Foto: Profimedia

„K rozhovoru o uranových dolech nepatří Jandův Hurikán.“ Rada ČRo probírala hudbu na Dvojce

Napsal/a Vojtěch Berger 27. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Místy dost vypjaté bylo středeční jednání Rady Českého rozhlasu. Jeho velkou část zabralo projednávání petice proti hudební dramaturgii stanice Dvojka. Autoři petice ji předali radním a vedení rozhlasu přímo na zasedání. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral slíbil, že chce o hudbě na Dvojce mluvit s vedením stanice. Obsahově ho prý „věc zajímá“, vadí mu ale forma sporu, která podle něj poškozuje jméno Českého rozhlasu.

Autorem petice je vydavatel nezávislé hudby, lounský producent Vladimír „Lábus“ Drápal. Na zasedání rady dostal prostor na krátké vystoupení. Zopakoval v něm hlavní cíl petice.

V ní upozorňuje na Kodex Českého rozhlasu, podle něhož „rozhlas vytváří pluralitní, nápaditou a rozmanitou programovou nabídku, která splňuje vysoká etická a kvalitativní měřítka, a nepodřizuje snahu o kvalitní výstup tlakům trhu“. V praxi se to prý ale neděje a přednost dostávají „stupidní normalizační hity“.

Hudba pro „ženy z menších sídel“

Petice požaduje změnu hudební dramaturgie Dvojky, výrazné omezení počtu „normalizačních hitů“ ve vysílání a zachování principu, že v autorských pořadech může moderátor vybrat příslušnou hudbu i podle přání hosta. Pod peticí, která je v tuto chvíli již uzavřená, se do středečního odpoledne shromáždilo téměř 2800 podpisů.

„Český rozhlas Dvojka už léta prokládá své vysílání hudbou, která nesplňuje nic z toho, co kodex hlásá. Jde o stále se opakující mainstreamové písničky několika zpěváků a zpěvaček,“ stojí v petici.

„Odpověď ombudsmana Českého rozhlasu, že se tak děje proto, že cílovou skupinou posluchačů jsou v případě Dvojky spíše ženy středního a vyššího věku z menších sídel, považuji za důsledek takového vysílání, nikoli za jeho příčinu. Pokud je to ovšem vůbec pravda a hlavním důvodem nejsou tantiémy Ochranného svazu autorského (OSA), vyplácené na základě tzv. playlistu několika vyvoleným,“ píše dále Vladimír Drápal.

Petici spustil spor o hudební doprovod v pořadu Noční mikrofórum na Dvojce z 27. března. Moderátorka Tereza Boučková si tehdy pozvala baskytaristku a spisovatelku Evou Turnovou. Rozhovor se vedl o jejím angažmá ve skupinách DG307 a Plastic People of the Universe nebo o tom, jak bylo těžké nahradit ve skupině legendárního baskytaristu a tvůrce Mejlu Hlavsu.

Moderátorka vybrala i hudbu, která odpovídala životnímu příběhu hosta. Hrály se skladby od Plastiků, od Velvet Underground nebo Patti Smith. Písně ovšem nebyly vybrány z oficiálního playlistu, který má stanice pro své publikum sestavený. A právě proto podle Boučkové přišla po odvysílání pořadu kritika od vedení stanice a šéfredaktorky Lenky Mahdalové.

Když k uranovým dolům hraje Hurikán

„Bylo mi opakovaně vytýkáno, že nehraju z playlistu, který dodává hudební dramaturg. A který musíme dodržet. Ten ovšem absolutně není v souladu s hosty ani tématy hovoru (v tom jsem zatím měla absolutní svobodu!),“ popsala pro HlídacíPes.org. Na zasedání rady pak Boučková své výhrady zopakovala. Ostrá kritika měla podle ní přijít na schůzce moderátorů s šéfredaktorkou stanice Lenkou Mahdalovou.

Klíčový a místy emotivní spor na Radě ČRo se vedl o to, jak přesně tato schůzka probíhala. Šéfredaktorka Mahdalová tvrdila, že „paní Boučková byla vůči hudebnímu dramaturgovi velmi důrazná“ a ona sama musela při schůzce „tlumit vášně“. Boučková prý také „pokládá dramaturgyni telefon a nechce se dostavit na schůzku“, řekla Mahdalová s tím, že moderátorku ze stanice „nikdo nevyhání“.

Tereza Boučková kontrovala, že ji hudební dramaturg na začátku schůze důrazně pokáral, že si dovolila zmíněné skladby zahrát, a že to na Dvojku nepatří. S moderátory, kteří se s ním snažili dohodnout, prý dlouhodobě „jednal arogantně“. Odmítal prý zahrát to, o co ho předem přišla požádat.

„Když jsem tam měla syna politického vězně z uranových dolů, do toho pan dramaturg zahrál Hurikán nebo něco podobného od (Dalibora) Jandy, tak to bylo vyloženě nevkusné a můj host se styděl,“ uvedla příklad Boučková.

Rozhlas: Respektujeme vkus stovek tisíc lidí

Právě pořad Noční mikrofórum přitom lákal k poslechu v anotaci na rozhlasovém webu na „hudební lahůdky podle přání našich hostů“. Poté, co Tereza Boučková na Facebooku popsala zmíněný spor s vedením Dvojky, však zmíněná věta z rozhlasového webu zmizela. I tady se na radě strhl spor, proč už zmínka o možnosti hosta ovlivnit hudbu na webu chybí, jak ukazují screenshoty archivované verze stránky (vlevo) a té současné.

Šéfredaktorka Dvojky Lenka Mahdalová na zasedání Rady ČRo řekla, že o změně anotace na webu bylo rozhodnuto na zmíněné schůzce moderátorů s vedením Dvojky s tím, že text „není aktuální“. Proti tomu se ohradila Tereza Boučková, podle níž šlo o účelovou změnu provedenou právě poté, co přímo na schůzce jeden z účastníků text přečetl a zjistilo se, že dává de facto za pravdu právě Boučkové. „Bylo to změněno účelově poté, co jsem to téma otevřela,“ řekla Boučková.

Rozhlas tvrdí, že respektuje názor signatářů petice, i když její text podle vedení ČRo obsahuje řadu nepřesností a zkreslených informací. Měnit však bezprostředně nic nehodlá: „Stejně tak ale respektujeme názor a vkus stovek tisíc lidí, kteří stanici Dvojka denně poslouchají v lineárním vysílání či v on-line prostředí. Dvojka prošla v uplynulých letech řadou změn, nabízí kvalitní obsahy a rozšířila své publikum,“ napsal HlídacíPes.org mluvčí rozhlasu Jiří Hošna.

Dvojka podle něho plní v portfoliu stanic ČRo dobře své veřejnoprávní poslání a je stabilní a druhou nejúspěšnější stanicí ČRo. „Stejně jako Český rozhlas nabízí posluchačům pestré názorové spektrum, tak jim nabízí i pestrý výběr hudby a jejích žánrů prostřednictvím 24 stanic,“ uvedl mluvčí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)