Justiční zápisník: Pavel Blažek proti zabetonovanému státnímu zastupitelství. Jak tohle skončí?
Petr Fiala ve středu oficiálně oznámil, že se ministrem spravedlnosti v jeho budoucí vládě má stát Pavel Blažek. Řízením osudu ve funkci vystřídá Marii Benešovou, která naopak v roce 2013 střídala v kancelářích pod Vyšehradem jeho. Co se nezměnilo, je celý balík agendy a vládních slibů, které se za osm let (a někdy i mnohem déle) nepodařilo prosadit. A jednoduché to u některých nebude ani tentokrát.
Jako když najdeš. Pavel Blažek byl mezi 3. červencem 2012 a 10. červencem 2013 ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase, která si do svého nechvalně ukončeného funkčního období vetkla například tyto priority:
„Vláda se zavazuje předložit v návaznosti na nově přijatý trestní zákoník nový trestní řád. Vláda se zaměří na pokračování elektronizace justice, zejména projektu tzv. datových schránek, zavedení elektronického trestního řízení, elektronického soudního spisu a elektronického zveřejňování judikatury. Vláda se rovněž zaměří na postavení státního zastupitelství, provede změny příslušných předpisů tak, aby posílila jeho nezávislost a odpovědnost za výkon svěřené pravomoci.“
„Dojde ke změně způsobu jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců, a to uzákoněním výkonu funkce na dobu určitou, ke změně způsobu dohledové pravomoci nadřízených, změně způsobu a formy ukládání závazných pokynů a v neposlední řadě rovněž změně způsobu přidělování případů.“
Pokud si některé z těch úkolů Pavel Blažek dosud vede někde ve svých poznámkách, může se k nim s klidem vrátit. Další vlády včetně té poslední Babišovy slibovaly podobné věci, nedokončily je a Fialova vláda si je teď zahrnula do programového části koaliční smlouvy. Část týkající se práva a justice ostatně připravoval právě Blažek s kolegou Markem Bendou.
Proč to nevyšlo?
Nejprve si srovnáme dva citáty.
„Dokončíme legislativní práce na novém civilním řádu soudním a novém trestním řádu s důrazem na kvalitnější a rychlejší řízení a nalézání práva a spravedlnosti. Završíme tak pětadvacetileté rekodifikační úsilí.“
„Dovedeme do konce odbornou debatu a předložíme ke schválení nové moderní procesní předpisy – trestní řád a občanský soudní řád, které jsou podmínkou zrychlení a zefektivnění řízení.“
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
První pochází z roku 2018 a byl součástí programového prohlášení druhé vlády Andreje Babiše, tedy té, která nyní v demisi dosluhuje. Je k němu třeba říct, že pětadvacetileté rekodifikační úsilí završeno nebylo a příliš se neblíží ani do cílové rovinky. Nicméně práce na novém trestním řádu (ten platný je z roku 1961, byl stokrát novelizován a podle toho také vypadá) jsou v hrubých rysech skutečně dokončeny a podstatné části zákona dokonce napsány. Není to příliš zásluha ministerstva spravedlnosti. Bývalý ministr za ANO Robert Pelikán do přípravy vnesl mírně řečeno zmatek; nepřál si, aby zákony psali soudci, a tak jmenoval svou komisi, do jejíhož čela postavil akademičku Dagmar Císařovou. Nakonec trestní řád vzniká ve dvou skupinách, tzv. malé a velké, a obě soudci vedou. První soudce Nejvyššího soudu Jiří Říha, druhou ústavní soudce a hlavní autor trestního zákoníku Pavel Šámal. Ministrů se během příprav vystřídalo pět…
K druhému uvedenému citátu, který je z koaliční smlouvy Fialovy vlády, lze říct, že Blažek konečně sklidí plody několikaletých příprav. U takto velkých procesních předpisů se ovšem opakovaně ukázalo, že jim bývá čtyřleté funkční období málo. A tak by měl Pavel Blažek legislativní část práce zahájit co nejdřív, sehnat pro procesní normy podporu a protlačit je vládou a parlamentem. Připraveno má slušně.
Zabetonované státní zastupitelství
Problémy lze naopak čekat u zákona o státním zastupitelství. To chtěla reformovat už Sobotkova a Babišova vláda: „Předložíme změny ve státním zastupitelství pro jeho účinnější správu a posílení odpovědnosti státních zástupců.“ Nestalo se a stojí v této souvislosti za připomenutí, že poslední větší změnu udělala vyhláškou Marie Benešová na konci vládnutí Rusnokovy vlády na přelomu let 2013 a 2014.
Fialova vláda mimochodem takto tvrdé sliby nedává, nejspíš si je Pavel Blažek příliš dobře vědom zabetonovanosti situace. Slibuje proto jen následující, v bodě, který se obecněji týká transparentnosti veřejné správy: „Zavedeme zákony k posílení průhlednosti veřejné správy, prevence a postihu korupce. Jde zejména o jednotnou veřejnou evidenci dotací, rozklikávací rozpočty na úroveň faktur při zachování zásad obchodního tajemství, funkční období státních zástupců a posílení jejich kárné odpovědnosti. Zpřesníme podmínky odvolání nejvyššího státního zástupce.“
Fiala a spol. sice slibují, že oni zavedou, oni zpřesní a podobně, ve skutečnosti ale státní zástupci znovu počítají s tím, že by si zákon napsali sami. Svědčí o tom třeba vyjádření nového nejvyššího státního zástupce Igora Stříže z letošního léta. „Nehodlám tento zákon vytvářet sám pro sebe, proto se nebudu rozpakovat prosazovat pro budoucího nejvyššího státního zástupce co možná nejkomfortnější podmínky v tom smyslu, že bude více nezávislý na vůli vlády, ne aby ho mohla odvolat tak jako mě každým dnem,“ řekl Stříž.
Je to poněkud pikantní situace. Koalice Spolu po Střížově jmenování slíbila, že ho po volbách odvolá. Teď to Blažek, ale i pirátský justiční expert Jakub Michálek mírní. „Myslím, že jsou společensky závažnější problémy. Strašit, že až vznikne nějaká vláda, tak se spustí gilotina a budou padat hlavy, by bylo velkou chybou. Kdybych si představil, že budu ministrem, tak první je potřeba s funkcionářem (Střížem) mluvit. Začít se musí dialogem,“ řekl budoucí ministr nedávno v Otázkách Václava Moravce. A vysvětlil, že je nejprve vhodné dohodnout se na novém zákoně o státním zastupitelství. Který ovšem chce spoluvytvářet Stříž a bojovat v něm za pevnější postavení nejvyššího státního zástupce, tedy své.
To začíná vypadat na další kolo oblíbeného souboje státních zástupců s ministerstvem, které mívá jediný výsledek: zákon se nepodaří projednat a na konci volebního období padá pod stůl. A tak dále, až do úplného vyčerpání publika.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Dlouhé čekání na informace. Spravedlnost se omluvila za průtah dlouhý 11 let
Aleš Rozehnal: Mohou čeští politici legálně lhát?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
20 komentářů
Neuvěřitelné, jak se páni prokurátoři drze vměšují do legislativního procesu. Vždyť jsou to obyčejní úředníci, příslušníci výkonné moci. Rozehnal bych tu jejich unii jako psy. Maul halten und weiter dienen ! Jsem moc zvědavý, jak bude posílena jejich zodpovědnost za výkon funkce. Budou konečně trestáni za nezákonný postup ? Budou platit svým obětem náhradu škody ? Bude zavedena nezávislá kárná pravomoc ? Bude konečně nějaká veřejná kontrola nad jejich řáděním ? Nebo budeme dále tolerovat prokurátorský fašismus ?
s tím mafiánským bosem NIKDY! Bohužel
sledujte piráty měli kecy s dinosaury nikdy, budeme bojovat s dinosaury,korupcí,kmotry Hřib už začal!!
A co dokázala Benešová? NIC!
OK
takže tato elita-soudci a prokurátoři se nemusí zpovídat nikomu-neomylní.a z kama spadli? z marsu? jen posilovat jejich moc a žádnou zodpovědnost-kdo to kdy viděl-to snad ne..
300 tisíc lidí bylo na Letné, protože se obávali, že vláda AB odvolá nejvyššího státního zástupce Zemana, na tribuně se předváděli i lidé z ODS. A najednou Pavel Blažek prohlásí v televizi, že není možné, aby byl nejvyšší státní zástupce neodvolatelný. To je fraška. ODS si moc dobře pamatuje jak dopadl premier Nečas a tak se snaží nechat si otevřená zadní vrátka, co kdyby?
Wanted Pavel Blažek alias Don Pablo |, je pro ně jistě záruka že justice bud jen na elementární spravedností scela nezávislá.
Pád celé vlády v létě 2013 a následný volební debakl ODS ukončilo i jeho působení v exekutivě. Nyní se však nejen zdá, že pan Blažek by mohl znovu zastávat post ministra a pak že nevstoupíš dvakrát do téže řeky.
Čtěte pořádně, chce, aby byly upřesněny podmínky, za kterých lze NSZ odvolat, ne, že by byl neodvolatelný. Jinak ustanovení na dobu určitou nepochybně věci prospěje a myslím si, že by nebylo na škodu i u soudců. Zpočátku na kratší dobu (5 let) a při dalším ustanovení na další,třeba 10, ostatně volby soudců ve světě nejsou tak neobvyklé.A ač důchodce, myslím si, že u některých by bylo vhodné po dovršení určitého věku zase dobu zkrátit, těch, kteří jsou ve vysokém věku přínosem zase tolik procentuelně není.
Tedy, mimochodem, drobná gramatická oprava tom se říká slovesný vid.
Jinak řečeno, pan Blažek neříkal že „. bude nejvyšší státní zástupce neodvolatelný“, ale pouze že po nástupu nové
nebude odvolán.
A pokud jde o ty další sliby, tam už chybí časová kontinuita úplně, tohle připravoval Blažek někdy v letech 2012/2013 a teď se bude začínat zase od nuly.
Ale že musím připomenout, on i kdyby ten nejvyšší státní zástupce ze zákona neodvolatelný byl,tak to právě v případě pana Blažka nehraje roli. Jak jsem se teď díval do podrobností v Googlu, tak když Nečasova vláda vyhodila z funkce policejního prezidenta Lessyho (což ale právě zákon zakazuje), tak už v ní Blažek seděl jako ministr spravedlnosti, a očividně mu to nedělalo problémy…
A co s tím měl Blažek společného? Policejní ředitel (tak jako celá policie i státní správa) spadá pod ministra vnitra.
pavel blazek nema co delat v nove vlade stim souhlasim s piratama.byl jsem poprve volit v sedesati letech protoze jsem byl presvedcen ,ze to bude opravdu zmena ke slusnosti a konec korupce.nadeje pro nase deti.za tricet let se u nas nic nezmenilo a konecne uz by mohlo byt lepe.obsazenim blazka se budou vracet 90 .leta a stare garnitury se pomalu zacinaji vylezat a delat naroky na ministerska mista.je to podraz na volice,tohle jsem nechtel volit.pozor take na paroubka je to krysa.jestli to nekdo precte a souhlasi at to posle dal.Jozef
Prostě řečeno- kozel zahradníkem!!!
Starého psa novým kouskům nenaučíš i ve vládě !
No a co tam předvedla ta Babišovo bramborbaba ? Nic, odvolala Zemana, bohužel toho nepravého a jela si svůj a Babišův kolchoz…
Zřejmě dosadí ty správné a nezkušené
Petr Fiala, předseda ODS, ve středu 18.11.2021, oficiálně oznámil jméno ministra spravedlnosti v jeho budoucí vládě. Tím tedy též sdělil oficiálně, jak má vypadat mravně-morální profil jak budoucí vlády a potažmo též občanské společnosti v ČR v příštím volebním období.
Myslím si, že prognostici z dnes již neexistujícího Prognostického ústavu, vzniklého v roce 1984, na základě Usnesení vlády ČSSR, č.10/1983, nemají neradost z tohoto jména.
Z Brna zdraví Slávek
á propos, jméno ministra zahraničí ale, minimálně jednomu z bývalých prognostiků vadí, a to tak že – údajně ohne Ústavu ČR i kdyby měla prasknout.
Proč asi?
Je to úkol, svéhlavost, paranoie, čí co?
Je to paranoie, či co? Ale kdepak nemoc – je to uadání pro osvědčeného, věrného demokrata pana Dona Blažka, ve formě avizovaného návratu k vyzkoušenému, osvědčenému systému z 50 let kdy: Z prosincové celostátní konference partaje s vedoucí úlohou (tehdy KSČ) v prosinci 1952 vzešel vzkaz budoucím právníkům: „Uvažovat by měli v souladu se zásadami, totiž o tom, – kdo je vinen, a kdo nevinen, kde končí omyly a chyby a kde nastává trestní odpovědnost, rozhodne strana za pomoci orgánů národní bezpečnosti.“ (Archiv KSČ Politické procesy, Komise III, Informace č. 37)
Je jen na pováženou, jak dlouho bude trvat než mladí právníci ( lhostejno v jakém dresu) – v zájmu svých dětí prohlédnou???
Zákonodárce je zástupcem voličů /lidu/ v časově vymezeném mandátu
Státní zástupce by dle mého měl být volitelný ,tj kontrolovatelný voliči. Minimálně na nejnižším , okresním, stupni. nemusel by to být problém spojit se senátními volbami.
Viditelně efektivně pracující státní zástupce by měl ve volbách šanci být potvrzen, neefektivní by dostal stopku.
To by ovšem byla velká změna Ústavy a toho se nedožíjí ani moje vnoučata.
když ANO prohrálo volby, tetelil jsem se blahem.. ve chvíli, kdy vidálk z brna nominoval „bezúhonného“ (rozuměj pouze dosud neobviněného) dona pabla na ministra spravedlnosti jsem pochopil, že volby v této zemi nikdy nejsou o směřování politiky doprava nebo doleva, ale o tom, která skupina komtrů se dostane ke zdrojům státního rozpočtu… se smíchem vždy sleduji různé rádoby předpovědi vizionářů typu baba vanga o tom, že příští rok přijde velká válka… nyní už se nesměji a přeji si, aby se tak skutečně stalo…