Justiční zápisník: První velká hra prezidenta Pavla. Rychle obmění většinu Ústavního soudu
KOMENTÁŘ. Po krátkém zahřívacím kole s podpisem snížené valorizace penzí se prezident Petr Pavel pustil do své první velké politické hry. Do Senátu poslal jména tří příštích ústavních soudců, mají jimi být Josef Baxa, Daniela Zemanová a Jan Wintr. Příštích ústavních soudců zde píšeme záměrně, jmenovaní jimi s vysokou jistotou budou, větší odpor se v Senátu neočekává.
Až v květnu navržení kandidáti projdou, přijde čas konce tzv. třetího Ústavního soudu a začneme mluvit o čtvrtém. Skončí totiž oba dosavadní místopředsedové, Milada Tomková a Jaroslav Fenyk a v srpnu vyprší druhý mandát i předsedovi Pavlu Rychetskému. Ze soudců soudu pak Petr Pavel vybere kompletní nové vedení, již k tomu nepotřebuje souhlas Senátu ani jiné instituce.
Zdá se, že byl oprášen „plán Baxa“. O tom, že se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu stane šéfem Ústavního soudu, ještě před pěti lety nikdo nepochyboval. Vybral si ho Pavel Rychetský, který si tou dobou pohrával s myšlenkou zkrácení svého mandátu; nakonec se rozhodl jinak, i pod vlivem stále častějších rozepří s prezidentem Milošem Zemanem, svým dávným politickým dvojčetem.
Jenže v lednu 2019 Baxa na jednání sněmovního podvýboru pro justici popsal, jak mu Zeman navrhoval kupčit s rozsudky Nejvyššího správního soudu ve věci nejmenování profesorů – právě výměnou za přidělení k Ústavnímu soudu a do jeho čela.
„Spíš připomínaly výměnný obchod: ‚Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí‘,“ řekl k prezidentovým vyjádřením Baxa. Uvedl, že byl prezidentovou nabídkou zaskočen, za přímý nátlak to ale neoznačil. Takto tehdy Baxu citoval iRozhlas.cz.
Zeman pak rozehrál ještě několik partií, z nichž si pamatujeme tu poslední: Vyhrožoval, že budoucího předsedu ÚS vybere ještě ze stávajících soudců, nakonec si to rozmyslel. Uvolnil tak pole Petru Pavlovi, který Josefa Baxu navrhl hned jako své první jméno; spolu s ním bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a akademika, ústavního právníka Jana Wintra.
Boj s kohortou panošů
Když jsme u Daniely Zemanové… Až v počátkem května skončí místopředsedkyně Milada Tomková, nebude u Ústavního soudu jediná žena. Výrazná soudkyně Kateřina Šimáčková skončila předčasně už v prosinci 2021, když byla zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Pokud se Pavlova obměna podaří podle plánu, stále bude poměr mužů a žen u Ústavního soudu čtrnáct ku jedné, nemusí být člověk genderový aktivista, aby cítil, že je to v roce 2023 málo.
Prezident, který deklaroval, že chce mít Ústavní soud pestrý, bude mít ještě další čtyři pokusy letos a čtyři příští rok. A v roce 2025 další dva. Ano, v příštích dvou letech se bude obměňovat 13 z patnácti ústavních soudců, většina může být přirozeně jmenována opakovaně. Jen dva soudci mají v tuto chvíli delší mandát – Pavel Šámal do roku 2030 a Jan Svatoň do roku 2033. Úloha Petra Pavla při formování čtvrtého Ústavního soudu tak bude v nejbližší době zcela zásadní.
Související články
Pozdní lítost Pavla Rychetského. Ústavní soud na jaře selhal, politické rozhovory jeho šéfa na tom nic nezmění
Tak jako byla činnost tzv. první ústavního soudu rámována restitučními kauzami a u druhého to byly jako nejvýraznější ekonomické reformy, třetí byl ve znamení covidu. A je třeba říct, že v tomto ohledu soud selhal. Nenašel odvahu zabývat se například stížností na uzavření, alibisticky ji odmítl. A když pak o půl roku později Pavel Rychetský v televizi prohlásil, že tento krok vlády byl protiústavní, přišlo to pozdě. A mimo možnost s tím něco dělat.
Připomeňme si ta statečná, ale pozdě vynesená slova: „V jednom okamžiku (vláda) zavřela hranice a nikdo nesměl vycestovat z České republiky. Tak to je absolutně protiústavní.“ Špatně. Mělo to zaznít hned na jaře 2020 a měl to říct Ústavní soud. Od toho ho máme.
Mimochodem jediná, kdo tehdy proti usnesení o odmítnutí protestoval, byla zmíněná Kateřina Šimáčková.
„Jsem přesvědčena o tom, že Ústavní soud pochybil tím, že věcně neprojednal ústavní stížnost stěžovatele proti zásahu spočívajícímu v tom, že mu bylo zakázáno vycestovat do zahraničí napadeným opatřením vlády. Nesouhlasím se závěrem většiny, že nemohlo dojít k individualizovanému zásahu do základních práv stěžovatele přímo samotným vládním opatřením o plošném zákazu vycestování,“ napsala ve svém disentním stanovisku Šimáčková.
Naopak je třeba Rychetského Ústavní soud pochválit, že našel odvahu sáhnout do volebních zákonů a v roce 2021 už se do sněmovny volilo podle nových pravidel, která měla narovnat pokřivené prostředí přepočtu hlasů. Však to také vedlo k přestřelkám mezi Rychetským a tehdejším předsedou vlády Andrejem Babišem. Což je další věc, která poslední léta provázela: stále četnější půtky, které už nebyly tak úplně právní, ale veskrze politické.
Pokud bychom měli odhadovat, jaká agenda bude rámovat činnost čtvrtého Ústavního soudu, nabízejí se plánované a nutné reformy penzí a daní. Dříve či později u Ústavního soudu skončí a v úvodu zmíněné snížení valorizace penzí bude jen prví ochutnávka. Zároveň bude muset soud stále více reagovat na sílící proudy, které si pro svůj populistický program vybraly otázky svobody slova, sdružování a shromažďování a lidských práv obecně. Čili oblast pro Ústavní soud zcela výsadní. Je teď na prezidentovi Pavlovi, kdo bude o těchto otázkách rozhodovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Jakápak hra? Je jisté, že do ÚS jmenuje soudce podle loajality k pětikolce, zapálené probruselsko-americké posluhovače. Jinak by ÚS nemohl soudit na politickou objednávku, jako se děje za Rychetského. To, že je prezident Pavel člověk bez názoru, který jen plní rozkazy, už dokázal přesvědčit své příznivce i odpůrce.
Zatímco Zeman nejenom jmenoval přisluhovače Babiše a bývalé zapálené komunisty a kromě toho Zemanova kohorta na Hradě byla plná poradců řad bývalých komunistů a někteří nich byli také ruští agenti- podle toho vypadala celá slavná Zemanova zahraniční politika, která byla ryze proruská a pročínská. Výsledkem Zemanovy zahraniční politiky byly samé mínusy.
Nový president se chová přesně dle známého pořekadla : Nové koště dobře mete ! Akorát bych tady trochu pořekadlo pozměnil nové koště hodně mete ale tím není řečeno zda dobře či špatně. Pavel mete špatně podle mne .Třeba jen tím ,že V4 považuje za relikt minulosti se kterým je třeba skončit. To je podle mne špatně. Podle mne by se mělo skončit spíše s NATEM a opustit ho. Je jasné že Pavel to neudělá jako odchovanec VS a pak NATO se choval vždy dle hesla kam vítr tam plášť. Pokud jde o ty nové ústavní soudce čas tedy budoucnost ukáže zda jsou dobrou volbou či nikoli.
Pánové Orbán a Kaczyński dělají všechno možné proto, aby dokázali pravdivost výroků Petra Pavla o V4.
Situace je velmi dramatická, jmenováním soudců ÚS se situace nezlepší, bude dál pokračovat po trajektorii ,která má souvislost s válečným stavem na Ukrajině.Je obtížné predikovat další vývoj ,prezident si uvědomuje v jaké je funkci a jaké jej čekají v hrubých obrysech vývojové alternativy.Jako generál si uvědomuje míru nestability a turbulencí dalšího vývoje.Není politikem,který prošel krizemi,je v obdobné situaci ,jako jeho dávný předchůdce prezident L.Svoboda,zhruba ve stejném období v r.1968.Katarze v podobě obsazení ČSSR v 8/1968 nehrozí ,ale hrozba daleko větší je v hrubém zostření vztahů v souvislosti se zablokováním vztahů s Ruskem prakticky celé Evropou a zásadní nově vzniklou izolaici Západu celým rozvojovým světem,včetně USA.Tento vývoj akceleruje Čina a není síly na světě ji v tom zabránit .To bude i na prezidenta Pavla a generála v jedné osobě těžce zvladnutelné břímě,bez zásadních politických změn kursů ,které musí nastat. Na zásadní defenzivu celého Západu,není prezident Pavel připraven, bude lavírovat,obdobně ,nebyl tehdy připraven i prezident Svoboda na obsazení ČSSR. Ostatní analogie s r,1968 jsou již irelevantní.
Tedy bohužel, ono je nutné připomenout jeden z prvních ústavních úkonů novopečeného pana prezidenta Pavla, totiž podpis zákona o snížení valorizace důchodů.
Kteréžto ihned mediálně doplnil podmínkou, že (pokud někdo jiný), tak sám podá ústavní stížnost k ÚS. Jenomže už zapomněl dodat to co už v té době věděl a zde zmíněno,
že “ část těch soudců ÚS, včetně jeho předsedy) si v nejbližších měsících a s podporou Senátu jmenuje sám..
Je tedy s podivem, že i naprostá většina médií toto přímo geniální řešení pana prezidenta velebila, aniž by i ona na tuto „drobnost“, že si ty soudce jmenuje sám, čtenáře a diváky tvrdě upozornila. Nemluvě tedy o řadě našich elit, včetně těch právnických, které měly okamžitě publikovat totéž.
Takto pojaté metody demokracie jsou už samozřejmě na hraně, ona ta justice (a dokonce ÚS) by měly být na politice nezávislé..
Jenomže -ta „reálná demokracie (a že zrovna elity pojem reál politika odmítají) , pracuje s omezenými počty ústavních institucí, čili, někdo musí ty soudce ÚS jmenovat, někdo to musí schválit, a pak ti soudci ÚS v něčím zájmu mohou zpětně rozhodovat.
Takže k těmto politicko-jpoliticko -justičním dohodám dochází a docházet bude a do jisté míry celá společnost akceptovat. Ono totiž a že to je přímo zřejmé, onou „odvahou sáhnout do volebních zákonů a v roce 2021 už se do sněmovny volilo podle nových pravidel, která měla narovnat pokřivené prostředí přepočtu hlasů“, bohužel k žádnému skutečnému narovnání prostředí přepočtu hlasů nedošlo /naopak, řada menších politických subjektů se do parlamentu nedostala vůbec), pouze došlo k jinému pokřivení ve prospěch jiných politických skupin…