Kdo seje referendum, sklízí brexit aneb Zůstane v EU jen Remainia?
Na úvod pravidelné měsíční „Bruselské sklizně“ obvykle píšeme, že na slovo Brusel je leckterý Čech alergický. Červen ukázal, že leckterý Brit je alergický ještě víc.
Možná jste si také všimli, že? V britském referendu o členství v EU zvítězili zastánci brexitu. Kdo věřil, že se britští voliči rozhodnou pro „remain“, se 24. června ráno nestačil divit. Téměř 52 % Britů si řeklo, že jim bude líp bez bruselské byrokracie i bez zbylých 27 unijních států.
Na výsledek zírala s otevřenou pusou celá Evropa a dokonce i velká část samotných Britů. A jak teprve museli zírat ti občané Spojeného království, kteří druhý den zjistili, o co vlastně v té Evropské unii jde a že jaksi chybí plán B.
První obětí, která padla za brexit, byl britský premiér David Cameron. Ten Britům vypsání referenda slíbil před třemi lety výměnou za to, že obhájí post předsedy britské vlády po volbách v roce 2015. Tak se také stalo. Bylo vyhlášeno referendum, i když si sám Cameron odchod Británie z EU nepřál.
Britové však jeho volání po „remain“ nevyslyšeli, přestože jim zejména v posledních měsících usilovně servíroval výhody plynoucí z Evropské unie na zlatém podnosu.
Hlava Camerona nestačí, rozhodl se český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a v České televizi prohlásil, že by z brexitu měl vyvodit zodpovědnost také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten však přes mluvčího vzkázal, že rezignovat nehodlá. Situaci pak na summitu evropských lídrů žehlil český premiér Bohuslav Sobotka.
Poté, co si první den konání Evropské rady ostatní evropští politici Davida Camerona vyslechli, ho druhý den poslali domů a už jednali jen v kruhu o 27 židlích.
Tak snad se u jednacího stolu nebude v blízkých letech radit už jen 26 moudrých hlav, nebo dokonce ještě méně… Proč? Protože se o možných referendech mluví i v dalších unijních zemích a to by nebylo, aby se svou trochou nepřispěchal i prezident Zeman (k referendu o EU nádavkem přihodil i plebiscit o NATO).
Po důkladné rešerši tedy přinášíme možný scénář budoucího vývoje:
- Jako první bude po brexitu následovat český czechout, protože Češi se vždycky cítili být tak trochu středoevropskými Brity. Když to jde na ostrovech, proč by to nešlo uprostřed kontinentu.
- Slováci by své starší bratry jako obvykle rádi napodobili, ale během příštího půl roku předsedají Radě EU, a tak si své „slovlong“ (vyslovované jako „so long“) nechají až na zimu.
- Mezitím proběhne řecký grexit, což ale bude překvapení pouze pro ty, kdo si mysleli, že k němu došlo už dávno.
- Portugalský departugal bude také rychlý. V Brazílii se to sype už dlouho a po olympiádě v Riu si Portugalci snadno uvědomí, že v bývalé kolonii půjde udělat pořádek snadněji než v EU.
- Španělský spaout pak už bude na spadnutí, až conquistadoři zjistí, že se jejich bývalým sousedům z Pyrenejského ostrova za oceánem tak dobře daří.
- Nizozemský nethermind je pouze součástí přirozeného běhu věcí. Země, kterou jednou zatopí moře, se stejně nechtěla dlouho zdržet.
- Během desetiletí evropské integrace si země EU navykly dělat věci podobně jako jejich sousedi. A tak bude následovat francouzské fruckoff nebo italské italeave. Belgie se změní na Byegium, Rakousko se bude nazývat Oustria, Lotyšsko – Latervia. A na závěr přijde finský finish.
- Fanoušci EU ale nemusí zoufat. Některé země budou chtít setrvat. Jako například rumunská Remainia, která má naději, že už bude málokdo blokovat její vstup do Schengenu…
- … a německé Gremainy, protože i hegemon malé Evropy je hegemon.
Takže klidné evropské léto.
Text připravil redakční tým EurActiv.cz.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel hlídá nedovolené státní subvence. Řeší se Čína, USA, PPF i Dukovany…
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Jako vtip nic moc, a pokud bylo něco z toho myšleno vážně, tak selhání analýzy a rozumu.
Především, když se UK před zhruba padesáti lety neúspěšně dobývalo do EHS, bylo jasné, že má velmi odlišné představy než původní šestka. V roce 1973 vstoupilo, ale pořád mělo nejrůznější výjimky, slevy atd. David Cameron vyjednal další výjimky, ale ty by stejně nebyly poslední. Takže takovýto stát opouští klub. S žádným jiným státem se to srovnávat nemůže.
Zaorálek je jednak nár-soc, tedy nacionalista, jednak není moc chytrý a špatně se ovládá.
„Češi se vždycky cítili být tak trochu středoevropskými Brity“ – to je pitomost na úrovni slovutného profesora Klause, neblahé paměti. Kecy na sociálních sítích jsou jedna věc, ale platí výsledky hlasování. V předloňských volbách do EP ztratila KSČM i ODS a spolu s SSO mají šest mandátů – oproti patnácti proevropským. Takže asi tak.
Předpokládám že tento článek by míněný spíš jako parodie (čemuž odpovídají i ty komické překlady brexitu).
Ale spíše by se dalo předpokládat, že vlna referend a odchodů nepříjde tak hned. Právě ted si právě i odpůrci EU počkají jaké podmínky se podaří Velké Británii dojednat (s nejistým předpokladem že tytéž podmínky dostanou i další odpadlíci). A až potom se rozhodnou sami. Což bude trvat ještě dlouho, prakticky celé dva roky se bude jednat.
Takže skutečně klidné evropské léto, možná jedno z posledních..
Ano, nadsázka – správný postřeh!
Jde jenom o dohady a tipy.Všechno může být jinak během jednoho roku.Jde také jen o tip!
Buď se udrží Evropská unie nebo se ze západních zemí stanou muslimské státy a z novodobého Česka nějaký Čin-Čen. O novodobém Čínsko-Čečenském státu by mohlo rozhodnout Zemanovo šibalské referendum.
Nejlépe uděláme, když zůstaneme členskou zemí Evropské unie a současně podepíšeme přístupovou dohodu k Asijské
unii, která vznikne cobydup a budeme zakládající zemí
spolu s Ruskem, Čínou, Islámským státem a dalšími zeměmi
Arabského subkontinentu. Když budeme kamarádi se všemi,
může se nám to hodit a bude klid.