Kdo vrtí Řípem? Aeronet, národovci, komunisté a Babiš
Jsem šokovaný z toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Slova novopečeného poslance za Ústecký kraj a stále ještě dosluhujícího premiéra Andreje Babiše už pár dní zvoní mediálním prostorem. Kdyby přitom Babiš „svůj“ volební kraj znal, informace o pozemkových poměrech na Řípu by ho nemohla překvapit. Je to notoricky známá věc, mediálně vyšťavená už v letech 2009 a 2011. Čas od času ji poslední dobou zvedají jen národovci typu Ivana Davida nebo servery jako Aeronet.
Jsou to čtyři týdny, co si Babiš otevřel poslaneckou kancelář v Roudnici nad Labem. Tráví tam každé pondělí, rozdal pár koblih, usmažil si vajíčka a objevil Ameriku. Přesně řečeno fakt, že pozemky pokrývající nedalekou horu Říp vlastní americká větev rodiny Lobkowiczů.
Příběh Babišova severočeského exilu je dostatečně známý. Před volbami usoudil, že mu místo středních Čech, kde voliči dlouhodobě hnutí ANO nepřejí, bude lépe svědčit Ústecký kraj. Volby zde skutečně vyhrál a bylo třeba zde hledat i místo, odkud bude poslancovat a pečovat o blaho severočeského lidu. Volba nakonec nepadla třeba na Chomutovsko nebo dejme tomu Šluknovský výběžek, ale právě na Roudnici nad Labem. Z kraje Prahy je sem dojezdová vzdálenost po dálnici nějakých patnáct minut a úplně severočesky se zdejší Podřipané necítí.
Když máte kancelář a obvod, potřebujete i nějakou tu agendu. A tu Babiš našel na stránkách Aeronetu, který letos zkraje roku po letech mediálního klidu rozfoukal dávno známou a vyčpělou kauzu vlastnictví pozemků na hoře Říp. Ale o tom níže.
Okamura: Co takhle wellness?
„Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci,“ řekl Babiš svému deníku MF DNES.
Pro přesnost. Nejde samozřejmě o horu Říp jako takovou, ale o lesní pozemky na jejím povrchu. Celkem asi o 70 hektarů, Lobkowiczové je získali v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. Už v roce 2009 jednal Ústecký kraj o možném prodeji s Williamem Lobkowiczem z roudnické větve rodu, které byl vrácen například zámek v Nelahozevsi a v Roudnici nad Labem a v roce 2003 také Lobkovický palác v Praze na Hradčanech.
Na stole tehdy byly dvě varianty, vedle převzetí za symbolickou korunu odkup za 23 milionů korun. „Naším zájmem tehdy bylo propagovat symboly kraje, kterými je vedle rodiště Přemysla Oráče ve Stadicích a Peruce i hora Říp,“ vzpomíná dnes tehdejší náměstek hejtmanky pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka. Lobkowiczové prý tehdy byli ochotni pozemky prodat právě za zmíněných 23 milionů. „Byla to cena k jednání, zástupce Lobkowiczů tehdy říkal, že na transakci nechtějí zbohatnout a nikdy by pozemky neprodali do soukromých rukou,“ říká Vonka.
Už tehdy se do věci vložil i dnešní předseda národovecké SPD Tomio Okamura, tehdy v roli mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Pro ČTK uvedl, že Říp má velký potenciál nalákat české turisty, v současnosti nevyužitý. Okamura navrhl, že by na Řípu bylo vhodné postavit třeba rozhlednu a atrakce pro děti, aby se hora mohla zaměřit na turistiku rodin s dětmi. Restaurace na vrcholu kopce by podle něj byla vhodná třeba k nabízení staročeských gastronomických specialit za přijatelnou cenu. Nebránil by se ani myšlence na kopci postavit ekologicky přijatelný hotel s wellness službami.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Zatímco zmínek o chystaném plánu kraje najdeme v mediálních archivech celou řadu, jak jednání dopadla, už se nedočteme. Ze záměru každopádně sešlo, rada kraje ho v určitou chvíli stopla. „Předložil jsem záměr do rady, ale zazdila to tehdejší hejtmanka Jana Vaňhová. Její argument byl, že má požadavky na různé opravy topení v domovech důchodců a podobně, a v takové situaci nedokáže nákup pozemků před svými voliči obhájit,“ říká Radek Vonka.
Vaňhová o dva roky později zájem kraje o odkup pozemků popřela. „Kraj na to nemá prostředky. Navíc o koupi se nikdy nemluvilo, jen o bezúplatném převodu nebo dlouhodobém pronájmu,“ řekla deníku Aktuálně.cz. Dnes už Vaňhová s médii nekomunikuje. Po vraždě svého partnera Romana Housky a obvinění z rozkrádání evropských dotací se stáhla do ústraní.
V roce 2011 proběhlo médii druhé kolo „kauzy Říp“. Tehdy mělo podobu letmé zmínky, že se do hry vložil i ministr obrany a senátor za Litoměřicko a Slánsko Alexandr Vondra, který měl s rodinou Lobkowiczů znovu jednat. „Reálnost odkoupení se ukáže až po jednáních,“ prohlásil tehdy Vondra. Reálnost odkoupení se nejspíš po jednáních neukázala, neboť dalších deset let v médiích jakákoli zmínka o kauze chybí.
Americký radar na Řípu?
Ticho trvalo do letošního předjaří.
7. února se na webu Aeronet objevil článek, který stará fakta o vlastnictví pozemků znovu vrátil do hry. Odkazuje na dva dny staré „šokující zjištění“ vlastenecké strany Aliance národních sil, která 5. února vydala článek HORA ŘÍP UŽ NENÍ NAŠE, JE SOUKROMÝM VLASTNICTVÍM (i s CAPS LOCKEM).
„Záhada vlastnictví české národní hory Říp v rukách šlechticů z rodu Lobkowiczů, kteří se marně více jak 10 let snaží českému státu prodat horu za směšných 23 milionů korun, ale český stát provádí neustálé obstrukce a výmluvy, aby horu od šlechtického rodu nemusel odkupovat! Proč český stát nechce koupit do svého majetku národní symbol české historické státnosti a podmiňoval výkup symbolickou 1 korunou? Proč dosud nebyla vyhlášena národní sbírka? V pozadí stojí Vatikán a organizace Opus Dei, hora Říp je obrovský okultní zářič, který se nesmí dostat do rukou nepřátelské moci!“ napsal Aeronet.
To byl počátek další vlny zájmu z letošního jara, kterou při životě držely hlavně národovecké síly nebo komunisté. Jen o pár dní později na článek Aeronetu zareagoval Okamurův europoslanec Ivan David.
A předseda litoměřických komunistů Josef Šenfeld vypustil dokonce konstrukci o americkém radaru na bájné české hoře. „Hora je vlastně americkým majetkem a kdykoli ji paní Margareta (myšlena dědička Lobkowicz Margaret Brooks, pozn. red.) může pronajmout americkému státu. Klidně tady může být postaven i americký radar. Mohli bychom vůbec něco namítat?“ ptal se na konci března v Haló novinách.
Po jarní národovecké smršti bylo opět několik měsíců ticho. Do chvíle, než si novopečený severočeský poslanec Andrej Babiš v Roudnici usmažil vajíčka – a objevil Ameriku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
29 komentářů
Tak to by mohl bureš bouchnout do stolu, koupit Říp z vlastního a následně ho darovat státu. Dočkáme se nebo jen a opět pustě žvaní?
Kecá jako vždycky. Pamatujete si, když sliboval Sáblíkové novou rychlobruslařskou halu po olympijských triumfech, uběhlo mnoho let a Sáblíková už má přes třicítku a pomalu končí svou skvostnou kariéru a hala nestojí a ani stát nebude, přestože za 8 roků Babišova vládnutí jeho vláda prošustrovala stovky miliard na různé projekty na všechno možné. Babiš není schopen ze svého zaplatit ani škody, které způsobil jeho Agrofert, přestože jeho zisk pochází z velké většiny ze státních a evropských dotací a také hlavně ze státních zakázek, kterých Agrofert vyhrál každým rokem přes 85% a které mu přihrávali ministři z hnutí ANO.
ale Babiš nevládl 8 let, první 4 roky tam byl Bohuslávek Sobotka – ten Babiše z vlády i vyhodil… Pak po volbách 2017 byl zhruba 1 rok jako menšinová vláda a až pak 3 roky vlády… Chtělo by to jistou nezaujatost, jinak se pak píšou bludy…
„Dočkáme se nebo jen a opět pustě žvaní?“ – troufám si s velkou pravděpodobností prognózovat, že správně bude za „B“. Kdybych se náhodou spletl, možná by pod Řípem Bureš postavil i stadión pro Sáblíkovou.
No vlastne proc ne, pokud se nepletu tak ten nakup arealu v Letech u Pisku taky vlastne zajistil Babis kdy delal v Sobotkove vlade ministra financi. A taky to tusim podepsali az po volbach v demisi. Takze pokud by slo o to tak Babisova vlada knidne jeste jeste tu smlouvu o nakupu Ripu stihnout podepsat a k tomu jeste nezrusitelnou smlouvu o stavbe toboganu dolu. Ona to pak Fialova vlada zaplati. Od toho prece ty demokraticke volby jsou, no ne?
Nezaměnitelný punc babišismu – 16 hodin denně tvrdě makat na kravinách (3 sazby dph na pivo, zahrádkářský zákon, hora říp atd) aby se česko zatím stalo pátou zemí worst in covid na světě…….
Oni ti Lobkowicové se asi o Říp starají lépe než by to dělal stát a Babiš at nehraje na city a stará se o pandemii .Okamura by tam chtěl lunapark né?Taky trubka.Jinak vidíme na některých zámcích ,hradech jak jsou zdevastovaný když byly znárodněny
To tady budeme reagovat na každý blábol kremelského Aeronetu? Prosím, nechme Říp Řípem. Mně tedy fakt nevadí, že pár hektarů lesa tam obhospodařuje český šlechtický rod. Má to snad patřit státní firmě Lesy ČR? Nebo nějaké sousední vesnici? A těžit tam budou Babišovy firmy na základě zmatlaných veřejných zakázek? To snad ne. Říp vážně není to, co bychom museli řešit.
Napsat, že Lobkowicové jsou česká šlechta je buď odvaha nebo hloupost. Či spíše obojí…
Je to na stejné úrovni, jako tvrzení, že Aeronet je kremelský.
A jaká, resp. čí, je to tedy šlechta?
Lobkowiczové jsou potomci českého zemana Martina z Újezda, doloženého na konci 14. století. Lobkowiczové v době náboženských sporů v 16. a 17. století na straně katolíků, nicméně oproti jiným z toho nic moc neměli. Za první republiky i za okupace působili někteří v diplomatických službách. Za komunistů se podařila některým emigrace.
Vysvětlete mu už někdo, že Čechem se nemůže stát, Čechem se musí narodit. A on se prostě Čechem NENARODIL! Občanka není národnost! 🙁
Není to pravda. Naopak, Čechy se historicky, a třeba až v dospělém věku, stala spousta lidí. Zcela jistě ta spousta nezačíná Boženou Němcovou, „pozámeckou směskou“, ani nekončí Juliem Zeyerem. Oba jmenovaní, pokud tedy nedošlo v jejich rodech k nějakému ilegálnímu otcovství, v sobě neměli ani kapku české krve. A mnozí další, mezi nimi i před nimi a po nich, také.
Získávání kvalitních lidí z německé a židovské komunity, žijící v Česku, kteří se nějak nepohodli s tou svou původní komunitou, bylo jedním z rysů národního obrození a umožnilo našemu národu zrestituovat elity. Později se o něco podobného pokoušeli i Němci, ale s podstatně nižší účinností (a jejich úspěchy buď padly na frontách světových válek, nebo byly po té druhé odsunuty).
Takže Babiš i Okamura jdou v podstatě ve stopách významných spisovatelů, významných hudebních skladatelů, nebo i např. zakladatele Sokola.
Konečně slušný a rozumný komentář, děkuji. Těch útočných a nenávistných vůči premiérovi Babišovi je opravdu zbytečně mnoho, jakoby si KAŘDÝ ctěl kopnout a většinou od lidí, kteří nedokázali pro stát a lidi udělat NIC! Proto ještě jednou DÍKY.
Já pana Babiše z mnoha důvodů moc nemusím, ale to mi nebrání přiznat i věci, které svědčí pro něj. Obávám se, že pan profesor Fiala, šíleně slušný, obětavý a poctivý člověk, bude horším premiérem než „ranař“ Babiš. Rád bych se mýlil, ale nedoufám v to.
Ať se radši nacpe do Blavy, na Děvín ! Ti by mu tam dali a zaslouženě !
Lépe už zřejmě je. Ale ne obyčejným pracovitým lidem. Těm se zdražilo už téměř vše. Státní kasa v troskách, zdravotnictví v háji, lidská práva v kopru. Lépe je snad jenom voličům soudruha babiše v Sudetech. Je třeba jim zdražit “ krabičák “ a přestat je krmit koblihama a třeba se jim rozsvítí.
kdyz uz je to narodni pamatka, tak by mela patrit statu. divim se ze si to stat nepohlidal pri vydavani restituci
AŤ si jde znárodnit Kriváň.
Už Masaryk dobře věděl, proč vyhnal šlechtu z Československa a vůbec se s ní nepáral. Bohužel, po 89 se vydalo šlechtě a církvím tolik majetku, že Říp v podstatě nic neřeší. Zajímavé je, že se školákům tvrdí, že pokračujeme ve stopách TGM. Masaryk se v hrobě obrací ale to je tak asi všechno.
Pozemková reforma či zrušení titulů není vyhnání lidí. Kam by je asi tak vyháněl? Masaryka nechte v klidu spát, Československo už dávno neexistuje. A nebyla to šlechta, kdo jej rozbil.
Hora Říp je přírodní památka. Rotunda sv. Jiří je národní kulturní památka. Stavět se tam rozhodně nic nemůže, ani hospoda ani radar. Vlastník se o to může jenom starat.
Tady se komentuje současný stav, ale vzpomene si někdo na podmínky privatizace, týkajícíh se pozemků, které se neměly privatizovat, ale dávat náhrada jiným pozemkem, atd…
Pokud bude na Řípu hospodařit stát tak jak hospodařil po r. 1948 a v některých případech dodnes, pak nás potěš Pán Bůh. Díky vrácení některých nemovitostí zpět právoplatným vlastníkům došlo aspoň u některých k uvedení do původního stavu. Ty které to štěstí neměly – víme jak dopadly. Zlomek odkoupili soukromí vlastníci a zbývající chátrají dál. A p. Okamura by určitě postavil na Řípu wellness centrum, to by byla památka na hoře Říp.
Jen pro pořádek: rotunda na vrcholu patří Farnosti Roudnice n. L.
Říp je třeba prodat developerům a revitalizovat. Navrhuji dokola postavit vlečku, nahoru jezdící schodiště a seshora – od rotundy, ve které bude paní prodávat lístky – skluzavky do všech světových stran. Živil bych to fotovoltaikou z přilehlých pastvin a zaplatil z eurodotací na grýndýl. Nic takového nikde jinde na světě neexistuje. Překonalo by to i prezidentské akvárium.
Koukněte na to, když něco vlastní stát: Hned se domluvěj úřednik s podnikavcem a stát v tichosti vojedou, a např z lesa zbyde pláň, vodovod má cizina, prachy za písek a štěrk mizí v zahraničí, silnice máme dražší než pozlacený……
Raději ať dávný rod nedovolí, to zas rozkrást jak propisky….
Řada restituovaných ovšem hospodařila blbě. Další věcí je, že na konci devadesátek bylo v souvislosti s přípravou na vstup do EU vytvořeno silně nepřátelské prostředí pro malé a střední podnikatele (protože střední třída je přirozeným nepřítelem progresivistů, kteří vládnou EU). A na to dojeli i další restituenti i mnozí z těch, co na začátku devadesátek začali podnikat.
Tedy, ona snad není pravda, že ty lesy vlastní Lobkowiczové? Nebo proč je brána tato informace jako „desinformace“?