Kamil Gregor: ČSSD chce dnes potopit nejdůležitější protikorupční zákon. Senát ho už „vykostil“
Poslanci mají před sebou nejdůležitější hlasování v tomto volebním období. Aspoň z pohledu proklamovaného boje protikorupci. Rozhoduje se totiž o osudu zákona o registru smluv, nejúčinnějším protikorupčním opatření, které je nyní na stole. Rozhodnutí drží v ruce sociálně-demokratičtí poslanci.
Registr smluv je nesmírně efektivní v boji proti korupci díky své jednoduchosti – plné texty všech smluv uzavíraných veřejnou správou jsou publikovány na jednom místě.
Květiny pro ministerstvo školství
Registr už je hotový a některé instituce do něj už nahrávají smlouvy dobrovolně. Nyní se ale hraje o zavedení povinnosti zveřejňování smluv pro všechny, čímž by se rázem vneslo světlo do toho, jak se utrácejí miliardy z veřejných rozpočtů.
Největší silou zákona je opatření, podle něhož se na smlouvu, která v registru není zveřejněna, pohlíží jako na neplatnou. Díky tomu by se smlouvy do registru opravdu vkládaly. Vytváří to i psychologický tlak na úředníky – raději nebudou uzavírat nevýhodné smlouvy, protože by je pak mohl někdo v registru najít.
Na Slovensku už mají registr v platnosti čtyři roky a ani současná vláda Roberta Fica si ho netroufla zrušit. Už se díky němu podařilo odhalit případy obrovského plýtvání peněz, např. nákup květin na ministerstvu školství za 9 milionů eur.
Současná podoba zákona o registru smluv, o níž se dnes rozhoduje, není dokonalá. Při projednávání ve Sněmovně byl například z povinnosti uzavírat smlouvy vyjmut ČEZ. Klíčové ale je, že podmínka neplatnosti smlouvy při zveřejnění v návrhu zůstala.
Senátní návrh je k ničemu
Jenže na konci října návrh projednali senátoři a po svém ho upravili, či spíše pokazili. Nejen, že z povinnosti zveřejňovat smlouvy vyjmuli všechny státní firmy, ale především zrušili podmínku neplatnosti s,louvy (při jejím nezveřejnění). Návrh je tedy v senátní podobě úplně k ničemu.
A kdo přesně v Senátu registr pokazil? Během projednávání proběhla celkem čtyři klíčová hlasování. Nejprve se hlasovalo o tom, aby se senátoři sněmovním (tzn. tím původním) návrhem vůbec nezabývali. To je totožné se schválením. Poté se hlasovalo o schválení sněmovní verze.
Následující vizualizace ukazuje výsledek těchto dvou hlasování. Zeleně jsou vyznačeni všichni přítomní senátoři, kteří alespoň v jednom z těchto dvou případů hlasovali pro.
Vizualizace je interaktivní: Po najetí na poslance se zobrazí jeho jméno, strana, volební obvod a jak hlasoval.
Další vizualizace ukazuje, kdo je odpovědný za zrušení sankce neplatnosti smlouvy při jejím nezveřejnění, tedy za „vykostění“ návrhu. Jde o červeně označené senátory. Naopak ti zeleně označení chtěli sankci neplatnosti zachovat.
Poslední vizualizace zobrazuje senátory, kteří ze zákona vyjmuli povinnost zveřejňování smluv státních firem. Tím výrazně omezili okruh smluv, jež se díky registru odtajní, a tím pádem i jeho protikorupční dopad.
Jak je vidět, za „vykostění“ registru jsou odpovědní především senátoři z ČSSD. Bohuslav Sobotka se už dal slyšet, že při dnešním hlasování sociálně demokratičtí poslanci podpoří senátní (tedy tu pokaženou) verzi. Pořád je ale ještě možnost zvrátit jejich rozhodnutí. I ze senátního hlasování je totiž vidět, že vláda není v tomto směru jednotná. Pro registr totiž hlasovali senátoři z ANO.
Poslanci dnes rozhodnou mezi třemi variantami: Buď bude platit pokažená senátní verze, nebo původní sněmovní verze, anebo registr nebude vůbec. První varianta je nejhorší. Pokud totiž projde bezzubá verze registru, bude velmi těžké donutit politiky, aby ji následně zlepšili – budou se moci vymluvit na to, že registr v nějaké podobě už platí.
Psáno pro HlídacíPes.org. Autor je datový analytik a politolog, působí v občanském sdružení KohoVolit.eu a na Katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně.
Pokud se vám tento článek líbí, podpořte nás pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).
Pokud vám není lhostejná korupce v České republice a chcete proti ní něco konkrétního a jednoduchého udělat, napište sociálně demokratickému poslanci ve vašem kraji, aby dnes hlasoval pro původní sněmovní verzi zákona o registru smluv.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Zdravím,
co je pravdy na tom, že Babišových firem se návrh registru smluv netýká? To by mi pak vycházelo od ANO jako velice nemorální a populistické tvářit se před veřejností jako Ti spravedliví, co podporují schválení?
O tom jsme tu psali. Není to pravda. Text zde: http://hlidacipes.org/agrofert-vyvazl-z-registr-smluv-skandalni-zprava-jenze-neni-pravdiva/
Jen bych tedy upozornit že toto je „registr smluv“. Takže třeba udaje o tom kolik dostaly firmy pana Babiše třeba na dotacích, (nebo na úlevě na daních) at ze zákona nebo rozhodnutím nějakého ministerstva tam pochopitelně nenajdete…
Nějak marně hledám nějakou informaci o TOP 09, v infografice nějak zmizeli, znamená to, že při hlasování odešli?
Zdravím. V případě Senátu se nabízí otázka, jaký údaj použít k obarvení senátorů: senátorský klub, volební strana, navrhující strana nebo politická příslušnost. Osobně používám navrhující stranu, protože kluby jsou příliš široké, volební strany mohou být i koalice a pak není poznat, z jaké strany z koalice senátor pochází a u politické příslušnosti má zase řada senátorů uvedeno „bez příslušnosti“, takže opět není poznat, odkud jsou. Pokud tedy vezmeme navrhující stranu, žádní senátoři z TOP 09 nyní nejsou. Jsou tam pouze dva senátoři zvolení za koalici TOP+STAN (Horník a Jeništa), ti byli ale oba navrženi STAN.
Já bych měl taky technický dotaz. Jak to bude ve skutečnosti s vkládáním smluv do registru? Na původních prezentacích se předvádělo že ty smlouvy tam budou skutečně osobně vkládat úředníci toho úřadu jehož se smlouva týká.
Ale z některých publikovaných kusých informací během posledního půl roku vyplývalo že by úřad měl poslat tu smlouvu datovou schránkou nějaké státní instituci, která by až sama zajistila vložení do registru?
Čímž tedy nemyslím Ten návrh ministerstva vnitra že by se mu ty smlouvy posílaly v písemném tvaru a samo je skenovalo.
Ale současné provedení které vychází z předpokladu že úřad má smlouvu v elektronickém formátu. Takže, bude jí vkládat přímo do registru, nebo posílat datovou schránkou kamsi na to určený (zřízený) úřad?
Zdravím, doporučuji obrátit se na Rekonstrukci státu, ti vám rádi odpoví. Nic se ale určitě skenovat nebude.
Co to je za státní úřad – ta “ Rekonstrukce státu “ ? Jaké má vůbec kompetence – krom toho, že tedy zřejmě rozhodl o tom, jak se technicky budou smlouvy do registru vkládat, v jaké podobě apod. ?
Je to pořád stejné, dokud brali úplatečky modří ptáci, řvali rudoši jako tygři, že je potřeba to zastavit. Teď když berou socani, je třeba zavřít oči a radši i hubu každému, kdo by na ně chtěl ukázat. Vrána vráně oči nevyklove, řekla by teta Kateřina…
http://www.bytuzitecny.cz/na-budvar-by-se-zakon-o-registru-smluv-vztahovat-nemel/
Pak by samozřejmě musely (logicko-etická tradice Západu tomu tak velí) odkrýt své smluvní vztahy i soukromé podniky (instituce rovnosti vlastnictví před zákonem).
Proč ne ? Idea to není špatná, nicméně zatím určitě nerealizovatelná. Proto je třeba ošetřit případy, kdy zveřejnění smluv je sebepoškozující.
P.S. Na Budvar si brousí konkurence zuby již dlouho…ale určitě i na další státní majetek, který by bylo možné díky takové nerovnováze ve sdílení informací dostat časem velmi levně.