce, který si HlídacíPes.org vyžádal u České televize na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, mluví o jednom z Němcových úkolů jasně: „Koordinace spolupráce s Radou ČT a Dozorčí komisí ČT při výkonu jejich působnosti podle zákona o České televizi s vědomím generálního ředitele, příprava podkladů pro jejich jednání.“
Němec je přitom dlouholetým známým současného místopředsedy Rady České televize Pavla Matochy, s nímž se zná z šachového prostředí. Právě to řediteli Janu Součkovi kritici při výběru jeho nejbližšího spolupracovníka vytýkali.
Za Dvořáka to bylo jinak
Rada má sice generálního ředitele ze zákona kontrolovat, k tomu však patří také dostatečný odstup, který zde vzhledem k vazbám místopředsedy rady a šéfa ředitelovy kanceláře chybí.
„Neumím si představit, v čem může být Igor Němec pro Českou televizi skutečně prospěšný nebo užitečný. Ve skutečnosti bude jen prodlouženou rukou a politrukem skupiny radních v čele s Matochou, kteří mají ambici Českou televizi mnohem více spoluřídit než kontrolovat,“ dodává bývalý radní René Kühn.
Bývalý radní a v roce 2020 také předseda Rady České televize René Kühn považuje šířku kompetencí a agendu Igora Němce za neobvyklou. Kühn v radě zažil prakticky celé dva mandáty předchozího generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Tehdejší praxe komunikace rady s ředitelem podle něj vypadala jinak.
„Řada těchto kompetencí formálně spadala pod šéfa komunikace ČT Víta Koláře, ovšem ze svého dlouholetého působení v Radě ČT mohu potvrdit, že v praxi fungoval systém přímé komunikace mezi radou a generálním ředitelem,“ říká Kühn. Dvořák podle něj využíval příslušné členy managementu ke komunikaci s radou podle daných témat.
„Vzhledem k agendě rady to byli vedle zmiňovaného Víta Koláře především ekonomický ředitel ČT David Břinčil a vedoucí právního oddělení ČT Markéta Havlová. Bylo to logické a přirozené také z hlediska široké škály témat, která Rada ČT s generálním ředitelem řeší a projednává. Koncentrovat tuto agendu na jednu osobu je nonsens,“ dodává René Kühn s odkazem na Igora Němce.
Muž přes stížnosti
Igor Němec už před nástupem do Součkovy kanceláře pomáhal radním České televize s vyřizováním stížností. Do této funkce ho prosadil tehdejší předseda rady Pavel Matocha. Předchozí ředitel ČT Petr Dvořák v tomto případě otevřeně mluvil o „trafice pro (Matochova) dlouholetého přítele“.
Současný ředitel Jan Souček tvrdil, že Němcova krátká zkušenost s vyřizováním stížností v radě nebyla při obsazování pozice šéfa jeho kanceláře klíčová:
„Fakt, že se Igor Němec orientuje i ve stížnostní agendě Rady ČT, mi přišel jako zajímavá přidaná hodnota, ale rozhodně nesehrál žádnou významnou roli v mém rozhodování,“ tvrdil Souček pro Deník N.
Zmiňovaný popis Němcovy pracovní náplně získaný HlídacíPes.org však ukazuje, že stížnosti mají v jeho agendě nezanedbatelné místo.
„Evidence a vyřizování stížností určených generálnímu řediteli, evidence a vyřizování diváckých stížností včetně zajišťování zpětné vazby pro ostatní útvary České televize,“ stojí mimo jiné v seznamu jeho úkolů.
„Politruk skupiny radních“
Při nástupu Igora Němce do kanceláře šéfa ČT média upozornila i na jeho dřívější výrok zpochybňující, že je Česko právní stát. Ve vysílání slovenského komunitního rádia Slobodný vysielač, které v minulosti bylo blízké například krajně pravicovým Kotlebovcům, zase Němec v roce 2020 systém českých mediálních rad a jejich počet označil za „spíš takovou hru na demokracii“.
HlídacíPes.org si na základě zákona 106 od České televize vyžádal také Němcovu pracovní smlouvu. Tu má podepsanou na rok do letošního října s šestiměsíční zkušební dobou.
Česká veřejnoprávní média jsou tradičně skoupá na informace o platech svých běžných zaměstnanců, spolupracovníků i manažerů (na rozdíl například od Británie nebo čerstvě také Rakouska, kde se už se zveřejňováním platů v televizi a rozhlase začalo). Potvrzuje to i smlouva Igora Němce: „Zaměstnanec se zavazuje zachovávat mlčenlivost o výši svého hrubého výdělku a jeho složkách (…) po celou dobu trvání pracovního poměru a ještě jeden rok po jeho skončení.“
Kromě výše zmíněné agendy stížností a komunikace s televizní radou spadá do působnosti Igora Němce ještě řada dalších oblastí: „Poskytování komplexní právní podpory pro generálního ředitele a ostatní útvary ČT, zajištění činnosti projektové kanceláře, koordinace a administrativní podpora vztahů České televize s mezinárodními organizacemi,“ vyjmenovala ČT v odpovědi na žádost o informace podle zákona.
Bývalý radní René Kühn je však k angažmá Igora Němce skeptický: „Neumím si představit, v čem může být Igor Němec pro Českou televizi skutečně prospěšný nebo užitečný. Ve skutečnosti bude jen prodlouženou rukou a politrukem skupiny radních v čele s Matochou, kteří mají ambici Českou televizi mnohem více spoluřídit než kontrolovat,“ dodává.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Jak vydělat na ekonomice pravdy, porazit shitstorm a žít s umělou inteligencí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)