Kdo postaví Dukovany? Krachující jaderná divize Westinghouse Česku těžkou hlavu nedělá
Zda se počet zájemců o dostavbu nových jaderných bloků v České republice sníží o jednoho významného světového hráče, zatím není jisté. Očekávané ohlášení bankrotu amerického Westinghouse, spadajícího pod japonský koncern Toshiba, tomu ale napovídá.
O tom, co by ohlášení bankrotu znamenalo pro dostavbu Dukovan a výběr dodavatele, nechce náměstkyně ministra průmyslu pro energetiku Lenka Kovačovská zatím spekulovat.
„Nyní nikdo neumí odhadnout, jaké dopady a důsledky to bude mít. Nevím, zda to teď ví sám Westinghouse. Pro nás se nyní nic nemění, děláme přípravné práce, analytiku podkladů od potenciálních dodavatelů. Jakýkoli dopad budeme analyzovat, až dostaneme od Westinghouse zpětnou vazbu. Informace zatím máme jen z otevřených zdrojů,“ řekla Kovačovská na konferenci o energetice Institutu pro veřejnou diskusi.
Možná za čtyři roky
Česká vláda již zahájila jednání se šesti potenciálními dodavateli: ruskou státní společností Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHN a čínskou China General Nuclear Power. Dalšími zájemci jsou společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a právě americko-japonský Westinghouse Electric Company.
ČTĚTE TÉŽ: Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard
„Bavit se budeme o obchodním modelu, investorském modelu, možnostech financováním a o odpovědích, které nám dali v našich dotaznících,“ popsal první přímé kontakty se zájemci na počátku února vládní zmocněnec pro jadernou energii Ján Štuller.
Pokud by výběr dodavatele postupoval podle optimálních předpokladů, jméno firmy, jež začne stavět nový reaktor v Dukovanech, by mělo být ohlášeno nejpozději za čtyři roky.
To, že by vybranou firmou mohl být Westinghouse, se ale s ohledem na aktuální události nyní jeví jako nepravděpodobné.
Toshiba oznámila, že přihlášení Westinghouse do režimu ochrany před věřiteli proběhne do konce března a že to pro ni bude jen v probíhajícím fiskálním roce znamenat náklady až jeden bilion jenů (225,1 miliardy korun).
Problémy Westinghouse způsobily mimo jiné vysoké náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA.
„Westinghouse je jeden z možných dodavatelů, není ale jediný. Co znamenají jeho současné problémy, to nevím. Ale nejsme v bodě, že bychom vybrali Westinghouse a on nedejbože zkrachoval,“ říká Dávid Hajmán, ředitel Strategie Skupiny ČEZ.
ČEZ to platit (ne)může
S výstavbou nových jaderných bloků v České republice počítá platná Státní energetická koncepce, a proto i polostátní ČEZ.
„Koncepce je platná, potřebujeme tedy nový zdroj a nejlépe vychází ten jaderný. Jasné je, že taková dlouhodobá a velká investice se nedá stavět na sázku na energetický trh budoucnosti a je otázka, jakými garancemi se to zabezpečí. Zatím běžíme podle plánu, ale musí se rozhodnut, jak se stavba bude financovat,“ podotýká Hajmán.
Právě způsob financování je vedle budoucího dodavatele hlavní neznámá. Rozhodnout o finančním modelu má podle Jána Štullera vláda. Zřejmě ale až ta, která vzejde z podzimních voleb.
„Pokud vláda rozhodne, že tím investorem bude sám ČEZ, pak je jasné, že výběr dodavatele bude především v rukou ČEZ. Když se vláda rozhodne, že investorem bude stát, bude to jinak a trochu jinak to zase bude, pokud bude nějaké konsorcium investorů,“ řekl už dříve pro HlídacíPes.org Štuller.
PSALI JSME: Český „pan Jádro“: Nový jaderný blok bychom měli spustit v roce 2035
I když si jaderná energetika udržuje v Česku poměrně vysokou podporu veřejnosti, ne všichni jsou o nutnosti dostavby jaderných bloků v řádech stovek miliard korun přesvědčeni.
„Česká energetická koncepce v zásadě už neexistuje a podlehla německé. Je to realita, kterou si česká vláda bohužel ještě neuvědomila,“ říká odborník na energetiku a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Chcete podpořit HlídacíPes.org?
Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.
Jadernou energii jako takovou sice nezatracuje, pochybuje však o tom, že se podaří najít funkční model financování. „Ukazuje se, že největší žábou na prameni je v tomto smyslu ministr financí Babiš. Ten na jednu stranu podporuje jádro, ale na druhé říká, že stavbu jaderné elektrárny má financovat ČEZ. A to je naprosto nerealistická a řekl bych až hloupá varianta, protože nic takového zrealizovat nejde,“ říká Šnobr.
Jako pravděpodobnou možnost vidí výstavbu elektrárny společností, která bude plně vlastněna státem a ČEZ se stane pouze budoucím provozovatelem elektrárny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Dovolím si upřesnit. Westinghouse (WEC) vždy jen prodával projekt a poskytoval technickou podporu. Elektrárny stavěly velké stavební firmy (třeba Shaw). U 4 bloků AP1000, stavěných v USA, došlo k navýšení předpokládaných nákladů a stavební firma se dostala do problémů. WEC ji musel převzít, aby se stavba nezastavila, ale s ní bohužel převzal i velké dluhy, které dopadnou hlavně na majitele WEC firmu Toshiba. Ta zřejmě pošle WEC do režimu ochrany před věřiteli. To ovšem nebude znamenat zánik WEC ani konec projektu AP1000.
Domnívám se ,že Česká republika by měla následovat v postoji k jaderné energetice Německo a Japonsko.Obě země ukončily další budování JE.Nejprve Japonsko po havárii v JE Fukušima a Německo,krátce po tom, když vyhodnotilo jadernou havárii a po získání relevantních dokumentů z Japonska.Česká republika je malý stát,který s obtížemi provozuje své JE,když se objevují stále nové zdroje potíží např. svary a jejich kontrola,zabezpečení vodních zdrojů pro chlazení JE Dukovany a z toho rostoucí sucho v jižních obl.Moravy,které ohrožuje zem. výrobu a skryté snižování plodnosti všech živých jedinců v určitém okruhu stávajících JE.To jsou dost závažné fakta ,která by měly vést k zastavení výstavby nových bloků JE,nemluvě o potížích spojených s financováním obrovských nákladů na výstavbu JE a jejich provoz.A nevyřešený problém co z JE po uplynutí její životnosti, což je reálné u JE Dukovany.V Německu a Francii přistupuje ještě možný teroristický útok na JE v těchto zemích.
To snižování plodnosti všech živých jedinců v určitém okruhu stávajících JE je tak skryté, že ho zatím ještěni kdo věrohodně nezaznamenal. Ale zato spoustu život ohrožujících dlouhodobě účinných vlivů bylo zaznamenáno v důsledku užívání konzervantů do potravin, herbicidů, pesticidů a inseticidů, jakož i dalších vymožeností moderní techniky.
Oprava:… ještě nikdo …